Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

Biyopsi yapılmış sanırım aslında acıtmaz ama psikolojik olarak gergin isen hislerin normal... Tedaviye başlamış olman iyi haber canım enfekte bölgen az hasarlı olması da güzel... Biraz gerileme bile olmuş demek ki... Doktorun devlet mi özel jinekolog mu... Korkma bunu da atlatır bikaç yıl sonra hatırlamazsın bile..

Biyopsi yapılmış sanırım aslında acıtmaz ama psikolojik olarak gergin isen hislerin normal... Tedaviye başlamış olman iyi haber canım enfekte bölgen az hasarlı olması da güzel... Biraz gerileme bile olmuş demek ki... Doktorun devlet mi özel jinekolog mu... Korkma bunu da atlatır bikaç yıl sonra hatırlamazsın bile..
Umarım öyle olur
Acı eşiğim yüksektir ama rahim içindende parça almış rahim ağzı biraz acıdı

Doktorum özel ama sağolsun yardımcı oldu 250 tl muayene ödedim 350 tl de tahlillere istedi hpv için sağlık ocağına git ona da baktırmalısın ücretsiz yaptır bizde 600 tl dedi
Ama sağlık ocağı 5 yıl da bir diyor onu ne yapacağım bilmiyorum

Merhabalar benim hpv 16,45 pozitif:KK43:kolposkopi sonucu cın3 olduğumu öğrendim. Leep işlemi yapılacak daha bekarım leep yapılıp tekrar etme olasılığı ne acaba yada tamamiyle kurtulan var mı bundan. Leep yapılıp gebelikte sorun yaşayan var mı.Birde yeni öğrendim acaba ne kadar bir geçmişi var

Merhabalar benim hpv 16,45 pozitif:KK43:kolposkopi sonucu cın3 olduğumu öğrendim. Leep işlemi yapılacak daha bekarım leep yapılıp tekrar etme olasılığı ne acaba yada tamamiyle kurtulan var mı bundan. Leep yapılıp gebelikte sorun yaşayan var mı.Birde yeni öğrendim acaba ne kadar bir geçmişi var
[/sanırım zamanını öğrenmek mümkün değil

Tabiki kurtulan var, tekrarlamayan da çok sadece rutin ve düzenli takip ve kontrollerini yaptırmak zorundasın, temiz çıktım diye rahat davranıp Dr gitmemezlik yapma.... Düzenli smear ver her yıl... Şu an smear sonucun ne çıktı... Cin 3 smear ile mi öğrendin...

Tabiki kurtulan var, tekrarlamayan da çok sadece rutin ve düzenli takip ve kontrollerini yaptırmak zorundasın, temiz çıktım diye rahat davranıp Dr gitmemezlik yapma.... Düzenli smear ver her yıl... Şu an smear sonucun ne çıktı... Cin 3 smear ile mi öğrendin...
Smearım normal çıktı cin3 kolposkopi ile tanısı konuldu

Smearım normal çıktı cin3 kolposkopi ile tanısı konuldu
Smear normal ama cin 3... Smeara güvenemez oldum artık sanki.... Doktorum smear normal diye kolposkopi ısrarımı ertelemişti, iyi olan şu ilişkim yok, cinsellik yok, tahriş, bulaş tekrarı şu bu yok... Ama kontrolüm var o zaman kolposkopi isteyim...

Smear normal ama cin 3... Smeara güvenemez oldum artık sanki.... Doktorum smear normal diye kolposkopi ısrarımı ertelemişti, iyi olan şu ilişkim yok, cinsellik yok, tahriş, bulaş tekrarı şu bu yok... Ama kontrolüm var o zaman kolposkopi isteyim...
Smear sonucu yanıltıcı olabilir hpv tipiniz nedir benim konizasyon öncesi smear temiz geldi kolposkopi biyopsi cin 3 çıkmıştı

Kesinlikle iste çünkü smearda çıkmayabiliyormuş

Biraz önce doktordan geldim saat 12 yönünde cin 3 aşamasını geçmişsin ........başlangıcı olmuşsun dedi
Diğer bölgelerde cin 2 yi yenmişsin gibi görünüyor dedi uyuşturmadan parça aldı simir aldı ve küretaj yaptı allah kimseye yaşatmasın bunları o sandalyede olmak bile açı verici dualarınızı bekliyorum 10 gün sonra sonuç gelicek
Korkmayın bende aynılarını yaşadım 1 ay önce leep oldum sonuçlarım temiz geldi ama o süreÇ çok yıpratıcı gerçekten yinede geç sayılmaz herşeyin çaresi var artık

Korkmayın bende aynılarını yaşadım 1 ay önce leep oldum sonuçlarım temiz geldi ama o süreÇ çok yıpratıcı gerçekten yinede geç sayılmaz herşeyin çaresi var artık
İnşallah bende temizlenmiş olurum rahmini alırız gerekirse deyince biraz moralim bozuldu
Hayırlı haberler alınan inşallah

merhaba, ben şuan CIN1 sahibiyim ve bu noktaya gelene kadar yaşadığım süreci ve şimdi uygulanan tedavimi (AHCC DEFLAGYN) paylaşmak için yazıyorum.. merak edenler için 30 yaşındayım, evliyim, çocuğum yok.

şubat 2020'de rutin muayene için doktora gittim. hiç bir şikayetim yok, adetlerim düzenli, akıntı lekelenme siğil vs gibi herhangi bir lezyonum şikayetim hiç ama hiç yok. rutin kontrol için de bir seneden fazladır gitmemiştim ve önceki muayenemde zaten smearda ascus çıkmıştı, hpv testi yaptırdım, tip 45 ve tip 62 (hpv 45 yüksek riskli, 62 ise düşük risk grubunda) çıkmıştı. smear sonucum ascus çıktığı için herhangi bir müdahale olmadan 6 ayda bir aralıklarla takip etmemi önermişti doktorum o aşamada, fakat ben açıkçası pek önemsemedim şikayetim olmadığı için de takip yapmadım.
gelelim şubat 2020 yani son kontrolüm. benim hala hiçbir şikayetim yok, adet düzenli, kanama lekelenme vs yok siğil yok. en ufak bir sıkıntı belirtisi yok. kontrolümde, smear testi verdim bu kez ASC-H çıkınca hemen hpv testi de yaptı ve bu kez sadece HPV 45 pozitif çıktı.

bu arada ilgilenenler bilirler, HPV 45 yüksek riskli tipler arasındadır. siğil yapmaz, kansere yol açar. ya da kanser öncüsü lezyonlar olarak değerlendirilen CIN lezyonlarına yol açar... doktorum test sonuçlarını görür görmez hemen beni acilen çağırdı, hpv pozitif ile birlikte ASC-H çıkmasını çok ciddiye aldı. kolposkopi yaptı ve işlem sırasında biyopsi aldı.

kolposkopide görünen bir şey gözlemlemediğini söyledi doktorum. yani yara, siğil vs bir durum yokmuş.
bu süreçte de biyopsi sonucum CIN1 geldi.

sonuçlarım gelince, doktor yüz yüze görüşmeye çağırdı, gittim.
öncelikle ASC-H ve HPV pozitif testini görünce çok endişelendiğini ve CIN1 çıkmasına çok ama çok sevindiğini söyledi. doktorum dedi ki, sonuçların iyi. şuan önümüzde iki ihtimal var leep veya ilaç tedavisi. leep dediğim şey 1cm nin altında çok hafif bir soyma işlemi. ancak şu aşamada ilaç tedavisi uygulamadan cerrahi müdahale uygulamayı uygun bulmuyorum, öncelikle ilaçla bu işi çözmeyi deneyelim, olmazsa leep yaparız dedi ve bana, AHCC ve DEFLAGYN yazdı. 3 ay boyunca her gün bunları kullanmamı, ilaçlar bittikten sonra 3 ay beklememi ve 6 ay sonra tekrar smear testi vermem gerektiğini söyledi. bu süreçte eşime de ürologa gitmesini ve bende HPV 45 tipi olduğunu belirterek tedavisine başlamasını önerdi. süreç boyunca kondom ile korunarak ilişkiye girmemizi de önerdi.

AHCC dediğimiz şey bağışıklık güçlendirici bir ilaç, vücut güçlenip virüsü atsın diye kullanılıyor.
deflagyn bir jel, tek kullanımlık vajinal şırıngalar var içinde her kutuda 28 tane. ve bir şişe de şurup şişesinde jel çıkıyor. her gece yatmadan önce bu uzun şırıngaya jeli çekip vajinaya enjekte ettikten sonra tek kullanımlık şırıngayı atıyoruz. ve üç ay boyunca adet hariç her gece bu işlemi yapıyoruz.işlemde herhangi bir acı kaşıntı yanma hissetmedim ama dediğim gibi bende yara vs yok. yaşayan varsa paylaşabilir. sadece ilaçlı bir bölge olmasından dolayı sabah öğleye kadar günlük ped kullanıyorum çünkü ilaç dışarı akmaya ve vücudu terk etmeye devam ediyor.

AHCC ve deflagyn herhangi bir sigortanın özel sağlık sigortası da dahil karşılamadığını söyledi eczacı. arkadaşlar ilaçlar ne yazık ki pahalı. ben toplu alım yaptım iki ay boyunca kullanacağım AHCC ve üç aylık Deflagyn'i toplu alarak biraz indirimli aldığım halde 2400tl civarı bir ücret ödedim. tabi bu ücretler aldığınız yere göre değişebilir, ben hastanenin yanında büyük bir eczane vardı oradan aldım.

3 ay tedaviye devam edeceğim sonra 3 ay daha bekleyip 6. ayda smear vereceğim. araştırdığım kadarıyla deflagyn cin1 lezyonunu %70 oranında geriletiyormuş. AHCC de uzun süreli kullanımda HPV nin vücuttan temizlenmesinde çok etkili. tedavi sonuçlarımı da paylaşacağım.

yani bu ilaçlar oldukça pahalı. 6 aylık smear sonucumda kayda değer bir değişme olmasını umut ediyorum. 6 ay sonra leep yaptırmak zorunda kalmam inşallah.

Merhaba herkese,
Sadece bu sureci yasayanlarin anlayacagini dusundugum icin ve biraz olsun umut verir belki diye sizlerle paylasmak istedim. 27 yasimdayim 1 sene önce ilk kez Jinekologa gittim kontrol icin. Hicbir şikayetim olmamasina rağmen. Smear sonucumda ascus ve hpv 16,18,45 olmak üzere 3 adet en zararli tipi taşıdıgımı öğrendim. Dunya basima yıkıldı. Özel bi hastahanede kolposkopi yaptirdim. Sonucunda sadece reaktif hücresel degisiklikler çıktı.takip edilmesi gerektigini 6 ay sonra smear alinacagni söylediler. Ben bu 6 ayda doktorumun tavsiyesi ile deflagyne basladim 3 kutu kullandim ama bu sirada beslenmeme ve bagisikligima da cok dikkat ettim. Propolis, kefir, yesil cay, vitaminler, bol sebze bunlari alıskanlık haline getirdm. Sigaradan cok uzak duramadim ama azalttim. gunde ortalama 1 tane içtim. Yine doktoruma sorarak ahcc kullanmaya basladim 6-7 ay kadar time health markasini kullandim maliyetli biraz ama bunyemden atacaksam deger diye dusundum. 6 ay sonra smear yaptirdigimda hicbir hucresel bozulmaya rastlanmadi ama hpv türlerine bakılmadi tekrar. Bu 2. 6ayda psikolojik olarak daha rahattim. Duzenli olmasa da spor yapmaya calistim. Ve tam 1 sene sonra bugun pap smear sonucumda hpv tiplerimin hepsi negatif olmus ustelik hicbir hücresel bozulma da yoktu. Kimse hpv yuksek riskli cıktı diye korkmasin moral ve bagısıklık guclendirme ile atilabilecek birsey insan yasamadan inanmasa da ben kendim tecrube ettim :) tabi kontrolleri birakmayacagiz. Herkese sağlıklı gunler dilerim

çok sevindim ben de dün deflagyne ASCC başladım umarım sizdeki gibi faydasını görürüm. bende de hpv 45 var ve cin1...

Nasil bir surecti ameliyat biraz anlatir misiniz?
Benim Psikolojik olarak çok zorlandığım bi dönem oldu birinci sebebi geç öğrenmiş olmam yani smear testimi 15 ay unutmuşum hastane sağolsun aramamış o nedenle yeni smear çıkana kadar kanserim diye kendimi çok üzdüm ikinci sebepte kızım var küçük onla ilk ayrılışımızdı ama onun dışında kolaydı smear de cin 1 geldi ama gözle bile görülen lezyon olduğu için doktorum hemen kolposkopi yaptı ve 3 parça aldı sonra sonuç 2 günde geldi haftasına leep +ecc oldum ameliyat sonrasu hiç bi şikayetim olmadı 40 gün falan oldu olalı gayet iyi şu anda 3 ayda bir smear vermem gerekiyor şimdilik

Merhaba bende size iyi haber vermek istiyorum hiç kimsenin umudunu kaybetmemesi için geçen sene adenokarsinoma in situ ve cin 2 çıkmıştı bugün gelen sonuçlarım temiz çıktı henüz sonuçları almadım fakat doktorum beni aradı ve temizsin leep bile olmana gerek yok yılda bir test yaparız şimdilik durum bu dedi hem şükrediyorum hem de kafamda soru işaretleri var

X