Kiracı evden çıkmıyor, çok bunaldım

LÜTFEN TAM OKUYUN, ÇOK BUNALDIM

Merhaba hanımlar. Biz eşimle 6 ay önce ev satın aldık. Ev sahibi olduk. Kirada oturuyorduk. Başka evimiz yok. Evin içerisinde zaten oturan bir kiracı vardı. Aile büyüklerimiz bize dediler içinde kiracı var bu evin, çıkmazlar, işiniz zor diye. Bizde olumlu tarafından baktık ve emlakçımızın da güvence vermesiyle evi aldık. Emlakçımız bize dedi ki, 1 aya kalkmadan evi boşaltacaklar merak etmeyin, tamam dedik. 1 ay geçti hiç ses seda yok, kiracı eşimi aradı, çocuğu için yaz tatiline kadar birkaç ay mühlet istedi, tatil olur olmaz evden çıkacağız dedi. Garipsedik başta, emlakçımızla konuştuk, bize sakın ses etmeyin, suyuna gidin yoksa evden çıkmaz, bir dava açsa 3 yıl oturur evinizde dedi. Sustuk tamam dedik. Okullar tatil oldu, sonra dediler ki, bayram sebepli 1 ay kadar daha izin verin, tamam dedik, sonra dediler ev bulamadık, tamam dedik, en sonda dediler ki, ev bulduk ama içinde kiracı var, birkaç aya anca çıkacak, müsade edin. Ve dediği zamana da 2 hafta falan kaldı, ses yok seda yok. Ayrıca kiracımız çok cüzi bir miktara kalıyor. 2000 3000₺ gibi komik bir fiyat. Bizim kiramızın yarısından az.
Anlayacağınız bizim iş arap saçına döndü. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Malımızla rezil oluyoruz. Nolur ne yapmamız lazım, yardım edin, daha önce böyle bir durum yaşayanlardan tavsiyeler istiyorum.
Kendinize ait başka bir eviniz yoksa eğer, barınma ihtiyacı olarak evden çıkartabilirsiniz. Yani şöyle eğer ikinci eviniz yok ise o evde oturma hakkı ilk olarak ev sahibine ait. Bir avukat ile görüşün eğer durum buysa 3 yıl süreceğini sanmıyorum. Ha eğer başka bir ev varsa üzerinize maalesef çıkartamazsınız. Sözleşmesi 5 yılını doldurmuşsa kirasını piyasa fiyatına yükseltebilirsiniz. 10 yılı doldurmuşsa sorgusuz sualsiz çıkartabilirsiniz.

Evi alir almaz ihtar cekecektiniz..

Siz avukata danisin. Sozlesmeye gerek yok. Kendim oturacagim diye dava acabilirsinix. Ama davalar uzun duruyor iste.
Siz konusun, kisa sure icinde cikmazsa mahkemeye vereceginizi soyleyin. Mahkemede hakli durumda oldugunuz icin, her turlu kazanirsiniz ve onlar zararda olur.
Ama keinlikle avukatla konusun.
Screenshot_2024-08-05-00-29-39-20_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Şurası sözleşmeden bahsetmiyor mu

Kendinize ait başka bir eviniz yoksa eğer, barınma ihtiyacı olarak evden çıkartabilirsiniz. Yani şöyle eğer ikinci eviniz yok ise o evde oturma hakkı ilk olarak ev sahibine ait. Bir avukat ile görüşün eğer durum buysa 3 yıl süreceğini sanmıyorum. Ha eğer başka bir ev varsa üzerinize maalesef çıkartamazsınız. Sözleşmesi 5 yılını doldurmuşsa kirasını piyasa fiyatına yükseltebilirsiniz. 10 yılı doldurmuşsa sorgusuz sualsiz çıkartabilirsiniz.
Üstümüze başka bir ev yok

Siz emlakçı nın gazabına uğramışsınız. İhtarnameyi şimdi çekseniz 6 ay daha bekleyeceksiniz. Evi yeni almış gibisinden. Yolunuz açık olsun
Avukat veya emlakci misiniz? Bildiğim ve araştırdığım kadarıyla ev alındığından itibaren 1 ay içinde ihtar gerekiyor, sonra malesef sözleşme geçerli oluyor. Yani şimdi ihtar yerine dava açması gerekmiyor mu?

Avukat veya emlakci misiniz? Bildiğim ve araştırdığım kadarıyla ev alındığından itibaren 1 ay içinde ihtar gerekiyor, sonra malesef sözleşme geçerli oluyor. Yani şimdi ihtar yerine dava açması gerekmiyor mu?
Aynen dediğiniz gibi. Yön gösteren emlakçı çıkacak bu usulsüzlüğün içinden.

İnanılmaz zor şu anda durum. Çok daha kötüsüyle karşılaştık. Dava açtıpınız anda 6 ay sonraya gün veriliyor. 1 kere karşı tarafın avukatı gelmiyor 1 kere hakkı varmış hop 6 ay daha. Sonra şanslıysanız bilir kişi atanıyor tanık istiyorlsr 6 ay daha. İçine girmeden bilmezdim. Asla sanıldığı gibi değil…. İstinafa giderse 1 buçuk 2 yıl daha ekle. Temiz 3 buçuk 4 yılı var yani….. insanlar çok ahlaksız çok!

Bu arada ev alıp aldığı gibi ihtar çekinve kiracısı delirip boşaltmıyorum lan moduna sokanlar da çok olayı… bahane lazım zaten. İyi niyetine sığınmak daha iyi bir karar sanırım… bir şey değiştirmiyor ihtar o bu şu. Devletle el ele bermiş insanların evlerini gasp ediyor evlatlarının rızkını yiyor sonra da allah allah diyorlar…

Kiracılı ev aldım ben de
piyasaya göre 100 bin daha uygundu geçen sene.
Şimdiki aklım olsa asla almam.
Çok strese girdim.
4 ay sonra çıktılar ama kadın sürekli orada oturmam, burada oturmam deyip durdu.
Ondan oncesi emlakçı hem evin satışından 50 bin cebine koydu hem de komisyondan 33 bin cebine koydu.
Farkındaydık ama ev sahibiyle de irtibata gecemedik, geçsek de emlakçı paşa keyfim bilir diyecekti:)
Lakin ben helal etmiyorum.
Sahibi olmadığı bir malın hem üzerine para koyup, hem de komisyonunu aldı.
Neyse konuya gelecek olursak tez elden ihtar çekin.
Hepsi öyle yapıyor. Güya satan adamdan komisyon almıyorlar. Ama adam 900 e satıyorlar müşteriye 950 bin diyorlar. Satıcıdan da almış oluyorlar.
Ben bir ara evimi satacaktim. Emlakcidaydi. Bir de bana iskan yokmuş falan diye zaten düşük tuttuğum miktarın çok daha altını söyledi. Ben de dedim satmıyorum ilanınızı da alın size güvenmiyorum.

Arkadaşlar kisinin üzerine başka ev yoksa ve kendisi kirada olduğunu kanıtlarsa ev aldım kiracıyim kendi evimde oturmak istiyorum diyerek kiraciyi 6 ay içinde çıkartabilir diye biliyorum yanlış mıyım?

Kuzenim avukat. Böyle bir davası var. Müvekkili başka şehirde kiracı, evinin olduğu şehre gelmek için kiracıya çık dedi. Kiracı çıkmadığı için mahkemelik oldular. dava süreci başlatıldı. 7 ay sonraya sanırım dava günü verildi.

Konu sahihi evi alınca ihtar cekseydi eli güçlü olurdu. Ama şimdi oturmasına izin verdiği evi satacak gibi duruyor. Yasal anlamda destek alın bence.

Emlakciya guvenmek, evdeki kiraciyla ev satin alma.. cok iyi niyetlisiniz. kimseye güvenmeyin daha cok zorluk cekersiniz hayatta yoksa

Eki Görüntüle 3461355
Şurası sözleşmeden bahsetmiyor mu
Burada yazilan ile kastedilen ne bilmiyorum. Avukat degilim. Kiracimiz oldugu icin , oyle denk geldikce yazilari okuyorum sadece.

Kira sözleşmesi 1 yillik yapiliyor ama gecerli sebep olmadigi surece kiraci 10 yildan once cikarilmiyor.

Sozlesme onemli tabi . Eger 5 yil dolduysa mesela ,suan hem kira guncellemesi, hem de kendim oturacagim davasi açar. Bu iki davayi da kazanacak buyuk ihtimal. Kiraci cikmazsa zararda olur bu yuzden.

Ama bazi kiracilar çıkmıyor mahkemeler uzun suruyor ve bu zarari da goze aliyor.

X