Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

Kızlar bugün 4.güne giriyorum biyopsiden sonra. Dün olan kanamalarım durdu sanırım ama bugün de çok afedersiniz kahverengi parça parça akıntılar geldi. Normal midir? Doktoruma haber vermem gerekir mi?

Kızlar selam,
Ben de Aralık ayında, tesadüfen smear'de lsil bulunması ile tanıştım bu illetle. 27 yaşındayım, Bekarım, çocuğum yok. Hpv dna tiplemesi yapıldı hemen, onda hpv 51 ve 59 çıktı. İki tür taşıyormuşum. Bundan 3 gün önce de kolposkopi ve biyopsi alındı 4 tane yerden. Anestezi ve lokal anestezi almadım ben de. 1 biyopsi dışında acı hissetmedim. Şimdi reglimin son günüymüş gibi peçeteye gelen çok hafif bir kanama var ama doktor normal 1 hafta sürebilir dedi.
Benim korkum patolojiden gelecek sonuç aslında. Ne kadar düşünmemeye de çalışsam sürekli kanser olmuşum gibi hissediyorum. Cin 2 ya da 3 çıkabilir dedi, onlar da beni çok korkutuyor. Cin 2, cin 3 kanser mi demek?
Bunlar çıkarsa leep yapılacak. İlerde çocuğum olsun istiyorum acaba etkiler mi? Leep korkulacak bir işlem mi, tekrar eder mi gibi bir sürü soru var kafamda.
Sürekli ağlıyorum ve kendimi toparlayamıyorum :KK43:
Merhaba,
Aynı yaştayız ben sıkıntımı cin1 tecrübem konu başlığında anlatmştım.
Dilerseniz okuyabilirsiniz.
https://www.kadinlarkulubu.com/forum/index.php?threads/cin1-tecrubem.778447/
Geçmiş olsun umarım iyi sonuçlar almışsınızdır..

Kızlar bugün 4.güne giriyorum biyopsiden sonra. Dün olan kanamalarım durdu sanırım ama bugün de çok afedersiniz kahverengi parça parça akıntılar geldi. Normal midir? Doktoruma haber vermem gerekir mi?

Bu konu hakkında bilgim yok. Benim kolposkopideki görüntü çok net olduğu için biyopsi almadılar. Kolposkopiden sonra doğrudan leep için gün aldım ben.

Ben o evreleri yaşamadım ama smear den sonra bile bir süre kanamalar olabiliyor. Fakat doktora danışmaktan kimseye zarar gelmez lütfen bu denli şüphe taşıdığını düşündüğünüz durumları bizlerin önerisiyle değil doktora danışarak değerlendirin. Çok geçmiş olsun

Öncelikle geçmiş olsun. Bende hgrade tanısıyla önce kolposkopi ve biyopsi oldum. Sonuç cin2 çıktı leep yapıldı ondada patoloji sonucu cin 2 ve 3 çıktı. En son leep olduğum doktor aslında biyopsiye hiç gerek yokmuş ben olsam yapmaz direk leep yapardım boştan yere 2 işlem yapılıyor dedi. Herneyse daha sonra bnm sınırlarım temiz gelmedi ve bikaç Prof. Daha gezdim ve bu konuda edindiğim en iyi tecrübe eğer doktorun bu işte işinin ehli ise kesinlikle biopsiye gerek yok tabi istisna durumlar hariç. Onlar kolposkopide anlıyor ztn. Leepte öyle korkulacak bir işlem diil İnan ben anestezi almadan oldum. Soğuk konizasyonun ilerde sakıncaları olabiliyor ama leep çok daha yüzeysel bi operasyon ve hem tedavi ediyor hemde biopsiden daha doğru teşhis koyuyor. Umarım patoloji sonuçların temiz gelir bizleri haberdar edersen sevinirim.
Merhaba
Kızlar merhaba ben 27 yaşındayım henüz çocuğum yok ve smear sonucum hsil çıktı :KK43: kolposkopi yapıldı biyopsi sonuçlarını beklıyorum ama biyopsi alan doktor operasyon gerektiğini söyledi :18: leep yapılırsa bunun sonucunda cocuğum olmamasından korkuyorum. leep sonrası çocuk sahibi olanlar var mı? bu operasyonu geçiren arkadaşlar istanbul avrupa yakasında doktor ya da hastane önerebililer mi? yardımlarınıza ihtiyacım var :26:
merhaba uzun zaöan önceyazmışsınız ne yaptınız leep olduktan sonra bebeğiniz oldumu nasıl bi süreçten geçtiniz banada yardımcı olur musunuz aynı süreçler şu an benim içinde geçerli :KK43:

Merhaba

merhaba uzun zaöan önceyazmışsınız ne yaptınız leep olduktan sonra bebeğiniz oldumu nasıl bi süreçten geçtiniz banada yardımcı olur musunuz aynı süreçler şu an benim içinde geçerli :KK43:

leep yapıldıktan sonra 7 ay sonra hamile kaldım canım. leep engel değil hamile kalmaya.

Merhaba

Başka birine sormuşsunuz fakat bende cevaplayayım içiniz rahat etsin :)
Leep arka arkaya yapılırsa rahim ağzı çok kısalıyor ve bebek için sıkıntı yaratıyor. 1 kere yapılan leep ten hiçbirşey olmaz merak etmeyin.
Bu arada hpv taşıyıcıysanız, genelde tekrar yeniliyor ve tekrar tekrar leep olmak gerekiyor malesef, hpv niz yoksa yenilemeyecek zaten merak etmeyin.
Hpv niz varsa en kısa sürede leep oladuktan sonra bir şekilde para bulup hpv aşısı yaptırın, ve partnerinizle 2 yıl süreyle korumasız olarak (condom) kesinlikle ilişkiye girmeyin. (Sizde varsa partnerinizde de vardır zaten, dolayısıyla her korunmadıgınızda birbirinize bulaştırıp duruyorsunuz)
Belli bir kesim hpv yi kaptıktan sonra geri dönüşünün olmadıgını, aşıların yada ilişkiden sakınmanın bir çözümü olmayacağını savunsada, bu yolda bana yoldaşlık eden arkadaşımın doktoru bunu önerdi ve 2 yıl sonra gercekten hpv yi attı vücudundan.
Gittiği 2 doktorda bunun saçmalık oldugunu söylemişti halbuki :)
Profesorun yorumu buydu, ve gercekten kurtuldu.

merhaba ben 6 ay önce adet düzensizliği için doktora gittim, erken menopoz teşhisi kondu amh düşük fsh yüksek vs. derken başarısız bir tüp bebek denemem oldu ve ardından trisequens isimli hormon ilacı ve calcimax isimli kalsiyum ilacı kullanmaya başladım. ilaçlar bitmek üzereyken doktora gittim adet olduğum için hormon testlerini tekrar ettiricektim ki smear testimde cin1 çıktı. bir iki ay içinde tekrar tüp bebek deneriz diye düşünüyoduk ama şimdi o ihtimal de ortadan kalktı sanırım. çünkü cin1 tedavisi bitene kadar ben büyük ihtimalle menopoza girmiş olurum herhalde. açıkçası bu durumlardan çok bunaldığım için fazla araştırmadım zaten teşhis de yeni kondu ama benim gibi hem erken menopozla hem tüp bebekle ayrıca cin1 ile uğraşıp bebek sahibi olan var mıdır aranızda? inşallah yoktur tabi ki ama belki yine de bi emsal vardır. bu arada 28 yaşındayım, herkese acil şifalar diliyorum.

Merhaba,
Öncelikle herkese geçmiş olsun. 1 hafta öncesinde bebek öncesi rutin kontrol için ben de dr.a gittim ve smear verdim. Aklımın ucundan geçmedi herhangi bir sorun olacağı ancak test sonuçlarımda Ascus çıktı. İlk tabi bir şok yaşadım.Nedir bu ascus hayatımda hiç duymadığım birşey. Tabi başladım araştırmaya ve bu topic buldum, okudukça aslında içim rahatladı. Şu an normal bile karşılıyorum. eskiden beri hep çok akıntım olurdu zaman zaman kaşıntım olurdu bu vesile ile belki bunlara da şifa bulurum inşallah. Okuduğum kadarıyla bir çok arkadaşımızı doktorlar öncelikle koloposkopiye sevketmişler. Benimse kafama takılan şu oldu ; Gittiğim dr bana antibiyotik,ağızdan alınan bir mantar ilacı ve mantar için fitil verdi bunarı bitir gel tekrar smear örneği alalım dedi. Ayrıca rahimin iç kısmında kalınlaşma olduğunu söyledi ve bi dahaki kontrolde onu da incelemiş oluruz dedi.( kontrole gittiğimde adetime 2 gün vardı) bu ilaçları boşa mı kullanıyorum sizce başka bir dr.a mı gitmeliyim neredeyse kimse de görmedim bana önerilen bu ilk basamak tedaviyi genelde çoğu arkadaş hpv testi veya koloposkopi yaptırmış:110:
ascus oldugu için böyle devam ediyor olmalı

Merhaba,

Moralimi yüksek tutmaya çalışıyorum ama kimi zaman yapamıyorum.
Daha evvvel erk. arkadaşımda çıkan siğiller sonucu cin1 olduğumu öğrendim. Biyopsi oldum. Çıkan sonuç karşısında beklemeyi tercih ettik. Sonra ki 1,5 yıl boyunca herşeyim temiz geldi Ancak 3 ay evvel son 3 smear im temiz olmasına rağmen genital siğil problemi ile karşılaştım.

Üstelik smearim yine temiz geldi. Ama bn 2 ay sonra tekrar test yaptırdım ve Cin1-2 seviyesi civarı sonuç aldım. Çıkan smearlerimin temiz olması her şeyin düzgün olduğunun göstergesi değilmiydi? Anlamıyorum.
Kondilomları yaktık. Sonra biyopsi oldum. Sonucum high grade yani 2-3 seviyesi çıktı. Leep yapılmalı denildi.

Çok korkuyorum 26 yaşındayım daha evli değilim bebek sahibi değilim. İleride aile olamamaktan kimseyle paylaşamadığım bu rahatsızlıkla başbaşa kalmaktan çok korkuyorum. Lütfen başına benzer şeyler gelenler özelden veya buradan bana yazabilirler mi?

Leep olan sonrasında yaşadıklarını aktarabilirler mi?

durumunuz ne oldu acaba ben de cin3 çıktı smearda cin1 çıkmıştı daha sonra biyopsi yapıldı cin3 cıktı ve suan çok korkuyorum. Konizasyon deniliyor o da yeterince beni korkutuyor bekarım ve işlem olacaksa aliemden
habersiz olacak tek başına bu psikolojik yük çok ağır geliyor

Sonucu CIN3 çıkan ve tedavi olan varsa lütfen yazsın! Yaklaşık 10 aydır anormal bi akıntım vardı smear yaptırdım Lsıl yanı cın1 çıktı. Drum beni kolposkopi ve biyopsiye yönlerdirdi. Onkoloji hastanesınde yaptırdım ve canım çok acıdı. Biyopsi sonucum: CIN3 ve transfotmasyon zonu izlenmedi
Ümmino Histokimyasal Çalışma: Ki-67: Neoplastik hücreler pozitif
konazizasyon yaptırmam gerekiyormuş bu beni çok korkutuyor bekarım ve bu işlemleri tek başına yaptıracağım. Bunu yaşayanlar bana yardımcı olabilir mi :KK43:

Sonucu CIN3 çıkan ve tedavi olan varsa lütfen yazsın! Yaklaşık 10 aydır anormal bi akıntım vardı smear yaptırdım Lsıl yanı cın1 çıktı. Drum beni kolposkopi ve biyopsiye yönlerdirdi. Onkoloji hastanesınde yaptırdım ve canım çok acıdı. Biyopsi sonucum: CIN3 ve transfotmasyon zonu izlenmedi
Ümmino Histokimyasal Çalışma: Ki-67: Neoplastik hücreler pozitif
konazizasyon yaptırmam gerekiyormuş bu beni çok korkutuyor bekarım ve bu işlemleri tek başına yaptıracağım. Bunu yaşayanlar bana yardımcı olabilir mi :KK43:
öncelikle geçmiş olsun
konizasyon degil leep yaptırın iyi bir onkoloji doktoruna ama. Çünkü çocuk sahibi olmak istedigiinizde sıkıntı yaşama ihtimaliniz azalır.ve operasyon kalitesi çok önemli.Ben istanbulda Prof dr . Ateş karateke ye oldum leep operasyonumu.
Ayrıca tek gitmenizden sorun yok zor bir operasyon degil çok kısa 20 dk max. ama maliyetli ve genel anestezi altında yapılıyor
Ben leep sonrası sorunsuz bir hamilelik geçiriyorum.

öncelikle geçmiş olsun
konizasyon degil leep yaptırın iyi bir onkoloji doktoruna ama. Çünkü çocuk sahibi olmak istedigiinizde sıkıntı yaşama ihtimaliniz azalır.ve operasyon kalitesi çok önemli.Ben istanbulda Prof dr . Ateş karateke ye oldum leep operasyonumu.
Ayrıca tek gitmenizden sorun yok zor bir operasyon degil çok kısa 20 dk max. ama maliyetli ve genel anestezi altında yapılıyor

öncelikle geçmiş olsun
Çok teşekkür ederim. Şimdi dr araştırmaya başladım umarım hızlı ilerleme göstermez.

Merhaba ben de birkaç ay önce smear yaptırdım ascus çıktı daha sonra hpv dna yapıldı ve hpv 39 yüksek onkojenik risk grubu çıktı 2 gün önce kolposkopi ve ardından biyopsi yapıldı hem rahim içi hem rahim ağzından bu şekilde hpv sonucu olup biyopsisinde sonuç alanlar var mı çok stresliyim

Merhaba,

Bundan 3,5 yıl önce ilişki sonrası kanama olması sebebiyle smear yaptırdım, sonucum cin 1 çıktı. Kolposkopi yapıldı ve doktor biyopsi yapmaya bile gerek görmeden cin 3 teşhisiyle leep yaptı. Leep patoloji sonucum cin 3 + insitu ca (doku içersinde başlamış fakat başka organlara henüz yayılmamış kanser) çıktı ve cerrahi sınırda lezyon devam ediyordu. Bebek istiyor musun diye sordular, biz böyle durumlrda rahmin alınmasını öneriyoruz dediler, tabiki istiyorum dedim. Ve ikinci kez leep oldum...Evliydim ve henüz bebeğim yoktu. ( Bu arada benim HPV siğil yapmayan bir tip) Onkoloji profesörü Derin Kösebay iki yıl eşimle kondom yoluyla korunmamı, 2 yıl korunursam yani dolayısıyla eşimle birbirimizden virüsü alıp durmazsak %90 vücudumuzun virüsü atacağını söyledi. 2 yıl kontrollerime devam ettim ve korundum. Bağışıklığımı güçlendirecek ne varsa yaptım.İki yıl temiz çıkan smearlerden sonra bu yılın Ocak ayında bebek yapmaya karar verdik.

İlk denememizde şükürler olsun hamile kaldım.

Fakat noralde 4-5 cm uzunluğunda olan rahim ağzı (bebeği taşıyan kısım) leeplerden dolayı 1 cm bile kalmamış, kadın doğum doktorum çarşaf kadar incelmiş, rahim ağzı yok bile denebilir dedi ve serklaj yaptı (rahim ağzına güçlendirici dikiş) ve hamileliğim boyunca yatmam gerektiğini söyledi. İşe gitmeme de izin vermedi, "değerli bebek" bu başka şansın olmayabilir dedi. İşi bıraktım ve genel olarak dinlenerek geçirdim hamileliğimi.

Doktorum rahim ağzım fazlasıyla yıpranmış olduğu için normal doğum olmamam gerektiğini söyledi. Özellikle ikinci bebek istiyorsan daha fazla zedelememiz gerekir o bölgeyi dedi ve sezaryene karar verdi. (Bu arada HPV normal doğum sırasında bebeğe bulaşma ihtimali olan bir şey olduğu için sezaryen olmak gerekiyor)

Şu anda bebeğim 1,5 aylık ve kucağımda mışıl mışıl uyuyor, nasl bir duygu bu tarifi yok. Hem de yaşanan bunca riskten sonra.

Neler yaşadığımı size kısaca anlattım. Korkmayın "teşhis edilen" hiçbir lezyon kansere dönüşmez. Önemli olan farkedilsin ve önlemi alınsın. Ben birazıcık daha gecikseydim, şimdi kucağımda bu dünya güzeli melek olmayacaktı...

Korkmayın ama ihmal de etmeyin, kontrollerinizi aksatmayın.

Kalın sağlıcakla! :KK16:
Canım iki yıl korunmuşsunuz o zaman kesin atılıyormu.benımkı hpv 16 çıktı tesadüfen ketemde yaptırmıştım akıntım var diye Esin'e bir tedavi uyguladılar mı bu arada

Merhaba,
Uzun zamandır yorum yazılmamış ama umarım tecrübeli birisi okur ve cevap yazar. Ben Eylül ayında kontrol amaçlı smear testi yaptırmıştım ketemde sonuç hpv tip 16 ve ascus çıktı sonra bi doktora gittim ilk smearden tam iki ay sonra ikinci smear alındı onun sonucu da asc-h çıktı ve geçen haft jinekolojik onkolojiye gittim ege Üniversitesinde. Orda kolposkopla baktı hoca lezyon görünüyor dedi ama benim bu ay gebelik şüphem vardı o yüzden parça almadı. Şimdi sorum gebe olup da kolposkopiyle parça aldıran oldu mu hiç aranızda?

X