Kiracı evden çıkmıyor, çok bunaldım

Bu arada ev alıp aldığı gibi ihtar çekinve kiracısı delirip boşaltmıyorum lan moduna sokanlar da çok olayı… bahane lazım zaten. İyi niyetine sığınmak daha iyi bir karar sanırım… bir şey değiştirmiyor ihtar o bu şu. Devletle el ele bermiş insanların evlerini gasp ediyor evlatlarının rızkını yiyor sonra da allah allah diyorlar…
Çok doğru. Devlet mülk sahibinin yanında değil de kiracının yanında duruyor.

LÜTFEN TAM OKUYUN, ÇOK BUNALDIM

Merhaba hanımlar. Biz eşimle 6 ay önce ev satın aldık. Ev sahibi olduk. Kirada oturuyorduk. Başka evimiz yok. Evin içerisinde zaten oturan bir kiracı vardı. Aile büyüklerimiz bize dediler içinde kiracı var bu evin, çıkmazlar, işiniz zor diye. Bizde olumlu tarafından baktık ve emlakçımızın da güvence vermesiyle evi aldık. Emlakçımız bize dedi ki, 1 aya kalkmadan evi boşaltacaklar merak etmeyin, tamam dedik. 1 ay geçti hiç ses seda yok, kiracı eşimi aradı, çocuğu için yaz tatiline kadar birkaç ay mühlet istedi, tatil olur olmaz evden çıkacağız dedi. Garipsedik başta, emlakçımızla konuştuk, bize sakın ses etmeyin, suyuna gidin yoksa evden çıkmaz, bir dava açsa 3 yıl oturur evinizde dedi. Sustuk tamam dedik. Okullar tatil oldu, sonra dediler ki, bayram sebepli 1 ay kadar daha izin verin, tamam dedik, sonra dediler ev bulamadık, tamam dedik, en sonda dediler ki, ev bulduk ama içinde kiracı var, birkaç aya anca çıkacak, müsade edin. Ve dediği zamana da 2 hafta falan kaldı, ses yok seda yok. Ayrıca kiracımız çok cüzi bir miktara kalıyor. 2000 3000₺ gibi komik bir fiyat. Bizim kiramızın yarısından az.
Anlayacağınız bizim iş arap saçına döndü. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Malımızla rezil oluyoruz. Nolur ne yapmamız lazım, yardım edin, daha önce böyle bir durum yaşayanlardan tavsiyeler istiyorum.
E yanlış yapmışsınız. Niye söze güvenip hareket ediyorsunuz. Evi alır almaz ihbarname gönderecektiniz 6 ayda boşaltması gerektiğine dair. Sonra gerekirse mahkeme ile uğraşacaktınız ama öyle böyle çıkmak zorunda

Evi başkasına satmış gibi gösterseniz (ihtar icin) tapu parası vereceksiniz ki az buz bi para değil.
Kiracının insafına kaldınız, çıkmazsa uzun bir süre davanın sonuçlanmasını beklersiniz ki bir üye yazmış yıllar sürmüş.
Kiracı çıkmazsa satardım evi. (belki yatırım için alan birisi olur)
Ev sahibi mağdur ediliyor, belki hem kira verecek hem kredi ödeyecek bu nasıl iş.

En son ihtimal satmak zorunda kalacağız. Hiç mahkeme dava işleriyle uğraşmak istemiyoruz. Ama çok üzülüyorum. Ev içime o kadar sinmişti ki, çok uyguna da almıştık
Bildiğim kadarıyla evi satın aldığınız için kira rakamını yeniden belirleme hakkınız var. Kendi evinizin kirası ile eşitleyin kirayı. Şuan sizinle yapılan bir sözleşmeleri yok o yüzden yeni sözleşmeyi yapmak zorundalar. Bu yönde konuşun belki acele ederler kira artınca.

5 ay önce ben de kiracılı ev aldım, kendim de kirada oturuyordum o zaman, içindeki kiracının sözleşmesi temmuz ayında doluyordu. kiracı bana güven ihtarnameye gerek yok boşuna masraf yapma dediği halde o tarihe göre ihtarname çektim hemen noterden, kiracıyla da iletişimimi iyi tuttum. kiracı hep dedi ki "ev aramaya başladım, bulduğum gibi çıkıcam, ben de temmuza bırakmak istemiyorum".. gerçekten de mayıs ayında evden çıktı, biz de haziranda taşındık hemen.

bu ihtarname olayı çok önemli, kesinlikle atlamamak gerekiyor.

Bildiğim kadarıyla evi satın aldığınız için kira rakamını yeniden belirleme hakkınız var. Kendi evinizin kirası ile eşitleyin kirayı. Şuan sizinle yapılan bir sözleşmeleri yok o yüzden yeni sözleşmeyi yapmak zorundalar. Bu yönde konuşun belki acele ederler kira artınca.
maalesef öyle olmuyor, kira sözleşmesi sona erene kadar aynı kirada devam etmek zorundasınız.
biz de kiracılı evi alırken öyle sanıyorduk ama değilmiş, 3-4 tane avukata danışdık.

Bizde kiracılı ev aldık ama alır almaz bir ay içinde ihtar çekmek gerekiyor dedi avukat öyle yaptık kiracıya da yasal olarak yapmak zorundayız dedik o sürede kira güncellememiz denk geldi benimkinin miktarında onunki artırdım uyumlu insanlardı. İtharın süresi de 6 aymış kiracı da 6. Ay dolmadan çıktı. Sizde İki haftanız kaldı ne yapacaksınız diye arayın sorun. Bir avukattan destek alın oturacak başka bir eviniz olmadığını falan belirterek birşeyler yapılabiliyor. Lafla sözle güven olmuyor maalesef.

Merhaba hanımlar. Biz eşimle 6 ay önce ev satın aldık. Ev sahibi olduk. Kirada oturuyorduk. Başka evimiz yok. Evin içerisinde zaten oturan bir kiracı vardı. Aile büyüklerimiz bize dediler içinde kiracı var bu evin, çıkmazlar, işiniz zor diye. Bizde olumlu tarafından baktık ve emlakçımızın da güvence vermesiyle evi aldık. Emlakçımız bize dedi ki, 1 aya kalkmadan evi boşaltacaklar merak etmeyin, tamam dedik. 1 ay geçti hiç ses seda yok, kiracı eşimi aradı, çocuğu için yaz tatiline kadar birkaç ay mühlet istedi, tatil olur olmaz evden çıkacağız dedi. Garipsedik başta, emlakçımızla konuştuk, bize sakın ses etmeyin, suyuna gidin yoksa evden çıkmaz, bir dava açsa 3 yıl oturur evinizde dedi. Sustuk tamam dedik. Okullar tatil oldu, sonra dediler ki, bayram sebepli 1 ay kadar daha izin verin, tamam dedik, sonra dediler ev bulamadık, tamam dedik, en sonda dediler ki, ev bulduk ama içinde kiracı var, birkaç aya anca çıkacak, müsade edin. Ve dediği zamana da 2 hafta falan kaldı, ses yok seda yok. Ayrıca kiracımız çok cüzi bir miktara kalıyor. 2000 3000₺ gibi komik bir fiyat. Bizim kiramızın yarısından az.
Anlayacağınız bizim iş arap saçına döndü. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Malımızla rezil oluyoruz. Nolur ne yapmamız lazım, yardım edin, daha önce böyle bir durum yaşayanlardan tavsiyeler istiyorum.
Ah arkadaşım, evi alır almaz 1 ay içerisinde, noter kanalıyla evi boşaltmaları için ihtar verme hakkın vardı. Epey zaman geçmiş. Bu devirde babanın oğluna güvenilmez tabiri caizse. İşiniz çok zor görünüyor, mahkemelerde de hemen çözülmüyor bu süreçler ne yazık ki. İyi bir avukat işinizi çözer mi bilemiyorum.

Davayla falan uğraşmak istemiyorsanız kiracılı ev almanız hata olmuş.

Evi edinme tarihinden itibaren bir ay içerisinde ihtar çekmeniz gerekiyordu ama kaçırmışsınız. Şimdi gecikmeden bir avukata danışın da ihtiyaç nedeniyle dava açabilmenin koşullarını öğrenin.

İnsanlar emlakçıya falan para verirken hiç gocunmuyor ama nedense avukata danışmanlık ücreti verip bilgi sahibi olmak çok zor ve külfetli geliyor. Sonra daha büyük zarara uğruyorlar.

Geçmiş olsun o kiracı çıkmaz 3000 e kira mı kaldı

Türkiyede belgesiz is yapmayacaktiniz. Sahsen emlakcinin lafina bakmaz ona da birseyler imzalattirirdim kendimi garanti altina almak icin. O Sektor de bos konusan o kadar cok var ki. O ve insaat ayni sekilde

Türkiyede belgesiz is yapmayacaktiniz. Sahsen emlakcinin lafina bakmaz ona da birseyler imzalattirirdim kendimi garanti altina almak icin. O Sektor de bos konusan o kadar cok var ki. O ve insaat ayni sekilde
Gerçekten öyle. İnsanları kandırarak kazandıkları para haram zıkkım olsun

Başka bir eviniz olmadığını ve o eve kendinizin oturacağını ispat ettikten sonra kimse 3 yıl oturmaya izin vermez
Bir önceki mesajımı okumadınız sanırım. Mahkemeye bunu ispat etmen en az 1 buçyk 2 sene sürüyor. Sonrası da temyiz var 2 sene kadar da o. Olamaz diyprsunuz değil mi? Mantığa aykırı? Evet öyle… ama oluyor.

X