Koah hastası babam ve covit :(

Ağzınıza sağlık.

Babanız için üzüldüğünü dair hiç bir yazı okumadım. Çok garip,yazinin sonunda hastanede olsun bize bulaşmasın okuyacam sandım o derece. Allah babanıza şifa versin
Aynı şeyleri düşündüm. Zaten kuluçka döneminde bulaştıysa bulaştı bile. Bebeği için endişeyi anlarım ama babam ölecek tamam ama bari biz ölmeyelim tarzı cümle kurmuş benim başıma gelse Allah korusun babamın son günlerinde yanında olayım derdim babamı izole eder yanına girerken dikkatli olurdum tek başına hastane tavanına baka baka ölmesine vicdanım dayanamaz Allah korusun.

Zaten günlük kontrol var aile hekimi yâda polis günlük kontrol ediyor.

Yanlis düşünüyorsunuz bence. Boyle bir cumle okumadım ya da bu sekil anlamadım. Aksine babasi icin endişelenen ve caresiz biri var karsimizda. Boyle konusarak, konu sahibini daha uzmeyin.

Yanlis düşünüyorsunuz bence. Boyle bir cumle okumadım ya da bu sekil anlamadım. Aksine babasi icin endişelenen ve caresiz biri var karsimizda. Boyle konusarak, konu sahibini daha uzmeyin.
"Babamın zaten kronik hastalığı ve yaşı var her şeye hazırlıklıyım.
ya arkadaşlar ortalık yangın yeri covit şüphesiyle yatan hastayı eve çıkarabilirler mi? Evde 4 yaşında kızım var 67 yaşında annem var, ben varım."

Babamın ölümüne hazırlıklıyım covit şüpheli hastayı niye eve gönderiyorlar bize bulastiracak diyor işte neresinden farklı anladınız ki ? Baba için endişe değil kendi,kızı ve annesi için endişe var

Yani sucudan mı kapmış?

Babamın zaten kronik hastalığı ve yaşı var her şeye hazırlıklıyım.
Su kısmi hastanede de doktorlar söylüyor . Yas ve kronik hastalik varsa her seye hazirlikli olun. Hatta duygu barındırmayan, otomatik bir soz.

ya arkadaşlar ortalık yangın yeri covit şüphesiyle yatan hastayı eve çıkarabilirler mi?
Istanbuldaysaniz bilirsiniz ortalık aynen yangın yeri. Vakaların cogu bu şehirde ayrica kurallara hice sayanlarin da cogu bu şehirde.

Evde 4 yaşında kızım var 67 yaşında annem var, ben varım.
Bu kismi da bana yardım edecek baska bir yetişkin yok.. Hem hasta bakmak hem de iki ayri kişiden sorumlu olmak gerçekten cok zor. Endişesi daha cok babasına gerekli şekilde yetebilecek mi yonunde.

Nasıl bulaştı?
Aynı işyeri servisinde tanımadığı bir adamdan

en net teşhis tomografiyle çıkıyor diye hatırlıyorum doktor arkadaşımla konuşmuştuk.covid olsa o yaş grubunda o tıbbi geçmişle eve yollamazlar mümkün değil.

Babanizin testi pozitif çikmamistir.Tomografide buzlu cam goruntusu daha once pnomoni,bronsit gecirenlerde de gozukuyormus.Bizzat sahit oldum.14 gunluk surecte 3-4gun arayla tekrarliyorlar testi.Pozitif ciksa idi size de test yaparlardi.Aramalarinin sebebi sizi de saglik acisindan kontrol etmek,dikkatli olmanizi saglamak.Yoksa hangi yurda ,hangi hastahaneye hepimizi yerlestirecekler.Vakalarin cogu ya psikolojik ya da gercek belirtiyle geliyor artik.İçiniz rahat olsun herkes çok ozverili calisiyor.
Maasallah babaniza da.Rıskli bir durum olsaydi birakmazlardi.Birakma konusunda da kesin karar vermeyelim cikartmadan son bir test daha yaparlar.

Cok agir durumda olmayanlari eve yolluyorlar,kendi kendini izole et diyorlar. Cunku yer yok hastanelerde. Karsi komsum yogun bakim hemsiresi o soylemisti. Cok gecmis olsun babaniza,artik ailecek kendinizi karantinaya alacaksiniz mecburen. Sizin cocugunuzla beraber gidecek baska bir yeriniz yok mu,gecici sureligine?

Doktorların duygusuzca söylediği cümle ile evladın söylediği aynı mana taşımaz. Bana bu cümleler bunu hissettirdi size farklı hissettirmiş

Zaten günlük kontrol var aile hekimi yâda polis günlük kontrol ediyor.
Eve geliyorlar mi ? Bnm bı tanıdığım coronadan yattı ailesi test yaptırmak için 184 u aradı geldiler ateşleri yok diye test yapmadılar 14 gün evden cikmayin her gün aile hekiminizi arayın dediler o kadar. Onların ise gideni de çıktı. Bu nasıl bir kontrol herkese böyle yapıyorlarsa..

Öncelikle geçmiş olsun . İş nedeniyle sürekli hemşirelerle görüşen ve kuzeni de hali hazırla yogun bakımda covid hastalarına bakan biri olarak birkaç fikrimi söylemek istiyorum. Duyduğum hikayeler çok acı ve insanlar gercekten ölüm,kalımla mucadele edıyor. Covid testinin tam net cevap vermesi için örneklerin ciğerden alınması gerekir fakat bu işleyiş zaman ve hız bakımından mumkun değildir.Sadece Ülkemizde değil,tüm dünyada kullanılan test kistlerinin cevabı her 100 kişide ortalama 70 kişide doğru sonuc vermektedir.
Virüs çok yeni oldugu için ,doktorlarda aslında yenı yenı deneyımlıyor ve bilinen bir yol var ki suan için bu yontem en cok kullanılan yöntemdir.O da Bt yöntemi. Ciğerlerde ki görüntü buzlu cam görüntüsünü alıyorsa bu hasta covidle uyumludur ve bu göruntuye sahıp her hastaya covid tedavisi uygulanır. Çünkü testlerin sonucu en az 2 günde geliyor ve bu 2 gün hastalık için çok önemlidir.Bu sebeple sonuc beklenmeden tedaviye baslanıyor.
İl Sağlık Müdürlüğünden hergun aranmanız anlayacagınız üzere babanızın maalesef ki bu hastalıkla savastıgını gösterıyor. Allah yardımcısı olsun.
Ülkemizde ve tüm dünyada bu vırusu ayakta atlatan,belki anlamadan geçiren yada ilk vaka açıklanmadan önce gecirip iyileşen cok hasta var .Durumu acil olanlar ve evde tedavısıne devam edilemeyecek olanlarda hastanelerde tedavi ediliyor.
Ufak bir empatı kuracak olursak kendımızde ileri derecede seyreden bu hastalık mevcut olsa ve hastanede yatacak yer olmasa ne yaparız ?
Devletin bu konuda yaptıklarını,yapmadıklarını her yonuyle tartısabılırız fakat ,herseyı artık devletten beklememek lazım. Nasıl ki Devlet'in vatandaslarına karsı sorumlulugu varsa, vatandasta Devletıne ve millete karsı sorumluluk alamalı ve virüsü insanlara bulaştırmamak için ne gerekiyorsa onu yapmalıdır.
Uzun yazdım kusura bakmayın ama hafıf geçiren,iyileşme bulgularına rastlanan herkes evde tedaviye devam etmelidir ki yerıne mudahaleye ıhtıyacı olan daha agır baska bır vatandas gelebilsin.
Ben olsam bu noktada, böyle korkunc bır hastalıkta ciğerlerii normalde bıle çalışmayan babamın eve gönderılecegını duydugum anda bu dusunduklerınız hıc bırını dusunmem ve şükrederdim. Babanız 14 gun izole bır odada yasayabilir, en azından yogun bakımda mı, serviste mı diye düşünmektense ,yan odada iyi oldugunu bilmek herşeyden daha önemli.

Bir de sigara kullanımının bahsedilen genç(50.60 yaş) ölümlerde etkili olduğu söyleniyor. Dünyada tütün tüketiminde 2.sıradaymışız. Bunun da etkili olduğunu düşünüyorum. Geçen gün 76 yaşında bi teyze coronadan taburcu oldu, 50 li yaşlarda 2 oğlu ölmüş(sigara kullanıyormuş onlar da)

Evet doğru sigara ve diyabet hipertansiyon da ilk 3 lerdeyiz. Unutmuşum bunlar da malesef önemli etkenler. Bizde diyabeti tansiyonu hastalık saymayanlar var ama çok çok önemli covid-19 açısından

Geçmiş olsun babanıza.

Şimdiye kadar zaten aynı evde yaşıyormuşsunuz. Bulaşmasından korkuyorsunuz ama bu süre içinde zaten bulaşmıştır sizede. Size ve aile bireylerine test yapıldı mı?

Teyzemi günlük kontrol ettiler evde duruyor mu diye 14 gün boyunca

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…