Kızım aşık olmuş

Kızınızın yazdıkları yaşına uygun aslında, o yaşlarda aşık olmak böyle oluyor.. Siz anne olarak hassasınız anlıyorum, ama günlüğünü okuduğunuzu asla söylemeyin, birgün alın karşınıza konuşun, sohbet esnasında anlatmasını sağlayın, onu eleştirmeden dinleyin ki size anlatsın.. Kim olduğunu mutlaka öğrenin , devir kötü , fırsatçılara karşı çok saf kalıyor bazen çocuklarımız, yaşıtı biriyse tepki vermeyin, uyarılarınızı yapın , olması gerekeni , sınırlarınızı anlatın.. Yok gerçekten olmadık biriyse mutlaka bu durumu babasıyla paylaşın ..

ay benim annemde şey demişti "yakın kız arkadaşların var biliyorum ama bazen arkadaşlar çıkarları çatışınca birbirine zarar verebilir. oysa annelerin çocukları ile çıkarları asla çatışmaz. bana güven" demişti.
bu bir çocuğa verilecek en güzel hediye bence.

Ben de anneme evlenceğim zaman anca söylerim hayatımda biri var diye
Sevsem aşık olsam terk edilsem aldatılsam, anneme sığınamam o kadar yakın hissetmiyorum çünkü

Ben evlenirken de yanımda olmadı.
Şimdi doğum yapıcam hastayım yine yalnızım.
Belki o da benden nefret etti. Aynı konu sahibi gibi parkta orda burda erkeklerle öpüşen edepsiz kızlardan olmuş benim kızım dedi.

Halbuki ne kadar masum tatlı şeyler yazıyor günlükte değil mi? Tam o yaşın masumiyeti var. Hiç abartı bir şey yok.

İnanmaz ki çocuk bu saatten sonra. Zaten anneye güvenmiyor ki şimdiye kadar herhangi bir şey anlatmamış. Anne dedektif gibi kızın özel alanına dalarak hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Bu kız annesine hiç bir şey anlatmaz, anne sıkıştırırsa yalan söyler.

Konu sahibinin de kızın psikolojisiyle ya da başına geleceklerle ilgili bir endişesi yok zaten. Derdi orda burda kimse görmesin, adımız kirlenmesin, babası duymasın. Konuda da istediği gibi cevaplar gelmeyince biraz okuyup çekip gitti. Ne yazarsak yazalım bi moka yaramayacak yani. Kızcağıza üzüldüm sadece.

Kızınızdan çok aile itibarınızı düşünüyormuşsunuz gibi geldi bana.
Birileri kızınızı bir şekilde sevgilisiyle görse, laf etse onu korumak yerine yaptığına pişman edecek gibi bir haliniz var.

Günlüğü okuduğunuzu bilmesin bilirse hiçbir şekilde güvenmez bundan sonra size.
Bu yaşa kadar bunlari konuşacak kadar aranızda bir iletişim, güven, bağ oluşmalıydı diye düşünüyorum.
Bundan sonrası için de daha çok birlikte vakit geçirip paylaşımlarınızı artırın. Laf aralarında size güvenebileceğini anlatan şeyler söyleyin ama nasihat verir gibi değil.

Anne degilim ama genc oldum. 16 yaş tam ergenlik, duygularin en yogun oldugu yaşlar. Ben de 16 yaşimda ne gunlukler, ne aşk mektuplari yazardim kendi kendime, hatta annem sevgilimin fotograflarimi baş ucumdan toplardi.
Suan 28 yasimdayim.
Bana asiri normal geldi. Parkta igrenclik dediginiz seyde öpüşmektir muhtemelen.

Tabiki yok neden olsun
O yaşlarda abartılı hisler çok normal
Anne babalar belki kendi yaşamadıkları hisleri anlayamıyolar bilemiyorum ki

Ben daha erken yaşlarda da aşık olduğumu hatırlıyorum, ne bekliyordunuz ki size göre normal olanı ille evlenmeye yakın aşık olması mıydı?

Kızınız gözünüzde hala küçük olabilir normal, ama o artık bir genç kız, izin verin erkekleri tanısın da gidip bi dağ ayısına hayatını adamasın...

Nasıl yaparsınız bilemem ben anneme herşeyimi anlatırdım ama kız kardeşim anlatmazdı, ikimizi de o büyüttü sonuçta, bi yolunu bulun bi uzmana danışın bir şeyler yapın çocuğunuzla arkadaş olun...

Kendim de genc kiz oldum, ayni zamanda kiz annesiyim, cok sukur ki sizin gibi bir annem olmadi ve hicbir zaman da oyle bir anne olmayacagim.
Su an dert etmeniz gereken sey, neden kizim asik oldugunu bana anlatmadi olmaliyken, ya parkta erkeklerle bulusursa da görülürse olmus, ne yazik.
Biraz dost olmayi deneseniz oysa, kiziniz agac arkalarinda degil, el ele sahilde, sokakta gezer, kafelerde sohbet eder, siz de rahat edersiniz o da.

Bana göre en doğru yaklaşım ; oturup konuşmak size her şeyini rahatlıkla anlatabileceğini söylemek.

Hayatında değerli gördüğü bir insan varsa tanışmak istediğinizi söylemelisiniz.

Arada eve çağırabilirsiniz kek börek yaparak. Beraber ders calissinlar.
Hedeflerini konuşun ikisiyle de.

Buluşmak istediklerinde sizden saklamaması , asla yalan söylemesi gerektigini güzelce anlatın.

Babasıyla tehdit etmeyin onu. Babasını idare edecek kişi sizsiniz.

Unutmayın , sakın unutmayın, baskı daha fazla yalan söylemesine , daha fazla yanlış yapmasına sebep olur. Daha fazla bağlanmasına ve adranalin salgıladığı için hep gizli şeyler yapmaya devam etmesine sebep olur.

Ne çok rahatlık ne de çok baskı. Dengeyi kurmak sizin elinizde.

Günlüğü okuduğunuzu asla belli etmeyin, lütfen.

16 yaşında, yani 2 sene sonra reşit olacak oy kullanacak çok normal değil mi artık karşı cinsi keşfetmek istemesi?
Ben daha 12 yaşımda başladım sokak köşesini döner dönmez "anneeğğğğ osman bana çıkma teklifi etti" demelere. Hatta bir gün okul çıkışı elimde bir demet gülle eve gelmiştim ne hava atmıştım ama. Hep paylaştım annemle her duygumu her ilişkimi. Elbette hatalar da yaptım elbette acılar da çektim öyle böyle büyüdüm ve sağlıklı bir evlilik yaptım. Anneme bu anlamda ne kadar teşekkür etsem az. Ki kendisi okumamış, 15 yaşında evlendirilmiş bir kadın. Ama ufku o kadar geniş ki ve o kadar aydın ki..

Ben hiç okul çıkışı Merve'lerde ders çalışmadım, hiç yalan söylemedim anneme. İlk cinsel birlikteliğimi yaşadığım zaman ilk annemle paylaştım, bana hep güvendi, hep her şeyimi en özelimi bildi. Çünkü yargılamayacağını, yasaklar koymayacağını, kızmayacağını biliyordum. Ha, ben hiç gece bir arkadaşımda yatılı kalamazdım. Buna çok karşı çıkardı. Akşam 8'de sofrada olunmalıydı. Bir de mutlaka erkek kız tüm arkadaşlarımı ve ailelerini tanırdı. Hep eli gözü üzerimizdeydi. Sadece benim değil ablamla abimin de her şeyini bilirdi. Hep güvendiğini dile getirirdi, evhamlıydı elbette ama genç bir kızın karşı cinsi keşfetmek isteyebileceğini anlayışla karşılardı. Sadece yakından takip ederdi, kimle görüşüyoruz, nerelere gidiyoruz hep bilirdi.

Ben böyle bir ortamda büyüdüğüm için aşırı şanslı sayarım kendimi, ve gerçekten kendimi çok iyi tanımamı, sağlıklı ilişkiler kurmamı anneme borçluyum. Ne arkadaşlarımı görüyordum, evde gördükleri baskı yüzünden yalan makinasına dönmüşlerdi... O yüzden nasıl yaparsınız bilmiyorum ama kızınızın size güvenle her şeyini anlatabileceği bir ilişki geliştirin. Evet siz onun arkadaşı olamazsınız ama çatık kaşlı sürekli parmak sallayan ve yasaklar baskılar koyan bir anne çocuğunu her zaman yalana sevk eder.

Ben burada annenin endişelerini anlıyorum
Kız kardeşim 21 yaşında, annem geçen hafta sevgilisi olduğunu öğrendi. Beni didikliyor, nereli, kim, kaç yaşında vs.
Reşit kardeşim ama hala birinin çocuğu.
Burada da 16 yaşında hata yapmaya müsait bir çocuktan bahsediyoruz. Belki de 35 40 yaşında bir sapık çeldi aklını bilemeyiz ki(Böyle bir olaya şahit olmuştum)

Bu sebeple annenin bakış açısı elalem görür rezil oluruz yerine kızım kimle birlikteye dönmeli bence. Ve asla günlüğü okuduğunu belli etmemeli. Eğer ikili ilişkilerinde güven aşılarsa bence kız zamanla çözülecektir.

Kardeşim de bana hiçbir şey anlatmazdı. Ben bu şekilde konuşarak vs o güveni oluşturdum. Şimdi sevgili olunca ilk bana söylüyor danışıyor.

Anne kız ilişkisi için geç değil bence. Ama annenin önce kendi dar bakış açısını genişletmesi lazım

Umarım düzelir ilişkileri. Ama anneden o bişeyleri düzeltme, bakış açısını genişletme hissi almadım maalesef. Şurada okuduklarından umarım bir ders çıkarır.

Bu ülke evlatları öldürülen, keşke ölmeseydi de kocaya kacsaydi evden kaçıp gitseydi diyen annelerle dolu. Bana da görülürse ölürüz biteriz zihniyeti çok tuhaf geliyor.

Umarım düzelir ilişkileri. Ama anneden o bişeyleri düzeltme, bakış açısını genişletme hissi almadım maalesef. Şurada okuduklarından umarım bir ders çıkarır.
Umarım. Bir de baba nasıl biri bilmiyoruz. Belki döven, söven, namusu iki bacak arasında arayan baskıcı bir tiptir. İnşallah değildir tabi. Yoksa kızın yaşadığı duygular çok güzel. Tam yaşının heyecanları...

Asıl iğrenç sen, eşin, yasadiginiz o küçük yerdeki sizin gibi yobaz insanlar. Sen ne hakla kizinin özelini okuyorsun utanmadan. Ne hakla doğurup darliyorsun kızın diye bir başka zihni. Magdur etmemek bu mu? Sizin elinizden magduriyetten baska bisey gelmez asil. Cok haksızsın kendini zerre egitememissin bi de anne olmuşsun bu halinle.

Yerli Melissa P. gibi konu ya. Anca bu kadar olur zaten bizimkisi. Kiz sanki gangbanglerden bahsedio evhama bak sacma sapan.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…