Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

efsane hayat cook teşekkür ederim moral verdin allah razı olsun rabbim bebeğini sagsalım versin kucağına....

arkadaşlar tum sayfaları okudum,
herkesin değişik hikayesi var..benimki soyle başladı..
siğiller,hpv16 ..smear testinde sadece mantar cıktı...bu arada yara da vardı bende ,dr yarayı yaktı...sonra kolposki ve ardindan biopsi...biopsi de beyaz yerler vardı ben de gordum..
anlamadığım takıldığım taraf su ki: smear temiz, neden biopsi yapti....su an sonuç bekliyorum 2 hafta dedi...

hpv16 var smear temiz ..ee neden biopsi...ne olabilir..smearda birsey olmadan cin 1 cin 2 cin 3 veya ascus olur mu? beyaz bölgeler ne anlama geliyor..

lütfen cevap yazın kızlar bekliyorum.
28 yasında ikiz annesiyim.

en güvenilir biyopsi yapmak doktorda emin olmak için yapmış bence, smear testinin yanılma payı fazla ama biyopsi de yanılma yok doktorun en güzelini yapmış bir sorun varsa da tedaviye başlanır

günaydın hepinize,

bu topiğe yazılan her yorumu okudum..ama neredesiniz..iyileştiniz gittiniz tabiii...allah daha da iyi etsin hepinizi..ama ne olur terk etmeyin burayı..benim gibi yenilere gelin anlatın basınızdan geçenleri,tekrarlayın, en son ne durumdasınız hepinizi merak ettim...

Canım geçmiş olsun bebeğini sağlıklı sıhhatli kucağına almak nasip etsin Allahım . Sen hamileyken mi öğrendin bu rahatsızlığını yoksa gebelikten önce biliyormuydun ?
Canım merhaba ben gebe kalamıyorum diye de a gittim ve hormon vs temiz diye smear yaptı bi yıl önceki temizdi şimdi ağustosta tekrar yaptı gebe olduğumu öğrendim ve ikinci günüde netten sonuca baktım LSIL yazıyodu araştırınca yıkıldım bi dr a gittim hpv tahlili yaptırdım sonucu bekliyorum ne yapcamı bilmiyorum korkuyorum kendim içinde bebek içindi bende hiç akıntı vs böyle şeyler yok bi de smearden bi gün önce denize gitmiştim acaba yanlış çıkmış olabilir mi diye düşünüyorum dr um şuan smear yapsam belki temizdir bu çıkıyo kendiliğinden gidiyo ama madem çıkmış sen de istiyosun hpv testi yapalım dedi yaptırdım sonucum inşallah olurda negatif olursa ne yapayım sizce??

lsıl cin 1 ile uyumlu benim doktorum öyle dedi yani düşük dereceli ama kesin sonuç için kolposkopi şartmış. gebelikte kolposkopi yaptırma bence . benimde temmuzda kontrolüm vardı gitmedim gitsem napacak o yüzden doğumdan sonraya erteledim ama ben seni yanlış yönlendirmek istemem

LÜTFEN SONUNA KADAR OKUYUN.
Herkese merhabalar ve geçmiş olsun,
Evlendikten sonra smear testini düzenli yaptırmak gerektiğinden, evlendikten sonra tamamen kontrol amaçlı ÖZEL BİR HASTANEDE smear testi yaptırdım, hatta o kadar emindimki sonuç 1 hafta sonra çıkmasına rağmen ben 20 gün sonra gidip aldım ve ŞOK.
Smear sonucum ascus çıktı...
Doktor endişelenmememi 3 ay sonra smear tekrarı yapılacağını söyledi. 2. Kez smear testi yaptırdım ve sonuç yine ŞOK.
Yine ascus geldi... Jinekoloğum görünürde hiçbirşey olmadığını ve HPV testi yaptırmamı, orada pahalı olduğu için aile sağlığı merkezinde yaptırabileceğimi söyledi.
Aile sağlığı merkezinin 30 yaş altı kadınlara hpv testi yapmadığını öğrendiğimde MARMARA EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ'nde hpv testi yaptırdım. Sonucum 2 ay sonra çıktı, ölüm gibiydi beklemesi..
Bilenler bilir smear alırlar, aynı sonıçtan hpv çalışırlar.
Sonucum yine ŞOK.
SMEAR TESTİM TAMAMEN TEMİZ, HPV NEGATİF.
Bu hastanedeki Doktora bunun nasıl mümkün olduğunu sorduğumda, önceki sonuç kağıtlarını istedi, hastanenin adını görünce bu hastane nerde hiç duymadım at yırt bunu dedi.
Ascus un 2 kere yanlış çıkma ihtimali varmı dedim, basit bir enfeksiyonu risk almamak için özel hastanelerin çoğunun ascus olarak çıkardığını öğrendim, sebep şuymuş,
Enfeksiyon yapılan tahlilde türü belli olmadığında acemi yada işi bilmeyen kişiler anlamadığında bu enfeksiyondur diye yazıyor ve hasta daha sonra ilerlemiş bir hastalıkla karşılaştığında hasta ve hekim hakkında soruşturma açılabiliyormuş.
Dandik hastane ve hekimler bu riski almamak ve baştan savmak için enfeksiyonlarada ASCUS sonucu yazıyorlar.
Doktorun aynen söylediğini aktarıyorum
"İyi bir hekim bu raporların ikisinede bakmaz atar"
Hastane bu kadar önemli yani...
Şuan bahsi geçen hastaneyle davamız var tam 8 ay hayatımı mahvedip psikolojik olarak beni çökerttikleri için. Doktor 2 kere ascus gelen birinin sonucunun tertemiz çıkmasının pek mümkün olmadığını, bu tür testlerin muhakkak araştırma hastanelerinde yapılması gerektiğini, araştırma hastanesine yanlızca usta patologların alındığını söyledi.
Özellikle özel semt hastanelerinde bu sonucu alan arkadaşlar lütfen araştırma hastanesinde tekrar test yaptırın.
Bu arada smear de yanılma payı oluyormuş fakat hpv karakteristik bir virüs ve net görülebikdiği için yanılma payı yokmuş.
Smear testinizi bu tür hastanelerde tekrarlayın. Geçmiş olsun.

Merhaba,

ben benzer durumu yaşadım. Ama benim biyopsi ile yapılan sonuçlarım doprultusunda temiz gelmedi zaten. Ama şunu dile getirmek istedim yazınızı okuyunca. Her ascus çıkanda 2 ay sonra temiz gelmeyecek diye bir şey yok. Gelebilir. Temize dönebilir nitekim zeynepkamailde yaptırdığım smearlarım sonrası ben ascus gelen sonucum sonrası 3 ay arayla yaptırdığım testlerimde temiz sonucunu aldım. Bu mümkün.
Ama benim rahatsızlığım başka şekillerde nüksetti sonrası. Burda cin1 tecrübem adlı konu başlığı altında anlattım başımdan geçenleri.

Size de geçmiş olsun.

Öncelikle çok geçmiş olsun, ben 3. Smear imi hpv istendiği için 2 smearden 3 gün sonra verdim çünkü amaç hpv bakmalarıydı. bunu belirtmemişim yazımda, 3 gün sonra verilen smearin temiz çıkma olasılığı yok gibi diyor doktor. İlk smear imi verdikten 3 ay sonra 2. Smear verip 5 gün sonrasında sonuç aldım, sonuçtan 3 gün sonrada yeni smear ve hpv bakıldı. 8 günde sonucun temiz çıkma durumunun imkansıza yakın olduğunu söyledi doktorum. Ascus regl dönemlerinde rahim ve ağzında meydana gelen yenilenmelerle gerileyebileceğini, bu sebepten her hastaya en az 2 regl dönemi sonrası tekrarlayın dediklerini anlattı. Dolayısıyla özel hastanenin verdiği 2 ascus raporu muhtemelen yanlış. Doktor muayenede rahim ağzının gayet temiz olduğunu zaten smear inde temiz çıkacağını söylemişti nitekim gerçekten öyle oldu. Yinede biyopsiye gerek varmı dedim, sonucun temiz bu durumda biyopsi yapmayız fakat 3-4 ay sonra tekrar kontrol amaçlı smear vermelisin dedi

Geçmiş olsun. Orası öyle haklısınız. Bende devlet hastanlerinde yapılmasından yanayım her hastanede bu testi yaptırmamak gerekli. Hücresel değişim her ay olabileceği için doktorum farklılıklar olabileceğini söylemişti bana. Yani sürekli sıkı kontrol altında kalmak gerek. Ve ben Zeynepkamil kadın doğumunun bu konuda iyi olduğunu tecrübelerimle tespit ettim. Biyopsimde aldığım sonucu en başında smearimde bana gösterdiler. Özel hastanelere çok da güvenmemek gerekli bazen.

Kızlar gebeyim ve gebe kaldığım ay smear yaptırmıştım LSIL çıktı inanamadım gebeliğimi öğrendikten iki gün sonra bu sonucu gördüm şok oldum bende eşimde geçen seneki smearim temizdi nasıl oldu felan derken hemen dr a gittim hpv tahlili yaptırdım tip 39 çıktı ve hpv taşıyıcısıyım şimdi kolposkopi yapacaklar 14 haftalıkken gebeliğim ama korkuyorum sizce ne yaptırmalıyım beklemeli miyim doğuma kadar yoksa bunu yaptırmalı mıyım çok korkuyorum bbeğime bişey olur mı...?

Canım merhaba ben de gebeliğimde öğrendim hpv taşıyıcısıyım Lsil çıktı smearde de hpv tip 39 muş kolposkopi yapmak istiyoolar ama korkuyorm 14.haftaya denk geliyo yaptırmalı mıyım sence?..

Canım merhaba hpv pozitif tip 39 çıktı ..kolposkopi yapalım diyolar bebeğe zararı yok diyolar ama ben korkuyrum ne yapmalıyım sence? Yaptırmalı mıyım..

Canım merhaba bende lsil çıktı ve hpv tip 39 çıktı kolposkopi eşliğinde parça alıcaklar 14.haftama denk geliyo ama korkuyorm napayım sence..

Canım bende de lsil çıktı ve gebeyim şuanda aynı şekilde dokunsan ağlayacam güçlü olmaya çalışıyorum çünkü gebeyim korkuyorum bebeğime bişey olcak diye daha çok küçük doğuma çok var kendim içinde endileşeniyorum sana hpv tahlili yaptılar mı bende o da pozitif ve tip 39 çıkmıştı kolposkopi eşliğinde parça alıcaklar korkuyorm sence bende de geçer mi bu pislik..

CİN 1 %60-70 gibi bir oranla kendiliğinden 1-2 sene içinde geçebilirmiş o yüzden sadece smear takibi yapılıyor , 2 sene sonunda halen gerileme olmazsa konizasyon yapacak.
Canım peki hpv pozitifmi senin ve tiplemesi yapıldımı eğer pozitifse,?

L Ladyrose17 canım önce bir sakin ol çok paniklemişsin belli. 14-16. Haftalar bu tarz müdahaleler için çok uygun bir aralık. Bebek yapılan işlemden etkilenmez merak etme. Bende hgsil çıkmıştı. Kolposkopide biyopsi almaya bile gerek görmeden (çok net görüntü alındığı için) leep yaptılar 1,5 yıl önce. Gebeliğime kadar da smearlerim temiz çıktı çok şükür. Ancak leep sırasında rahim boynu kısaldığı için gebeliğimin 14. haftasında genel anesteziyle serklajım yapıldı. Sana söylenen de 14. hafta yani bebeğini etkilemez ben senin yerinde olsam yaptırır ve hiç değilse neyle karşı karşıya olduğumu öğrenirdim. Aksi takdirde doğum sonrasına kadar için içini yiyecek. Lsil çıktığına göre muhtemelen cin1 seviyesindesindir. Endişe edilecek bir durum yok için rahat olsun. Ne olduğunu tam olarak öğrendikten sonra doğum sonrası bir çaresine bakarsınız. Allah yardımcın olsun.

Allah razı olsun canım seni erken gebelik belirtilerindeki topikten hatırlıyorum sonunda gebeyim derken böyle oldu ..

Allah razı olsun canım seni erken gebelik belirtilerindeki topikten hatırlıyorum sonunda gebeyim derken böyle oldu ..

Sıkma canını sakın. Bu durumda inan ki şanslısın. Hiç öğrenmeden de devam edebilirdin yaşamına. İlk şok kötü oluyor uzun süre üzülüyor insan ister istemez ama şu anda çok ciddi acil müdahale edilmesi gereken bir durumun yok için rahat olsun.
Ben de nickini nerden hatırlıyorum diye düşünüyordum :)) Hayırlı olsun gebeliğin de. Rabbim sağlıkla kucağına almayı da nasip etsin inşallah :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…