Kız kardeşimle aram bozuldu, yardım!

Benimde ailem ellerinden geldiği kadar destek oldu fakat annem sırf benim nişanım için işe girseydi ben çalışmasaydım anne saçmalama sen evde otur bu yaşta ne işim var ben çalışırım derdim. Burası bana hiç mantıklı gelmedi
Kesinlikle öyle düşünüyorum ben de nişan evremde işe girip aileme destek olmuştum.

Allah aşkına erkek tarafının akrabaları masraf olmuyor da niye annemin çağıracağı akraba sıkıntı ve masraf oluyor, annem sesini çıkaramaz kız kardeşim bağırıp yükselir çünkü annemi savunma noktasında ben müdahil olurum kusura bakmayın beter falan olan da ben değilim

Çünkü bu özel gün bir çiftin özel günü. İnsanlar özel günlerinde sadece kendi sevdikleri insanları görmek isterler. Niye belki ayda yılda bir kere annenin akrabası diye gördükleri insanları çağırsınlar.

Erkek tarafı nişanı yapmaya tamam dediklerinde ne güzel yapılacaktı. Anne kız mahvetmişsiniz kızın özel gününü.

Annenle baban nişanı biz yapacağız triplerinde kişilerse, zamanında bizim iki kızımız var bunlar yarın öbür gün evlenirler, bizim kenara bunun için para koymamız gerek diyeceklerdi. Hoş yine sen karışmışsın babama ayıp olur diye. Ailen nişanı yapmaz, o paraya yakın kendi bütçelerine göre altın yaparlardı konu kapanırdı.

Bu olayın bu kadar büyümesinin nedeni annen ve senden kaynaklı. Hala bunu anlamıyorsun.

Ben size hak verdim. Zaten oldum olası saçma bulurum böyle organizasyonları. Ama kız kardeşiniz de büyük stres altındadır şimdi, arada kalıyor vs bence üstüne fazla gitmeyin. "Sen de nişanlının tarafını tutuyorsun" gibi laflar şu an ona çok ağır gelir. Nişanlının ailesinin yaptığı da doğru değil, madem nişanı kız tarafı yapıyor onlar da şartlara uymalılar. Hadi illa şu kadar akraba çağırmalıyız diye tutturdular o zaman mekanı kendilerinin karşılaması da mantıklı, nitekim öyle teklif etmişler. Eğer sayı artınca fiyat da artıyorsa siz fazladan çağıracağınız akrabalarınızın masrafını ödeyebilirsiniz belki de.

Kısa tutmaya çalışacağım hanımlar, kız kardeşimin nişanı var. Ben evde söz keselim aile arasında olsun bence o kadar masrafa girmeye gerek yok dedim, ona da mantıklı geldi ki kendisi çalışmıyor annem ise işe girdi düğün masrafları için babamın durumu orta halli.

Sonra damat akrabalarımı vs getireceğim diye ısrarcı oldu baktık ki sayı artıyor mümkün değil o kadar insanı evde ağırlamak.

Sonra kardeşim aradı, nişanlısı bir yer tutalım bütün masraflar da benden olsun demiş, kardeşim de kabul etmiş. Ben de o şekilde olmaz bugün değilse bi gün yüzüne çarparlar nişanı da bize yaptırdılar derler babamı küçük düşürme ne gerekiyorsa biz yapacağız dedim.

Sonra madem mekan tutacağız kendi akrabalarımızı da çağırmamız lazım öyle olmaz dedik annemle, kardeşim bizim tarafı pek önemsemedi açıkcası ona söylemeyiz , buna söylemeyiz, sayı artınca mekan masrafı artıyor, annem de bişeyden anlamıyor beni uyuz ediyor annem sayıyı artırıyor gibisinden konuştu.
Ben de dayanamadım senin nişanlının akraba ısrarı olmasaydı aile arasında evde yapacaktık annemi suçlayıp durma nişanlın taraflı konuşma deyince birbirimize girdik. Evde yapacağım kimseyle de konuşmak istemiyorum dedi koydu postasını şimdi aramız bozuk. Ben evim barkım ayrı olduğu halde güne girdim kardeşim niyetine ki şimdi nişanına gitmek bile içimden gelmiyor. Sonrasında aradım aramama dönüş de yapmadı, tamam nişanlısına laf söyletmesin ama ben de kötü bişey dediğimi düşünmüyorum, hatalıysam söyleyin yani bi yerde yanlış mı yapıyorum?
Ben size hak verdim. Ailenize yük olmasın diye nişanı evde yapma taraftarı olmuşsunuz kardeşiniz de razı gelmiş ama sonra damat işi bozmuş. Kendisi de çalışmıyor bir de kalkıp üstüne tavır yapıyor. Madem evlilik niyetindeydin işe girer çeyizini de düzerdin ,nişanını da yapardın salon da. Salon tutuyorsanız tabi ki akraba çağrılacak. Bunun yarın düğünü de var. Demezler mi salon tutup nişan yaptılar, çağırmadılar.(düğüne gelmeyebilirler bile,şahit oldum.(sadece takı))yani kardeşiniz her şey dört dörtlük olsun istiyorduysa elini taşın altına koymalıydı. Siz daha karışmayın söylemeniz gerekeni söylediniz bırakın kendi yapsın, yoksa siz kötü olacaksınız.

Kısa tutmaya çalışacağım hanımlar, kız kardeşimin nişanı var. Ben evde söz keselim aile arasında olsun bence o kadar masrafa girmeye gerek yok dedim, ona da mantıklı geldi ki kendisi çalışmıyor annem ise işe girdi düğün masrafları için babamın durumu orta halli.

Sonra damat akrabalarımı vs getireceğim diye ısrarcı oldu baktık ki sayı artıyor mümkün değil o kadar insanı evde ağırlamak.

Sonra kardeşim aradı, nişanlısı bir yer tutalım bütün masraflar da benden olsun demiş, kardeşim de kabul etmiş. Ben de o şekilde olmaz bugün değilse bi gün yüzüne çarparlar nişanı da bize yaptırdılar derler babamı küçük düşürme ne gerekiyorsa biz yapacağız dedim.

Sonra madem mekan tutacağız kendi akrabalarımızı da çağırmamız lazım öyle olmaz dedik annemle, kardeşim bizim tarafı pek önemsemedi açıkcası ona söylemeyiz , buna söylemeyiz, sayı artınca mekan masrafı artıyor, annem de bişeyden anlamıyor beni uyuz ediyor annem sayıyı artırıyor gibisinden konuştu.
Ben de dayanamadım senin nişanlının akraba ısrarı olmasaydı aile arasında evde yapacaktık annemi suçlayıp durma nişanlın taraflı konuşma deyince birbirimize girdik. Evde yapacağım kimseyle de konuşmak istemiyorum dedi koydu postasını şimdi aramız bozuk. Ben evim barkım ayrı olduğu halde güne girdim kardeşim niyetine ki şimdi nişanına gitmek bile içimden gelmiyor. Sonrasında aradım aramama dönüş de yapmadı, tamam nişanlısına laf söyletmesin ama ben de kötü bişey dediğimi düşünmüyorum, hatalıysam söyleyin yani bi yerde yanlış mı yapıyorum?
Hatalısınız. Size ne. Anası babası değilsiniz. Bu kadar karışmayın . Nişanlın taraflı konuşma falan çok çirkin laflar. İyiliği de başa kakmayın. Kardeş dediğin destek olur siz kendi isteklerinizi dayatıyorsunuz

Ya yorumlara gerçekten inanamıyorum, benim kızdığım nokta da annemin suçlanması o büyütüyormuş da o birilerini çağırmak istiyormuş, hiç bişeyden anlamıyormuş. Patladığım nokta zaten anneme yapılan haksızlık, kocaman kadına salak muamelesi yapıyor , yoksa bana ne nerde ne şekilde yapıyorlarsa yapsınlar.
Sizin değil annenizin dahil olması gerek. Anneniz ile arasında mesele kızılacaksa anneniz kızacak. Bence roller karışmış ebeveynlik yapıyirsunuz ama yanlış

hatalıysam söyleyin yani bi yerde yanlış mı yapıyorum?
calismayan etmeyen simarik bir kizin agzina baktığınız için, "o prenses olsun biz calisiriz, yasli annem çalışır ben altin gününe girerim. yeter ki piremsesim uzulmesin, mahcup olmasin" modunda olarak yanlis yapiyorsunuz. boyle boyle her seye hakki oldugunu dusunur iste. ilismeyin, karismayin. ne yapiyorsa yapsin. daha iyi, misafir gibi gidin cok masraf yapmayin. zaten dunyalari da verseniz ilk yanlışinizda gözü görmeyip silecek bir karakter

Baştan sona hata dolu , birincisi hiç hiç karışmayacaktınız abla olarak naçizane sadece şöyle tavsiye verebilirdiniz “ bizim aile durumumuz bu annem işe falan girmesin biz gücümüz yettiği kadar yapıp belirli insanları çağıralım eğer sende istersen “ annenin işe girmesi iyice her istediğim oluyor zaten düşüncesine iter kardeşinizi … sizde çok dahil olmayın bi tsne nişan için birbirinize girmeye değer mi ? Bu süreçlerde sakin ve düzgün ilerleyenler başarabiliyor yoksa her şeyde kavgalar çıkabilir 👍🏻

allah inşallah bize de kardeşinizin rahatlığından nasip eder.
düşünüyorum evlilik süreci tamamen masraf sadece nişanla bitmiyor ki, eviydi eşyasıydı, düğünü, balayı. Leğenden tut da koltuğa kadar her şey gerekli.
ve ben düşünüyorum bu süreçte annem bile çalışıyor ben evde oturup bunların yapılmasını bekliyorum.
gerçekten belki de böyle olmak gerekli bilmiyorum
belki de prenses sendromuna kapılmayıp eşek gibi çalıştığımız için biz hatalıyız.
kardeşini hiçbir şekilde haklı bulamıyorum. sevimsiz geldi bu tavrı

Fikrimi sorduğu için cevapladım zaten, kara murat rolune falan girdiğim yok sorduğundan ekstra müdahil olmadım ama erkek tarafı mekan diye tutturup, suçlu benim annem olunca orda tepkimi gösteririm, karsı taraf akraba getireceğiz diyor da benim annemin çağıracağı adamlar niye kardeşime batıyor sizce bu normal mi
Nişan kardeşinin ya, (BENCE!) kendi nişanında kimi görmek istediği, o mutluluğu kimlerle paylaşmak istediği sadece onu ilgilendiriyor.

Bazı erkek aileleri gibi davranışmısıniz. Bu kızın evleneceği belli değil miydi? Keşke önceden bir planınız olsaydı. Maddi anlamda nisana hazırlık yapmalıydınız.

Gerçi kardeşiniz de çalışmayıp maddi hiçbir hazırlık yapmadığı için hatalı.

Siz mümkün olduğunca o işlere artık karışmayın. Kardeşinizle konuşun manevi olarak ona destek olun, gönül alın.

Bu devirde evleneceklerin işi zor gerçekten.

Tamamen iyiliğine fikir veriyor, yorum yapıyor olsanız bile bu kadar dahil olmamalısınız. Anlatırken bile " bende o şekilde olmaz dedim" gibi anlatım tarzınız fazla net ve karar veren kişi sizmişsiniz gibi yansıyor. Kötü bir şey demediniz belki ama müdahale etmeyin lütfen. Nasıl istiyorlarsa öyle yapsınlar.

Allah aşkına burnunuzu sokmayın, yazık günah kıza yaaa...

Kesinlikle öyle düşünüyorum ben de nişan evremde işe girip aileme destek olmuştum.
Sizin için kardeşinize düşündüğü gibi düşünmemiş aileniz neden peki kardeşiniz pek bir el üstünde mi tutuluyor ailede? Bizde de var böyle bir tip ama bizimki “erkek” olduğu için 🤬 böyle bir ayrıma gidiyorlar sizde neden

X