Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

Bende fırçalı yaptırdım araştırma Hastanesi'nde ilk defa sizde duydum sıvı bazlıyı

canım sıvı bazlı derken raporunda sıvı bazlı örnek gibi bir şey yazmıyor mu ?
fırça ile alıyorlar da böyle küçük idrar tahlili kutusu gibi bir kutunun içine koyuyorlar onu diyorum sıvı bazlı diye. Seninki öyle miydi yoksa lama mı koyulmuştu ?

Yok kuzum öyle yapmadı smear testi gibi aldı belki malzemeler farklıdır

Özelde de görmedim yalnız . Açıkça talep mi etmek gerekiyor ki
canım dediğim gibi Prof Süleyman engin Akhan ikili smear yapıyor biri normal fırça ile diğeri rimel fırçası gibi bir fırçayla aynı anda iki çubuk kullanıyor ve bir sıvı dolu bir kaba koyuyor onları ikili smear dendiğini söyledi kendisi

Çok şaşırdım ya araştırdım internette de bunla alakalı bir şeye rastlamadım. İkili smear olarak, normal smear ve hpv tahlilinin bir seferde yapılması olarak geçiyor. Aynen iki farklı çubuk kullanıldığını söylüyor. Acaba onu mu yaptı ki ?

Hayır hpv testim yapılmıştı zaten stobrush ve farklı bir çubuk daha biri rahim ağzından sürüntü diğeri rahim ağzındaki delikten yani rimel fırçası gibi olanla aldı hemşireyim bende yani bizimde bildiğimiz ve kullandığımız bir yöntem değil daha sonra jinekolog kendi doktor arkadaşlarıma sorduğumda en kesin sonucun o olduğunu ama kullanılmadığını fiyat vs vs yüzünden normal smear de genellikle yanılma payı olduğunu ama bunda olmadığını hatta tipinin değil ama hpv hücresinin koilositik hücrelerin bu yöntemde gözüktüğü söylediler çıkan sonucumda da yazıyordu zaten koilositik hücre görülmemiştir diye

Şu karantina servisinde çalışıyorum sağ salim çıkarsam inşallah bir virüs ile uğraşırken şimdi başka virüs çıktı haziranda tekrar gideceğim kontrole ozaman resmini çekerim atarım

hmm anladım canım ama benim süleymaniye kadın hastanesinde yapılan normal smear sonucunda da yazıyordu koilositik görüldü görülmedi diye. O zaman bende ascus çıkmıştı koilositik diye sonucumda yazıyordu.
orda iki fırça kullanılmadı ama sonuçta koilositik vardı.

Şu karantina servisinde çalışıyorum sağ salim çıkarsam inşallah bir virüs ile uğraşırken şimdi başka virüs çıktı haziranda tekrar gideceğim kontrole ozaman resmini çekerim atarım
Çok dikkat edin kolay gelsin ben valla bu dönemde bir de bu işle uğraşmak korkusundayım. 2 aydır devlette yaptırdığım smear ve hpv sonucumu alamadım. Tam üstüne bu olay patladı. İnşallah kimse bu dönem bir de başka sıkıntılarla uğraşmak zorunda kalmaz. Bir sorum olacak ücreti ne kadar o ikili testin acaba ?

Kolposkopim vardi ama corona yüzünden yapılmadı. Sigiller bana gercekten eziyet veriyor 4 5 aydır var bu durumda evde ne yapabilirim kızlar yardımcı olun.

Kolposkopim vardi ama corona yüzünden yapılmadı. Sigiller bana gercekten eziyet veriyor 4 5 aydır var bu durumda evde ne yapabilirim kızlar yardımcı olun.

elma sirkesi sürebilirsin siğillere . Maalesef benim de 2 ay önce verdiğim test sonucum çıkmıuor korona yüzünden hayır patoloji ile coronanın ne alakası varsa . İnsanlar başka şeylerden hastalacak bu tutum yüzünden!

Sürüyorum 3 aydır hic bi etkisi yok ilk verdikleri ilac hic bi ise yaramadi ilacta yok artik simdi napcam hic bilmiyorum yani dogru diyosunuz corona bitince baska hastaliklarla ugrasacagiz.
Sizin muhtemelen sonuc cikmistir ama suan vermiyorlardir bu corona yuzunden :/ hakkimizda hayirlisi

Aktardan propolis alıp için bağışıklığını yükselsin

Merhabalar
Bu sorundan muzdarip biri olarak yazıyorum daha doğrusu annemle birlikte bende strese girdigim bir konu. Öncelikle annem 2016 yılında rahimde kansere dönüşecek bir parca vardi ankarada en iyi doktorlardan biri olan bir doktora gitmiştik rahim, rahim agzi, yumurtalıklar alındı ve 6 ayda bir kontrole geliyorz ankaraya en son eylul ayinda kontrole geldiğimiz de her yil smear alan doktor 6. Ayda smear aldi vee sonuç ASCUS cıktı bizi tekrar ankaraya çağırdı kolposkopi yapıldı tabi korku tavan sonuc yetersiz materyal bize defla gyn verdi gidin 3 ay sonra gelin dedi bu korona turkiyeye gelmeden biz ankaraya geldik kontrol ve kolposkopi icin gecen hafta 19 martya kolposkopi oldu vee 23unde sonuc çıkmıştı ben 24unde arayip sonucu aldm vee sonuc HSIL-VAIN3 cikti bu vain dediklero cin3 mu bilmiyorm ama dunya basimiza yıkıldı vee ameliyat dedi biz korona var diye bi kac ay sonra olsn dedik en fazla 1 ay dedi yada şimdi buda bizi korkuttu kanser degil bu bildiğim kadariyla ama korktk dün annemi ameliyat etti ve sagolsn bizi aydinlatmadi hocam annemin rahim ve rahim agzi yok neyo aldiniz dedigimde vajinanin tepesindeki yeri aldm dedi ameliyaton adına da vajinal biyopsi dedi 2 gun hastanede yatacaz bugun 2. Günümüz bildiğiniz ameliyat konizasyon falan değil belliki ameliyay 1 saat sürdü şimdi yinee bir biyopsi sonucu beklemek zorundayiz o kadar zor bişey ki simdi hergun herr an düşünüyorm annem kanser mi oldu cokk büyük stres Allah herkesin yardımcısı olsn sonuçlar iyi cikar bizimde bekleyen herkesinde inşallah

VAIN vajinal neoplazi yani rahim veya rahim ağzı değil anneniz kaç yaşında kanser değil biyopsi sonucu ama kanser öncesi lezyon çıkan patoloji önemli daha önceki patolojiyi yani rahim ve rahim ağzının patoloji sonucu ne çıkmıştı. Sonucu atarsanız daha faydalı olur

Annemin smear ASCUS kolposkopi yapıldı ve sonuç yüksek dereceli skuamoz interaepiyeryal (HSIL/VAIN3) diyor ne bu yani annem kanser mii. Annemin rahim ağzı yok zaten ki bunun rahim agziyla alakasi yok dedi doktor ve bizi aydinlatmadi sonucun kotu çıkacağını bildiği icin mi patolijiyi bekleyecez dedi

Bu arada annem 49 yaşında rahim ve hepsi alındığında 45 yasindaydi

Evet rahim ve rahim ağzı ile alakalı değil özelden yazdım

Merhabalar, öncelikle burada bulunan herkese acil şifalar diliyorum.
Benim de 28 ocakta eğitim ve araştırma hastanesinde yaptırdığım sıvı bazlı smear sonucumda LSIL yani CIN1 ve “Epitelyal Hücre Anormalliği” yazıyor. Bu sonucun üzerine özel bir hastaneye gittim 18 Martta kolposkopi oldum. Saat 12 yönünden bir parça ve ECC örneği aldı. Doktorum sonuçların %99 temiz çıkacağını, sadece emin olmak için bu işlemi yaptığını söylemişti ancak öyle olmadı. Patoloji sonucu biyopsi örneği CIN2 ve ”ECC mukoid materyal, yüzeysel endoservikal doku fragmanları” yazmakta. Doktorum sonucu görünce yüzü değişti. Ancak genç olduğum için önce sigarayı bırakmamı, uykuma ve yememe dikkat etmemi, bağışıklık sistemimi güçlendirmemi ve 6 ay sonra tekrar gelmemi söylemişti ki daha sonra içi rahat etmedi ve onkoloğu aradı. Onkolog deflagyn kullanmamı ve 6 değil 3 ay sonra gelmemi tavsiye etti kendisine ve durumun ciddiyetinden bahsetti. Zaten bunun üzerine de doktorum durumun kendisini aştığını ve onkologla görüşmemin daha uygun olacağını üstü kapalı dile getirdi. Bu arada 23 yaşındayım ve evli değilim, ileride çocuk düşünüyorum. Onkologla henüz görüşmedim yarın arayıp randevu isteyeceğim. HPV testi veya başka herhangi bir şey de yapılmadı. Bu konularda çok fazla bilgi sahibi değilim. Öncelikle sormak istediğim, biyopsi CIN2 tamam onu anladım ama peki ya ECC, temiz mi demek oluyor? Bu durumda olanlara nasıl bir tedavi önerildi, neler yapmam lazım. Ameliyatsız iyileşir miyim? Kafamda deli sorular.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…