Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Kızlar gerçekten çok kötüyüm dışkı

Kızlar selam kısaca özet geçeceğim.
Temmuz ayından beri inanılmaz kötüyüm. 2 sene önce güzel bir markanın meyve suyu gibi bir kollajenini kullanmıştım. Temmuzda yine içtim 10 gün(toplam 60 gün içmek gerekiyordu) ama sıcaktan bozuldu mu bilmiyorum bağırsaklarımı mahvetti full ishal oldum. Bıraktım onu. Geceleri sıcaktan hep uyanıyordum cam açık yatıyordum sabaha belim üşümüş şekilde büyük tuvalete koşarak gidiyodum. Kan ter içinde. Sonra kan değerlerime baktırdım. Demirim referans aralıklarında olsa da doktor düşük olduğunu söyledi. Ferrosanol duodenal isimli Demir ilacına başlattı. 40 gün günde 1 tane içmem gerekiyordu. 12 gün içebildim böyle bir karın ağrısı kramp ishal görmedim hayatımda. Sanırım ölüyorum diyodum artık kizlar size anlatamam. 12 gün dayandım sonra bırakmak zorunda kaldım. Dışkıma bakıldı virüs kan va hiçbir şey çıkmadı. Gastroenterolog doktora gittim sıcaklardan ve stresten olabilir dedi. Probiyotik verdi Reflor. Kutu bitene kdar onu içtim tamam ishali kesti ama o da feci bi gaz yaptı ama kızlar böyle tuvalete gidince pat diye bi gaz. Neyse o da bitti şuan hiçbir ilaç vs içmiyorum ama her gece 4 te kan ter içinde büyük tuvalete uyanıyorum. Dışkım tam ishal değil ama çok yumuşak ve sulu. Hatta kizlar böyle sanki kapı gıcırtısı gibi gazla başlıyor dışkım ve bugun yemek yedikten sonra gazla sıvı dışkı kaçırdım. Çok kötüyüm. Yardımcı olur musunuz?

Sanirim amip ile bakteri bakilmis?

Crohn ve colyak testleri yapildi mi? Tahminimce yapilmamistir. Onlari isteyin.

Kolonoskopi ile parca alindi mi? Patoloji sonucu var mi?

yaz günü diye çok çiğ meyve yiyor musunuz?
yiyorsanız yemeyin aşırı gaz yapıyor meyveler -muz sabah yiyebilirsiniz
ayran süt tüketmeyin direkt suya tuz mineral katarak tüketin

bağırsak floranızı toplarlamanız için öneriler verilmiş zaten

gastro'ya gittiğinizde sadece gaita tahlili mi yaptı? bağırsalara baktırmanız gerekebilir
düzelmezse İBH servisine randevu almaya çalışın

not: 15 senelik ülseratif kolit hastasıyım
Çok teşekkürler
Evet gaita ve hemogram bakıldı. Endoskopi kolonoskopi demediler. Bu ara çölyaktan şüphelenmeye başladım kendi kendime. Hamur işi yedikten sonra şişkinlik vs olmuyor Ama dışkımın uzun süre ishal olması, eklem ağrılarım, halsizlik, 1 senede 6 kilo kaybı, iştahsızlık çölyak belirtilerine benzettim ve korkuyorum :KK43: tekrar doktora gideceğim

Sanirim amip ile bakteri bakilmis?

Crohn ve colyak testleri yapildi mi? Tahminimce yapilmamistir. Onlari isteyin.

Kolonoskopi ile parca alindi mi? Patoloji sonucu var mi?
Evet sırf gaitada kan, amip bakteri virüs bakıldı. Crohn ve çölyak testleri yapılmadı. Ben de şu an çölyaktan şüpheleniyorum. Hamur işi yiyince şişkinliğim olmuyor ancak uzun süren ishalim, halsizliğim, ağrılarım, iştahsızlık vs belirtilerine cok benziyor.
Hayır kolonoskpi yapılmadı parça alınmadı. Tekrar doktora görüneceğim.

kolajen takviyesini doktor mu önerdi size ? nasıl güvenerek aldınız doktor önermediyse ilaç sonuçta
2 sene önce kullanmıştım çok iyi gelmişti hiçbir yan etki vs yaşamamıştım o yüzden tekrar kullanmak istedim kendim ama o zaman kıştı. Şimdi bence gelirken bozuldu firmayı aradım hayır çok korunaklı gönderiyoruz vs dese de o kollajenden sonra cok fena oldum. Bi de bu yaz sıcaklar beni cok etkiledi.

Protein tozu, kolajen vb ürünleri doktor önermeden almak çok tehlikeli aslında. Görüyorum instagramda hiçbir vasıfları yok ama kolajen öneriyorlar. Hayır ne gerek var? Beslenme yanlışsa ilacın faydası yok herşey beslenmeye bağlı. Sizin durumunuzda yüksek ihtimalle ibs gibi görünüyor çoğu zaman sebebi de psikolojik. Gluteni azaltın bir süre..

2 sene önce kullanmıştım çok iyi gelmişti hiçbir yan etki vs yaşamamıştım o yüzden tekrar kullanmak istedim kendim ama o zaman kıştı. Şimdi bence gelirken bozuldu firmayı aradım hayır çok korunaklı gönderiyoruz vs dese de o kollajenden sonra cok fena oldum. Bi de bu yaz sıcaklar beni cok etkiledi.
canım firma benim malım kötü der mi ? hangi satıcı söyler bunu doktor tavsiyesinde alın demekki içeriği değişmiş içtiğiniz şeyin öldürür ya canınızın hiç mi kıymeti yok.

Kolajenden mi olmuş tam olarak?
Bu aralar çok görüyorum deli gibi paylaşıyor herkes. Bana hiç güvenilir gelmiyor böyle dışardan takviye edici şeyler.
Temmuzda kolljene başlamıştım 10 gün sonra bıraktım. Sonra kan verince değerlere göre Demir ilacına başlattı doktor Ferrosanol duodenal. 40 tane içmem gerekiyodu günde 1 taneden. 12. Günde dayanamayıp bıraktım. Demir ilacı+ sıcaklar beni çok fena yaptı

Protein tozu, kolajen vb ürünleri doktor önermeden almak çok tehlikeli aslında. Görüyorum instagramda hiçbir vasıfları yok ama kolajen öneriyorlar. Hayır ne gerek var? Beslenme yanlışsa ilacın faydası yok herşey beslenmeye bağlı. Sizin durumunuzda yüksek ihtimalle ibs gibi görünüyor çoğu zaman sebebi de psikolojik. Gluteni azaltın bir süre..
Evet biz de ibs den şüphelendik bence Demir ilacı+ sıcaklar böyle yaptı inşallah düzelirim bir an önce

Ya benim hatta su aralar canim yine demir icmek istiyo sjsj iyi hissediyorum ben ferrosanol icerken kesin dustu degerim😅😅
Nasıl yanii? Evet ferrosanol içerken işe yaradığını hissediyodum cok enerjik uyanıyordum iştahım baya açıldı va ama ishal ve kramplar cok fena yaptı beni (dışkıyı siyaha boyamasını geçtim o önemsizdi benim için)

Nasıl yanii? Evet ferrosanol içerken işe yaradığını hissediyodum cok enerjik uyanıyordum iştahım baya açıldı va ama ishal ve kramplar cok fena yaptı beni (dışkıyı siyaha boyamasını geçtim o önemsizdi benim için)
Baya baya sanki ihtiyaci var vucudumun hissediyorum ve icmek istiyorum. Doktora gidicem bakalim degerler dusmus mu umarim verir😅
Demir ihtiyaciniz varsa ferrosanol disinda baska bi demir ilaci isteyin doktorunuzdan. Bazilari mesela kabizlik zorluyo diye hamilelikte ilaci degistirmisti ferro kullanirken

Demir ilacı ishal yapabilir bende de aynı ilaç ishal yapıyor o yüzden hap şeklinde olanları değil de daha çok şurup şeklinde olanlar bana iyi geliyor. Onun haricinde gaz için kendinizi sıcak tutmaya çalışın ne kadar ayaklarınız ve vücudunuz soğuğa maruz kalırsa o kadar da gazınız olur. Pişmemiş sebze tüketmemeye çalışın onlarda gaz oluşumunu destekler. Bir şeylere alerjiniz olabilir mesela süt ürünlerine ( hem gaz yapar hem ishal), glutene veya bambaşka bir şeye. Vücudunuzda fazlasıyla toksin birikmiş olabilir terleyerek ve ishal olarak atmaya çalışıyor olabilir. Beslenme tarzınızı değiştirin. Kefir (her ne kadar süt ürünü olsa da probiyotik) tüketmek bağırsak düzenlenmesinde çok iyi geliyor günlük beslenmenize ekleyebilirsiniz. Çok Geçmiş olsun.

Kızlar selam kısaca özet geçeceğim.
Temmuz ayından beri inanılmaz kötüyüm. 2 sene önce güzel bir markanın meyve suyu gibi bir kollajenini kullanmıştım. Temmuzda yine içtim 10 gün(toplam 60 gün içmek gerekiyordu) ama sıcaktan bozuldu mu bilmiyorum bağırsaklarımı mahvetti full ishal oldum. Bıraktım onu. Geceleri sıcaktan hep uyanıyordum cam açık yatıyordum sabaha belim üşümüş şekilde büyük tuvalete koşarak gidiyodum. Kan ter içinde. Sonra kan değerlerime baktırdım. Demirim referans aralıklarında olsa da doktor düşük olduğunu söyledi. Ferrosanol duodenal isimli Demir ilacına başlattı. 40 gün günde 1 tane içmem gerekiyordu. 12 gün içebildim böyle bir karın ağrısı kramp ishal görmedim hayatımda. Sanırım ölüyorum diyodum artık kizlar size anlatamam. 12 gün dayandım sonra bırakmak zorunda kaldım. Dışkıma bakıldı virüs kan va hiçbir şey çıkmadı. Gastroenterolog doktora gittim sıcaklardan ve stresten olabilir dedi. Probiyotik verdi Reflor. Kutu bitene kdar onu içtim tamam ishali kesti ama o da feci bi gaz yaptı ama kızlar böyle tuvalete gidince pat diye bi gaz. Neyse o da bitti şuan hiçbir ilaç vs içmiyorum ama her gece 4 te kan ter içinde büyük tuvalete uyanıyorum. Dışkım tam ishal değil ama çok yumuşak ve sulu. Hatta kizlar böyle sanki kapı gıcırtısı gibi gazla başlıyor dışkım ve bugun yemek yedikten sonra gazla sıvı dışkı kaçırdım. Çok kötüyüm. Yardımcı olur musunuz?
Bağırsak enfeksiyonu olmuş olabilirmisiniz karın ağrısı falan oluyormu acaba. Eğitim araştırma hastanesine gitmeniz daha iyi olur bence çok uzun süre olmuş çünkü

X