Kocama yemek beğendiremiyorum

Karadenizli damak tadı cidden bir tuhaf.
Bizim kayınvalide sabah kahvaltıda tavuk kızartıp yiyordu mesela hayret etmiştim. Kahvaltıyı peynir ekmek yemek yerine dünden kalan yemeği yemek istediği için olmuş bence.
Sabah sabah salçalı yağlı yemeği en obur insan bile zor yer bence.
Sizin kayınvalidenize göre mi değerlendiriyorsunuz Karadeniz mutfagini

Yok bu baya seviyodu, ben o zaman sandım ki herkes koyuyor Kilis'te. Yemek yemeklikten çıkıyodu, ne etin ne de sebzenin tadı kalıyordu.
Ekşi et yemek tuhaf tabi.
Elazığlı bir ablanın kuru dolmasını yemiştim. Onda da ekşilik vardı ama bol baharat vardı. Ama çok lezzetliydi. Ben severim baharatı, boz dolma hiç çekici değil bence.

O kadar da değil ama :) saçmalıktı ve damak tadıydı :)
Ben güzele güzel derim inanın. Karadeniz’in sevdiğim yemekleri de var. Müdavimi olduğum bir Trabzon pidecisi var mesela, kendimi ödüllendirmek için arada oraya giderim. Burada da bahsettik diğer güzel yemeklerinden ama o çorba gerçekten kötü. 🥲

Şu ot mu turşu yapılan
Kaldirik otu diyolar sanırım

Yaw ben yalnız baya Karadenizli olmuşum🤪🤪

Ege den sor bilmem bu kadar herhalde
Şuan ayıktım haa
Özüme dönmeye gidiyorum😬
Yok ya değil galiba. Orda kımi yaptıkları otun adı ama Türkçe adı nedir bilmiyorum kımi turşusu yazınca çıkıyo

Ben güzele güzel derim inanın. Karadeniz’in sevdiğim yemekleri de var. Müdavimi olduğum bir Trabzon pidecisi var mesela, kendimi ödüllendirmek için arada oraya giderim. Burada da bahsettik diğer güzel yemeklerinden ama o çorba gerçekten kötü. 🥲
ben Karadenizliyim ama savunucusu değilim:)
harika bir çorba da diyemem ama en kötü yemek de değil.
süt çorbasındansa lahana daha güzel mesela.
yapımına bağlı aslında, içeriğine.
suda yuzen lahanalardan bahsedilmiş ama aslında daha koyu kıvamlıdır.
gerçekten bayılıyorum diyemem ama bence belli yemeklerden iyi
:)

iste her sey insanin cocukluk damak tadiyla-alışmasıyla ilgili. yoksa egede hangi yemek görüntüsü ile istah aciyor 😅 mezeler- turlu salatalar haric? ben cok defa hatırlıyorum ege kiyilarindayken "bu sefer yeni tatlar deneyelim" diye menude yazanları googledan gorselleyip hicbiri istah acici olmadığı icin yine bildigimiz seyleri siparis ettigimizi.
en sevilen izmir tatlarindan deniz börülcesi - enginar sevmeyene hep igrenc gelen seyler.
karadenize savastan yokluktan olusmus bir mutfak diyorlar ama yani karahindibanin yapragini bile kullaniyorlar (radika salatasi). dunyada kim niye merak etsin de karahindibanin yapragini pisirsin? kim niye kendi halinde duran cicegin icine dolma koysun? (buna bayiliyorum gerci)
kim niye dogada kendi halinde kat kat bulunan bir seyi alsin turlu emekle soysun icini cikarsin da onla yemek yapsin?

kim niye tuzlu su kenarinda cikiveren yesil seyi alsin da tadi bir seye benzemiyor diye haslayip ust derisini cikartip da içini oyle kullansin?
bu ne inat yani bana cok ilginc geliyor.
Karadenizdekiler en azindan toprakta yetisen, gorunum itibariyle bitkiye benzeyen seyleri alip yiyorlar. egeliler yemege benzemeyen seyleri ilginc bir inatla yemege çeviriyorlar 😅

Ay yapma lütfen, bir enginar bir zeytinyağlı taze börülce 🥹🥹
Ben iç Anadolu bağrında her yaz börülce arıyorum yana yakıla

Dünyanın en kötü ilk on yemeği listesine Türkiye’den sadece kara lahana çorbası girdi yav.
İstisnalar kaideyi bozmaz damak zevki faklidir bişey diyemem ben Karadenizli olduğum halde karalahana kokusu bana da ağır gelir ama pişirme şekli, el lezzeti de çok etken bir yemeğin pismesinde ben yapsam o çorbayı misal o çorbayı çok seven biri bile yemez :) beceremiyorum çünkü

Bakin ben bursa iskenderi çok severim bir tür ile Bursa'ya gittiğimizde tarihi Bursa İskendercisi yazan since bilmem kaç yılından beri varlığını devem ettirdigini tabelasında beyan eden restoran beni iskenderden soğuttu diyebilirim o kadar ki uzunca bir süre yemedim İskender :)

Damak tadı farklılıgi işte bu sitede benim gibi enginar ve borulcenin tadını bilmeyen birçok kişi olduğunu iddia edebilirim ıspatlayamam :)
biliyorum evet.
Tanışma yemeğine enginar yapınca yememişlerdi. Aşırı önyargılılar mesela tat konusunda. Ben sevmesem de Karadeniz yemeklerinin hepsinin tadına baktım ama kayınvalidem ne deniz börülcesine (oy solucan gibi demişti) ne enginarın tadına bakmadı

Artvinin her ilçesi başka millet 😂 her köken bi ilçede toplanmış gibi o yüzden bambaşka şeyler bulabiliyosun. Bizimkiler ardahana hakın hem anne hem baba tarafım karalahana yapmaz, patatesi çok seviyorlar özellikle sobanın fırın kısmına atınca 🤤 aynı şekilde alabalıkta çok güzel oluyo. bana tek farklı gelen bi turşusu var adını da unuttum şimdi babam anneanneme her gittiğimizde ondan var mı der babannem pek yapmaz uzun yeşil ot 😂 bi de ısırgan otundan çorba yapılıyo bizde. İçine yöresel peynir. Bi de nasıl yapıyosa sobada pişiriyo anneannem bi ekmek yapıyo böyle dar 15 cm boyutlarında ekmekler daha onun gibi öyle yapan görmedim. Sanırım olay sobada 😂
Kaldirik otu degıl mi

X