Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

Arkadaşlar merhaba bu nedemek drye gidicem ama ay sonuna sitesinden baktım

Eklentiler

• IMG_20200214_144609.jpg
    IMG_20200214_144609.jpg
    38,5 KB · Görüntüleme: 103
Yok Dr bişey demedi başlangıç demişti lezyon oluşmadan tedavi gördüm
Bende bugün kolposkopi sonucumu öğrendim. Cin1 mis. Dr fitil ve ilac tedavisi yeterli dedi. Cin 2 olması 10 yılı bulabilir dedi. Fakat burda sanki 6 ayda cin2 oln birini görmüştüm 😣

Bende bugün kolposkopi sonucumu öğrendim. Cin1 mis. Dr fitil ve ilac tedavisi yeterli dedi. Cin 2 olması 10 yılı bulabilir dedi. Fakat burda sanki 6 ayda cin2 oln birini görmüştüm 😣
cin1%60 gerileyebilir bir durum genelde 1 yıl takip edip geriliyor mu bakıyorlar yada cin 2 cin 3 seviyesine ilerliyor mu diye ona göre tedaviniz planlanır bağışıklığı yüksek tutun aşınızı olun takibi de bırakmayın o kadar

Merhaba,

Bundan 3,5 yıl önce ilişki sonrası kanama olması sebebiyle smear yaptırdım, sonucum cin 1 çıktı. Kolposkopi yapıldı ve doktor biyopsi yapmaya bile gerek görmeden cin 3 teşhisiyle leep yaptı. Leep patoloji sonucum cin 3 + insitu ca (doku içersinde başlamış fakat başka organlara henüz yayılmamış kanser) çıktı ve cerrahi sınırda lezyon devam ediyordu. Bebek istiyor musun diye sordular, biz böyle durumlrda rahmin alınmasını öneriyoruz dediler, tabiki istiyorum dedim. Ve ikinci kez leep oldum...Evliydim ve henüz bebeğim yoktu. ( Bu arada benim HPV siğil yapmayan bir tip) Onkoloji profesörü Derin Kösebay iki yıl eşimle kondom yoluyla korunmamı, 2 yıl korunursam yani dolayısıyla eşimle birbirimizden virüsü alıp durmazsak %90 vücudumuzun virüsü atacağını söyledi. 2 yıl kontrollerime devam ettim ve korundum. Bağışıklığımı güçlendirecek ne varsa yaptım.İki yıl temiz çıkan smearlerden sonra bu yılın Ocak ayında bebek yapmaya karar verdik.

İlk denememizde şükürler olsun hamile kaldım.

Fakat noralde 4-5 cm uzunluğunda olan rahim ağzı (bebeği taşıyan kısım) leeplerden dolayı 1 cm bile kalmamış, kadın doğum doktorum çarşaf kadar incelmiş, rahim ağzı yok bile denebilir dedi ve serklaj yaptı (rahim ağzına güçlendirici dikiş) ve hamileliğim boyunca yatmam gerektiğini söyledi. İşe gitmeme de izin vermedi, "değerli bebek" bu başka şansın olmayabilir dedi. İşi bıraktım ve genel olarak dinlenerek geçirdim hamileliğimi.

Doktorum rahim ağzım fazlasıyla yıpranmış olduğu için normal doğum olmamam gerektiğini söyledi. Özellikle ikinci bebek istiyorsan daha fazla zedelememiz gerekir o bölgeyi dedi ve sezaryene karar verdi. (Bu arada HPV normal doğum sırasında bebeğe bulaşma ihtimali olan bir şey olduğu için sezaryen olmak gerekiyor)

Şu anda bebeğim 1,5 aylık ve kucağımda mışıl mışıl uyuyor, nasl bir duygu bu tarifi yok. Hem de yaşanan bunca riskten sonra.

Neler yaşadığımı size kısaca anlattım. Korkmayın "teşhis edilen" hiçbir lezyon kansere dönüşmez. Önemli olan farkedilsin ve önlemi alınsın. Ben birazıcık daha gecikseydim, şimdi kucağımda bu dünya güzeli melek olmayacaktı...

Korkmayın ama ihmal de etmeyin, kontrollerinizi aksatmayın.

Kalın sağlıcakla! :KK16:

Canım benim tekrarlamayacak diye birşey yok yılda 1 smear vericem negatifim diye deyi aksatmayacam yani öyle birşey yok kendine bakmamıştır bağışıklığını yüksek tut stresten uzak dur canım geçer Allah'ın izniyle her bünye bir değil sen kendine bak dinç tut kendini bağışıklığını yükselt herşey güzel olacak hepimiz için inşallah 🙏🙏🙏

Merhaba herkese 2 sene önce en son Smear testi yaptırdığımda sonuç normal çıkmıştı. 2 ay önce yaptırdım bir sonraki smearı devlet hastanesinde ve sonucun gelmesi 3 4 haftayı buldu. Sonuç LSIL geldi ve Kolposkopi yapıldı ona göre de cin3 geldi :KK43: hatta servikal kanala da yayılmış, 2 yılda hiçbir şikayetim yokken bir anda cin3 olmuştu. Doktorda leep konizasyon önerdi.27 yaşındayım ve çocuğum yok sizce cin3 teşhisi koyup kendi kendine iyileşen varmı? yoksa Leep tek çare mi ? birde doktor tavsiyeniz varmı gerçekten çok zor durumdayım psikolojim tamamen bozulmuş durumda tamamen şoktayım...

X