Kilo problemi

Dukanla kuzenlerım 20 kıloya yakın verdıler..

Ben kılolu değilim ama daha zayıf olma derdindeyım..
Onlardan dukanı ogrenip yapım dedim ama ben yoğurt peynır yumurta ve sütten başka proteın almıyorum ki..

Benım dukan mıçtı yani..gerci ben 5 kılo vermek istiyorum onun içinde dukana gerek yok dediler..
Dukana gerek yok dediler de o da seni kotarıyor psikolojik olarak.
Dukan'a gerek yoksa ver bakalım 5 kiloyu. sonra bana da söyle sırrını:KK47:

Aynen çöp oldular..normalde hayatları boyu kıloluydular..ama nezamankı dukanı yaptılar zayıfında zayıfı oldular..
Töbe töbe her şey irade ya.

Ağzının fermuarını çek, günde 1 saat yürü bakalım Dukan da kimmiş.

Bunlar sosyete işi Millan ya. Hazır ayağına gelecek menüdekiler. Yoksa Dukan için kendime özel menü hazırlayacak vaktim nerede benim?

OPTİMAL BESLENME

OPTİMAL BESLENME
Sağlıklı yaşam biçimi tanımlanırsa neler söyleyebiliriz?

1. Yaşam boyu tüm bireylerin sağlığının korunması ve geliştirilmesi
2. Yaşam kalitesinin arttırılması ve sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesi
a. Sağlıklı beslenme
b. Fiziksel aktivite alışkanlığının benimsenmesi
c. Sigara içme alışkanlığının önlenmesi
3. Varolan ve yaşam kalitesini bozan beslenme sorunlarının en aza indirilmesi
a. Protein-enerji yetersizliği
b. Demir yetersizliği anemisi
c. İyot yetersizliği hastalıkları
d. Raşitizm
e. Diş çürükleri
f. Şişmanlık
4. Diyete bağlı kronik (süreğen) hastalıkların önlenmesi ve tedavisine yönelik yaşam şeklinin iyileştirilmesi
a. Koroner kalp hastalıkları
b. Hipertansiyon
c. Bazı kanser türleri
d. Diyabet
e. Osteoporoz
5. Çevre koşullarının düzeltilmesi ve geliştirilmesi olarak tanımlanabilir.

Optimal beslenmede; “minumum hastalık riski, maksimum iyi hal/sağlık dolayısıyla “ maksimum sağlıklı yaşam” hedeflenmektedir.

Optimal beslenmede diyetin öncelikli görevi;
• Metabolik gereksinmeleri karşılayan
• Vücudun çalışması için gerekli enerji ve besin öğelerini yeterli miktarda sağlayan diyet düşünülmelidir.

Bunun yanısıra diyet, tüketiciye formda olma ve keyif alma duygularını da vermelidir. Formda olmak, optimal sağlık ve kendisini iyi hissetme duygusudur.
Beslenme bilimindeki son gelişmeler; diyetin sadece optimal sağlığıın oluşumu ve gelişiminde değil, dengesiz beslenmeye bağlı şişmanlık ve diyete bağlı kalp damar hastalıklar, kanseri tip 2 diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıjkların riskini azaltmada da potansiyel bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Günümüzde diyete bağlı kronik hastalıkların; ölümlerin %60ında, hastalıkların %46sında temel olduğu belirtilmekte ve 2020 yılında gelişmekte olan ülkelerde görülen toplam ölümlerin %71inin iskemik kalp hastalıkları, %75inde inme, %70inde diyabet nedeniyle olacağı öngörülmektedir.

Dünyada yetişkin bireylerin 1 milyarı hafif şişman, 300 milyonu klinik olarak şişmandır.
Beden Kütle İndeksinin >21 kg/m2 olması; diyabette %58, iskemik kalp hastalıklarında %21 ve bazı kanser türlerinde %8-42 oranına ulkaşmasına neden olmaktadır.

Optimal Beslenme İlkeleri:
1. Çeşitli besinler tüketin, tek tip besinlerle beslenmeyin
2. Büyüme, gelişme ve sağlıklı olarak uzun süre yaşamak için günlük 50 ayrı besin öğesine gereksinme vardır.
3. Bunların kaynağı besinlerdir.
4. Hiçbir besin tek başına vücudun ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içermez
5. Besinlerin her birinde ayrı özellikte ve vücut çalışmasında ayrı işlevi olan değişik türde besin öğeleri vardır.
6. Optimal beslenme için bu besin öğelerini belirli oranlarda almak gerekir.
7. Bu besin öğelerinin diyetteki oranları birbirlerinin emilim, metabolizma ve günlük gereksinimi etkiler.
8. Optimal beslenme için tüketilen besinler sadece elzem olan besin öğelerini içermez.
9. Sağlığın korunması, geliştirilmesi ve diyete bağlı kronik hastalıkların önlenmesinde etkinlik gösteren “fitokimyasallar” adı verilen biyoaktif bileşenleri de içerir.

Vücudun gereksinmesi olan besin öğeleri ve digger sağlıklı öğeleri yeterli miktarlarda almak için her öğünde 4 ana besin grubundan önerilen düzeylerde tüketmek gerekir.

Bu besin grupları hepimizin bildiği gibi:
1. Süt ve süt ürünleri
2. Et, balıktavuk, yumurta, kurubaklagiller
3. Tahıllar, ekmek
4. Sebze ve meyveler

Besinlerin besin öğesi kayıplarını önleyecek ilkeler doğrultusunda hazırlayıp,
Pişirip, saklamak gerekir.

Sendeki odemdır dedi..bıtkı caylarından bi içeçek tarifi verdi..

Cunku ben olmam gereken kılodayım..ama kendıme bakınca zayıf görmüyorum kendımı..dogurmadan önce 60 dım..sımdı 58 ama hosnut degılım..sanki şişmişim gibi geliyor..

İnat ettim bu 5 kıloyu veremedım..cunku ıradeli bi donemde değilim şuan..yaza doğru montu ustumden atınca utancımdan mecbur vermek zorunda kalcam dıye düşünüyorum anca ozaman ırademe hakım olurum ben..suan aç olmasam da paso yıyesım gelıyor

olsun yine de merak ettim hırs işte hırslandım .Bozman keyfimi :)

Bişey demiyorum :) ben ve çevrem de yaptı herkes verdiği kiloyu geri aldı.
Ben almadım ama herşeyi kitabına uygun yaptığım için. Dukan diyeti olması değil mesele.
Yarım yamalak yapınca en ideal diyette bile sorun çıkar.

Bişey demiyorum :) ben ve çevrem de yaptı herkes verdiği kiloyu geri aldı.
Ben almadım ama herşeyi kitabına uygun yaptığım için. Dukan diyeti olması değil mesele.
Yarım yamalak yapınca en ideal diyette bile sorun çıkar.
siz doktora gittiniz mi ?Nasıl başardınız motive olmak istiyorum .

İnsülin direncimin yüksek olduğunu söyleyen doktor, yasak listesine domatesi de etkiledi. Bende bilmiyorum tam olarak ne yapıyor, ama yemeklerde salça olarak bile yeme dedi.

bende sasırdım çunku dıyetlerde verılıyo hatta sınırsız dıyen oluyo ama sanırım sızın ınsulınle ılgılı

Töbe töbe her şey irade ya.

Ağzının fermuarını çek, günde 1 saat yürü bakalım Dukan da kimmiş.

Bunlar sosyete işi Millan ya. Hazır ayağına gelecek menüdekiler. Yoksa Dukan için kendime özel menü hazırlayacak vaktim nerede benim?
Onlarda coluklu cocuklu çalışan insanlar nasıl yaptılar bılmıyorum..kocalarına ayrı menu mu hazırladılar hergun..ay bılmıyorum bana uymuyor hıcbı sekılde tavuk balık et..bana uygun degıl..dukanda ıse sebze ıkıncı planda..sebze su tutuyormuş vucutta..proteon ıse yag yakımını saglıyormus..verdıgin kılo kastan degıl yagdan gıdıyormuş..

İşin ozu ve saglıklısı herşeyden az az yıyıp..sofradan tam doymadan kalkmak ve bol su içmek..

siz doktora gittiniz mi ?Nasıl başardınız motive olmak istiyorum .

Kitabı oturup okudum iki defa, tam anlamıyla özümsedim yaptım, giden 7 kilo bir daha da geri gelmedi. Genel şikayetlerin hiç biri de olmadı bende ayrıntılara dikkat ettiğim için, diyet öncesindeki gibi beslenmemeye dikkat ediyorum tabi, yoksa hala ekmek falan yiyorum o kadar da abartmadım.

Dukan menüsü yemeği falan hazırlamadım ayrıca, genel olarak mandırada yaşasam hiç gocunmam zaten, eşim de etçildir hayatımızda çok bir değişiklik olmadı yani. Ruşeym kepeği işlerine zaten hiç girmedim, sevmediğim şeyi yiyip diyet yapamam onun yerine daha fazla ayran içtim vs.

bende sasırdım çunku dıyetlerde verılıyo hatta sınırsız dıyen oluyo ama sanırım sızın ınsulınle ılgılı
Şimdi bende şüphe ettim siz böyle diyince, acaba bana özel başka bir durumki...kan testi yaptı, ama çok detaylı açıklamadı, asla hiç bir şekilde, yemekte bir kaşık salça olsa bile yeme dedi. Kimseyi yanlış yönlendirmek istemem ama benim domatezsiz daha iyi olduğum ise gerçek.
Birde dometesin sezonu da çok kısa. Onun harici şu kış sera domateslerini kimse tüketmemeli.

Onlarda coluklu cocuklu çalışan insanlar nasıl yaptılar bılmıyorum..kocalarına ayrı menu mu hazırladılar hergun..ay bılmıyorum bana uymuyor hıcbı sekılde tavuk balık et..bana uygun degıl..dukanda ıse sebze ıkıncı planda..sebze su tutuyormuş vucutta..proteon ıse yag yakımını saglıyormus..verdıgin kılo kastan degıl yagdan gıdıyormuş..

İşin ozu ve saglıklısı herşeyden az az yıyıp..sofradan tam doymadan kalkmak ve bol su içmek..
Ben diyet yapamıyorum yani en azından sabit bir liste yapamıyorum. Doğumdan sonra çok inat ettim. Kış boyu lahana posası yedim suyundan sonra ziyan olmasın diye. O zaman 15 kilo verdim ama dikkat etmeyince aldım geri tabi.

Keşke bir sistem olsa gece yatsan sabah 5 kilo vermiş olarak uyansak..

Ben spor yapmak istiyorum ama valla billa zaman yok. Bir de hani sarkmamak için de yapmak lazım. Yaş ilerliyor esnekliğini kaybedecek vücut.. eve spor aleti almayı düşünüyorum ben. En azından kocama talimat verirken çocuğun ödevlerini yaptır diye ve onları izlerken bir iki yaparım.

Şimdi bende şüphe ettim siz böyle diyince, acaba bana özel başka bir durumki...kan testi yaptı, ama çok detaylı açıklamadı, asla hiç bir şekilde, yemekte bir kaşık salça olsa bile yeme dedi. Kimseyi yanlış yönlendirmek istemem ama benim domatezsiz daha iyi olduğum ise gerçek.
Birde dometesin sezonu da çok kısa. Onun harici şu kış sera domateslerini kimse tüketmemeli.
Ben domates hastasıyım..bazen salçayı bıle kutusundan kaşıklıyorum..kışın bile domates yerim..dolapta yoksa yemek bile yapamam..birde domates ekmege bayılırım..ana burnumda domatese benzıyor:))

Arkadasim saglikli kilo vermek isteyenler kesinle baksin baslikli yazi var ben uyguladim bir kac kilo fazlam vardi rahar tavsiye ederim ayda 5 kilo verirsin

Kitabı oturup okudum iki defa, tam anlamıyla özümsedim yaptım, giden 7 kilo bir daha da geri gelmedi. Genel şikayetlerin hiç biri de olmadı bende ayrıntılara dikkat ettiğim için, diyet öncesindeki gibi beslenmemeye dikkat ediyorum tabi, yoksa hala ekmek falan yiyorum o kadar da abartmadım.

Dukan menüsü yemeği falan hazırlamadım ayrıca, genel olarak mandırada yaşasam hiç gocunmam zaten, eşim de etçildir hayatımızda çok bir değişiklik olmadı yani. Ruşeym kepeği işlerine zaten hiç girmedim, sevmediğim şeyi yiyip diyet yapamam onun yerine daha fazla ayran içtim vs.
ha siz de dukan yaptınız .

bırşey dıyemem neden yasakladıgı hususunda...
dedıgınız dogru yazın tuketılmelı zaten

Ben diyet yapamıyorum yani en azından sabit bir liste yapamıyorum. Doğumdan sonra çok inat ettim. Kış boyu lahana posası yedim suyundan sonra ziyan olmasın diye. O zaman 15 kilo verdim ama dikkat etmeyince aldım geri tabi.

Keşke bir sistem olsa gece yatsan sabah 5 kilo vermiş olarak uyansak..

Ben spor yapmak istiyorum ama valla billa zaman yok. Bir de hani sarkmamak için de yapmak lazım. Yaş ilerliyor esnekliğini kaybedecek vücut.. eve spor aleti almayı düşünüyorum ben. En azından kocama talimat verirken çocuğun ödevlerini yaptır diye ve onları izlerken bir iki yaparım.
Bende az havalar ısınsın,annemın calıstıgı guzellık salonunun spor salonuna gıtmeye başlıyacam..
Yıllardır kocama yalvarıyorum bana koşu bandı al dıye..hıc aklıma gelmedi annemin oraya gitmek..dibimdeki şeyi görmüyorum..ya hava duzelsın belkı oraya bıle gıtmem acık havada kızımla yuruyus yaparım..bi şekilde sıkılasırım..bu yıl yaşlandıgımı hıssedıyorum zaten..yuzumde bıle meymenet yok

Arkadaşlar vermem gereken 15 kilom var ve bir türlü veremiyorum ve bunu çok takıntı yaptım .Önerileriniz neler ?Dukan diyeti filan yok yapamıyorum .Acil kilo verebileceğim bir liste var ise başarılı olduğunuz önerebileceğiniz çok mutlu olurum .Durumum kötü değil o kadar ama ben kendimi balon gibi hissediyorum .

Makyaj videolari izlerim çok fazla YouTube da londradabirturkkizi kanalında ki hanim 30 kilo fazlasinin 20 kilosunu nasil verdiğini anlatmis..

Seyda coşkunun listesiyle ilk ay 6 kilo verdiğini söylüyordu ama sonra degistrms falan belki yarari dokunur

X