Kira Sözleşmesi

baharyelii

Her insan yapmadığı tüm iyiliklerden suçludur.
Kayıtlı Üye
24 Eylül 2021
294
302
Merhabalar,

Birazcık acil bir konu için sizlere danışmak istedim. İlk defa ev kiralayacağım. Evlendiğimde kendi evimize taşındık ve ne eşim ne de ben kira vs işlerinden hiç anlamıyoruz. İkimiz de ailesinin evi vardı bekarken de.

Bir ev beğendik, kirada vs anlaştık. Evi tutacağız. Ev sahibi Fethiye'de oldugu için kira sözleşmesini imzalamaya kızı gelecekmiş. Mantıken ev sahibinin imza atması lazım. Bu şu an mümkün değil dendi emlakcı tarafından. (Ev sahibi ile hiç konuşmadık.) Ben de kızının vekaleti olup olmadıgını sordum, emlakçı da kirayı ev sahibine atacaksınız şeklinde cevap verdi.

Site içerisinde bir ev, emlakcıyı site güvenliği ve site personeli tanıyordu. O açıdan güven verdi. Bir de aynı sitede başka evi gezdirdi. Anahtarları vs var yani. Evin tapusunu iletti, evin sahibini instagramdan buldum gerçekten Fethiye'de :) (Benim stalk seviyesi)

Ayy dolandırılmaktan cok korkuyorum. Önden kapora vs istemedi. Sözleşme imzalandıgında halledelim dedi bu arada.
Ne dersiniz bir sorun var mı?

Merhabalar,

Birazcık acil bir konu için sizlere danışmak istedim. İlk defa ev kiralayacağım. Evlendiğimde kendi evimize taşındık ve ne eşim ne de ben kira vs işlerinden hiç anlamıyoruz. İkimiz de ailesinin evi vardı bekarken de.

Bir ev beğendik, kirada vs anlaştık. Evi tutacağız. Ev sahibi Fethiye'de oldugu için kira sözleşmesini imzalamaya kızı gelecekmiş. Mantıken ev sahibinin imza atması lazım. Bu şu an mümkün değil dendi emlakcı tarafından. (Ev sahibi ile hiç konuşmadık.) Ben de kızının vekaleti olup olmadıgını sordum, emlakçı da kirayı ev sahibine atacaksınız şeklinde cevap verdi.

Site içerisinde bir ev, emlakcıyı site güvenliği ve site personeli tanıyordu. O açıdan güven verdi. Bir de aynı sitede başka evi gezdirdi. Anahtarları vs var yani. Evin tapusunu iletti, evin sahibini instagramdan buldum gerçekten Fethiye'de :) (Benim stalk seviyesi)

Ayy dolandırılmaktan cok korkuyorum. Önden kapora vs istemedi. Sözleşme imzalandıgında halledelim dedi bu arada.
Kızına vekalet verdiyse sorun olmaz diye düşünüyorum

Merhabalar,

Kesinlikle mülk sahibinin imzasını alın derim. Buna muadil bir konuyla babam uğraştı bir kaç ay önce, mal sahibi değil kayınpederi atmış imzayı adam ölmüş babamlar mahkemelik oldu 1.5 yıl uğraşıp durdular.
Çok zor değil 1 kargoyla mal sahibine kontratı göndermek.
Ayrıca imzaladığınız kontrattaki maddelerde dikkat edin lütfen.

hiç bir şey olmaz , mal sahibi ile kontrat yapılan hatta kira ödenen kişi farklı olabiliyor , sadece kiraları mutlaka banka kanalı ile ve kira ödemesi açıklaması ile ödeyin

Kendi evimi sattığım dönem (pandemi) bir ev kiraladık, evin sahibi sehir dışında yaşıyordu o sebeple annesi geldi bütün imzaları onlarla hallettik ama tapu kızınındı. Bir problem olmadı
Siz kirayi açıklamasıyla gönderdiğiniz sürece ne gibi bir problem olabilir ki

Yakın zamanda avukat arkadaşımla konuşmuştuk bu durumu. Sözleşme, mülk sahibi adına olur, imzayı o atar. Ödeme kısmına 3. Şahsa ödenecekse bu belirtilir. Hukuk, delile bakar.

Vekalet işini tam bilmiyorum. Ama bu işler çok çetrefilli. Mesela mülk sahibi benim haberim yoktu falan dese? (Gerçi banka dekontu ve açıklaması var ama) Yani uğraş dur mahkeme ile.

Benim evim annemin üzerinde (Uzaktayım diye almamıştım ) halinde o şekilde. Kiracı ile konuşan, anlaşan benim ama, sözleşmeyi annem imzalıyor. Kiranın benim adıma bir hesaba yatacağı sözleşmede yazıyor.

Yetki verilmeden ev sahibi yerine imza atmak, sahtecilik suçu oluşturabilir ,
Yetki vekaletname veya yazılı izin yazısı yazıp kızı imza atsın evraklar siz dede bulunsun iki gün sonra babası çıkıp gelip mülk benim çıkın imza ben atmadım derse sorun yaşarsınız belli mi olur bugün kızı ile iyi olur ilerde ne olur belli olmaz
Siz kendinizi garantiye alın

Sözleşmeye kira bilmem kimin hesabına yatırılacak yazdıktan sonra oraya gönderilir zaten problem olmaz da, mevzu kiranın nereye yatırılacağı değil ki. Sözleşmeyi ha ben imzalamışım ha adamın kızı imzalamış, ikimiz de malın sahibi değiliz ne bağlayıcılığı oluyor hukuki olarak, bana mantıklı gelmedi.

Vekalet yok anladıgım kadarıyla. Vekalet sordugumda kirayı ev sahibine atacaksınız dedi. İban ev sahibine ait yani.
Kontratta kızın ismi değil ev sahibinin ismi yazmalı, kızı "yerine" şeklinde belirterek imza atacak, vekaletname çok önemli değil, çünkü bu sizin sorununuz değil (ev sahibi ve kızı arasında olan bir mesele) Siz parayı ev sahibine göndereceksiniz. Önemli olan tapu kimin üzerineyse kirayı o kişinin hesabına yatırmanız. Eğer bu konu sizi çok tedirgin ediyorsa kontratı (2 nüsha olacak) ev sahibine kargo ile gönderebilirsiniz ve o imzalayıp bir nüshasını size geri gönderebilir ama dediğim gibi bu şart değil. Eviniz hayırlı olsun güle güle oturun.

Benim eski ev sahibim şehir dışında yaşıyordu kira sözleşmesi 2 adet dolduruldu ben imzaladım ardından ev sahibinin adresine gönderdik o da imzalayıp kira sözleşmesinin birini geri bana gönderdi. Bu şekilde yapabilirsiniz

Merhabalar,

Ev sahibi ya da vekili imzalamazsa sozlesme yok hukmunde olur diye dusunuyorum, yani o imzayi ev sahibinden almalisiniz.

Duzeltme: yanlis terim duzeltildi

Ben annem adına kira sözleşmesi yapıyorum ancak imzayı anneme attırıyordum. Yani bir kargo parası ödenebilir, siz gönderin gerekirse

Tapu sahibi harici vekalet yoksa kontrat imzalanması yasal olmaz. Yarın öbür gün annesi benim haberim yoktu kızım vermiş evi kiraya ben kabul etmiyorum derse ve tahliyenizi isterse ne olacak?
Emlakçıya söyleyin ev sahibi imzalasın bir şekilde ya da kızına bulunduğu şehirden vekalet versin

Benim eski ev sahibim şehir dışında yaşıyordu kira sözleşmesi 2 adet dolduruldu ben imzaladım ardından ev sahibinin adresine gönderdik o da imzalayıp kira sözleşmesinin birini geri bana gönderdi. Bu şekilde yapabilirsiniz
Bazı ev sahipleri göz önünde atılan imzaları rağmen sıkıntı çıkarıyor. Herkes dürüst değil ki. Mesela niyeti kötüdür gider başkasına imzalatır gönderir, sonra imza bana ait değil, evimde işgalci diyebilir. Bu kez kiracı haksız duruma düşer.

Islak imzaya dair evraklar sağlam yapılmalı. Bizzat taraflar orda olmalı veya yasal vekalet almalı ve bu da sözleşmeye eklenmeli.

Vekaleten kopyası ellerinde olmalı. Orda kaçıncı noter olduğu ve numarası yazar elinde en azından delil olur.

X