Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

Smear sonucuma LSIL çıktım. Daha sonra emin olmak adına biyopsi yaptırdık. Biyopsi sonucuma göre düşük dereceli skumaz intraepitalyal lezyon (LSIL), aktif kronik servisit,Papiller endoservisit yani LSIL im.
Doktorum başta Leep işlemini önerdi fakat yaşım 24 ve bekar olduğum için sonradan riskli olabileceğini ileride çocuk düşürebileceiğimi söyleyerek vazgeçti. Medipoldeki doktorum ve oradaki profesör Dondurma işlemini (kriyoterapi) önerdi 10 dk.lık bir işlemmiş. Anestezisiz ağrısız basit bir yol.

Fakat daha sonra yeditepe hastanesine (profesör doktora gittim) ve haydarpaşaya gittim bana leep i önderdiler. Dondurmanın bir faydasının olmayacagını söylediler. Aksine o bölgeden daha sonra smear alınırsa yanıltıcı sonuç verdirtebilir dediler. Ama bir yandan da korkulacak bir durum yok CİN 1 in kendiliğinden bile geçebilir diye söylediler.Beklemeye alabiliriz bir süre 3 ayda bir smear testi yaparsın dediler. Madem öyle neden bu LEEP i yapayım o zaman riskleri varmış diye sorduğumda benim karar vermem gerektiğini söylüyorlar.

Ben nisan ayından beri bu konu ile uğraşıyorum. Erkek arkadaşımla ayrıldık bu konuda bana hiç destek olmadı aksine beni suçladı. Onda siğiller çıkınca bende doktora gittiim ve bu teşhisi öğrendim.İlk ay sanki kansermişim gibi dolandım depresyona girdim. Şu an kabullendim aklıma getirmemeye çalışıyorum ama düşündükçe üzülüyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir bilginiz var mı?

İleride bir erkek arkadaşım olduğunda bu konuyu sizce paylaşmalı mıyım?

sana tavsiyem prof dr tugan beşe ye gitmen google taratınca iletişim adres ve numarasını bulabilirsin türkiyede bu konuda uzmanlaşmış bir hekimdir.hiç vakit kaybetmeden tedaviye başla inatçı bir iş hpv bazen inatla tedavi olsan bile yine çıkabiliyor leep dogru ellerde sana mahsuru olbilecek bir tedavi yöntemi degil tabiki her operasyonun riskleri var ama yakın çevremde tugan hocaya leep olup sonra hamile kalıp sorunsuz bir şekilde hamillegi sonuçlanmış tanıdıklarım var vakit kaybetmeden tedavini ol geçmiş olsun allah kolaylık versin gelecekteki erkek arkadaslarınada hpv oldugunu söylemene gerek yok bu senin özelin

merhaba, bende de biyopside cın1 çıktı, doktor kriyoterapi uygulayarak tedavi etti, hiçbirşey yapmadan gerileyecek mi diye düzenli kontrolle takip edilebilir ama yüksek riskli hpv olasılığına karşılık tedavi yöntemini seçti, kriyoterapiden sonra yapılacak smear testleri sağlıklı sonuç vermezmi diye bende çok çekindim ama hiçte öyle olmuyor. Bir başka arkadaşımda da CIN1 çıkmıştı, onun doktoru leep uygulamış. Bana göre leep, cın1 için çok ileri bir tedavi yöntemi olur, ayrıca ağır bir tedavi şekli olur. 1 yıldır bu konunun içinde olan biri olarak sana tavsiyem biran önce kriyoterapi yaptırman. kriyoterapide cerrahi bir müdehale olmadan rahim ağzındaki o bozuk hücreler dökülüp yenisi oluşuyor,böylece ordaki hücreler kendini yenilemiş oluyor. Beklemeni tavsiye etmem, kriyoterapide çok basit, acısız bir işlem.

Kusura bakmayın forumu kullanmayı yeni öğreniyorum. O yüzden bir msjı birden fazla defa yazmış bulundum.
kriyoterapiden sonra ne yönde seyir etti cin1 iniz? Aynı seviyede mi yoksa sıfırlandı mı? Bu ağustos ayında tekrar smear yaptıracağım daha sonra da kriyoterapiyi düşünüyorum. Leep’e cesaretim yok. Belki evli ve çocuk sahibi olsam tereddütsüz yaptırırdım.

Kusura bakmayın forumu kullanmayı yeni öğreniyorum. O yüzden bir msjı birden fazla defa yazmış bulundum.
kriyoterapiden sonra ne yönde seyir etti cin1 iniz? Aynı seviyede mi yoksa sıfırlandı mı? Bu ağustos ayında tekrar smear yaptıracağım daha sonra da kriyoterapiyi düşünüyorum. Leep’e cesaretim yok. Belki evli ve çocuk sahibi olsam tereddütsüz yaptırırdım.
Kriyoterapiden sonra 3 ayda bir smear testi yaptırdım, 1 yıl boyunca, hepsi temiz çıktı, cın1 kalmadı. Yalnız bu ay başka şikayetlerim oldu, doktora gittim, smear aldı ve tekrar ascus çıktı, doktor enfeksiyonun var, ondan öyledir dedi ama bilmiyorum tabi, 3 ay sonra tekrar smear alacak. Bu arada zaten leep yaptırma bence, kendiliğinden normale dönebilme ihtimali olan bir durum için büyük bir tedavi yöntemi olur, hadi çocuk olayı falan olsa önemli değil de, şuan zorunlu olmadıkça ben kendi adıma düşünmem

Kriyoterapiden sonra 3 ayda bir smear testi yaptırdım, 1 yıl boyunca, hepsi temiz çıktı, cın1 kalmadı. Yalnız bu ay başka şikayetlerim oldu, doktora gittim, smear aldı ve tekrar ascus çıktı, doktor enfeksiyonun var, ondan öyledir dedi ama bilmiyorum tabi, 3 ay sonra tekrar smear alacak. Bu arada zaten leep yaptırma bence, kendiliğinden normale dönebilme ihtimali olan bir durum için büyük bir tedavi yöntemi olur, hadi çocuk olayı falan olsa önemli değil de, şuan zorunlu olmadıkça ben kendi adıma düşünmem

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. İçim rahatladı. Size de çok geçmiş olsun..

Slm arkadaslar:
gecen hafta kasinti sebebiyle dr ye gittim smear testi yapildi ve sonucum ascus cikti.Dr ascustan biseycikmaz 6 ay sonra gel tekrar smear yapariz dedi.
benim icime sinmedi ve sigorta hastanesine gittim dr direk kolposkopi onerdi bugun kolposkopi yapildi ve anladigim kadariyla biyopsi de yaptilar cunku 7 tup parcayi patolojiye goturdum.
bu arada benim canim cok yandi kasilmalarim oldu sag bacagim kasiktan ayaga kadar tutuldu hafifte kanamam var simdi sonuc bekliyorum umarim bisey cikmaz.
2. Cocugu dusunuyordum birsuru sey cikti :KK43:
hepinize gecmis olsun

Selam kızlar benm smear sonucum HSIL kolposkopi sonucum ise CİN1 çıktı. İstanbulda bir eğitim araştırma hastanesine gidiyorum çocuğum olmadığı için doktorum küçük LEEP yapılacağını söyledi. Bir başka devlet hastanesinden daha fikir aldım o doktor da leep yaptırmamı ilerleyebileceğini söyledi. Kimse bana kiryoterapiden falan bahsetmedi. Bu işlemi yaptıran arkadaş özel doktora mı gitti acaba? Kızlar sizce cin1 için leep yaptırmamak mı gerekir? Zamanla gerileyebilir mi? Ayrıca benim yıllardır tekrarlayan enfeksiyon akıntı ve mantar şikayetlerim var. Şu an da ard arda tekrarlayan enfeksiyonlarım yüzünden ilişki sırasında acı çekiyorum :KK5: Siz de öyle sık sık enfeksiyon yaşıyor muydunuz CİN1 tedavisi yapıldıktan sonra bunlardan kurtulabilecek miym acaba? :KK43:

Ayrıca kızlar son bir sorum dah avar tedavi olduk düzeldik diyelim e bu HPV bir virus olduğuna göre eşimden bana tekrar bulaşma olasılığı var. Bununla ilgili doktorlarınız neler dedi acaba? Erkekler için tedavi var mı ya da operasyondan sonra nasıl korunmalıyız? Bu HPV den ömür boyu kurtulmak mümkün müdür? Lütfen bilgisi olan arkadaşlar yardım etsin kafam çok karışık :18:

Merhaba canim,
Cin 1 kendi kendine gerileyebilirmiş 1-2 senede tabi 6 ayda bir smear aldırıp kolposkopiyle takip etmen gerek. Doktorun bana önerdiğin beklememdi ama ben kafaya taktım, 3 ayda bir smear aldırıp doktora gidiyodum, doktorum da yüzeysel leep önerdi, haziran ayında traşlama yapıldı. Traşlanan bölge patolojiye gönderildi ve cerrahi sınırlar temiz çıktı. İnce yapılan leep gebeliğe engel ya da sorun oluşturmuyor. En azından kafam rahatladı. Eğer soğukkanli davranıp bekleyebilirsen bekle ve o süre içinde de korunarak cinsel ilişkiye gir derim çünkü erkeklerde bir süre sonra vücut kendiliğinden virüsü atıyormuş. Leep yaptıracaksan da güvenilir ve bu konuda uzmanlaşmış bir doktor bul derim.
Allah hepimize şifalar versin.

Sent from my iPhone using Kadınlar Kulübü

Selam kızlar benm smear sonucum HSIL kolposkopi sonucum ise CİN1 çıktı. İstanbulda bir eğitim araştırma hastanesine gidiyorum çocuğum olmadığı için doktorum küçük LEEP yapılacağını söyledi. Bir başka devlet hastanesinden daha fikir aldım o doktor da leep yaptırmamı ilerleyebileceğini söyledi. Kimse bana kiryoterapiden falan bahsetmedi. Bu işlemi yaptıran arkadaş özel doktora mı gitti acaba? Kızlar sizce cin1 için leep yaptırmamak mı gerekir? Zamanla gerileyebilir mi? Ayrıca benim yıllardır tekrarlayan enfeksiyon akıntı ve mantar şikayetlerim var. Şu an da ard arda tekrarlayan enfeksiyonlarım yüzünden ilişki sırasında acı çekiyorum :KK5: Siz de öyle sık sık enfeksiyon yaşıyor muydunuz CİN1 tedavisi yapıldıktan sonra bunlardan kurtulabilecek miym acaba? :KK43:

Ayrıca kızlar son bir sorum dah avar tedavi olduk düzeldik diyelim e bu HPV bir virus olduğuna göre eşimden bana tekrar bulaşma olasılığı var. Bununla ilgili doktorlarınız neler dedi acaba? Erkekler için tedavi var mı ya da operasyondan sonra nasıl korunmalıyız? Bu HPV den ömür boyu kurtulmak mümkün müdür? Lütfen bilgisi olan arkadaşlar yardım etsin kafam çok karışık :18:

canım ters yazmış olmayasın?

yani acaba smearde cin 1 kolposkopide HSIL (cin2-3) çıkmış olmasın.

tersini hiç duymadım. bir de kolposkopi/biyopsi cin 1 olunca genelde bekleyelim diyor doktorlar.

ek olarak; yapılan en büyük hata o akıntı ve enfeksiyonları tedavi etmemektir. yani, cin 1'in cin 2'ye ilerleme süresi iki yıl olsa atıyorum, bu enfeksiyonlarla 6 ay olur.

HPV'nin yanı sıra bütün diğer hastalık tetkiklerini yaptırın. tedavi olun. smear/sürüntü/idrar tahlillerinizi yaptirin.

var olan tipe karşı korumasada diğer olmayan tiplere karşı her türlü gardasil yaptırın.

son olarak canım, bir süre ;1-2 yıl) mutlaka korunun ve bağışıklığınızı güçlendirin.

yoksa tekrarlama riski var.

soruların olursa burdayım.

Canını sıkma canım tekrar doktora git kolposkopiyle baksın, lezyon hala orda duruyor mu ya da geriledi mi diye baksın.

Sent from my iPhone using Kadınlar Kulübü

Ben özel hastaneye gitmiştim, doktor cın1 gerileyebilir ama her türlü riske karşı önlem olsun istedi ve kriyoterapi uyguladı, ben daha sonra araştırdım, tedavi edilmeden gerileme ihtimali olması sebebi ile düzenli takip yapılabilir veya yakma, dondurma( kriyoterapi ), leep uygulanarak tedavi edilebilir diyordu. Doktorum yakmanın biraz geri bir tedavi yöntemi olduğunu kriyoterapiyi tercih etmemiz gerektiğini söyledi. Leepi hiç düşünmedi bile, tabi bu yöntemde yaygın ama iyi ki tercih etmemiş diyorum. Cın 2,3 için daha uygun olabilir, kendiliğinden gerileme ihtimali olan bir durum için ileri bir yöntem gibi. Leep cerrahi bir müdahale, kriyoterapi çok kısa, ağrısızdı...bilemiyorum yani. Kriyoterapi öncesi çok fazla akıntım, enfeksiyon olurdu, sonrasında kuruluk neymiş bunu öğrendim resmen.geçmiş olsun

Son düzenleme:
herkese merhabalar,
yaklaşık 5 ay once smear testimde hucresel degisiklikler tespit edildi, 3 ay sonra tekrar yaptırdım ve sonucum ASCUS-H yani HGSIL olasılıgı yuksek cıktı.
doktorum hemen LEEP yapmalıyız dedi, kolposkopi ve biopsiye ihtiyac duymadı.
bu sure zarfında HPV testi de yaptırdım ve tip 16 cıktı. LEEP artık kacınılmaz gorunuyordu doktoruma gore.
fakat yaptıgım araştırmalar sonucu bir PROF. ONKOLOG dr a gittim, kendisi hemen kolposkopi ile bakarak biopsi aldı. sonuc: LGSIL / CIN1
lutfen smear testi sonucuna gore hareket etmeyin, smear adı ustunde bir tarama testidir, tanı degil. tanı için biopsi yuzde yuz sonuc verir. bu sebeple doktorunuzun tavsiyesi altında boyle bir sonuc aldıgınızda lutfen biopsi yaptırın.
LGSIL CIN 1 sonucu sonunda doktor LEEP yapmak istemedigini, yuzde 90 oranında gerileyecegini ve takipte olmamız gerektigini soyledi. ayrıca leep yapılsa bile tekrar olusabilecek bir rahatsızlık oldugunu, bunun kesin cozum olmadıgını soyledi. 4 ay sonra tekrar kontrole gidecegim.
suanda tek yaptıgım, kendime iyi bakmak, bagısıklıgımı yuksek tutmak, spor yapmak ve stresten uzak kalmak.
benim durumumda olan bayanlar, lutfen hemen umutsuzluga kapılmayın. herşeyin bir cozumu var.
hepinize gecmis olsun, saglıklı gunler diliyorum :)

merhaba, bende de biyopside cın1 çıktı, doktor kriyoterapi uygulayarak tedavi etti, hiçbirşey yapmadan gerileyecek mi diye düzenli kontrolle takip edilebilir ama yüksek riskli hpv olasılığına karşılık tedavi yöntemini seçti, kriyoterapiden sonra yapılacak smear testleri sağlıklı sonuç vermezmi diye bende çok çekindim ama hiçte öyle olmuyor. Bir başka arkadaşımda da CIN1 çıkmıştı, onun doktoru leep uygulamış. Bana göre leep, cın1 için çok ileri bir tedavi yöntemi olur, ayrıca ağır bir tedavi şekli olur. 1 yıldır bu konunun içinde olan biri olarak sana tavsiyem biran önce kriyoterapi yaptırman. kriyoterapide cerrahi bir müdehale olmadan rahim ağzındaki o bozuk hücreler dökülüp yenisi oluşuyor,böylece ordaki hücreler kendini yenilemiş oluyor. Beklemeni tavsiye etmem, kriyoterapide çok basit, acısız bir işlem.

Merhaba Aylar evvel buradan sorunumu anlatmıştım smear ve son olarak biyopsi sonusuma göre LSİL'dim. Tedavi olarak kriyoterapiyi takip etmeye karar vermişken 3.5 ay daha bekleyip smear aldırtttım Z.kamilde. Sonucum bugün belli oldu sonuc ASCUS. Asistandı görüştüğüm doktor leep'i önerip durdu. Ama ben leep i yaptırmayacagımdan su asamada eminim. Kriyoterapi ya da bir 3 ay daha bekleyip tekrar smear yaptırcagım.

Siz nasılsınız nasıl gidiyor durumunuz? Umarım her şey yolunda devam ediyordur..

Merhaba arkadaşlar,
Bende hpv tip16 var. Testlerimi yaptırıyorum. Biyopsi cin1 çıktı takip ediliyorum. O konuda bir sıkıntım yok ama 3 hafta önce bir şeyler farkettim ve cildiyeye gittim dr bana bunların kondilom olmadığını söyledi bende rahatlayarak eve döndüm. Fakat kadın doğum doktorum onkoloji jinekoloji bölümünde bana bunların küçük kondilomlar olduğunu söyledi. Asitle yakacaktı izin vermedim. Bunun üzerine tekrar başka bir cildiyeciye gittim durumumu anlattım beni muayne etmek istemedi k. Doğumcumun doğru söylediğini mutlaka yaktır dedi fakat ben kendisininde beni muayne etmesini istedim o da mecburen etti. Ve bunların siğil olmadığını ama yine de yaktırmam gerektiğini ve benim ilerde kanser olabileceğimi bu virüsün vücuttan atılmadığını çevremdeki insanlara bulaştırabileceğimi dile getirdi. Tuvaletlerden diğer insanlara bulaştırabilirmişim. Kendimi çok kötü hissettim aileme de bulaştırdım mı acaba diye kafayı yiyorum.. Hatta yemek yapmayayım o zaman diyecek kadar abarttım.banq aids ve bel soğukluğu ile ilgili test yaptırıp yaptırmadığımı sordu. Çok kötü hissettim gerçek anlamda şimdi başka bir cildiyeciye gideceğim ve bu anlatılan riskler var mı iyice emin olmam lazım ben başkasına bulaştırmaktan zaten çok korkuyorum bu da tuzu biberi oldu. Okuyanlara teşekkür ederim.. Herkese şifa dilerim...

Merhaba arkadaşlar,
Bende hpv tip16 var. Testlerimi yaptırıyorum. Biyopsi cin1 çıktı takip ediliyorum. O konuda bir sıkıntım yok ama 3 hafta önce bir şeyler farkettim ve cildiyeye gittim dr bana bunların kondilom olmadığını söyledi bende rahatlayarak eve döndüm. Fakat kadın doğum doktorum onkoloji jinekoloji bölümünde bana bunların küçük kondilomlar olduğunu söyledi. Asitle yakacaktı izin vermedim. Bunun üzerine tekrar başka bir cildiyeciye gittim durumumu anlattım beni muayne etmek istemedi k. Doğumcumun doğru söylediğini mutlaka yaktır dedi fakat ben kendisininde beni muayne etmesini istedim o da mecburen etti. Ve bunların siğil olmadığını ama yine de yaktırmam gerektiğini ve benim ilerde kanser olabileceğimi bu virüsün vücuttan atılmadığını çevremdeki insanlara bulaştırabileceğimi dile getirdi. Tuvaletlerden diğer insanlara bulaştırabilirmişim. Kendimi çok kötü hissettim aileme de bulaştırdım mı acaba diye kafayı yiyorum.. Hatta yemek yapmayayım o zaman diyecek kadar abarttım.banq aids ve bel soğukluğu ile ilgili test yaptırıp yaptırmadığımı sordu. Çok kötü hissettim gerçek anlamda şimdi başka bir cildiyeciye gideceğim ve bu anlatılan riskler var mı iyice emin olmam lazım ben başkasına bulaştırmaktan zaten çok korkuyorum bu da tuzu biberi oldu. Okuyanlara teşekkür ederim.. Herkese şifa dilerim...

Bence kafanda soru işareti kalmaması için birkaç doktora daha görün. Bende de biyopside cin1 çıkmıştı takibe aldım kendimi şu an ki durumda ascus a geriledi. Fakat ben hiç hpv testi yaptırmadım. Yaptırman lazım diye de hiç bir doktorum söylemedi. Ama siğil türü bir şey yok bende. Erkek arkadaşımda siğil şeklinde göstermişti kendini.
Ortak havlu kullanımı, kişisel temizlik eşyalarını bir başkasıyla paylaşma bu süre zarfında. Bağışıklık güçlendiriciler kullanmanı da öneririm.

Bence kafanda soru işareti kalmaması için birkaç doktora daha görün. Bende de biyopside cin1 çıkmıştı takibe aldım kendimi şu an ki durumda ascus a geriledi. Fakat ben hiç hpv testi yaptırmadım. Yaptırman lazım diye de hiç bir doktorum söylemedi. Ama siğil türü bir şey yok bende. Erkek arkadaşımda siğil şeklinde göstermişti kendini.
Ortak havlu kullanımı, kişisel temizlik eşyalarını bir başkasıyla paylaşma bu süre zarfında. Bağışıklık güçlendiriciler kullanmanı da öneririm.
oncelikle gecmis olsun. benimde biopsi sonucum cin1 cikmisti. hpv testi tavsiye etmem cunki ben iki ayri yerde yaptirdim ikiside farkli sonuc cikardi. hic inandirici bir test yontemi degil. ustelik hpv tiplemesini bilmek inan hic bir isine yaramiyacak. sadece husnu kuruntularimiz devam edecek. en iyisi pozitif dusunmek ve takibi birakmamak.

kizlar ayrica bagisiklik sistemi guclendirici immuance tabletler var onlarla birlikte bir de zinc tablet alin gunde ikisindende bir tane alin takviye icin muthis emin olun bagisiklik sisteminiz zehir gibi calisiyor ve hpv viruslerini vucuddan atmanizi sagliyor.

gecmis olsunnn

Merhaba Aylar evvel buradan sorunumu anlatmıştım smear ve son olarak biyopsi sonusuma göre LSİL'dim. Tedavi olarak kriyoterapiyi takip etmeye karar vermişken 3.5 ay daha bekleyip smear aldırtttım Z.kamilde. Sonucum bugün belli oldu sonuc ASCUS. Asistandı görüştüğüm doktor leep'i önerip durdu. Ama ben leep i yaptırmayacagımdan su asamada eminim. Kriyoterapi ya da bir 3 ay daha bekleyip tekrar smear yaptırcagım.

Siz nasılsınız nasıl gidiyor durumunuz? Umarım her şey yolunda devam ediyordur..
Merhaba, geç cevap verdiğim için kusura bakma...benim biyopside cın1 çıktıktan sonra kriyoterapi uygulandı, 1 yılı geçti...1 yıl boyunca 3 ayda bir smear testi yaptırdım ve hepsi temiz çıktı..artık 6 ayda bir kontrole çıkmıştık ama ben başka bir şikayetten başka bir doktora gittim, smear aldı ve sonuç ascus çıktı, kendi doktorumu aradım büyük bir panikle, o da sana daha ileri bir tetkik olan biyopsi yaptık, 3 ay bekle tekrar smear alalım dedi, ben de onu dinledim 2-3 hafta sonra tekrar gitcem, ben de çok merak ediyorum ne olacak sonuç diye, bir de daha önce siğil sorunum yoktu şimdi birde öyle bir sorun çıktı, korkuyorum ama bakalım sonuç ne çıkacak ?

Merhaba, geç cevap verdiğim için kusura bakma...benim biyopside cın1 çıktıktan sonra kriyoterapi uygulandı, 1 yılı geçti...1 yıl boyunca 3 ayda bir smear testi yaptırdım ve hepsi temiz çıktı..artık 6 ayda bir kontrole çıkmıştık ama ben başka bir şikayetten başka bir doktora gittim, smear aldı ve sonuç ascus çıktı, kendi doktorumu aradım büyük bir panikle, o da sana daha ileri bir tetkik olan biyopsi yaptık, 3 ay bekle tekrar smear alalım dedi, ben de onu dinledim 2-3 hafta sonra tekrar gitcem, ben de çok merak ediyorum ne olacak sonuç diye, bir de daha önce siğil sorunum yoktu şimdi birde öyle bir sorun çıktı, korkuyorum ama bakalım sonuç ne çıkacak ?

Arkadaşlar merhaba
birşeye dikkat çekmek istiyorum.Lütfen 6 ayda bir muhakkak smear aldırın.Çünkü bu rahatsızlıkları genelde rutin muayenede tesadüfen öğreniyoruz.Benim başımdan geçen cın 1 di ve bende hiç bir rahatsızlık ne bi akıntı ne de başka birşey yoktu. Tesadüfen öğrendim.Belirtileri çok ileri evrelerinde oluyormuş zaten.Ne olur geç kalmayın, sağlıkla kalın iyi günler.:)

X