Kocama yemek beğendiremiyorum

Yok valla Karadeniz mutfağı çok ilginç bir oluşum.
Muhlama ve pide hariç adam akıllı bir şey yok.
Tuhaf çorbalar, daha tuhaf pilavlar ve her çeşit fasülye.
Lahana sarması, kara lahana, kurutulmuş fasülye bilmem nesi, fasülye turşusu yemeği böyle antin kuntin şeyler.
Doğru düzgün et yemeği de yok sebze yemeği de yok. Balık desen hamsi sadece.
Dünyanın en kötü mutfaklarında zirveye oynar
Tarlalarından çıkan herşeye bir yemek uydurmuşlar, tabii zamanında yokluk da var, herşeye de çok rahat ulaşılamıyor özellikle köy yerlerinde. Dolayısıyla tarladan çıkan herşeyden yemek icat ede ede onların yemek kültürü sebze yoğunluklu oluşmuş. Kiraz tuzlama, ısırgan çorbası vb..çeşitli otlardan oluşan çorbalar vb. Konu sahibinin eşi de bu yemek kültürü ile büyümüş, onu da anlayabilmek lazım. O yüzden genel olarak herkesin yediği fiks yemeklerden gitmek ve baharatı kısmak daha mantıklı duruyor, salça da çok kullanmıyorlar sanırım, eşim Karadenizli ordan biliyorum. Birkaç ay önce gittiğimde lazanya yaptım, harika da olmuştu, kayınpederim çok beğendi ama kayınvalidem sevmedi çünkü onun için sulu yemek olmalı, tabii dolma vs yapıyorlar ama o tarz yemekler de az salçalı ve baharatsiz..Ve mutlaka yaz kış her mevsim çorba pişer. Ben kışın çorbayı çok severim ama yazın o sıcaklarda hergün çorba anlamsız geliyor. Ayran aşı gibi soğuk çorbalar yazın favorim..

5 yılını doğu karadenizde geçiren biri olarak belirli yöresel yemekler etrafında dönüp durdukları doğrudur ki yaşadığım yer de köydü yöresel yaparlardı hani ama şu gerçekte var ki hayatımın en güzel güvecini karadenizde yedim.En güzel etini ziganada yaylada yedim yağlı pidesini de aynı şekilde . Kuymak yemek için köye taksi çağırıp 1 saat ilçeye indiğimi de biliyorum ama Allahım affetsin ısırgan çorbası getitrirlerdi. Kaç kez kapımı çalıp getirdiler hatırlamıyorum ama bir kaşık bile yiyemedim. Kiraz kavurmasını hiç unutmam bir piknikte hocam allahaskına ye çok güzel demişlerdi ağzımda tutup ben bi tur atayım deyip çalılıklara çıkarmıştım.

Evlenmeden önce annesinin evinde mi yaşıyordu? Hani ordan çıkıp senin yanına mı geldi?

Ben ve eşim Egeliyiz. Eltim Adanalı. kaynım çok zorlanmışti eşinin yemeklerine alışmakta, çok salçalı ve yağlı geliyordu ona mesela. Ben bayılırım bu arada Adana'nın mutfağına o ayrı. Eltime biraz bizim zeytinyağlı yemeklerden öğrettim, yenge "beyaz yemek" ilk sende gördüm demişti 🙂. Misal, enginar yemeği ya da zeytinyağlı pırasayı salçasız yaparız ya hani, onlara beyaz yemek diyordu. Şimdi biraz Adana, biraz ege , musmutlu geçinip gidiyorlar.
Enginar cektırdın canımaaa

Biraz göz gezdirdim yorumlara da adam yöresel karadeniz yemekleri mi istiyor ki… karalahana çorbası olmadan sofraya oturmam falan mı diyor çünkü çok absürt yemeklerden bahsedilmiş yorumlarda. Biz de karadenizliyiz. Amcamın oğlu Niğdeli eşinin yöresel diye yaptığı yemekleri beğenmezdi ama vayyy nerde benim keşkeğim diye de tutturmazdı. Hani kurufasylye pilav yapsa sorun olmaz yani

Tabi bu demek değildir ki bölgenin insanının damak tadı olan yemeklerini bu kadar gömmek.Hani o zaman ben de doğu yemekleri için kavur soğanı sarımsağı koy salça eti tamam diyeyim ya da ben egeliyim.Yol kenarı buldukları her otu haşlayıp lımon ve z. Yağlıyolarneredeyse mee licekler desinler gıyabımızda.

Benim eşim de çok seçicidir. sebze asla yemez. İlk zamanlar bir heves uğraşlı sebzeli tavuklu etli fırın yemekşeri yapardım. beşamelli falan. Adam hayatında evinde beşamel yememiş bundan sonrada alışamam dedi😄 Koyuyorum önüne et sote pilav, kurufasulye,yeşl mercimek, fırın tavugu o rahat ben rahat. Tavuklu garnitürlü Milföyü sevmedi ya. Pul pul dağılıyomuş ağızda milföy güzel değilmiş.Kıymalı domatesli makarnaya 6 yılda alıştırdım o da oğullarım seviyor ayrı ayrı yapamam diye.Yormayın kendınizi, neyi görmüşse onu yapın.

Ama ben dısarıdan ziyade ( onları dusunmek ıstemıyorum bıde goz gormeyınce sorun olmuyor sanki) tanıdıklarımızın falsolarına gore yiyemiyorum 😅takıntım.

Kek hamurunu kalıba eliyle sıyıran mesela
Ya da evcil hayvanı varsa orda bısey yemem
Ispanak yapraklarının temızlıgının detay istemesi ve es dost tanıdıgın legene su koyup bunu ıkı kez Suda bekletince yetecek sanması. Ay bne bıdaha sende bısey yer mıyım be
Benim bir tanıdığım da marul yapraklarını sarı bezin üstünde kurutuyordu. :KK70:
Evdeki en pis şey sarı bezdir bu arada bence. :)

Genzini tutarak yiyorsa midesi almıyor demek ki. Yani sevmemenin ötesinde bir şey. Yapacak bir şey yok.

Kendisi arada yapsın. Ya da yemekleri siz yapıyorsanız sevebileceği tarzda yapmaya çalışın arada.

Ya başıma bişey gelmeyecekse ben de seviyorum brokoli kabaklı pizzayı🙈

Ya ben de kabaklı falan çok severim. Hatta geçen patlıcanlı yedim, bayıldım. Yine elmalı, ananaslı falan demedim, sevdim gayet.

Gerçi ben bir defa bir Karadeniz temalı kafede hamsili bile yemiştim 😀

Hayır, Karadenizli değilim. Galiba pizza seviyorum.

Biri evde yemek seçince çok zor oluyor 🥲 eğer daha az baharat ve salça seviyorsa azaltırsınız miktarını. Salça memleketten gelen yoğun bir salçaysa kullanmayın mesela

Ben de soslu dürüm yerim ama bazı doğu yemeklerini yiyemiyorum. Bir tarafım Doğulu olmasına rağmen 😅 fazla sarımsak ve salça ev yemeğinde hoşuma gitmiyor. Bazen de yemekte büyük doğranmış soğan mesela. Öğrenciyken aç kalıp yiyemedim öyle söyleyeyim...

Bence açıkça sorun neyini beğenmedin diye eleştirsin yemeği. Biz eşimle öyle yapıyoruz. Artık ikimiz de birbirimizi tanıdık kim pişirirse pişirsin diğerinin yemeyeceği şeyi koymaz ya da ayırır koyar :) çok tatlı bir dert bu arada :)

Biz kocamla aynı köydeniz, o da beğenmiyor. Yediği yere kadar napim
Elıne alsın da kendı yapsın
Bende bu arada dun yaptıgım receli begenmedım
Hep bıldıgım usulden şaşmasaydım keşke. Bı yerde nısasta katın mütüşşşş oluyor yazmıslar
Dedim yapayım nolcak, iyi halt ettim

X