Kendime engel olamıyorum (aşı endişesi)

Alerjik bünyeler başka bi boyut zaten. Bilmem alerjisi olan bebeklerde aşı uygulaması daha dikkatli hatta bazen hastane ortamında yapılıyor eminim biliyosunuzdur. Ama süt yorumlsrda da yazıyor 18. Ay aşısı hepatit anın dahili dışında tamamen önceki yapılmış aşılardan oluşuyor. Yani olabilir mi olabilir tabi asla olamaz denilemez ama daha önceki aşılarda bi sorun olmamış normal, yani alerjisi falan olmayan bi bebekte 18. Ay aşısının tek başına ölüme sebep gösterilmesi bana mantıklı gelmiyor. Benim fikrim bu tabiki. Siz alacağınız kararda özgürsünüz

Duygularıma tercüman oldunuz , ilac lobisi nasıl çalışıyor, DSÖ nedir ne değildir bir araştırsalar herşey ortada zaten, benim bebeğim çok değerli ve ben annesi olarak okuyup araştırmak zorundayım her zaman , bir doktordan daha fazla araştırıyorum, bu millete yıllarca süt tozu içirdiler, margarin yedirdiler , tereyağı ve zeytin yağı zararlı dediler , neler neler dediler daha , ahhh ahh diyorum ve susuyorum...

Bende yok diye biliyorum ama aşı olucak dedi.
Özel aşı olabilir mi? Menenjit yaptırmadıysanız hiç başlamak için uygun çünkü aşıların arası açılıyor. Yerine menenjit koyuyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam biz o ayda başladık menenjite

Ben ilaç ve aşı karşıtı değilim sadece sorgulayan biriyim kaldıki bu sorgulama sadece vatandaş tarafından değil bilimsel olarak doktora karşı doktor olarak yapılıyor yoksa elimizde deney tüpleri ile kim nerde ne araştıracak.
Sağlıklı mikrobiyota her şeydir, keşke bunun üzerinede bas bas bağırsalar, keşke bağırsak sağlığımızla ilgili kafamıza kaktıra kaktıra bir şeyler yaptırsalar.

Ben de ilaç karşıtı değilim asla , gerekli durumlarda araştırıp en iyi doktoru en iyi ilacı bulup kullanıyorum zaten ama en önce doğal yollarla atlatmaya çalışırım , eleştirdiğim şey ise insanların araştırmaması, içeriğe bakmaması ve de okumaması...

Dün aşı oldu oğlum ateşi çok yükseldi sürekli ağrı kesici verip uyutuyorum. Yazdığınızı görünce çok endişelendim ve üzüldüm

Şimdi baktım da çocuk 2. sınıfa gidiyormuş nasıl 18 ay aşısından sonra ölüyor? Annesinin iddiası KKK aşısından sonra rahatsızlandığı yönünde, 18 ay aşısında KKK yok. Tamamen aklınızda kalan yarım yamalak bilgiyle bir anneyi böyle endişelendirip şok etmeniz hiç hoş değildi inanın kalbim kırıldı.

Ben iki çocuğuma da özel aşılar dahil tüm aşıları yaptırdım. Çünkü doktoruma güveniyorum. Benim çocuğum çok değerli ve tüm çocuklar da öyle. Benim yaptirmadigim aşılar sadece kendi çocuğumun sağlığını değil toplum sağlığını da aynı şekilde etkiliyor. Bakınız son yıllarda ulkemizde artan etnik çeşitlilik ve tekrar hortlayan hastalıklar... Aşı olduktan sonra öldü haberleri bana çok spekülatif geliyor. İspatlanmış böyle bir bağlantı var mı? Aile dava açmış. Daha önceden böyle kazanılan davalar var mı? Haberi bile yarım yamalak okuyup 2. Sınıftaki çocuğu 18 ay asisindan öldü demek ne kadar da araştırmacıliktan ve sorgulayıcı olmaktan uzak olundugunu gösteriyor. Sonra da aşı yaptıranlar sorgulamiyor diye eleştiriliyoruz.

O çocuk için bende çok üzüldüm. İddası kkk aşısı içindi annenin, zaten kkk yan etkilerindede var, çocuk hem alerjik hemde hastaymış aşı yapıldığında birde deprem bölgesi, üstüne ihmal ve zaman kaybıda yaşanmış. Kkk+5li karmanın rapelini oldu sanırım.
Alerjik çocuklar için çok daha dikkat edilmesi lazım ne etkisi olacağı belli olmuyor, dava açsada kazanacağını sanmıyorum zaten yan etkilerini bilerek yapıyolar, yaptırmasaydınız der geçer mahkeme kimse aşıdan olduda demez, üstü kapanır.
Sen yaptırdıysan daha böyle olumsuz haberlere bakma, 2-3 gün hasta biri gelmesin ona dikkat et zaten hafifler sabaha, ateş olunca anneler daha bi panik olur

Aile çocuk istemediği için kıyamayıp yaptırmıyor sonra doktor mutlaka yaptırın diye ısrar edince hepsini birden yapıyorlar ( yaptırmadığı aşıyı da ekleyerek yapıyorlar ard arda ) , sonradan çocuk giderek kötüleşiyor , asla kötü niyetle yazmadım, üzdüysem affola

Yeni çıkan hastalıklarda medya spekülasyonları mültecilerden bulaş oldu vs deniyor ama istatistiklere bakınca ortalamaları aynı. Önceden haber yapılmıyodu yine kızamık oluyodu menenjit oluyodu şimdi haber yapılıyor halk biliyor aradaki fark bu.
Aşıdan öldü haberleride öyle çünkü kimse halk sağlığı için bir şeyler yapmıyor. Mesele hep tepkisellik.

Oğlumun kolu çok kızarmış ve şişmişti. Bu sabah kalktık morarmış. Acile götüreceğim

Annenin iddiası bu yönde ama aşının ertesi gününde çocuğunun ensefalit olduğunu söylüyor, böyle bir şey mümkün değil. Bir gönderisinde de yapılan beyin biyopsisinde çocuğunda Entamoeba görüldüğünü yazmış mesela ama maalesef suç yine aşıya atılmış. Bir sağlıkçı olarak bunu da bilmelisiniz o zaman. İnsanların pandemiden sonra (yine yanlış sebeplerle) genel olarak güveni azaldığı için aşılar her şeyde suçlu görülüyor. Yan etkileri yok demiyorum, elbette olabilir ama hastalıkların kendisiyle kıyaslanınca bir hiç.

Oğlumun kolu çok kızarmış ve şişmişti. Bu sabah kalktık morarmış. Acile götüreceğim

Merhaba, nasıl oldu bebeğiniz acaba? Acile götürdünüz mü?

Merhabalar, endokrinde randevusu vardı ne de olsa çocuk doktoru diye direkt oraya götürdüm. Çok şükür buz ve kolonya kompresle iyiye gitti. Az bir şey kaldı şimdi. Günlerdir uyumadı, kustu, ateşlendi ama şükür bugün daha iyi uyandı güneşim:)

Çok geçmiş olsun bebişe.

Hep kotu orneklerden bahsedilmis, ben cok yakin zamanda menenjit hastasina denk geldim hersey yapilmis eve gonderilmis aile perisandi. Yine instagramda hastaliktan bacaklari erimis bir cocuk var o aile de pismanliklarini anlatiyordu..

Neden 18 ay aşısına bu kadar takılıyor anlamıyorum. Zaten aşıların 2 tanesi (karma ve çocuk felci) önceki aylarda yaptırdığımız aşıların devam dozları. Bir tek hepatit a aşısı yeni o da yıllardır uygulanan bir aşı öyle covid aşısı gibi yeni aşı değil.
Aşı karşıtlarının pompaladığı cahilce söylenentilere kulak asmayın. Bu aşılar hem dünyada hem de ülkemizde çok uzun yıllardır uygulanan aşılar ve bir sürü bulaşıcı ve öldürücü çocuk hastalıkları ülkemizin aşılama politikası sayesinde yok oldu.

Bilmiyorum neden ama hiçbir aşı oğlumu bu kadar etkilememişti. Karma aşı olduğu kolu şişti, morardı, günlerce kustu, belki başka bir sorunu vardı ve denk geldi bilmiyorum. Ama aşı yeri morarması vs. hiç yaşamamıştık. Neyse ki atlattık

Geçmiş olsun. Aşılarda bazen nadiren de olsa kızarıklık ve şişme gibi yan etkileri olabiliyor diye biliyorum. Doktorunuz ne dedi peki?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…