Koah hastası babam ve covit :(

Ve hanımlar genel olarak yazayım sanki hastanede yatmak iyi bir şeymiş gibi algılanmasın. Değil asla. Aa covid19 olmuş nasıl eve gönderilir falan tarzı yorumlar görüyorum sürekli, hem bir hasta hastanede yattığı takdirde ölüm oranı bariz artmaktadır bu türkiye değil dünya çapında araştırmalarla nettir çünkü evinizde asla olmayacak dirençli bakteriler hastanenin her yerinde, her hastanede böyle, ölümü arttıran başka faktörler de var tabii.
İkinci olarak da hastanelerde o kadar yer yok. Başka hastalar da gelip gidiyor şuan kalp krizi yok mu? Apandisit yok mu? Bu hastalıklar da aynen devam ediyor.

Yani bilinçli olunmak zorunda, evde karantinaya uyulmak zorunda. Başka ülkeler gibi bu ölecek zaten diye hastaneye almıyor değiliz en azından, bu iyileşecek diye almıyoruz

Ve hanımlar genel olarak yazayım sanki hastanede yatmak iyi bir şeymiş gibi algılanmasın. Değil asla. Aa covid19 olmuş nasıl eve gönderilir falan tarzı yorumlar görüyorum sürekli, hem bir hasta hastanede yattığı takdirde ölüm oranı bariz artmaktadır bu türkiye değil dünya çapında araştırmalarla nettir çünkü evinizde asla olmayacak dirençli bakteriler hastanenin her yerinde, her hastanede böyle, ölümü arttıran başka faktörler de var tabii.
İkinci olarak da hastanelerde o kadar yer yok. Başka hastalar da gelip gidiyor şuan kalp krizi yok mu? Apandisit yok mu? Bu hastalıklar da aynen devam ediyor.

Yani bilinçli olunmak zorunda, evde karantinaya uyulmak zorunda. Başka ülkeler gibi bu ölecek zaten diye hastaneye almıyor değiliz en azından, bu iyileşecek diye almıyoruz
Açıklaman süper olmuş.Cok cahilce yorumlar var eğer tamamını okuduysan.Keske insanlar sadece bilgi sahibi oldukları konularda yorum yapsalar.Hala bir çok ülkeden sağlık sistemimizin iyi olduğunu da görmüyorlarsa bu durumda artık söylenecek birşey yok.

Fakat biri yazmış ilaç bile vermiyorlarmış ki bu gençlerin neden çok öldüğünü de gösteriyor ülkede. Sonra da sanki nedenini bilmiyormuş gibi Allah Allah acaba neden gençler çok ölüyor bu ülkede diyorlar.

Bir tanidigimin tomografisinde akciğerlerinde kristtallenme görüldü. Hemen hastaneye yatırdılar. Ve test yapıldı. Covit 19 teşhisi kondu. Sonra hastanede tedavisi yapıldı 9 gün fln kalmıştır. Sonrasında ailesinin yanına değil
Ist. yurtlara götürüldü. 14 gün kalıcak denildi. Sizde de böyle olabilir ama teşhis covit mi ? O tam belli değil sanıyorum?

Bazı yönlerden haklı olabilirsin. Kimse hastanede fazladan kalmaya da can atmıyor.... ama solunum yetmezliğini bilirsin aninda müdahale gerektirir. 5 gun kronik bir hastayı çıkarmak için yeterli midir? Daha doğrusu gün olarak da bakma. Bu hasta evde bakılacak duzeye gelmis midir? Gelmese taburcu etmezlerdi diyebilirsin ama umarım evde iyileşir de tekrar ihtiyacı olup da hastaneye gitmez.

Bir de karantinada olan birine bir saglik çalışanı çıkabilirsin bir şey olmaz diyebilir mi?

Fakat biri yazmış ilaç bile vermiyorlarmış ki bu gençlerin neden çok öldüğünü de gösteriyor ülkede. Sonra da sanki nedenini bilmiyormuş gibi Allah Allah acaba neden gençler çok ölüyor bu ülkede diyorlar.
İlaç veriliyor asla ama ASLA verilmeme gibi bir durum yok. Her ülkede olabilir şuan burda yok. Sürecin içinde olan biri olarak sizi temin ederim evlerine kadar ilaç ayaklarına gidiyor çoğu kişinin. Diğer ülkelerin ölüm oranları %15 lere dayanmış durumda italya fransa vs. Bizde %2. İnanmıyorsanız araştırın rakamlar bunlar dünyadaki ölüm oranını ortalaması %6. Her türlü şuan tedavi imkanları en iyi ülkeyiz. Farklı konularda geriyiz bir şey diyemem önlemler vs tartışılır ama sağlık sistemine tek kelime edilmemeli.

Ha diyeceksiniz neden gençler ölüyor? Çünkü yaşlıları erken korumaya aldık görece gençler maruz kaldı ki ordaki gençten kasıt 50-60 yaşlardır. Artı olarak zaten nüfusu görece genç bir toplumuz. Dsö yü o kadar umursamayın yani. Trump bile umursamıyor dsö malesef bu pandemiyi asla yönetemedi

Bazı yönlerden haklı olabilirsin. Kimse hastanede fazladan kalmaya da can atmıyor.... ama solunum yetmezliğini bilirsin aninda müdahale gerektirir. 5 gun kronik bir hastayı çıkarmak için yeterli midir? Daha doğrusu gün olarak da bakma. Bu hasta evde bakılacak duzeye gelmis midir? Gelmese taburcu etmezlerdi diyebilirsin ama umarım evde iyileşir de tekrar ihtiyacı olup da hastaneye gitmez.

Bir de karantinada olan birine bir saglik çalışanı çıkabilirsin bir şey olmaz diyebilir mi?

Hekimin uygun gördüğü şeyin üzerine yorum yapmamız doğru olmaz eğitim bilim tecrübe bir yana bizim burda görmediğimiz hasta hakkında konuşmamız bir yana. Ben bu konuyu tartışmayı doğru bulmuyorum ölümcül kanser hastası biri, nasıl eve yollanır diyor muyuz mesela? Hastanede kalması için gerekli bir neden yoksa, hastanede ekstra bi tedavi uygulanmayacaksa, acil müdahale gerektirebilecek bir durum yaşama ihtimali yoksa evden takibi uygundur.

Ve ben bir doktorun karantinada olan birine çık gez diyeceğini hiç sanmam büyük yanlış anlaşılma olmuş olmalı.

Kronik hasta bir babam olsa bir an önce eve gelmesini tercih ederdim. Covid-19 dan çok daha tehlikeli bakteriler var hastanede. Ölüm oranları çok çok yüksek sadece bulaşı az olduğu için toplum içinde yayılmayan ama riskli hastaların ölümüne neden olan. Ayrıca viral yük yük diyoruz covid 19 lu bir hastayı yatırmak viral yükü artmasını göze almak demektir yani daha fazla virüsle mücadele etmeye mecbur bırakmış oluyoruz. Hastayı hastaneden izole etmek mümkün değil çünkü, yani covid olan bile daha çok covid olur diyorum daha fazla virüs alarak.
Her açıdan, psikolojik açıdan da, ev çok daha güvenli böyle hastalara.
içinize sinmeyen yanları anlıyorum ama bu yıllardır böyle süregelen bir yaklaşım yani dün covidle beraber çıkmadı karşımıza.

Evet günde 1 kere arayıp belirti soruyorlar sadece ve bunun adı karantina.

Hastanede babamın çamaşıra ihtiyacı oldu. Annemin sokağa çıkma yasağı var ve burada başka kimsemiz yok. Aile hekimini aradım karantinadayım ama çıkmam lazım ne yapayım diye. “Çık çık bir şey Olmaz ama maske tak” dedi hem vallahi hem billahi.
Cik gez dememis ama cikabilirsin demis. Karantina demek surekli evde kalmak anlamına gelmiyor mu. Mecburiyet durumunda esnetilebilir mi? Bunu gerçekten merak ettiğim icin soruyorum.

Hastanede kalması için gerekli bir neden yoksa, hastanede ekstra bi tedavi uygulanmayacaksa, acil müdahale gerektirebilecek bir durum yaşama ihtimali yoksa evden takibi uygundur.
Buna %100 katılıyorum. Ancak burada hasta yakınının ana korkusu evde acil bir müdahale durumu gerektiğinde, (saturasyonun makineye ragmen düşmesi gibi) panige kapılması, ne yapacağıni bilmemesi ve tedavide gec kalinacak olmasi.

Tomografiye bakarak tanı konulur. COViD olması hastanede yatacak anlamına gelmez. Hastaneye ancak genel durumu kötüyse, oksijen desteği lazımsa yatırılır. Hasta sayısı o kadar fazla ki her yer dolu, tedavi düzenlenip eve gönderilir. Babanız mecbur evde tedavi olacak. Şikayet etmenizin de dönüşü olmaz. Şu an salgın hastalık durumu var ve size verilmesi gereken tedavi sağlanmış. Geçmiş olsun. Size de zaten test yapılmış olması gerekirdi.

Resmen gecitirmisler nasil duyarsizlik bu yaa adamcagiz kronik hasta !!
Ve hastalarin durumunun bilgisini guvenlik veriyor !! Taburcu olmasina hemsire karar veriyor hangi hastane bu yaa ?? 🙄🙄😱
Taburcu olmasına hemşire karar vermez. Sabah akşam vizitlerinde alınan kararlar hemşirelere bildirilir. O da hasta yakınlarına haber verir. Normal koşullarda doktorlara daha rahat ulaşırsınız ama artık koruyucu kıyafetlerden adamlar tuvalete çıkamıyor. Her yer korkunç yoğun.

Bence sevinmen gerek babanın durumu iyi ne güzel işte hastalık ağır seyretmemiş.Doktorlarımıza güvenseniz keşke kafalarına göre iş yapmıyorlardır zaten.Evde kendinizi koruyacaksınız bir kaç gün değerleri negatife dönene kadar .52 bin vaka var hepsi hastanede yatmıyor acil olanlar yatıyor.Babanızın acillik durumu yok demekki ..

Taburcu olmasına hemşire karar vermez. Sabah akşam vizitlerinde alınan kararlar hemşirelere bildirilir. O da hasta yakınlarına haber verir. Normal koşullarda doktorlara daha rahat ulaşırsınız ama artık koruyucu kıyafetlerden adamlar tuvalete çıkamıyor. Her yer korkunç yoğun.

Biliyorum canim bende sağlık calisaniyim

kuzenımın kp de korona olmuş onuda eve yollamışlar , izole bir hayat yaşa demişler ,

tv konuşulana baksan herşey mukemmel zannedersin ,
Konu sahibinin babası hastanede kalmalı o ayrı ama hastalık ağır seyretmiyorsa herkes neden hastanede kalsın tedavisi yok bişeyi yok bu hastalığın, evinde kendini karantinaya alsın, illa zorla yurtlara mı tıkmak lazım biraz da insanın kendisinin sorumluluk sahibi olması gerekiyor.

Konu sahibi arkadaşım, devamını okumadım ama inşallah negatif çıkar sonucu. İstanbul'da nasıl bilmiyorum ama buralarda kronik hastaları hastaneye yatırıyorlar. Siz de korkmayın tedbirinizi alıyorsunuzdur zaten, babanız ayrı odada izole kalsın şimdilik ama hakkınızı arayın tabi ki.

Herkesin her şeyi devletten beklemesi beni delirtecek bu dönemde gerçekten. Babanız özelinde konuşmuyorum ama durumu ağır olmayan hastalar eve gönderilecek tabii ki bundan daha doğal ne olabilir? Devlet neden yurtlarda bakmak zorunda olsun bu insanlara, orada karantinadakilere bakmak zorunda kalan görevlilerin canı yok mu ailesi yok mu? Ayrıca zaten hali hazırda devletin üstünde büyük bir maddi yük bu süreç bi de hastalığı ağır seyretmeyen kişilerin bakım yükünü mü çekelim?

Babanız eğer taburcu edilecekse ya corona değildir ya da hastalığı hafif seyrediyordur. Evinizin bi odasını ona tahsis edip tuvalet harici çıkmasına izin vermeden yemeğini suyunu kapısına bırakarak yaşamak durumundasınız maalesef bi süre. Hepimiz zor durumdayız ve her şeyi devletten bekleme dönemini geçtik maalesef.

Testi pozitif çıkan her hasta 14 gün hastanede tutulsaydi buna sağlık sistemi dayanabilir miydi acaba ? Ayrıca normal seyreden bir hasta 14 gün ne yapsın hastanede insan sıkılır . Eğer covit testi pozitif ise babanızın sizlerede test yapabilirler şu durumda doktorlara ulaşmak elbette zor adamlar her hasta yakınına durumu anlatmayı bırak tuvalete gidemiyor.

Ama 14 gün karantina süresinin dolması gerekmiyor mu? Bize de bulaşacak eve çıkarsa?

Evet aynen hasta iyiyse eve gönderiyorlar 14 gu kendini izole et diyorlar. Hastanelerde o kadar yer yok yurtlarda da olduğunu sanmıyorum. O yüzden hastalık gittikçe yayılıyor. Çok saçma bı uygulama adam kendini izole etmek istemese hicbi kontrol yok elini kolunu sallayarak gezerler. En azından ev izolasyonu olsa bile her gün polis baskını yapılması lazım bence

Testi pozitif çıkan her hasta 14 gün hastanede tutulsaydi buna sağlık sistemi dayanabilir miydi acaba ? Ayrıca normal seyreden bir hasta 14 gün ne yapsın hastanede insan sıkılır . Eğer covit testi pozitif ise babanızın sizlerede test yapabilirler şu durumda doktorlara ulaşmak elbette zor adamlar her hasta yakınına durumu anlatmayı bırak tuvalete gidemiyor.
Yurtta karantinaya alınanları 14 gün zor zaptettiler, polise falan saldırıyordu yaşlı başlı insanlar. 50 bin (o da şimdilik) covid pozitif hastaneye yatsın diyorlar ciddi ciddi. İnsanları anlayamıyorum bazen, devlet yapsın devlet etsin ben asla kendi önlemimi almayayım, oldu. Bu virüsü sağlık bakanlığı yaymıyor, insanların sorumsuzluğu yüzünden yayılıyor.

Not: konu sahibinin babası gibi kronik hastalığa sahip kişiler için söylemediğime gerek yok herhalde.

X