Kocama yemek beğendiremiyorum

Bizim Trabzonlu bir arkadaş var. Ailesi Antep’e gelince yiyecek hiçbir şey bulamıyormuş. Bari çorba içsinler dedim. Onu da içemiyorlarmış çünkü çorbalar hep et suyuyla yapılıyormuş. Öyle aklıma geldi işte…
benim sevgilim pesketaryen (sadece balik yiyen cinsinden vejeteryan)
onunla guneydoguya gittik kime "nereyi onerirsiniz gezmek icin" desem hep "vallahi once xy'de ciger yiyeceksin!" dedi 😅 vejetaryen oldugunu duyan üzüldü hatta bir adam "et yemiyorsa niye getirdin antep'e" dedi. ki kizamadim 🤣 haksiz degil. ben her gun kebap yedim o da ikram mezelerle doydu. falafel, nohut dürüm falan.
bir sabahin köründe beyran corbasi ictim, etlerini siyirip ona da verdim. lokantaci amca diyor ki "didiklemeden ver ablam, alisirsa hep her. bir kadin sakatat yiyemiyordu burada yedi simdi sakatatsiz duramiyor"😅😅 sanki arkadasim sevmediginden yemiyormus gibi...
bu konu karnımı aciktirdi ya, canim hem sekerli eriste makarnasi hem beyran corbasi hem de yanyana kebabi cekti :KK43:

Sabah sabah sinirlerim çok bozuk çünkü binbir emekle yaptığım yemekleri eşim istemeye istemeye yiyor. Ben doğuluyum iç anadoluda büyüdüm o da Karadenizli. Tatsız tuzsuz suyun içinde yüzen yemeklere alışmış ya benim yaptığım mis gibi yemekleri yemiyor şaka gibi. Eskiden çalıştığı ofiste bi abla vardı yemekleri tatsız böyle çorbaları su gibi kıvamsız yemekler yapardı onları seve seve yiyordu. Benim yemeklerime burun kıvırıyor. Mesela gidip saçma sapan bir yerden lapa gibi pilav üstüne sade haşlanmış tavuk yiyor. Asla bir tadı tuzu yok, ya da zurna dürüm yiyor. Yağı baharatı sevmese o dürümü nasıl yesin iştahla? ama benim yaptığım mis gibi yemekleri burun kıvıra kıvıra yiyor ya çok üzülüyorum. Bu sabah da dünden kalan yemeği ısıt kahvaltı hazırlama bir daha dedi ısıttım önüne verdim, ilk yaptığımda da adam akıllı yememişti, baktım oturmuş çatalla didikliyor sağını solunu, genzini tuta tuta yutmaya çalışıyor. Tavaları alıp kafasına atmakla sakin kalmak arasında gidip geldim😃 Yemiyorsan kalk git daha da yapmiycam sana yemek dedim. Ya bir de alışverişlere çıkıyorum listeler yapıyorum ona yemekler sofralar hazırlamak için ama çoğunlukla istemeye istemeye yiyor. Bu da benim kalbimi kırıyor. Sabah sabah sinir patlaması yaşadım
benm esimde rizeli ama böyle seyelr yasamadık hiç onların muhlamaları var kahvaltıda meshur ondan yaparm cok sever yani bugn yemek olarak kıymalı biber dolması kıymalı erişteli mercimek corbası yapacagm msela ikisinide sever genelde etli yemekleri severler güveçte taze fasulye böyle türlü karısık etli olucak satır etli kara lahana sarması sütlaçları cok severler yöresel tatlılarıda var bi tatlı kokulu üzümden yapılıyo onu yapıyorm adı pepeçura biz ailecek begeniyoruz ama genelde etli yemekleri cok severler :)

benim sevgilim pesketaryen (sadece balik yiyen cinsinden vejeteryan)
onunla guneydoguya gittik kime "nereyi onerirsiniz gezmek icin" desem hep "vallahi once xy'de ciger yiyeceksin!" dedi 😅 vejetaryen oldugunu duyan üzüldü hatta bir adam "et yemiyorsa niye getirdin antep'e" dedi. ki kizamadim 🤣 haksiz degil. ben her gun kebap yedim o da ikram mezelerle doydu. falafel, nohut dürüm falan.
bir sabahin köründe beyran corbasi ictim, etlerini siyirip ona da verdim. lokantaci amca diyor ki "didiklemeden ver ablam, alisirsa hep her. bir kadin sakatat yiyemiyordu burada yedi simdi sakatatsiz duramiyor"😅😅 sanki arkadasim sevmediginden yemiyormus gibi...
bu konu karnımı aciktirdi ya, canim hem sekerli eriste makarnasi hem beyran corbasi hem de yanyana kebabi cekti :KK43:
Yeni evli olmadığın için yan yana yiyebilirsin, sana serbest kuşum.

Her ama her konuda evde bir şey yapan insanın sanki o iş göreviymiş, parayla tutulmuş gibi tavrına ayarım. Aynı şeyi adamın kirli havlusunu yıkayan kadına da yapmıştın, madem yikadin yerine yenisini koy falan. Madem yemek yapıyorsun eşinin beğendiğini yap. Zıkkım yesin yani, ağzını yüzünü eğiyirmuş damak tadına bakmadan. Sevdiği de Karadeniz yemeği yani.
İnkar etme hiç, sen yan yana tava sevdalıları derneği başkanısın artık.

Herkes zıkkım yesin demis eşe ama konu sahibinin yaptığı yemekler ağır gelebilir. Zorlada kendi alıştığını yapmasının bir anlamı yok, sonuçta iki kişi yiyecekler.
Bizde de yemekler acısız, baharatsız olur, eşim tam tersi baharat sever, acı sever, orta yolu bulduk bir şekilde ama annemin yemeklerini çok severek yemiyor mesela biliyorum çünkü ona tatsız tutsuz geliyor. Ben kuzu eti hiç yemem eşim sever, ona göre alırız. Köfte harici kırmızı et çok sevmem,aramam eşim tam tersi. Yemekleri gün gün ya da aynı günde iki farkli çeşit gibi dengeliyoruz.
İki tarafında birbirini zorlamasına gerek yok bence. Oturun doğru düzgün konusun eşinizle.

Her ama her konuda evde bir şey yapan insanın sanki o iş göreviymiş, parayla tutulmuş gibi tavrına ayarım. Aynı şeyi adamın kirli havlusunu yıkayan kadına da yapmıştın, madem yikadin yerine yenisini koy falan. Madem yemek yapıyorsun eşinin beğendiğini yap. Zıkkım yesin yani, ağzını yüzünü eğiyirmuş damak tadına bakmadan. Sevdiği de Karadeniz yemeği yani.
Karadeniz yemeği sevdiği nerede yazıyor? Zurna dürüm ve tavuk pilav karadeniz yemeği mi?
Ben de her konuda kocan bk yesin, kocana lanet olsun diyenleri anlayamıyorum. O konuda da öyleydi. Adam niye 3 kere duşa girsin tişörtünde verem mi var? Olaylara çözüm odaklı bakmak yerine kendi kendilerine kriz geçirmelerine anlam veremiyorum. Adam çalışıyorsa yemeği zaten kadın yapar mantıklı olan bu. E yemeği yapacaksa ortak sevilen, herkesçe bilinen yemekleri yapsın diyorum. Gidip kuyruk yağlı, kuzu etli, bol baharatlı yemek yapmanın ne manası var? O tarz şeyleri sadece karadenizliler değil çoğu insan sevemiyor. Hani dese ki pilava patatese burun kıvıyor konu sahibi haklıdır diyeceğim. Ama yok yani illa her şeyi zorlaştırmak zorundalar. Bi de adam bu yemekler ne böyle deyip çıkışmamış ki altı üstü genzini tutmuş. Yiyemiyor belli ki.

benim tavsiyem daha basit yemek yapmaya giriş seviyesinde yapın yemeklerinizi, pilav/tavuk sote, mercimek çorba vs gibi daha baz, aşırı baharat ve yağ olmayan yemekler. sonrasında yemek zevkiniz zaman içerisinde oturacaktır zaten.

Damak zevkleri uyusmayan evlilik zor olur. Karadenizliler bence yemekten pek anlamazlar. Esim de karadenizli ama damak zevki karadenizle uyusmuyor. Hatta annesinin yemeklerini begenmiyor, benim yemeklerimi begeniyor. Ama sizin esiniz gibi o kulture yatkin olsa yapacagim sey su olurdu. Ortak sevdigimiz yemek listesi cikarirdim, birlikte yapardik orta yolda bulusurduk. Ya da herkes kendi yemegini yapsin :)

Sabah sabah sinirlerim çok bozuk çünkü binbir emekle yaptığım yemekleri eşim istemeye istemeye yiyor. Ben doğuluyum iç anadoluda büyüdüm o da Karadenizli. Tatsız tuzsuz suyun içinde yüzen yemeklere alışmış ya benim yaptığım mis gibi yemekleri yemiyor şaka gibi. Eskiden çalıştığı ofiste bi abla vardı yemekleri tatsız böyle çorbaları su gibi kıvamsız yemekler yapardı onları seve seve yiyordu. Benim yemeklerime burun kıvırıyor. Mesela gidip saçma sapan bir yerden lapa gibi pilav üstüne sade haşlanmış tavuk yiyor. Asla bir tadı tuzu yok, ya da zurna dürüm yiyor. Yağı baharatı sevmese o dürümü nasıl yesin iştahla? ama benim yaptığım mis gibi yemekleri burun kıvıra kıvıra yiyor ya çok üzülüyorum. Bu sabah da dünden kalan yemeği ısıt kahvaltı hazırlama bir daha dedi ısıttım önüne verdim, ilk yaptığımda da adam akıllı yememişti, baktım oturmuş çatalla didikliyor sağını solunu, genzini tuta tuta yutmaya çalışıyor. Tavaları alıp kafasına atmakla sakin kalmak arasında gidip geldim😃 Yemiyorsan kalk git daha da yapmiycam sana yemek dedim. Ya bir de alışverişlere çıkıyorum listeler yapıyorum ona yemekler sofralar hazırlamak için ama çoğunlukla istemeye istemeye yiyor. Bu da benim kalbimi kırıyor. Sabah sabah sinir patlaması yaşadım
Kök yesin, girsin mutfağa kendi yapsın. Sen kendin otur ye. O da peynir zeytin yesin işte ne uğraşıyorsun

Benim kocam et sevmiyor, erkek değil mi şimdi? Veganlar vejeteryanlar sadece kadınlar mı?
Evet kadınlar narin ve hassastır et midelerine ağır gelebilir o yüzden çiçek oldukları için genelde vegan olurlar. Kıllı kaslı errrkek biri ise danayı ısırmalıdır.

Turkiyede her yörede Karpuz peynir ekmek yenir ama zaten. Karpuzu ekmeğe sarıp yemekten bahsetti o bebeklinick yani lütfen 😂 birincisi içinde durmaz yani karpuz dediğin şekerli sudur ya😂
kimse karpuzu ekmege koymayi bana yakistiramamis heralde 😅 tam olarak bahsettigim şu
Screenshot_20241011_133049_Instagram.jpg

citir ekmekten kucuk bir parca alirsin, icine peyniri koyarsin, karpuzu koyarsin yersin 😂😂
he bazi insanlar kucuk parca ekmek yerine yarim ekmek kullaniyordur domates salatalik koyar gibi karpuz atiyordur bilemem:) o hali de guzeldir belki.
bu arada benim karadenizli annem babam pilavi ve makarnayi da ekmekle yiyorlar 🤣
karadeniz insaninin yemek anlayisi gercekten cok ilginc. babaannem sutlaci tuzlu yaparmis mesela. babam hala sekerli sutlaca cok alisamiyor ona göre gercegi tuzlu oldugu icin 😅 bir kere cocukken ben de yemistim gercek sütlaç sanip mutlulukla. gorunus vs ayni gercek gibi sutten pirincten ama tuzlu.
yağlaş var mesela. ayni kuymak gibi basliyor. bol tereyağini misirunuyla kavuruyorsun. sonra birden süt seker ekliyorsun muhallebi oluyor. ustune de yag kizdiriyorun😍

X