Kız kardeşim nişanlı bir adamla beraber.. Nolur yardım edin.. Ne yapmalıyım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
fake insta hesabı aç kendine mesaj at kardeşinle ve o nişanlı kişiyle ilgili bir suru şey yaz yarısı yalan yarısı doğru olan, kardeşine göster birisi bana bunu attı bu ne demek falan diye.
hem gunluğunu okuduğunu öğrenmez hem gözu korkar birileri biliyor beni tehdit ediyor falan diye.
aklıma bir tek bu geldi, adamı arasan kardeşinin iyice gözu kararır bence.

iyilikle halledilecek bir konu gibi gelmedi bana.
karışmamalısın olayını asla doğru bulmuyorum, senin kardeşin o tırnağı taşa değse senin canın acır. sevdiklerimize hayatlarıyla piyango oynama hakkı veremeyiz.
Bu fikir mantıklı konu sahibi. Günlüğü okuduğunuzu söylemeyin. Güveni kırılır

kardesiniz ask acisini yasayacak, bundan kacisi yok zaten.
Ama bu asamada ablasinin annesinin yaninda oldugunu bilmek ona guc verebilir.

Bence oturun konusun.
Ben gunlugunu okumanizi dogru bulmadim sahsen,
ama madem okudunuz ve iyi ki okumusum da diyorsunuz,
bunu da paylasin.
Bu surecten birlikte cikacaginizi, sizin ailesi olarak yaninda oldugunuzu bilsin. Ve sizden saklamasin.
Ama siz de adamla her gorusmesinde burnundan getirmeyin ki size anlatmaya devam etsin saklamasin, belki azalarak bitecektir.
Adamla konusulabilir, ama dikkatli olmak gerekir, adam cok karaktersiz biri ise gercekten seviye dusurdugunuze degmez.

Imkan varsa kardesi farkli ortamlara sokmak su asamada iyi olabilir,
yeni arkadas cevresi iyi gelebilir.

benzer bir olayla yakın bir zamanda sınandım. hem de kızımla.
kızım kardeşin yaşlarında, ikimiz yaşıyoruz.
benim baba tarafım doğulu. (bunu yazıyorum çünkü bahsi geçti) karşısına çıkan da doğulu ama kızımı oyalıyor. bir öğrendik ki adam nişanlı. kısa kesiyorum bu süreç çok uzundu.
kızım ayrıldı ağır kalp kırıklığından sonra kendini toplamaya başladı ama adam unutmasına fırsat vermiyor, sürekli karşısına çıkıyor.
adamın telefonunu buldum, kendimi tanıttım, evin yakınında bir yer söyledim, mırın kırın etti ama gelmezsen işyerine gelirim deyince geldi. anladığı dilden konuştum ama sona doğru cinnete bağladım ta ejdadını falan devreye karıştırdım. aleni tehdit ettim. gözümü kararttım keserim seni dedim. anladı sandım, meğer anlamamış.
üzerinden bir ay falan geçti. kızımla buluşucam beni beklerken bu yine gelmiş, peşinde de nişanlısı takipte. hepsi birbirlerine giriyor tabi. kızım adama niye peşimdesin hala diyor, nişanlı kız tamamen kızımı suçluyor, sen yüz veriyorsun benim nişanlımı ayartıyorsun diyor.
kızım nerdesin çabuk ol diye aradı ama nasıl ağlıyor. ben kızımı o halde görünce içimden bir canavar çıktı. adamı, nişanlıyı evire çevire dövdüm. bir yandan da polis çağırın diye bağırıyorum. adamın da kızın da yolunmadık yerini bırakmadım. bir yandan kızım da adamı tokatlıyordu. Allah için kılını kıpırdatmadı. belki de şoktaydı, beklemiyordu.
nişanlısının saçlarından elimi zorda olsa ayırarak arabaya soktu ve defoldular. en son arabalarını tekmeliyordum.
bitmedi ardından babasını aradık geldi, işyerine gidip bir rezillik de orada çıkardık. bir daha kızımın yanından yöresinden geçemiyorlar.
ama suç bende değil, defalarca uyardım. yok öyle ne yerden ne yardan vazgeçmemek.
daha çok detay varda uzatmamak için kısa kesiyorum.
ben bunları tek başıma yaptım. yine olsa misliyle fazlasını yaparım.
demem o ki biri bana bunları sen tek başına yapacaksın dese, mümkün değil derdim. işin içinde canın varsa içinden canavar çıkıyor.
kardeşiniz yanlışa doğru gidiyor ama gözü kör. onun yanlışı sizin ciğerinizi yakar. müdahil olun lütfen.
Yazı için çok teşekkür ederim.
Ben kardeşimle üstü kapalı konuştum. Ama inkar etti. Öyle şey olur mu dedi. Ama günlükte yazmış. Yani bir durum var. Ama yok gibi diyor. Annemle elimiz kolumuz bağlandı. Bekleyelim mi acaba

Sevgili konu sahibi kürt kökenli biri olarak ve yaklaşık 10 yıl doğuda kaldıktan sonra kendimce doğru olanları yazmak istedim. Kürtler kendi içinde ayrılır sizin bahsettiğiniz tip aşırı gelenekçi aile yapısına sahip bir kişi. Bu tarz kişileri maneviyattan ve kız kardeşinden konuya girip vicdana getiremezsiniz. Bunlar kendilerini ve ailelerini namus timsali görür dışardaki kadınlarlada istediği gibi eğlenmeyi kendinde hak görürür Yani empati konusunda sıfırlardır. Bu kişilerin anladığı dil kendi yakın çevresiyle tehtit edilmek. Ailesindeki itibarını kaybetmekten korkarlar. O yüzden sizin yerinizde olsaydım sanki nişanlısının tarafından biriymiş gibi davranıp daha fazla kızı aldatırsan amcana ve babana fotograflı ve belgeli kanıtlar gidecek diye tehtit ederdim. İşte böyle yola gelir gelirse. Sakın kimliğinizi söylemeyin kardeşinizle aranız tamamiyle bozulur. Kardeşiniz asla doğruları kabul etmeyecektir.
Ben onu adamı instagramdan tehdit edersem benim peşime düşer mi savcılığa verir mi sorun olur mu ondan dolayı düşünüyorum.
Bir de kardeşime der mi .. eğer benim yaptığımı öğrenirse beni affetmez

Nişanlısına anlatması hiçbir şeyi çözmez aksine adamın ilişkisi alenileşir ve daha rahat görüşür. Nişanlının söz hakkı sınırlıdır. Aldatıldığını öğrenmekle kalır son söz yine babasınındır. Kilit nokta adam. kardeş zaten vazgeçmeyecek belli e nişanlısından korksa bu kadar haltı yiyemez. O yüzden direkt toplumdaki itibarıyla tehtit edilmesi lazım. Yani aba altından sopayı göstereceksin. Bir kez sopa yerse arsızlaşır
Günlükte nişanlısına bazen kötü davranıyormuş. Ablası anlatmış onu da yazmış. Sürekli kardeşime benim sorumluluklarım var. Keşke bir şansımız olsaydı demiş. Mesela bir kere bunlar görüşürken nişanlısı mesaj atmış. Kardeşime sen bakma mesaja demiş.
O kadar içim acıdı ki.. eşim yanıma gelip beni öyle görür diye ağlayamadım. Çok kötü oldum. Resmen kabulleniyor ikinci olmayı.
Biz onu guze l yetiştirdik. En iyi okullarda okudu.
Iyi bir çevresi var. Anlamıyorum nerde annemler hata yaptı.. gururlu olup aşkını gömüp gitmeliydi..
Kürtlerde baba ne derse o mu olur

Bi işe yaramaz bence. Kız 20 yaşındaymış, amcasının kızıymış. Atsa kendini ortaya ağlasa cırlasa. Eee sonra? Şiddet göremeyeceği garanti değil kabile usulü o oluşumda. En iyi ihtimal; ailedeki yaşlı kadınlar çeker kenara '' Kız aklını başına devşir; erkek o, erkek adamı kaç gün durduracan? Bırak evlenene kadar eğlesin gönlünü. Evlenmeden sana tebelleş olaydı daha mı iyiydi? Onun ömürlüğü sensin, iki günlükler ile bir misin? '' diye akıllara zarar akıllar verecekler. Kız da ne yapsın el mecbur boyun eğecek. Pislik nişanlısına ve aile büyüklerine gık çıkaramayınca konu sahibinin kardeşine saracak o da. İki kadın birbirlerini yiyip duracaklar. Sıkıntılı.
Yemin ederim aynısını annem dedi.
Kendilerinden olmayanı kötü görür bu zihniyette olanlar dedi..
Tabi her kürt kökenli değil böyle düşünen için dedi.
Zaten kardeşim inkar modunda su an.
Ne isim olur deyip duruyor..

Bence günlüğü okuduğunuzu söyleyin şuan o sorun diğer sorunun yanında gözle görülmez bile.Üste cıkmak icin nasıl okursun der illa ki ama o sonraki mesele
Şu an demedim bir şey.
Inkar modunda şu an.
Ustu kapalı konuştuk. Adamın nişanlısı ile fotoğrafını gösterip benim ne isim olur nişanlı adamla dedi.
Ben şok. Tabi günlüğünü okuduğumu söylemedim.
Ne yapacağım bilmiyorum.

Yanlış anlamayın belki bana öyle gelmiştir ama yani adam rahat rahat ben seninle olurum ama demesi çok tuhaf olmuş kardeşiniz kaç yaşında bilmiyorum bence bir şekilde müdahele edin bu duruma özel hayat vs diyenleri sallayın bir ömür ağlayacağına bir kere ağlasın
Kardeşim 25 yaşında.
Bence aralarında bir konuşma geçti.
Adam bunun kulağına seni istiyorum demiş.
Bunu yazmış günlükte. Opusmusler o kadar.
Sonrası yok. Ama bu kişi bu densiz lafı yapmış.

Yok müdahale edeceğim. Şu an kardeşimi takipteyim.
Eğer mazallah hamile kalırsa kardeşimin sonu olur.
Allah korusun. Allah yazdıysa bozsun.

Aynen böyle yap adam geri adım atacak ve kardeşinize mesafe koyacaktır.boylece bu ilişki bitecek
Adam kimliğimi ortaya çıkarmaya çalışır mi..
Ondan cekiniyorum.
Yoksa kardeşimin güveni bana tamamen biter.

Adam kimliğimi ortaya çıkarmaya çalışır mi..
Ondan cekiniyorum.
Yoksa kardeşimin güveni bana tamamen biter.
Kardeşiniz belki size kızar, kırılır, küser ama ilerde onun iyiliği için yaptığınızı anlayınca affeder. Şuan bence önemli olan kardeşinizin iyiliği size olan güveni değil. Her şeyi bildiğinizi söyleyin bu şekilde inkâr ederek daha dikkatli davranacak ama devam edecek ilişkisine.

Kardeşinizi bir mekanda o adamla gördüğünüzü mü söyleseniz. Günlüğe yazdığı bir yerde mesela, o zaman pek dert etmediğinizi ama şimdi telefonunda fotoğrafını vs görünce tedirgin olduğunuzu, böyle bir durum olursa yaşanabilecek sorunları üstü kapalı anlatsanız

Şu an bi adım atarsanız ve adam kardeşinize söylerse kardeşinizin aklına ilk siz gelirsiniz. En azından bi kaç gün beklerdim ben olsaydım. Durumun gidişatına göre hareket edersiniz.

Bunlar aşiret.
Birbirine çok bağlılar.
Nişanlisi amca kizi imiş zaten.
Kız köyde yaşıyor. Instagram yok diye biliyorum.
Tabi bir daha araştıracağım.
Kardeşim inkar moduna geçti.
Anlamıyorum ne yapmaya çalışıyor.
Aşiret olması sizi bağlamaz. Tekrar söylüyorum. Bu olayı konuşarak çözemezsiniz. Yada ben iyilikle çözüleceğine inanmıyorum. Nişanlı bir şekilde bu durumu öğrenmeli. O zaman kendiliğinden düzelir zaten kendinizde söylüyorsunuz aşiretse bir daha kız kardeşinize yaklaşamaz. Aileden birine ulaşın bir şekilde onlar bilsin bak nasıl o adam kız kardeşimizden kendiliğinden kaçar.

Yazı için çok teşekkür ederim.
Ben kardeşimle üstü kapalı konuştum. Ama inkar etti. Öyle şey olur mu dedi. Ama günlükte yazmış. Yani bir durum var. Ama yok gibi diyor. Annemle elimiz kolumuz bağlandı. Bekleyelim mi acaba

rica ederim.
ben olsam adamla irtibata geçer aleni tehdit ederim. bir sonraki adımım baban ve nişanlının babası olacak derim. ama bunu güzel bir üslupla yapmayacağımı da bilmeli. sülalene anlatırım, napıcaksın bana!
bile bile kan can bağımı yanlışa gönderemem. bazı hatalar tecrübe kabul etmez. yapmıcaksın, uzak duracaksın. Allah korusun nahoş bir durumda sizinde ciğeriniz yanar.
kardeşiniz sonra ağlıyıp ağlatacağına şimdi ağlasın, unutur.

Yazdıklarınız beni o kadar üzdü ki. Abla olmak böyle bi şey kızanların kardeşi yok zannediyorum ki. Evet ortada çok kötü bi yanlış var ama konu sahibi kardeşini en az zararla çıkarmanın derdinde nişanlısına söyleyip kardeşini o duruma nasıl düşürebilir bi abla? Ne kadar basit atıp tutuyor bazıları 🤦🏻‍♀️

Sevgili konu sahibi ben asla biliyor olduğunuzu belli etmemeniz gerektiğini düşünüyorum. Kardeşiniz utanıyor belli ki zaten sizden iyice uzaklaşır. Fake bi hesap açıp sanki adamın ailesinden biri gibi yazın kendine çeki düzen ver ortaya çıkarsa kimse yüzüne bakmaz sorumluluklarını böyle mi yerine getiriyorsun tarzı verin veriştirin. Olay kardeşiniz gibi davranmayın adamın aldatması gibi davranın. Sanmıyorum öyle dava falan açacağını ortaya çıkmasından çekinir. Bu işten ancak adam kardeşimizden elini ayağını çekerse kurtulursunuz yoksa kardeşiniz ikinci kadın olmayı kabullenmiş sizin sözleriniz onu bu yoldan çevirmez maalesef.

rica ederim.
ben olsam adamla irtibata geçer aleni tehdit ederim. bir sonraki adımım baban ve nişanlının babası olacak derim. ama bunu güzel bir üslupla yapmayacağımı da bilmeli. sülalene anlatırım, napıcaksın bana!
bile bile kan can bağımı yanlışa gönderemem. bazı hatalar tecrübe kabul etmez. yapmıcaksın, uzak duracaksın. Allah korusun nahoş bir durumda sizinde ciğeriniz yanar.
Merhaba,
Kardeşim anlarsa ne olacak..
Mutlaka benim yaptığımı anlar..
O zaman aramız biter.

Böyle yazanlar çok ilginç gerçekten. Bazı konularda babam annemi aldatıyor der konu sahibi ne yapmam lazım diye sorar, senin karışmaya hakkın yok sana ne gibi cevaplar. O kadar ilginç ki
Evet ben de sinir oluyorum bu cevaba.Bu üyeler ilerde mesela çocukları kötü bir arkadaş seçerlerse karışmaya hakkım yok,bu onun özel hayatı, sonuçlarını kendi deneyimlesin derler mi çok merak ediyorum.

rica ederim.
Günlüğü tekrar okudum.
Bedenimi bilen adam demiş bir yerde.
Ne demek bu..
Sana kiyamadigim için beraber olmuyorum demişti öncesinde .
Yoksa beraber mi oldular,?
Nasıl anlayabilirim..

Günlüğü tekrar okudum.
Bedenimi bilen adam demiş bir yerde.
Ne demek bu..
Sana kiyamadigim için beraber olmuyorum demişti öncesinde .
Yoksa beraber mi oldular,?
Nasıl anlayabilirim..

Bunu anlayip ne yapacaksınız tam olarak? Bu kadarı da sizi ilgilendirmez sanıyorum. Kardeşimizi yanlış bir ilişkiden çıkarmak istediğinizi yazıyorsunuz baştan beri. Ama bunun konuyla alakası nedir?

Adam seninle beraber olurdum ama sen sırf benden diye bu çocuğu doğurursun olmaz demiş.
Böyle biriyle mi olsun kardeşim?
Adam onu kullanacak. Adamın niyet çok pis.
Biz İzmirliyiz ailemiz çok geleneksel değil ama evlilik dışı çocuk kardeşimi bitirir.
Bizi bitirir onu da bitirir. Aklım almıyor nasıl kardeşim bu durumda.
Eşime bir şey çaktırmayayım diye şu an ağlayamıyorum. Ne yapayım bu adam iğrenç biri?
Karışma demesi kolay..

Afedersiniz ama adam ne kadar iğrençse kardeşinizde o kadar iğrenç. Ben sadece nişanlısı olan o kızcağıza çok ama çok üzüldüm. O adamla evelenecek bide bu kız dimi. Ne kadar kolay şeyler gibi geliyor kulağa... Allahım sen büyüksün içim acıdı yemin ederim :KK61: Burdan size, kardeşinize ve o adama daha çok şey yazardım da bandan yeni kurtuldum şimdilik tekrar gözüm kesmiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X