Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

Geçmiş olsun, durumunuzu merak ettim, doktora gittiniz mi?

Merhaba, çok teşekkür ederim, ilginize çok sevindim, evet gittim Hisar hastanesinde bayan doktor, isim vermeyeyim reklam olmasın, çok fazla huzursuz olduğum için bir jel yazdı, yurt dışından geliyormuş, çok iyi dedi, bir çok konuda tedavi edici özelliği varmış. Yalnız sigorta ödemiyor, eczaneye sordum depodan isterseniz getirtelim dediler. Biraz pahalı ama sanırım alıcam. Arkadaşlar hiç Kullananız oldu mu bu jeli????? Konu ile ilgili bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun.

Sende siğil var mı? Varsa krio olur jelden pek memnun olmuyor millet ben kullanmadım
Aldara krem mi ?
Ben de siğil yoktu rahiö ağzı da yara vardı

Herhangi bir işleme gerek yok dedi doktor. Bekleyip tekrar smear almamız lazım dedi ama bu bekleme süreci belli olmuyormuş. Ben bu süreci hiçbirşey yapmadan beklemek istemiyorum. Cın 2 de yapılıyormuş krio ya da leep gibi işlemler. Bu krem değil jelmiş. Rahim ağzındaki her türlü soruna iyi geliyor dedi doktor. Beni en çok ilgilendiren cın1 tabiki. Her gün enjekte ediyormuşsun, yurt dışında çok yaygınmış, Deflagyn ismi, ben alıcam aslında ama yine de kullanan arkadaş varsa görüşünü almak istedim. Birazda internetten araştırmak istedim. Henüz çocuğum yok, onun için tedbirli olmak istiyorum. Bakıyorum şimdi nasıl birşey gerçekten yurt dışında var mı diye, olumlu şeyler bulursam pazartesi eczaneden isticem. Umarım gerçekten işe yarıyordur. Kullan sonra smear alalım tekrar dedi. Çaresiz olmak kötü (((

Sende siğil var mı? Varsa krio olur jelden pek memnun olmuyor millet ben kullanmadım
Aldara krem mi ?
Ben de siğil yoktu rahiö ağzı da yara vardı

Herhangi bir işleme gerek yok dedi doktor. Bekleyip tekrar smear almamız lazım dedi ama bu bekleme süreci belli olmuyormuş. Ben bu süreci hiçbirşey yapmadan beklemek istemiyorum. Cın 2 de yapılıyormuş krio ya da leep gibi işlemler. Bu krem değil jelmiş. Rahim ağzındaki her türlü soruna iyi geliyor dedi doktor. Beni en çok ilgilendiren cın1 tabiki. Her gün enjekte ediyormuşsun, yurt dışında çok yaygınmış, Deflagyn ismi, ben alıcam aslında ama yine de kullanan arkadaş varsa görüşünü almak istedim. Birazda internetten araştırmak istedim. Henüz çocuğum yok, onun için tedbirli olmak istiyorum. Bakıyorum şimdi nasıl birşey gerçekten yurt dışında var mı diye, olumlu şeyler bulursam pazartesi eczaneden isticem. Umarım gerçekten işe yarıyordur. Kullan sonra smear alalım tekrar dedi. Çaresiz olmak kötü (((

içimi karartın cnm ya
Ne alakası var çaresizlikle
Üç ayda bir smear aldır sağlık ocağında hpv yaptır devlette araştırma da hpv DNA bizde takipteyiz gerilemesine rağmen niye çaresiz olunsun ki en başta da dedim sana başka arkadaşlar da biz kaç denedik ölmedik sen de ölmezsin bu kadar abartma lütfen

Tamam :) ilk defa böyle birşey başıma geldi duyunca uyuyamadım sabaha kadar, ondan beri sürekli internette araştırma yapıyorum. Tabi bir sürü kafa karıştırı şeyler, iyice huzursuz oldum. Jeli bir araştırım bakalım, yine onu da kullanim içim rahat etsin. Bu arada çok teşekkür ederim, söyledikleriniz iyi geldi

Psikolojide önemli stres kötü etkiliyor sen hpvlerine baktır iyi bir Doç veya Prof a git için rahat etsin 3 ayda bir smear aldır.
İnternet te çok kafa karıştırıcı bilgi var.
Bu ilerlemezse kendinden geçer ilerlerse leep yapılıyor çaresiz değil izlemedesin yani sıkıntı yapma

Arkadaşım öncelikle geçmiş olsun, umarım kendiliğinden geçer ve sen de en kısa sürede sağlığına kavuşursun. Cin1ler hiç bir işlem yapmasan dahi %80 2 yıl içinde kayboluyorlar, kalan %20 ihtimal sabit kalması ya da cin2 olması. Sabit kalması durumunda doktorun hpv tip taramana bakar, 16 ya da 18 çıkmaz ise takibe devam eder. Bu iki tipten birine rastlarsa leep olursun, ya da cin2ye ilerlerse direk leep olursun.

Ben leep olup temizlenen taraftayım :) eylülde kontrole gideceğim, ilk sene 3 ayda bir, 2. Sene 6 ayda bir, sonra yılda bir smear vereceksin başka bir eksisi yok, sakın korkma. Smear yaptıran her 100 kadından en az 5i seninle aynı durumda, yaptırmayıp farkında olmayan da en az bu kadar var. O yüzden rahat ol, sadece smear testlerini ihmal etme.

Ben jel, ilaç, ahcc vb hpv için olumlu etkisi olur denilen bütün ilaçları doktorlara sordum boşuna paranızı tüketmeyin düzenli kontrolünüze gelin yeterli dediler. Leepten sonra da sadece mikrop kapmayayım diye basit fitil antibiyotik yazdılar. Bana ilaç tavsiye edilmediği tam tersi sadece kontrol yeterli dendiği için ilaç hiç araştırmadım. Açıkçası cin1 olsam ve takip verilse ilaç kullanmayı tercih etmezdim çünkü cin1 hiç bir işlem yapmasan da kendiliğinden kaybolabilen bir şey. Ayrıca senin gibi bebek isteğim var ve leep olmamın sebebi de buydu, doktor cin1 ile hamile kalsam dahi sorun olmayacağını, bir işlem yapılacak ise de bebekten sonra yapabileceğimi söyledi.

Tekrardan gelmiş geçmiş olsun, sevgiler..

Bende cin2 cin3 tespit edilmişti leep oldum kontrollerimde çok şükür temiz sonuçlar aldım ve bu olayın üzerine 2. kez hamileyim. Demek istediğim şu ki hepsi geçiyor kendini üzdüğünle kalıyorsun. Çaresiz değilsin şanslısın ki vücudundaki bu değişimden haberin var ve ilerlemesi durumunda da tedavisi var. Kendine sıkıntı yapma.

Yani hiçbirşey yapmadan, leep ya da konizasyon gibi kendi kendine mi geçti? Peki siz bu Deflagyn i duydunuz mu dr çok övdü. Ben de dün bayağı araştırdım. Asc us, Asc h, Cın1, Cın 2 de kullanılıyormuş. Bugün dr u da tekrar aradım. Yeniymiş bu ilaç. Mutlaka kullan 3 ay içerisinde temiz sonuca varırız dedi. Herhangi bir yan etkisi de yokmuş. Almanya da kuzenim var ona da sordum. Orda da kullanılıyormuş. Pazartesi alcam uzun müddet bekletemem iyi olcam diye, çünkü çok mutsuzum

Ben teşekkür ederim, çok güzel şeyler duydum, ama çok uzun beklemek istemiyorum ben biraz paniğim herhalde, dün jeli araştırdım, olumlu bayağı, yurt dışında kuzenime de sordum o da eczaneye sormuş, olumlu şeyler söylemiş eczacı, pztesi alcam, Dr la da tekrar konuştum bugün, 3 ay içerisinde sonucu temiz sonucunu alırsın dedi dr.

Leep oldum yazmışsınız çok özür dilerim, kafam karma karışık. Herşeyin geçtiğine çok sevindim. İnşallah en kısa zamanda ben de düzelirim.

Leep oldum yazmışsınız çok özür dilerim, kafam karma karışık. Herşeyin geçtiğine çok sevindim. İnşallah en kısa zamanda ben de düzelirim.

Herhangi bir ilaç kullanmadım dediğinize göre ilaç yeniymiş zaten. Ben 3 yıl önce leep oldum. Evet insan ilk anda gerçekten çok kötü oluyor. Gecelerce ağladığımı bilirim. Bu süreçte araştırma yaparken buldum bu başlığı ve baştan sona okudum. Burda kurtulanları okudukça rahatladım açıkçası. İnternetteki bilgiler kafa karıştırıcı olabiliyor. Burda bizzat yaşayanların tecrübeleri beni daha çok rahatlatmıştı. Şuanki psikolojinizi anlayabiliyorum. Ama inanın hepsi geçiyor. En kısa zamanda siz de temiz sonucunu alırsınız umarım :)

Çok teşekkür ederim :))), ben de günlerdir okuyorum, araştırıyorum, yarın eczaneden jeli isteticem depodan, kullanmaya başlayayım deneyimlerimi mutlaka paylaşırım. En azından 3 ay sonraki Smear de temiz sonuçlar alırsam, tamamen rahatlicam. İnsanların deneyimlerini paylaşması çok güzel, birbirine destek olması, deneyimler çok önemli, doğru şeyler yapabilmek amaçlı.

Merhaba, deflagyn hiç duymadım açıkçası. Ama doktorun önemli olduğunu çok çok iyi anladım. Arkadaşlar bu süreç jinekolojik olmasının yanında aynı zamanda da psikolojik bir süreç. Son bir yılda psikolojik olarak yaşamadığım kalmadı. burayı okuyan herkes bilir zaten ne kadar yıpratıcı olduğunu. Daha yeni yeni toparlanıyorum. Bende hpv 16 ve sonucunda cin 1 çıktı. ki ben kendimi cin 3 e hazırlamıştım o psikolojideydim. Korkmayın bu süreç geçiyor. O kadar olumsuz yazı var ki cidden insan neye inanıp inanmayacağına şaşırıyor. Ama geçiyor hiç merak etmeyin :)

merhabalar, evet çok haklısınız stresle beraber bağışıklık sistemi savunmasız kalıyor, ama insan ne kadar düşenmek istemesede elinde değil. Bu benim ikinci doktorum kendisini çok tavsiye ettiler. Deflagyn türkiye ye yeni gelmiş zaten, ne kadardır var onu tam bilmiyorum, yurt dışında uzun zamandır varmış ama, internetten araştırdım biraz, yarın eczaneden isticem sanırım Salı günü gelir kullanmaya başlarım. Sonrasında deneyimlerimi yazıcam. Açıkcası biraz daha rahatladım.

Maalesef ben de panik ve kendini garantiye almak isteyen bir insanım. Bir senedir cildiye olarak en az 6 doktor, kadın doğum olarak 4 doktor gezdim. 3 kere smear ve bir kere de hpv tiplendirme yaptırdım. En son konuyu Kasım ayında kapatmıştım. Ta ki artık 6 ay geçtiği için testi nolur nolmaz diye tekrarlamam gerektiğini düşünüp, 30 olduğum için Ketem'de bu testi ücretsiz yaptırana kadar. 1 senedir temiz olan sonuçlarım Ketem'de tip 16 geldi. Ve bundan sonra direk olarak onkoloji birimine yönlendirilmemle şok geçirdim. Oradaki doktor da bu sen de en az 2 senedir var dedi ve kolposkopi ön tanısına cin 2-3 yazdı, Temmuz sonuna randevu verdi. Bu sırada ben tabi temmuz sonuna kadar bu psikolojiyle zaten yaşayamayacğıma karar verip özele gittim ve tekrar biyopsi yaptırdım. Onkolojideki doktor 2 parça almıştı ve anestezi falan yapmamıştı (buna rağmen canım hiç acımadı). Özeldeki doktoruma hepsini ağlayarak anlattığımda, istersen git patolojiye gönderdiğin parçaları teslim almak istiyorum de ben burada göndereyim dedi, Kafam çok karışık olduğu için ve artık hiç bir doktora güvenmediğim için paralel test yapılmasını istedim ve özeldeki doktor da anesteziyle beni bayıltıp, daha derinden parça almanın daha sağlıklı ve kesin sonuç elde edileceğini söyledi ve bu şekilde tekrar 5 parça aldırıp biyopsiye gönderdim. Sonucu da cin 2-3 değil, lsil geldi. Ki o kadar panik yapmıştım ki doktor bile halime çok üzüldü, daha emin olmak için ve ilk başta beni öbür doktorun dediği gibi cin 2-3 ve hpv 16ymışım gibi tekrar muayene etti. Sonuç lsil geldi. Ve bu konuda psikolojik olarak hep benim yanımda oldu sağolsun. Reklam olmasın diye doktorun ismini vermiyorum. Ama demek istediğim ilk anda hepimiz aşırı panik yapıyoruz, kendimize aidsliymişiz gibi davranıyoruz, ya da kanser olmuşuz gibi davranıyoruz. Öncelikle bu psikolojiyi atlatmamız gerekiyor.

evet hikayemi de uzun uzun anlatmaya başlayayım :) Öncelikle annem 2009 yılında rahminde kitle olduğu için ve iyi mi kötü mü belli olmadığı için, artık çocuk yapmayı da düşünmediği için rahmini aldırmıştı. (aldıkları parçanın patoloji sonucu da sonrasında iyi gelmişti bu arada)
O dönemden sonra ben de sürekli olarak 6 ayda 1 kadın doğuma giderek kendimi takip etmem gerektiğine karar vermiştim. Adet sancılarım çok fazla oluyordu, hatta 3 kere bu yüzden bayıldım bile :) Ama tüm kontrollerde kist vb. hiç bir şey yoktu. Herşey normal, sancı da normal diyorlardı. Geçen sene Nisan ayında ilk defa ara kanama yaşadım ve panikle gene kendimi doktorda buldum. Doktor bazen bunun olabileceğini söyledi, bir sonraki kontrolümde de zaten adet düzenim ve kanamalarım normale dönmüştü.
Bir de geçen sene ayağımda siğil mi nasır mı olduğu belli olmayan, ama yürümeme bile engel olan bir şey vardı. Her şey onunla başladı :)
Nisan 2017'den sonraki rutin Ekim kontrolümde kadın doğuma giderken cildiyeye de gittim. Genital bölgemde de küçük küçük kırmızılıklar vardı ve cildiyeciye bunları da gösterdim. ayağıma da oradaki kızarıklıklara da siğil dedi ve ben araştırmalarıma ve paniğe o anda başladım. Hayatım tam olarak o dönemde karardı diyebilirim :)
kadın siğillere güya kriyoterapi yaptı, 3 kez gelmem gerektiğini söyledi. Ayrıca smear ve hpv tiplendirme de yaptır dedi. Ben de hemen o gün zaten rutin kontolümün de zamanı geldiği için kadın doğuma gittim, hpv tiplendirmeye gerek olmadığını söyledi. Smear sonuçlarım garip gelirse o zaman yapılacağını söyledi ve beni gönderdi. İkinci cildiyeye gidişimde kadına sonuçları gösterdim, smearım da temiz gelmişti bu arada, gene de hpv tiplendirme yaptırmamı ısrarla söyledi. Yapmıyorlar diyorum, özelde yaptır dedi bana. Neyse içime zaten kurt düşmüş, erkek arkadaşımla da çok gerildik vb ben gittim özele, testi yaptırdım, Kasım Ayında hem tiplendirme hem smear temiz geldi, boşuna panik yapmışım dedim ve konuyu kapattım. Bu arada ayağımla ilgili cildiye cildiye dolaşırken genitaldeki kızarıklıkları da gösteriyordum her doktora, cildiyeciler siğil diyordu, kadın doğumcular değil diyordu.

Devam ediyorum, Aralık'ta ablam hemşire olduğu için İzmit'e gittiğimde ayağımdakilere koterizasyon yapıp kurtuldum çok şükür. Ama genitaldeki kızarıklıklar bir türlü gitmiyordu. En son tüm sonuçlarım negatif geldiğinde doktor bana bu bakteriyel enfeksiyon, dermatit vb bir şeydir korkmana gerek yok, sadece ağda da bunlara neden olabilir diyerek bana lazer epilasyon önerdi. Ama ben o paniği kaptım bi kere, hayatta peşini bırakmam :) Haziran ayında önerdiği lazer epilasyon yerinde lazer yapan eleman bunlar siğil deyince gene dünyam başıma yıkıldı. Hemen gittim nolur nolmaz diyerek Ketem'e tekrar test yaptırdım. (Zaten Kasım'dan sonra rutin zamanı gelmişti)
Bu arada o sonucu daha bekleyemeden özele kadın doğuma da gittim. Bunların kesinlikle siğil olmadığını söyledi. Lazer epilasyonun bu tip kızarıklıklara yol açtığını söyledi. Molluskum da olabilir ama kesinlikle geçer dedi. Bu arada ben ketem'e gittim, hani onlar siğilse tip 6-11 gelir sonucu diye bekliyorum. Sonuç ne 6 ne 11 , tip 16 geldi. Oradan onkolojiye yönlendirildim ağlayarak ve oradaki doktor da kolposkopide bunun cin 2-3 olduğunu söyledi.
Sonra tekrar en son özeldeki kadın doğuma gittim, tamam cin 3 se bile bunu böyle farz edelim ne yapabiliriz diye (gene ağlıyorum bu arada). O da maddi külfet olmasın dye patoloji parçalarını git hastaneden iste burada lab.a gönderelim, sonuç daha hızlı çıkar dedi. Ben de onunla uğraşamayacağımı ve tekrar paralel olarak biyopsi yaptırmak istediğimi söyledim ve sonuç cin 1 geldi. Şimdi devletteki patoloji sonucumu bekliyorum. cin 3 bile gelse korkulacak bir şey olmadığını biliyorum :) Bu konuyu özeldeki doktorumla defalarca konuştum, burada forumda yazıp cin 3 gelenlerin, tedavi olduktan sonra hiç bir şey olmadığını, doğum da yaptıklarını bizzat tek tek üyeleri ve yazdıkları konuları takip ederek gördüm. Ayrıca Ketem'den sonra onkolojiye yönlendirilen hastaların 40'ıın 20'sinde hpv bulunduğunu da orada beklerken kendi gözlerimle gördüm. Bu nadir olan bir şey değil, herkesin başına gelebiliyor. Kendimizi ya da partnerimizi suçlamamıza gerek yok. Yurtdışındaki araştırmalarda toplumun % 50- 60'ında görüldüğü de yazıyor. Vücuttan atılabildiği de yazıyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…