Kendime engel olamıyorum (aşı endişesi)

Ben 18. Ay aşısını yaptırmadım. Nedenlerini söylemek istemiyorum, benim için yeterli ve geçerli sebeplerdi.
(Bu arada sağlıkçıyım arkadaşlar bu yüzden mesajımı görenler aşı olmazsa ile başlayan felaket senaryolarını yazmasınlar boşuna)

Ben de sağlıkçıyım da sağlıkçı olunca ne oluyor? Prof musunuz? Aşıları alıp lab.da inceleme mi yaptınız? Yoksa yüzlerce çocuk üzerinde deneme mi... Sağlıkçıyım dediğinize göre doktor bile değilsiniz ki onlar bile yaptırın diyor. Onlardan iyi mi biliyorsunuz?

Sizin kitleyi çok iyi kullanan bikaç doktor var. Onlara helal olsun diyorum sadece 🙈

Ben de sağlıkçıyım da sağlıkçı olunca ne oluyor? Prof musunuz? Aşıları alıp lab.da inceleme mi yaptınız? Yoksa yüzlerce çocuk üzerinde deneme mi... Sağlıkçıyım dediğinize göre doktor bile değilsiniz ki onlar bile yaptırın diyor. Onlardan iyi mi biliyorsunuz?

Sizin kitleyi çok iyi kullanan bikaç doktor var. Onlara helal olsun diyorum sadece 🙈
Of gerçekten bayıyosunuz insanı. Sağlıkçıyım deme sebebim falanca aşı olmadı şu oldu, olmazsanız şu olur denmemesi.
Ben burada yaptırın yaptırmayın demiş miyim?
Ben konu sahibiyle özelden konuştum varsa derdiniz kendisini etiketleyin sorun. Kendisine ne demişim? Doktorculuk profçuluk mu oynamışım? Yönlendirmiş miyim?
Buyrun bekliyorum gerçekten.

Bu arada ekleme yapamıyorum ama size aşı karşıtı olduğumu düşündüren nedir de sizin kitleyi diyosunuz anlamadım?Her şeye sazan gibi atlamak yerine okuduğunuzu anlasanız keşke. Konu sahibini etiketliyorum Louder Louder . Ben kimseye kendi fikrimi dikta etmem, çocuğuna aşı yaptır/yaptırma ben bilirim demedim, aslada demem.

Of gerçekten bayıyosunuz insanı. Sağlıkçıyım deme sebebim falanca aşı olmadı şu oldu, olmazsanız şu olur denmemesi.
Ben burada yaptırın yaptırmayın demiş miyim?
Ben konu sahibiyle özelden konuştum varsa derdiniz kendisini etiketleyin sorun. Kendisine ne demişim? Doktorculuk profçuluk mu oynamışım? Yönlendirmiş miyim?
Buyrun bekliyorum gerçekten.
Evet doğrudur herhangi bir yönlendirme olmadı. Neden yaptırmadığı ile ilgili kısaca lafladık sadece

Bu arada ekleme yapamıyorum ama size aşı karşıtı olduğumu düşündüren nedir de sizin kitleyi diyosunuz anlamadım?Her şeye sazan gibi atlamak yerine okuduğunuzu anlasanız keşke. Konu sahibini etiketliyorum Louder Louder . Ben kimseye kendi fikrimi dikta etmem, çocuğuna aşı yaptır/yaptırma ben bilirim demedim, aslada demem.

Canım sen takvimde olan aşıları (18 ay) yaptırmadığını yazmışsın. Eee ne oluyor bu. Zaten 18.ayda önceden yapılan aşılar var. Burada polemiğe girmek yasak olduğu için yazmıyorum. O yüzden etiketlemezsen daha fazla sevinirim.

Canım sen takvimde olan aşıları (18 ay) yaptırmadığını yazmışsın. Eee ne oluyor bu. Zaten 18.ayda önceden yapılan aşılar var. Burada polemiğe girmek yasak olduğu için yazmıyorum. O yüzden etiketlemezsen daha fazla sevinirim.
Takvimdeki diğer aşıları yaptırdım aşı retleri sadece o an yaptırmadığın aşı için geçerli. 24-48. Ay gibi aşıları kapsamıyor o aylarda yaptırmam denirse tekrar imza istenir veya aşıyı yaptırmak istersen yine takvimde sıradaki aşı neyse yapılıyor.
18 ay aşısı diğer aşılardan faklı, 4.ve 5. Rapel dozlarını kapsıyor. Bu konu aşı yaptırın/yaptırmayın dışında tartışılan bir konu.
Polemik olmaması adına bende daha fazla yorum yapmak istemiyorum. İyi günler

Merhaba, bugüne kadar “çocuğuma aşı yaptırmadım” diyen herkese “höhh cehalete bak” diye carlamış biri olarak 18 ay aşısının ağırlığı hakkında çok endişeliyim. Burada bir konuda bu aşı sonrasında kan yıkımı olan, çocuğun yürümesinin çok aksadığını yazan arkadaşlar gördüm. Aşısını yaptıracağım bu ayrı konu, ama 18 ay aşısından sonra gördüğünüz yan etkileri dinlemek çok isterim. Vaktiniz varsa cevaplarınız çok önemli benim için🙏🏻
Benim kızımın menenjit aşıları dahil hepsini yaptırdım 18 aşısı da o dönem üst üste hastalandığı icin bağışıklığı düşük diye 2 ay erteleyip cok tereddüt ederek 20 aylıkken yaptırdım ve asi sonrası bacağı yumruk kadar şişti, kızardı birkaç gun sonra da kasıklarında lenf bezlerinde şişme oldu birkaç tane. Simdi 2 yas aşısı icin çağırdılar ama yaptırmayı düşünmüyorum çünkü şişlikler bir miktar küçülse de hala tam olarak geçmedi.

Arkadaşlar bu sabah 10.30 gibi aşılarımızı olduk. Epey uyudu ben de ellemedim aşı etkileri vardır diye. Az önce akşam yemeğinde yediği her şeyi kustu :KK43: hemşire bugün banyo yaptırmayın demişti ama mecburen yaptırdım. Verem dışındaki aşılarda sorun olmuyor diye biliyordum sizce sorun olur mu?

Merhaba, bugüne kadar “çocuğuma aşı yaptırmadım” diyen herkese “höhh cehalete bak” diye carlamış biri olarak 18 ay aşısının ağırlığı hakkında çok endişeliyim. Burada bir konuda bu aşı sonrasında kan yıkımı olan, çocuğun yürümesinin çok aksadığını yazan arkadaşlar gördüm. Aşısını yaptıracağım bu ayrı konu, ama 18 ay aşısından sonra gördüğünüz yan etkileri dinlemek çok isterim. Vaktiniz varsa cevaplarınız çok önemli benim için🙏🏻
Hiç bir yan etkisi olmadı, diğer aşılarda nasıl geçtiyse aynıydı. şu an 24 aylık olmak üzere gelişimsel anlamda bir problemi olmadı, yürümesi de aksamadı 14-15 aylık gibi yürümüştü.

Arkadaşlar bu sabah 10.30 gibi aşılarımızı olduk. Epey uyudu ben de ellemedim aşı etkileri vardır diye. Az önce akşam yemeğinde yediği her şeyi kustu :KK43: hemşire bugün banyo yaptırmayın demişti ama mecburen yaptırdım. Verem dışındaki aşılarda sorun olmuyor diye biliyordum sizce sorun olur mu?
Hayır banyonun hiç bir sıkıntısı olmaz.
Çok geçmiş olsun.

2 çocuğuma asilarini yaptırdım hiç bir sorun yaşamadım . 3 çocuğum 17 aylığa kadar aşılarını yaptırdım ateş bile cikmadi.18 aya yaklaşınca çeşitli asi hakkında şöyle oldu 18 . Ay asisindan sonra böyle oldu yazilari gördükçe endişelendim bende ne yalan söyleyeyim. Anne yüreği fakat yaptırdım. Allah'a şükür hiç bir şey olmadı huzursuzluk bile olmadı. Şimdi 2 yaşina girecek 2 yas aşısı için aynı yazilar görüyorum . Endişe yükleniyor ...
Ben okumuyorum onları. Çünkü bana altı dolu gelmiyor boş stres yüklüyorum gibi hissediyorum. Aşıların nasıl çalıştığını biliyorum, yan etkilerin ne sebeplerle olduğunun bilincindeyim, aşıyı yaptırmasam ve bu hastalıkları geçirse ölüme kadar giden etkileriyle aşılardan daha riskli gözüyle bakıyorum. Ve unutmayın ki bazı hastalıkları aşılama bitirdi

Takvimdeki diğer aşıları yaptırdım aşı retleri sadece o an yaptırmadığın aşı için geçerli. 24-48. Ay gibi aşıları kapsamıyor o aylarda yaptırmam denirse tekrar imza istenir veya aşıyı yaptırmak istersen yine takvimde sıradaki aşı neyse yapılıyor.
18 ay aşısı diğer aşılardan faklı, 4.ve 5. Rapel dozlarını kapsıyor. Bu konu aşı yaptırın/yaptırmayın dışında tartışılan bir konu.
Polemik olmaması adına bende daha fazla yorum yapmak istemiyorum. İyi günler
Asla yargılamak ya da eleştirmek için yazmıyorum,

Rapel doz “ hatırlatma- tekrar doz “ anlamına geliyor .

sağlık bakanlığı tarafından uygulanan aşı takviminde 2,4,6,18 aylarda karma aşısı yapılıyor . ( ticari adı da pentaxim . Ve dozu ile içeriği hep aynı, değişmiyor)

6-18 ayda çocuk felci aşısı yapılıyor ( o da 2 damla , dozu ve içeriği aynı)

18. Ayda hepatit a aşısının 1. Dozu uygulanıyor.

İyi günler diliyorum.

Asla yargılamak ya da eleştirmek için yazmıyorum,

Rapel doz “ hatırlatma- tekrar doz “ anlamına geliyor .

sağlık bakanlığı tarafından uygulanan aşı takviminde 2,4,6,18 aylarda karma aşısı yapılıyor . ( ticari adı da pentaxim . Ve dozu ile içeriği hep aynı, değişmiyor)

6-18 ayda çocuk felci aşısı yapılıyor ( o da 2 damla , dozu ve içeriği aynı)

18. Ayda hepatit a aşısının 1. Dozu uygulanıyor.

İyi günler diliyorum.
DaBT-İPA-hib takvim boyunca 4
OPA 2
(Oral polio 4 cansız,2 canlı doz olarak toplam 6. Doz olarak bulunuyor)
Diğer aşılardan farklı dediğim zaten hatırlatma dozlarının sayısı.
Hangi ayda ne yapıldığını ve prospektüslerini defalarca okudum , cevabınız için teşekkür ederim :)

Daha bugün cemil efeyi kaybettik 18. Ay aşısından dolayı, annesi perişan halde , instagramdan bakabilirsin annesinin açıklamaları var , dava açtılar doktora, bazı çocukların bünyesi 18. Ay asisina dayanamıyor, ben yaptırmayacağım çünkü bebeğim alerjik bir bünye, risk alamayacağım...

Kaşıntı falan olmadı mı. Fotoğrafı vardı yükleyim bakın bi. 9 aylıkta yaptırdım pişman oldum 12 ayda yaptırmadım. Ne demek rica ederim birşey olmaz inşallah.Eki Görüntüle 3483391
Maalesef aşılar her bebekte aynı etkiye sahip degil , bazı bebekler için ölümcül olabiliyor hele ki bebek alerjik ise , aşılarla ilgili çekincelerim var artık ...

Ya çok cringe oluyor insan hiç sormayın. Biraz baskılandığımı hissediyorum bu konuda. Tamam aşılar güvenli vs. bilimsel olarak ispatlandı biz de ok diyoruz ama aklımıza takılanları da sorabilsek keşke :KK43:
Maalesef içeriğe bile bakmadan ezber bilgilerle cevap veriyorlar, ben artık güvenmiyorum...

Bizim doktor da prematüre diye dayıyor aşıları erken erken. Şöyle riskli böyle riskli ama bakıyorum her prematürede böyle yapılmıyor. El kadar yavrum hep aşılarda ya kıyamıyorum 🥹
Çok araştırın lütfen...

Maalesef aşılar her bebekte aynı etkiye sahip degil , bazı bebekler için ölümcül olabiliyor hele ki bebek alerjik ise , aşılarla ilgili çekincelerim var artık ...
Haklı olabilirsiniz. Ama herkes yaptırıyor bizde yaptıralım psikolojisiyle yaptırdık. 9. Aylıktakini görünce pişman oldum. 18 aylık aşısının kötü olduğunu ilk kez duydum hiç anlatan olmadı. Peki neden devlet izin veriyor anlamış değilim. Hatta bebeklerimize verdiğimiz d vitaminin içi bile sağlıklı temiz değil diyorlar. Sağlık ocağındakiler için diyorlar ona kalırsa çok sıkıntılı durumlar varda anlamıyoruz

Haklı olabilirsiniz. Ama herkes yaptırıyor bizde yaptıralım psikolojisiyle yaptırdık. 9. Aylıktakini görünce pişman oldum. 18 aylık aşısının kötü olduğunu ilk kez duydum hiç anlatan olmadı. Peki neden devlet izin veriyor anlamış değilim. Hatta bebeklerimize verdiğimiz d vitaminin içi bile sağlıklı temiz değil diyorlar. Sağlık ocağındakiler için diyorlar ona kalırsa çok sıkıntılı durumlar varda anlamıyor
...

Aşıların prospektüsünü okuyun derim , bir de içindeki maddeleri araştırın, ben zaten devletin verdiği vitaminleri kullanmıyorum özel markalar kullanıyorum, pahalı bile olsa en iyisini alıyorum, ilaç ve aşı konusunda iyi bir araştırmacıyım, ilaç lobisi nasıl çalışıyor, DSÖ nedir ve kim kurdu bunları birçok insan bilmiyor ve sorgulamıyor bu konuda yabancı kaynakları ve makaleleri okuyun ve yurt dışında açılan davalara bakın, araştırmak iyidir ...
Doktorlardan iyi mi biliyorsunuz diye linçlerler birazdan sizi. Senelerce su gibi fitil verildi çocuklara daha sonra havale, epileptik ataklar artınca ilaç piyasadan toplatıldı “pardon” denildi. Yine su gibi calpol/dolven dönüşümlü verilen şuruplar. Dolven zehirden hallice olan bir şurup, diğer gelişmiş ülkelerde yasaklı maddelerden arındırılmış şekilde piyasada.
Bu ülkede araştıran okuyan insanı kimse sevmez, aykırı görüşlerden hele nefret ederler.
İlk sigara reklamları hamile kadınlar içerken verilmiş pozlarla yapıldı,margarinler doktorların önerdiği adı altında reklam edildi. (b ile başlayan margarin “kalbini sev” kalp derneği önerisi ile reklamları vardı😄😄)

X