Kocamin dedikleri

Eşimin üniversite diploması olmasaydı ben de onunla evlenmezdim, ne var ki bunda?
Sizin hiç kriteriniz yok muydu evlenirken? Benim için eğitim çok önemli, lise mezunu olsaydı onu zaten evlenebileceğim biri olarak değerlendirmezdim. Bu kadarına da hakkımız olsun yahu.

Ben çoğu insana katılmıyorum hayatta her şeyin bir diplomadan ibaret olmadığını artık şu devir de hepimiz biliyoruz , çalışmıyor olsaydınız ve eşiniz sırf bu sebeple sizinle evlenmeseydi bunu kriter bilip bekar kalabilirdi yaptığı evlilikte sırf bu sebep yüzünden “asla” cümlesini kullandığı için mutsuz olabilirdi vs vs
Günümüzde bence bu devir de diplomadan çok daha önemli şeyler var bu ülke en iyi kariyere sahip olup cinayet işleyenleri gördü bu ülke sırf diploması iyi diye kendini üstün görüp narsist olan insanlar gördü bu ülke çok şey gördü ve artık bana diplomanın çokta önemli olmadığını gösterdi …
İnsan olup helalinden kazanan her kim varsa önemli olan o dur .
Ha elbette insanlar kendi dengiyle evlenmek isteyebilir ama ilk kriter diploma olmamalı .

Bir insan kendini geliştirmiştir diploması yoktur anlaşılabilir. Ancak burada da okuyamamış olmasının geçerli bir sebebi vardır. Ben etrafımda okuyabilecekken eğitim almamış insanlara bakıyorum 3 dk tahammül edemiyorum. Burda hayat şartlarından okuyamayanı küçümsemiyorum asla okuyabilecekken okumamış adam kendini hayatın içinde de geliştirmiyor.
Ben söylediğinde kötü bir şey görmedim.

Olumsuz bir durum göremedim. Evlenecegi kisinin egitim seviyesine dikkat edip etmemek kişinin tercihidir o da bakmis sende de bu kriter varmış ha çok gerekli miydi söylemesi yani laf olsun muhabbet olsun diye söylemiş işte. Kafaya takilcak bir sey yok bence

Selam kizlar,

bu saatte uyku tutmadi o yüzden direkt konuya giriyorum.
Daha iyi anlaşılabilmesi icin birkac ek bilgi:
Esimle yurtdisinda yaşıyoruz, birkac senedir evliyiz ve küçük bir bebisimiz var. Huzurlu ve mutlu olduğumuz bir evliliğimiz var kanaatindeyim, o da öyle düşünüyor. Kavgalar genelde 3. kisiler dolayisiyla oluyordu, o da nadir ve bence benim sinir çizemememden dolayi. Ama bunu da hallettik şükür. Yani aslında pek bi dert yanacak bir evliligimin olmadigini düşünürdüm. (Burda nispet yaptigim düşünülmesin, daha iyi yorum yapabilin diye yazdim. Zaten evliliğimi iyi kötü kimseye anlatmam, kimsenin de haberi olmaz olup bitenlerden)

Simdiii gelelim asil meseleye ve beni gerçekten hayal kırıklığına ugratan ve evliliğimi sorgulatan duruma.

Esimle bu aksam oturup sohbet ediyorduk, konu akademik kariyerden falan acildi ve bana şu cümleleri söyledi: "Seni ilk gördüğümde cok beğenip aşık olmustum ama eğer üni diploman olmasaydi seninle asla evlenmezdim." Ben bunu duyunca baya irite oldum ama tartisma cikarmak istemedim, gec vakitti ve malum ertesi gün iş günü. Ama ne yalan söyleyeyim baya baya suküt-i hayale ugradim, evet. Ha öyle çokta zor bi bölüm bitirmedim. Onun bölümü daha zordur mesela, kazancıda ona göre yüksek fakat bunu aramızda asla konu etmemiştik.

Bende evlenme karari verirken ilk etapta diplomasina degil, karakterine, görüşüne, bana karşı saygi sevgisine falan bakip kararimi verdim. Diploma önemsiz demeye getirmiyorum kesinlikle ama basarili bir evlilik yürütmek istiyorsan diplomadan daha fazla meziyete sahip olman gerekir diye düşünmüşümdür hep.
Siz nasil yorumlarsınız bu dediklerini? Bence biraz boşboğazlik etti gibi. Ben mi cok abartıyorum yoksa, aman be kizim buna mi taktin dersiniz? Tekrar bu konuyu acmayi düşünüyorum işten geldikten sonra.

Bu arada bebekten dolayi suan çalışmıyorum ama esiminde asla calis baskisi olmadi. Bebek biraz büyüsün, tekrar girecegim Allah nasip ederse.
Diplomaya ne gözle baktığı burada önemli galiba. Benim için diploma şu anlama geliyor mesela ; bir insanın kendini geliştirmek istemesi,ayaklarının üzerinde durma hevesi,sosyal anlamda kendini geliştirme,iletişim becerisini artırma … gibi gibi.
Bunlar benim için de önemli.. ilk sırada mı dersen,hayır değil. Ama bunu çok önemseyen kişi de olmaz mı olabilir.
Bence uzatılacak bir konu değil huzursuzluğa değmez yani.

Selam kizlar,

Esimle yurtdisinda yaşıyoruz, birkac senedir evliyiz ve küçük bir bebisimiz var. Huzurlu ve mutlu olduğumuz bir evliliğimiz var kanaatindeyim, o da öyle düşünüyor. Kavgalar genelde 3. kisiler dolayisiyla oluyordu, o da nadir ve bence benim sinir çizemememden dolayi. Ama bunu da hallettik şükür. Yani aslında pek bi dert yanacak bir evliligimin olmadigini düşünürdüm. (Burda nispet yaptigim düşünülmesin, daha iyi yorum yapabilin diye yazdim. Zaten evliliğimi iyi kötü kimseye anlatmam, kimsenin de haberi olmaz olup bitenlerden)

Simdiii gelelim asil meseleye ve beni gerçekten hayal kırıklığına ugratan ve evliliğimi sorgulatan duruma.

Esimle bu aksam oturup sohbet ediyorduk, konu akademik kariyerden falan acildi ve bana şu cümleleri söyledi: "Seni ilk gördüğümde cok beğenip aşık olmustum ama eğer üni diploman olmasaydi seninle asla evlenmezdim." Ben bunu duyunca baya irite oldum ama tartisma cikarmak istemedim, gec vakitti ve malum ertesi gün iş günü. Ama ne yalan söyleyeyim baya baya suküt-i hayale ugradim, evet. Ha öyle çokta zor bi bölüm bitirmedim. Onun bölümü daha zordur mesela, kazancıda ona göre yüksek fakat bunu aramızda asla konu etmemiştik.

Bende evlenme karari verirken ilk etapta diplomasina degil, karakterine, görüşüne, bana karşı saygi sevgisine falan bakip kararimi verdim. Diploma önemsiz demeye getirmiyorum kesinlikle ama basarili bir evlilik yürütmek istiyorsan diplomadan daha fazla meziyete sahip olman gerekir diye düşünmüşümdür hep.
Siz nasil yorumlarsınız bu dediklerini? Bence biraz boşboğazlik etti gibi. Ben mi cok abartıyorum yoksa, aman be kizim buna mi taktin dersiniz? Tekrar bu konuyu acmayi düşünüyorum işten geldikten sonra.

Bu arada bebekten dolayi suan çalışmıyorum ama esiminde asla calis baskisi olmadi. Bebek biraz büyüsün, tekrar girecegim Allah nasip ederse.
Adam diploman için evlendim dememiş ki. Şahsen ben de okumamış biriyle evlenmek istemem. Bir insanın kriterlerinin olmasından daha doğal ne var? Dertsiz başınıza iş açmayın bence

abartmayın bence peri hanım
insanlar birbirini beğenir yaklaşmadan önce el atından nereli mezuniyeti ne vs vs onlara bakar huy suy tanıdıkça anlaşılır

güzelliğine vurulup evlendim deseydi çok daha sığ olurdu bence :)

aman be kızım buna mı taktın diyorum ben. bir insanın, kadın veya erkek fark etmez, kendi eğitim seviyesinde biriyle evlenmek istemesi kadar normal bir şey olamaz. ben evli değilim ama uzun süreli bir ilişkim var, sevgilim ve ben üniversite mezunuyuz. sevgilim lise mezunu olsa birlikte olmazdım. lise mezunu olsam o da benimle birlikte olmazdı. davul bile dengi dengine.

Dün aksam böyle dan diye söyleyince 'asla evlenmezdim' diye, bende alindim sanirim biraz, farklı anladim. Artik kafaya takmam, aksam geldiğinde de konusunu acmam olur biter. Konu benim için kapanmistir, yorum yazanlara teşekkürler.

Selam kizlar,

Bence kırılmayın, eşiniz kötü bir sey söylememiş. O da hiç egitim siz olsa idi ne kadar iyi gorunurse gorunsun secmeyebilirdiniz. Eğitim aslında kombo bir olgu.Asıl amac dısında yan degerler de kazandırır insana.
Belli bir seylere sebat etmiştir, emek vermiştir, sonuç almıstır.
Bunlar farkında olmadan bir donanım saglar.
O yüzden dogru bir sey soylemiş aslında. Kendine deger veren eğitimine devam eder, geleceğini planlar, bir meslek edinir yapmasa da.
Kendine deger vermeyene baskası neden deger versin..

abartmayın bence peri hanım
insanlar birbirini beğenir yaklaşmadan önce el atından nereli mezuniyeti ne vs vs onlara bakar huy suy tanıdıkça anlaşılır

güzelliğine vurulup evlendim deseydi çok daha sığ olurdu bence :)
Bence de. Yani hiç bir krıterim yoktu, nefes alsan yeterdi. Asıl bu degersizlik olurdu. Tahsıl bir emektir, emegi takdır etmiş bunda kotu bir sey yok..

Herkes kendiyle aşağı yukarı aynı eğitim, sosyokültürel ve sosyoekonomik seviyede biriyle evlenmeyi tercih eder. Neden buna bu kadar bozulduğunuzu anlamadım? Sizi kendine denk görmüş ki, evlenmiş, yuva kurmuş ve çocuk yapmış; inanın irdeleyip kendinizi üzecek bir şey söylememiş.

E hem kalbini hem mantığını dinleyip karar vermiş eşiniz , siz ; onun bir takım özelliklerini vs beğenip o da sizden 2 tık aşağıda bir eğitim almış olsaydı eminim sorgulardınız. Hem aradan yıllar geçmiş bir sıkıntısı şikayeti varsa zaten söyler lütfen dert aramayın kendinize , mutluluklar 💐

Bende eşimin diploması olmasaydı evlenmezdim ki. Bu benim için bir kriterdi ve onu sağlamasını bekledim. Çünkü üniversite vizyon genişletir benim işin öyleydi en azından.

Severim mutlu birliktelikleri esasen hepimiz sevilmek güven duymak anlaşılmak derdinde değil miyiz hepimiz gelişme çabasındayiz .Bence düşündüğünü fikrini olduğu gibi dile getirdiği için eşinize kuzmamali ve kirilma malisiniz.Bu onun ilerde sizden düşüncelerini saklamasina ve sadece duymak istediklerinizi söylemesine neden olur.O zaman ilişkiniz samimiyetsiz olur.Her zaman kendi duymak istediklerimizi duyamayiz.Onun kriteri buymuş olabilir aşkın yaninda mantıkla böyle bir arayışı varmış sizde ikisinide bulmuş.Baska birisinin de böyle bir kriteri olabilir ve karşısındaki kişiye deli gibi aşık diye evlenip sonra kriterimi ezdim geçtim diye sorunda cikarabilir Eşinizin neyi istedigini bilmesi güzel ve anlayacağınızi düşünerek size söylemiş bundan dram konusu çıkarmayın .Sizin kriterleriniz sadece karakter odaklı olabilir o ek olarak bunu da eklemiş Bunda bir asagilama görmüyorum.Diger evlilikler diğer dinamikler diğer yorumlar sizi bağlamaz.sizin eşiniz sizin evliliğiniz bence kafaya takacak bir şey yok

X