Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

Merhaba,
Öncelikle herkese geçmiş olsun. 1 hafta öncesinde bebek öncesi rutin kontrol için ben de dr.a gittim ve smear verdim. Aklımın ucundan geçmedi herhangi bir sorun olacağı ancak test sonuçlarımda Ascus çıktı. İlk tabi bir şok yaşadım.Nedir bu ascus hayatımda hiç duymadığım birşey. Tabi başladım araştırmaya ve bu topic buldum, okudukça aslında içim rahatladı. Şu an normal bile karşılıyorum. eskiden beri hep çok akıntım olurdu zaman zaman kaşıntım olurdu bu vesile ile belki bunlara da şifa bulurum inşallah. Okuduğum kadarıyla bir çok arkadaşımızı doktorlar öncelikle koloposkopiye sevketmişler. Benimse kafama takılan şu oldu ; Gittiğim dr bana antibiyotik,ağızdan alınan bir mantar ilacı ve mantar için fitil verdi bunarı bitir gel tekrar smear örneği alalım dedi. Ayrıca rahimin iç kısmında kalınlaşma olduğunu söyledi ve bi dahaki kontrolde onu da incelemiş oluruz dedi.( kontrole gittiğimde adetime 2 gün vardı) bu ilaçları boşa mı kullanıyorum sizce başka bir dr.a mı gitmeliyim neredeyse kimse de görmedim bana önerilen bu ilk basamak tedaviyi genelde çoğu arkadaş hpv testi veya koloposkopi yaptırmış

Öncelikle geçmiş olsun. Akıntım yoğun olur ve kaşıntı yapardı demişsin ya doktorun verdiği ilaçlar bu sıkıntını gidermek için. Enfeksiyondan dolayı smearde ascus çıktığını düşünüyor doktorun sanırım. ascusun kendiliğinden gerileme ihtimali yüksek o yüzden kafana takma. Tekrar edilen smearde yine ascus çıkarsa o zaman önünüze bakarsınız.

Cok tesekkur ederim cevabiniz icin bekleyip gorucem bakalim. Ins hayirli sonuclar cikar herkesin de benimde

Kızlar selam,
Ben de Aralık ayında, tesadüfen smear'de lsil bulunması ile tanıştım bu illetle. 27 yaşındayım, Bekarım, çocuğum yok. Hpv dna tiplemesi yapıldı hemen, onda hpv 51 ve 59 çıktı. İki tür taşıyormuşum. Bundan 3 gün önce de kolposkopi ve biyopsi alındı 4 tane yerden. Anestezi ve lokal anestezi almadım ben de. 1 biyopsi dışında acı hissetmedim. Şimdi reglimin son günüymüş gibi peçeteye gelen çok hafif bir kanama var ama doktor normal 1 hafta sürebilir dedi.
Benim korkum patolojiden gelecek sonuç aslında. Ne kadar düşünmemeye de çalışsam sürekli kanser olmuşum gibi hissediyorum. Cin 2 ya da 3 çıkabilir dedi, onlar da beni çok korkutuyor. Cin 2, cin 3 kanser mi demek?
Bunlar çıkarsa leep yapılacak. İlerde çocuğum olsun istiyorum acaba etkiler mi? Leep korkulacak bir işlem mi, tekrar eder mi gibi bir sürü soru var kafamda.
Sürekli ağlıyorum ve kendimi toparlayamıyorum

Cin 2, cin 3 kanser değil ama leeple temizlenmesi gerek mutlaka. Çocuk sahibi olmana engel değil için rahat olsun. Leep de korkulacak birşey değil. Leep sonrası hemen ayağa kalkabiliyorsun. Hiç korkma bende de cin2 cin 3 vardı leep oldum ve temizlendi hepsi. Üstüne de 1 yıl sonra hamile kalıp normal doğumla bebeğimi sağlıklı olarak dünyaya getirdim :))

Teşekkür ederim rahatlattınız içimi biraz da olsa. Bugün kolposkopiden sonra 2.günüm. Alışveriş torbası taşıdım kanama yaptı biraz. Doktorum yat dedi kızdı biraz bana :)
Bu kadar canım tatlı değildir ama olan herşey şu an moralimi bozuyor beni korkutuyor.

Kızlar bende hpv pozitif ti bir daha yaptırdım negatif olmuş tiplemesi Yok
Genitalımda beyaz bişey çıktı siğiller nasıl oluyor sıktım bunu gitti yine var tek bi tane sivilce gibi sıktım tekrar oldu ama

Hastalıkla ilk yüzleşme insanı çok hırpalayan bir süreç. Hepimiz bu süreçten geçtik. Şuan kanser değilsin ama şöyle düşün ya kanser olma yolunda olduğunu farkedemeseydin? Ya öğrendiğinde çok geç olsaydı? Çok şükür ki biz ve bizim gibiler bu hastalığı önlem alınıp çok basit bir yöntemle tedavi edilebilecekken öğrendik. İçini ferah tut. Bir sorun olduğunu bildiğin için şu anda güvendesin. Sık takiplerle sürekli kontol altında olacaksın. Leep olmana gerek olur mu bilmiyorum. Ama olsa da olmasa da doktorunun verdiği kontrol sürelerini kesinlikle atlama ve 'her şey yolunda artık temizsin' dediklerinde bile 6 ayda bir mutlaka smear aldır.

Kızlar bende hpv pozitif ti bir daha yaptırdım negatif olmuş tiplemesi Yok
Genitalımda beyaz bişey çıktı siğiller nasıl oluyor sıktım bunu gitti yine var tek bi tane sivilce gibi sıktım tekrar oldu ama

Siğil sivilce gibi sıkılabilir bir şey değil bildiğim kadarıyla. Öyle bir çeşidi varsa bilmiyorum netten bir araştır istersen. Bende çıkan siğiller et beni gibiydi. Yine de riske atmayıp doktora görünmekte fayda var.

Siğil sıkılabilen birşey değildir, sıkabiliyorsanız ve içinden bir irin çıkıyorsa o sivilcedir. Bu dönemi çok büyük zorluklarla atlatmış biri olarak nasıl bir psikolojide oldugunuzu biliyorum ne sormak isterseniz sorabilirsiniz çekinmeden. Çokta stres yapmamaya çalışın

Göstereceğim dr a teşekkür ederim
Allah hepimize şifa versin

Göstereceğim dr a teşekkür ederim
Allah hepimize şifa versin

Amin cnm. Benim 1,5 yıl süren ascus serüvenim özel hastanenin uydurmasyon tahlili olduğu ortaya çıktı. Ne ağlattılar, neler yaşattılar yok yere... smear testinde özel hastane yada tıp merkezlerine kesinlikle gitmeyin. Muhakkak eğitim araştırma hastaneleri olsun.

Özel hastane uydurmasyonu yüzünden 3 yıl önce anevrizma teşhisiyle beyin anjiyosu oldum. Allah ıslah etsin onları ne diyeyim. Haftalarca ağladım çocuğum annesiz kalacak diye.

Benim eğitim araştırma hastanesindeki doktorum bu durumdan şüphelendi ve orda smear ver aynı gün bana gel bendede smear ver böylece kesin olarak anlrız dedi. Onlarda yine ascus çıkan sonucum, bu oyunu oynayan doktorunda tertemiz çıktı. Üç ay sonra yine temiz ve hpv negatif. Doktor aynı gün alınan smear de böyle birşeyin mümkün olmayacagını söyledi.

Araştırmada kuzenim var kadın doğum onkolojide hemşire. Kesinlikle kontrol smeari için de buraya gel dedi bana sırf bu yüzden. Kime güveneceğimizi şaşırdık valla. Hatta yeni doğan bebeğime de yine aynı hastanede hem beyinde kitle hem de iki böbrekte çok sayıda taş teşhisi kondu. 10 gün sonra beyinde bir şey olmadığını öğrendik 1 ay sonra da böbreklerin temiz olduğunu.

Evet malesef özel hadtaneler ve tıp merkezleri böyle. Doktorum durumu söyle açıklamıştı.
Yeni testler yapabilmek için yok yere sıkıntı çıkarıp para alıyorlar. (800 tl lik kolposkopide çok ısrar etmişlerdi gercekten de)
Daha sonra insanlar tüm testlerden sonra sağlıklı olduklarını öğrendiklerinde o sevinçle hastaneyi falan şikayet etmek akıllana gelmiyor bile dedi.
2. İhtimalde yaşanan aksaklıkta, devlet hastanelerinde yanlızca doktorlar ceza alırken, özel hastanelerde bu tür hatalarda doktorun yanı sıra hastane de ya tazminat ödüyor yada hastane kapatılma noktasına kadar geliyor dedi.
Bu yüzden özel hastaneler tahlilde gördükleri en ufak şeyi bile en kötü ihtimaliyle yazarlar dedi.
Hem risk almamış olurlar, hemde ileri tahlillerle ekstra para kazanmış olurlar. 1 taşta 2 kuş yani dedi.

Aynen öyle gerçekten. Biz sadece doktoru hastane müdürüne şikayet ettik ve dediğin gibi bir sorun olmadığına sevindik şükrettik. Esasen ultrason tetkiklerinde görülen ufak tefek şeyler gerçekten vardı ama yorumlayanda iş yoktu bizim. Benim konumda damarların görüntülenmesinde arkaya uzayan damarı anevrizma sanmışlardı. Kızımda beyindeki kitle yenidoğanlarda olabiliyor bir süre sonra kendiliğinden yok oluyormuş. Yine yenidoğanların böbreklerinde de kristalleşme dedikleri bir durum olup sonrasında normale dönüyormuş. Yani tüm sıkıntı radyolojide çalışanlarının iş bilmezliğinden kaynaklanıyordu

Kesinlikle öyle, özel hastanelerin patolog ları kadar kasap yok bu dünyada

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…