Kızım çok iştahsız lütfen bi akıl verin

İlk kizim yemiyor diye, hep sevdigi hamur islerinden yedirdim . Simdi kilolu.
2. Kizimin hic ustunde durmadim . O da az yer
5 bucuk yasinda kilosu 20 .

benim oğlum 7 yaşında ben hala çözüm bulamadım maalesef
ne olursa olsun yemekte ben onu yemem..
sinirlerim bozuluyor tadına bakmadan yemeyen bir çocuk ve bildiğiniz aç yaşıyor.

Selam aleyküm hayırlı sabahlar herkese gerçekten yemeyen çocuk çok zor kızım 5.5 yaşında kaç defa doktora götürdük bişey yok dedi kızıyorum kendime bırak acıkınca yesin gerçekten inanır mısınız gün boyu insan hiç açikmaz mı yok acikmiyor en son yine dayanamıyorum zorla veriyorum mesela akşam çok doyurucu bırsey yemediği halde kahvaltı 10 11 gibi yaksakta ama ben tokum akşam yedim ya diyor geçen seneden biri bir kilo vermiş bu yaştaki çocukların kilo alması geriyiyorken tam gelişim zamanı bilmiyorum gerçekten benmi abartiyorum yoksa normal değilmi bazen çok yoruluyorum nerdeyse 6 yaşını doldurcak 18 kilo aslında kilosundan ziyade sağlıklı ve yeteri kadar besleniyor gibi geliyor çocuğu böyle olan varmı bı fikri olan lütfen bı akıl verin
Kalın yaptığım cümleniz önemli. Sağlıklı ve yeteri kadar beslendiğini düşünüyorsanız dert etmenize gerek yok.
Toplum olarak sürekli yiyen, gürbüz çocuklara yönlendiriliyoruz, onlar iyidir, öyle çocuğu olan anne iyi annedir diye ama alakası yok. sağlıklı- dengeli beslenmek aslolan.
Dert etmeyin, kendinize başka bir meşgale bulun, kafanızı meşgul edin.

benim oğlum 7 yaşında ben hala çözüm bulamadım maalesef
ne olursa olsun yemekte ben onu yemem..
sinirlerim bozuluyor tadına bakmadan yemeyen bir çocuk ve bildiğiniz aç yaşıyor.
Ahaa benim küçüklüğüm...
Sizi bilmem ama benim böyle olmamdaki neden annemin sinir bozukluğunu bana yansıtması oluyordu. Şimdi dönüp değerlendirdiğimde bildiğiniz ona ceza vermek için yememeyi tercih ediyormuşum.
Bazen akışına bırakmak gerek ciddi sağlık sorunları olmadığı sürece. Nasıl yetişkinler olarak bizim yemek seçme hakkımız, damak tadımız var çocuklarında öyle. Onlara yemeklere karşı önyargıyı ekleyen bizleriz.

aslında üstüne gitmiyorum ben yemiyorsa bırakıyorum
beslenme yemiyor mesela eve gelince de uzun bi süre yemiyor
ne zaman yemek isterse bende alıştım sanırım
her ne kadar sinirlerim bozulsa da.

Hamile kalana kadar hiç acıkan bir insan olmadım.
Hep karnım toktu.
Yemek de seçmem.
Ama annemle babamın sürekli ısrar kıyamet yemek ye şu vitaminli şöyle böyle dediklerini hatırlıyotum çocukken.
Yani asla zevk almak için değil sadece ilaç niyetine yedim.
Hayatımın en zayıf döneminde bile vitamin sorunum olmadı. Ama istediğim gibi kilo da alamadım.
Tek tavsiyem zorlamayın.
Farketmeden karadut özünden yaptığınız meyvesuyunu verin. Siz lezzetli lezzetli yiyin ama sormayın. Yaşı artık küçük değil. Birlikte kek yapın mesela, kahvaltı hazırlayın istediği şeyleri koysun yesin.

Kızım 11 aylık ve 9 kg :)
Doktorlar her şeyi çok iyi diyor , iyi de yiyor. Ama kilo alamıyor. Yani yiyen çocukta kilo almayabiliyor.
Ben çok çeşitli şeyler yapıyorum ve asla bebek yemekleri yapmıyorum. Tabi acıyı falan basmıyorum ama damak tadı olsun istiyorum. Ve bunun işe yaradığını da çevremdeki bebeklere / çocuklara bakınca görüyorum.

Ben de bu meseleyi kafama çok takıyorum. Boyu kilosu normal ama görüntüde zayıf göründüğü için insanların sürekli 'ay seni hiç yedirmemişler, ay sen ne kadar zayıf kalmışsın' gibi yorumları deli ediyor beni. Anne olarak illa ki takıyorum elimde değil. Hele kaynanamın her gördüğünde 'ayy kuzum ne kadar zayıflamışsın' demesi 🙄 Caner gibi kafamda bardak kırasım geliyor sinirden. Keşke iştah açan mucizevi Bişey olsa

34 yasındayım 50.9 kilom
Hayatımda en cok 72 oldum o da doguma giderken.
Benim kızımda benim gibi 3gün yemese acım demez.
Bence saglıklı oldugu sürece kiloya takılmayın.
Saglıklı olabilmesi icinde önce kan değerlerine baktırın mesela demir eksiliği varsa sık hastalanırmıs insanlar.
D vitamini eksik etmiyrm kısın özellikle.
Sebze agırlıklı beslenen aileyiz(esim haric)
Benim icin haftada en az1 balık yemesi önemli(2 yapamıyorm somon seviyor valla tuzlu oluyor)
Avokado seviyorz ikimizde .Kasıklıyorz ayak üstü(anne sütüne es değer diyor uzmanlar ben inandım bilmiyorm:p)
Yesl beslenmemiz var.Ben etci değilim ama kızım seviyor ona haftada 2 yapıyorm kırmızı et.
Kiloya takılmıyorm o yüzden.
İstah acıcı suruplara inanmıyorm ben.
Gerek de duymuyorum.

Ya benim kızım da 2 yaşında ve ben de hiç bişey yediremiyorum çok zor gerçekten yemeyen çocuk Allah yardımcımız olsun

Çocukluk travmam sizin gibi aile büyükleriydi küçücük bir çocukken..

İştahsızdım yemek zamanları işkenceydi hep içime attım içeri gidip ağlardım zorla yedirmek isterlerdi söylenirlerdi sizin gibi böyle kendilerini derbeder ederlerdi , cehennem azabı gibiydi hala yazarken kötü oluyorum yavrum onun icin de ne büyük travma olmalı aslında..

Ne olur salın şu çocukları aç olsak zaten yeriz aynı yollardan geçtim büyük travma , yapmayın konu bile açmayın geçecek.

Büyüdüm yemek yemelere doyamıyorum şimdi iştahım büyüdükçe açıldı..

salin, zorlamayın denmiş ama ben katılmıyorum. yani çocuğunuzun bu süreçte kilo almaya, uzamaya devam etse pekala, her çocuk iştahlı ve persentilde ortalama üstünde kalacak dersiniz ama çocuğunuz kilo kaybetmiş. hiç doktora götürdünüz mü, belki kansızlık vs vardır. bir de bu meseleyi oturup, onu da anladığınızı göstererek açıkça konuşun. yemek yemeyi çok sevmese de beslenmeye ihtiyaç duyduğunu, asgari düzeyde yemesi gerektiğini anlatın, yeterince büyük bunun için. dengeli beslenmek yalnızca fiziksel gelişim icin değil, zihinsel gelişim için de önemli.

Ah biz anneler yok mu dertsiz basimiza dert ariyoruz valllahi.
Benim kizda o yaşta o kilodaydi simdi 8 yasina girecek 22 yi anca gorduk. Kabul ettim onu artik oyle. Benim de bu istahsizlik yuzunden buraya konu acmisligim vardir.
Merak etmeyin gayet normal kendinizi bos yete hirpaliyorsunuz akışına birakin.
Benimki hala istahsiz hala istahsiz saldim gitti coktan. Simdi kucuk var 1.5 yasinda elimizdr ne gorurse kapip yiyor masallahi var cokmutlu oluyorum o yedikce ohh be yiyen bi cocugum cikti diyorum ama maalesef çoklu besin alerjisi var yedigi seyler kısıtlı alerji yüzünden ablasinin bu yastaki kilosundan bile daha zayif. Yani demem o ki saglikli olsunlar.
Buyuk kizim istahsiz zayif. Kucuk kizim istahli ama alerjiden dolayi zayif cok zor gercekten. Anne olmak kolay degil

Kalın yaptığım cümleniz önemli. Sağlıklı ve yeteri kadar beslendiğini düşünüyorsanız dert etmenize gerek yok.
Toplum olarak sürekli yiyen, gürbüz çocuklara yönlendiriliyoruz, onlar iyidir, öyle çocuğu olan anne iyi annedir diye ama alakası yok. sağlıklı- dengeli beslenmek aslolan.
Dert etmeyin, kendinize başka bir meşgale bulun, kafanızı meşgul edin.
Aslında orda kilosundan ziyade sağlıklı ve yeteri beslenmiyor yazcaktim yanlış olmuş zaten yediği yeterli gelseydi kilosunu çokta sorun etmezdim bide kilo verince bi senede bı kilo vermiş yani birden değil bi hastalandığında birden bir kilo gitse olabilir derim 300 200 gram gram eriyor resmen o beni endişelendiriyor belki bı kilodan fazla bile vermiş

salin, zorlamayın denmiş ama ben katılmıyorum. yani çocuğunuzun bu süreçte kilo almaya, uzamaya devam etse pekala, her çocuk iştahlı ve persentilde ortalama üstünde kalacak dersiniz ama çocuğunuz kilo kaybetmiş. hiç doktora götürdünüz mü, belki kansızlık vs vardır. bir de bu meseleyi oturup, onu da anladığınızı göstererek açıkça konuşun. yemek yemeyi çok sevmese de beslenmeye ihtiyaç duyduğunu, asgari düzeyde yemesi gerektiğini anlatın, yeterince büyük bunun için. dengeli beslenmek yalnızca fiziksel gelişim icin değil, zihinsel gelişim için de önemli.
Beni anladığınız için teşekkürler bende onu diyorum gelişim zamanı illa puf puf olsun demiyorum kilo vermesi gün geçtikçe zayıflaması bide beyaz tenli göz altı mor kırmızı gibi bişey olmuş gören herkes bu çocuğun halı ne kadar zayıflamış hatta bazıları sanki bakmiyormussun gibi bakıyor o dahada moralimi bozuyor kaç defa doktora götürdük bişey çıkmadı bi doktorda kızdı çocuğun nesi var demeki doyuyor ondan sonra goturmedim ama zayıflamış diye goturcem yine

30 küsur yaşındayım hala tüm gün hiç acıkmıyorum. Mecbur olduğum için bişeyler yiyorum. Çocukken dün yedik ya niye her gün yemek yiyoruz diye isyan etmişliğim çoktur. Zorlamayın çocuğu, az yesin, istediği zaman yesin. Merak etmeyin büyüyecek ve sağlıklı olacak. Boyu kilosu normalse sorun etmeyin.
Ben de 3 gün tam koca 3 gün hiçbisey yemeden yaşamışım🤪🤪
Annem cam kenarlarına süt elma gibi şeyler koyarmış belki görürdü canı ister diye
3. Gün sonunda sütü alıp içmişim🙈🙈
Halam yemek yedirme işkencesıne dayanamayıp annem görmeden yermiş
Annem de sevinirmiş yemeklerimi bitirdiğimi sanıp 😀
Boy uzamasında sıkıntı yoksa doktorlar takılmıyor
Kendi yiyecektir illaki 🤷‍♀️

Ben de 3 gün tam koca 3 gün hiçbisey yemeden yaşamışım🤪🤪
Annem cam kenarlarına süt elma gibi şeyler koyarmış belki görürdü canı ister diye
3. Gün sonunda sütü alıp içmişim🙈🙈
Halam yemek yedirme işkencesıne dayanamayıp annem görmeden yermiş
Annem de sevinirmiş yemeklerimi bitirdiğimi sanıp 😀
Boy uzamasında sıkıntı yoksa doktorlar takılmıyor
Kendi yiyecektir illaki 🤷‍♀️
Yok çok şükür boyunda sorun yok ama çok zayıf soluk hasta gibi duruyor kilo verince de daha çok korktum

X