Kızım aşık olmuş

kesinlikle doğru. ayrıca kocaman insanlar bile yasak şeylerin cazibesine kapılıp tecrübeye rağmen ciddi hatalar yapabiliyor. daha hayat tecrübesi olmamış, deneye yanıla öğrenmeye çalışan bir genç yasakları çok daha çekici bulacaktır. bunu da akılda tutmak lazım.
mutlaka hata yapacak ama ailesi ile açık iletişim kurabilirse en azından alacağı hasar azalabilir. yada ona destek olunacağını, zaten sevildiğini bildiği için daha iyi ayırt edebilir, gözü kapalı gitmeyebilir.

hayır bir de kızıp, kırıp döküp daha çok kaçmasından başka ne elde ediliyor ? hiçbir şey. önemli olan çocuğunu kazanmak olmalı.

Bu anne tarzından bende de var. O yüzden ben de, "o değil, ben onu bırakacağım." olur. Ya da "o değil ben evlenmekten vazgeçeceğim" falan olur. Şaka gibi. Hayat enerjisini emen cümleler...

Bu anne tarzından bende de var. O yüzden ben de, "o değil, ben onu bırakacağım." olur. Ya da "o değil ben evlenmekten vazgeçeceğim" falan olur. Şaka gibi. Hayat enerjisini emen cümleler...
Düşman gibi sanki evlada
Annemle diğer açılardan iyiyimdir, gezerim alışveriş yaparım vs ama bana neden o kadar cahilce davrandı hiç aklım almaz hala

Bu ülke evlatları öldürülen, keşke ölmeseydi de kocaya kacsaydi evden kaçıp gitseydi diyen annelerle dolu. Bana da görülürse ölürüz biteriz zihniyeti çok tuhaf geliyor.
Gerçekten vicdansızlık başka açıklaması yok
Çocuğunu namus diye (kendi aklınca belirlediği namus kavramı tabi )katleden mahlukatlar var hala
Midem bulanıyor ya
Keşke hepsi bitse de rahat etsek
Ortadoğu işte
Ne diyeyim
Pis zihniyetleri alıp gitseler ne güzel olucak!

Ben de annemin defterimi okuduğunu fark ettiğimde ertesi gün defterime okuyunca kalp krizi geçireceği şeyler yazmıştım.

"bu evde boğuluyorum hangi intihar yöntemi daha Acısız olur bilmiyorum ama bir an evvel yapmam lazım"

Gibi ajsjsj. Sonra beni bir ay kuzenime yolladı tatil yapmam için. Yeter ki intihar edip sonsuz cehenneme adım atmayayım diye. Ergen ebeveyni olmanın en tuhaf yanı, kendilerini zeki çocukları aptal sanmaları sanırım. Siz ne yaparsanız yapın, o istediğini yapacaktır. İster gizli, ister aleni. Bu durumda yapacağınız tek şey baskı yapmayıp neler yaptığını bilmek. Yok ben baskı yapayım o gizli yapsın diyorsanız da siz bilirsiniz. Bir ergeni kontrol etmek, aslan terbiye etmekten daha zor çünkü.

Bir de masumiyet kıstasınızı pek anlamadım ben. Allah bile akıldan geçen hayalin, düşüncenin hesabını sormuyor. Kulu zihninden geçen yüzünden yargılamıyor. Ne olmuş hayal kurup yazdıysa, masumiyeti elden mi gitti?

Bu eski aşklar vurgusuna da hastayım. Eskiden 20 yaşında olana evde kalmış diyorlardı. Bir zahmet çocukken de masum olsunlar. Şimdi üniversiteyi bitir, bir iş bul birikim yap evlen yaş oluyor 30. Kurusun mu çocuklar ahsjsjs.

Konu sahibi sanırım internetten vs yaşı büyük biriyle görüştüğünü düşünüyorsunuz.
Bu yönden bakınca haklısınız.
O yaşlarda insanın kafası bir dünya oluyor.
Kandirilmaya da gayet açık yaşlar.
Yani farkettirmeden gözlemlemeniz lazım.
Resim felan gönderir başına iş açılır Allah korusun.
Ellerinde internet gibi çukur bir dünya var.
Hepsi bilinçli olmuyor işte.
Yani bazı kızlarımız sen dünyanın en güzel kizisin diyene koşa koşa gidebiliyor.
Ancak karsidakiler kızlarımız kadar ponçik olmuyor ne yazikki.

Çocuklarınızın duyguları ve hormonları olduğunu neden kabul edemiyorsunuz?
Masa başında makine üretmediniz. Duyguları olan küçük bir insan yaptınız.
Şimdi o insan büyüyor, aşık oluyor, cinsel duygular geliştiriyor. Kızınızda bir anormallik ya da beyninize kan sıçratacak bir şey yok.
Asıl anormal olan dünyaya getirdiğiniz küçük insanların sizinle aynı şeyleri düşünen ama aslı aynı şeyleri hissetmeyen makineler olmalarını beklemeniz.

16 yaşında sevgilim vardı ve annem biliyordu. Çünkü ben söyledim.
Sizin kızınız neden size söylemedi sizce?

Son düzenleme:
Kızınızın telefonuna el koyun. Ne zaman dışarıya çıkacak olsa beraber çıkın veya kız kuzeniyle çıksın. Okuldan servisle eve dönüyorsa servisçiyle konuşun ters bir durum olursa size haber versin. Sınıftan yakın bir arkadaşını seçip konuşun size bilgi vermesini isteyin. Bilgisayarını anlık olarak takip edin. Sosyal medya şifrelerini isteyin. Her saat girip kontrol edin. Televizyondan haber ve belgesel kanalları dışındaki kanalları silin. Televizyon izlerken görmemesi gereken bir şey görürse gerekli açıklamayı yapın. Ders kitabı dışında kitap okumasın mümkünse. Okuyacaksa önce siz okuyun gerekli gördüğünüz yerleri yırtın. Ondan sonra okuması için verin.

Hangimiz hatasızız ki? Herkes hata yapa yapa hayat tecrübesi ediniyor, bu yaşıma mükemmel bir şahıs olarak gelmedim, bir sürü hatam var hala öğreniyorum, ki 16 yaşındaki bir kız daha yolun başında.
Bizlerin en büyük yanılgısı çocuklarımızı kendimizle kıyaslamak, onları kafamızda bir profile oturtup o profil dışına çıktığında sanki dünyanın sonu gelmiş gibi davranmak, doğurduğumuz çocukların farklı birer karakter olduğunu hesaba katmamak.

Çocuklarımızla her konuda açık olsak zaten çoğu sorunu daha kolay alt ediyoruz, bizle konuşamadıkları her şeyi yaşıtlarıyla konuşuyorlar onlardan tavsiye alıyorlar, kendi yaşıtının hayat tecrübesi yok ki doğru yönlendirsin.

Bazı şeyleri çocuklarımızın iyiliği için artık tabu olmaktan çıkarmamız lazım, erkek arkadaş tabu olmamalı, bunu aileyle paylaşmak tabu olmamalı, çocuk cinsellikle ilgili merak ettiklerini de annesiyle konuşabilmeli bu da tabu olmamalı, cinsellik dedim diye yanlış anlaşılabilir, 16 yaşındaki çocuğuna git erkek arkadaşınla birlikte ol deyin demiyorum, o yaşlar zaten cinsellik olmamalı ama çocuklar ailelerinden korksa da ailelerinle konuşup doğru yönlendirilmediği ve her şeyi arkadaşlarından öğrendiği için küçük yaşta bile cinsellik yaşıyor, ne olduğunu bilmeden sevginin göstergesi sanarak yaşıyor, sonra sitede kızların sürtündüm hamile miyim konularını okuyoruz ve çoğunluğunda gördüğümü yazayım, aile korkusu, çevre korkusu ve erkek arkadaşına duyduğu sevgi arasında sıkışmış kızlar hamilelik korkusunu takıntı haline getirmiş hamile değilsin deseniz de aynı konuyu defalarca açıp kendini ikna etmeye çalışıyor.

Çocuğunuza her şeyi anlatır konuşursanız 16-17 yaşında cinsellik=aşk düşüncesi olmaz, doğru arkadaş seçmeyi öğrenir, uyuşturucu vb kötü alışkanlıklara eğilim gösterme ihtimali düşer, velev ki tecrübesizliği sebebiyle yanlış kişilerle arkadaş oldu tehdit, şantaj gibi eylemlere boyun eğme, ailem öğrenirse beni öldürür korkusuyla kendine bir şey yapma düşünceleri olmaz.

Çocuk kimse sevmese dışlasa dahi her koşulda ailesinin sevdiğini bilir ve ailesinin arkasında olduğuna güveni olursa ergenlik çağını dahi daha sakin ve zararsız atlatır.

Çocuk aileden korkmayacak yaklaşımları nedeniyle saygı duyacak, korku insana hem her şeyi yaptırır hem de hataların katlanarak artmasına neden olur.

Ve yinelemiş olacağım ama çocuk yalnızca annenin değil babanın da çocuğu, babalarda artık kendini geliştirsin, eğitsin lütfen.

:) önce bir sakin olun...benim de kızım var birgün böyle birşey olursa belki ben de sizin gibi tepki veririm ya da vermem bilemiyorum şuan size yazmak çok kolay belki ama

Önce dediğim gibi sakin olun o yaşlarda kim aşık olmamıştır ki hoslanmamistir ki çok normal siz okuduğunuzu söylemeyin ama bu konularla ilgili ılımlı bir şekilde konuşun onla takılin ona arada yani bu konular artık "gizli ayıp yasak gunah" olmasın kızınız sizle konuşabililsin erkeklerden sevgiden aşktan...o zaman zaten sizi üzmemek için ve en önemlisi yanlış bişey yapmamak için temkinli olacaktır

Not : size böyle yazıyorum ileride katı, kizinia kök sokturen bir anne olurmusum :) olmam umarım

Bu konuda onu suçlu hissettirip kötü davranmayın çünkü sizden kendini uzaklaştırır.
Sizin yerinizde olsam sanırım bildiğimi belli etmem, ama yalnız da bırakmam. Yalnız bırakmam derken zaten pandemi de hep evdeler , beraber vakit geçirebileceğimiz şeyler yaparım.

Evlilik sevgililik konusu vs açılırsa ilerde zamanı geldiğinde kendine yakışan ve sevdiği biriyle evleneceği konusunda konuşurum. Birinden hoşlanmanın normal bir duygu olduğundan. Evlenmeden önce birlikteliğe karşı olduğum için o yönde nasihat ederim.
Tabi bunları konuşurken laf oraya geldi gibi olmalı. Günlüğünü okuduğunuzu öğrenirse aranız bozulur.

Bir gün kızım aşık oldugunda bende bu platforma yazarim heralde
Çok merak ediyorum ilk aşkı kim olacak ilk erkek arkadaşı vs.
Umarım hislerini keşfettiği gunleri gormek bizede nasip olur

Benim de oğlum aşıkmış, geldi anne ben bilmem kime aşığım dedi :) kızın haberi yok olsa döver heralde benimkini biraz cabbar bir kız :) bu yaşta ne askiysa artık benimki ergen bile değil daha :)

Ama sizin için 16 yaş normal bir yaş kızıp bağırmak yerine arkadaş olmaya çalışın yoksa gizli gizli yine yapar ruhunuz duymaz.

ironi yapıyorsunuz dimi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…