Kaynanam neden böyle?!....

MissDiemella

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Şubat 2018
106
45
Merhaba hanımlar, buraya içimi dökmek için yazıyorum. Sizden de sonrasında akıl istiyorum.
Kaynanaların genel özellikleri midir yoksa yaşla gelen düşünmeden kendinde istediğini söyleme hakkı görmek midir bilemiyorum.
Örnekler şunlar: daha evliliğimin ilk senesinde bana değil ama anneme gidip dana gibi yatıyorlar çocuk yapmıyorlar demiş. O kadar sinir etti ki bu söz beni. Annemde ben gelinime kızıma çocuk yapın demedim demem , gençler ne zaman isterse o zaman yapsınlar demiş. Şimdi yeni çocuğum oldu. Bebeğimin doğumuna yeğenlerinin düğünü olacak diye bana annen yanında biz doğuma denk gelmeyiz gibi laflar etmişti.
Oğlunun çocuğu olacak diye heyecan duymuyor, zaten kızından 3 torunu var.
Sonrasında babaanne olarak gelmiyor musun gibi laf ettim ama asıl gelme nedeni uzun süre tatil de kalamayacaktı, doğuma yakın geri döndü yani.
Hastaneye yapay çiçek almış gelmiş bi de diyor ki canlı çiçek alsam çürütür soldurur atarsın diye sahte aldım hihi diye gülüyor.
Sezaryen doğum yapmak zorundaydım. Eve çıktığım gün bize geldiler, ee ağrın sızın kalmamıştır artık diyor. Bir laf söyleme adabı vardır: söylerken düşünmeden konuşuyor.
Çocuğun kakası sarı pütürlü çıkıyor diye eşim laf etti sen ne yiyorsun ya diye bana soruyor. Bu ne saçma bir laftır!
Görüntülü ablasını aradı eşim o gün yine, kime benziyor diye sordu eşim, kaynanam da kız halaya çeker hihi diye güldü. Sanki kendi kızının görümcelerine benzemesini isterdi de(!)
Çocuğu yıkama konusunda bir ısrar bir ısrar etti. Bende çocuk kilo alımı olunca yıkanacak dedim. Hastaneden çıktığımız gün yine geldiklerinde bizim sıcak su bozulmuştu siz çocuğu yıkatmazsanız alın böyle su bozulur dedi. Bende o zaman bu ne ısrar ne ısrarcısın anne, ben çocuğumun kötülüğünü mü düşünücem, ben annesiyim ne iyiyse onu yaparım dedim.
Kıyafet veriyor kızıma üstünde etiketleri bırakmış. Onlara bakarken aa etiketleri kesmemişim hihi (ki kasıtlı bıraktığını söyleme tarzından anlıyorum) diyor ama kesmemesi bile kaça aldım bak demek için. Oysa mağaza fiyatına almadığını biliyorum, pazardan aldı onları en düşük fiyata(önceden gösterdiği kıyafetler pazardan ve çocuk mağazasına gidip alışveriş yapmaz) Parası nedir önemi yok benim için ama görmem için yaptığı bariz ve çok gereksiz.
Eşimle bir sorunum yok, annesinin böyle laflarını eşime söyleyince aramıza soğukluk giriyor ya da ben anlatmayıp içimde tutup eşime karşı bir soğuk tavır içine giriyorum istemeyerek.
İçimde kaldı mı kafamda dönüyor. Lohusalık halide cabası galiba, bunlar gün içinde kafamda ve edilen lafa verecek cevap yaratıyor beynim, bu boş yere kendimi yormak demek.
4 atanın hakkı birdir dense de böyle sözden laftan kendi annem gibi görmüyorum göremiyorum. Eşim ne kadar annemi böyle kabul et, iyiliğini gör kötülük düşünmediğini bilmelisin. Konuşma tarzı bu diyor, gel gör ki kendi çocuğuna abes gelmiyor, ama bana geldiği için olmuyor olduramıyorum :/ (evlilik öncesinde de yaptığı bazı şeylerden dolayı da lafları beni rahatsız ediyor ve kaynanam dediklerini de bir güzel unutuyor ki bunu dedin sen deyince yok öyle bir şey demedim diyor inançla...)

Sizde böyle şeyler yaşadınız mı? Nasıl tepki verdiniz/cevap verdiniz?

Söylenenleri dinleyip önemsememeyi nasıl başarırım?
Umursamaz düşünce yapısına nasıl sahip olurum?
Cevap verme konusunda zihin yapımı nasıl değiştiririm?
Sonuçta o benim çocuğum ben ne istersem onu yaparım, karar bende. Üf böyle kendime yazık ediyorum.

Şimdiden cevap veren hanımlara teşekkür ederim.
İçimi rahatlatmak için danışmak istedim.

patavatsızmış kayınvalideniz
yakın mı oturuyorsunuz?
eşinize boşa söylemeyin anlayacak birine benzemiyor

sizde ona yapın aaa x (görümce) ne kadar halaya benziyor vs

birde dana gibi yatıyorlar ne demek yaa.. terbiyesiz
görümcenizle aranız nasıl
bebeğini sağlıkla büyütün inşallah

Herkes aynı hassasiyet ve düşünceli davranışlara sahip olamıyor. Kendinde söylemişsin, çocuğun ile ilgili kararları yine günün sonunda verecek kişi sensin, o sadece yorum yapar kendi kendine. Duymamazlığa gel direk. Çok ısrar ettiğinde gayet sakince "Ben şöyle yapacağım ya da böyle yapmak istemiyorum" gibi net olmaya devam et. "Kız halaya çeker" gibi yorumları, sana muhalefet olmaya çalışmaları belli işte çok çekemiyor seni. Sende ekmeğine yağ sürme, tam tersi hiç oralı değilmiş gibi gayet neşeli davran ki anlasın canını sıkamadığını. Bırak kesmesin aldığı kıyafetlerin etiketlerini. Hatta özellikle "ay anne ne gerek vardı bu kadar para vermeye" falan de. hfkdsfsdj Bunu istiyor çünkü. Direk elle tutulur, açık açık bir kötülük yapmadığı için eşinin senin gibi tam empati yapabilmesi, senin gözünden görmesi mümkün değil. O annesinin gayet iyi niyetli olduğunu ve yapısının bu olduğunu düşünecek her zaman. Önemli olan gerçekten haddini aşarsa eğer o zaman eşin nasıl davranacak...

Merhaba hanımlar, buraya içimi dökmek için yazıyorum. Sizden de sonrasında akıl istiyorum.
Kaynanaların genel özellikleri midir yoksa yaşla gelen düşünmeden kendinde istediğini söyleme hakkı görmek midir bilemiyorum.
Örnekler şunlar: daha evliliğimin ilk senesinde bana değil ama anneme gidip dana gibi yatıyorlar çocuk yapmıyorlar demiş. O kadar sinir etti ki bu söz beni. Annemde ben gelinime kızıma çocuk yapın demedim demem , gençler ne zaman isterse o zaman yapsınlar demiş. Şimdi yeni çocuğum oldu. Bebeğimin doğumuna yeğenlerinin düğünü olacak diye bana annen yanında biz doğuma denk gelmeyiz gibi laflar etmişti.
Sonrasında babaanne olarak gelmiyor musun gibi laf ettim ama asıl gelme nedeni uzun süre tatil de kalamayacaktı, doğuma yakın geri döndü yani.
Hastaneye yapay çiçek almış gelmiş bi de diyor ki canlı çiçek alsam çürütür soldurur atarsın diye sahte aldım hihi diye gülüyor.
Sezaryen doğum yapmak zorundaydım. Eve çıktığım gün bize geldiler, ee ağrın sızın kalmamıştır artık diyor. Bir laf söyleme adabı vardır: söylerken düşünmeden konuşuyor.
Çocuğun kakası sarı pütürlü çıkıyor diye eşim laf etti sen ne yiyorsun ya diye bana soruyor. Bu ne saçma bir laftır!
Görüntülü ablasını aradı eşim o gün yine, kime benziyor diye sordu eşim, kaynanam da kız halaya çeker hihi diye güldü. Sanki kendi kızının görümcelerine benzemesini isterdi de(!)
Çocuğu yıkama konusunda bir ısrar bir ısrar etti. Bende çocuk kilo alımı olunca yıkanacak dedim. Hastaneden çıktığımız gün yine geldiklerinde bizim sıcak su bozulmuştu siz çocuğu yıkatmazsanız alın böyle su bozulur dedi. Bende o zaman bu ne ısrar ne ısrarcısın anne, ben çocuğumun kötülüğünü mü düşünücem, ben annesiyim ne iyiyse onu yaparım dedim.
Kıyafet veriyor kızıma üstünde etiketleri bırakmış. Onlara bakarken aa etiketleri kesmemişim hihi (ki kasıtlı bıraktığını söyleme tarzından anlıyorum) diyor ama kesmemesi bile kaça aldım bak demek için. Oysa mağaza fiyatına almadığını biliyorum, pazardan aldı onları en düşük fiyata(önceden gösterdiği kıyafetler pazardan ve çocuk mağazasına gidip alışveriş yapmaz) Parası nedir önemi yok benim için ama görmem için yaptığı bariz ve çok gereksiz.
Eşimle bir sorunum yok, annesinin böyle laflarını eşime söyleyince aramıza soğukluk giriyor ya da ben anlatmayıp içimde tutup eşime karşı bir soğuk tavır içine giriyorum istemeyerek.
İçimde kaldı mı kafamda dönüyor. Lohusalık halide cabası galiba, bunlar gün içinde kafamda ve edilen lafa verecek cevap yaratıyor beynim, bu boş yere kendimi yormak demek.
4 atanın hakkı birdir dense de böyle sözden laftan kendi annem gibi görmüyorum göremiyorum. Eşim ne kadar annemi böyle kabul et, iyiliğini gör kötülük düşünmediğini bilmelisin. Konuşma tarzı bu diyor, gel gör ki kendi çocuğuna abes gelmiyor, ama bana geldiği için olmuyor olduramıyorum :/ (evlilik öncesinde de yaptığı bazı şeylerden dolayı da lafları beni rahatsız ediyor ve kaynanam dediklerini de bir güzel unutuyor ki bunu dedin sen deyince yok öyle bir şey demedim diyor inançla...)

Sonuçta o benim çocuğum ben ne istersem onu yaparım, karar bende. Üf böyle kendime yazık ediyorum.

Erkeklere göre annenin ağzı var dili yok, ne dediğini bilmiyor, kötülüğüne demez, ben ona bir şey diyemem ayıp olur silsilesi içinde sen çıban başı gibi konuşursan ortada hedef haline geliyorsun o da mazlum oğluş oluyor gelin elinde perişan ama çenesini açamayan.

Koca pasif ise işin zor
Çaresi yok iletişim sürdüğü sürece ya sabır deyip devam edeceksin. Elden geldiğince mesafeni koruyacaksın.

Lohusa iken yapılanlar daha çok batıyor, bunu da tüm kadınlar biliyor olmasına rağmen herkes yükleniyor. Geçmiş olsun o kin tövbe unutulmaz artık insanın içi soğumuyor

10 yıllık gelin olarak tavsiyem arkadaşlar kv nin dediği hiçbir şeyi kafaya takmayın boşuna kendi kendinizi üzmeyin he de geç tamam de olur de gül geç 60 70 yaşında kadını bu saatten sonra degisirmi değişmez evlenmeden önce kocanın bir annesi olduğunu biliyodun huyunu suyunu az çok gördün şimdi ne yapsın kocan annecim kusura bakma karım seni sevmiyor bundan sonra görüşmeyelim mi desin..
Benim kv de doğumdan yeni çıktım odaya getirdiler beni dediği şey şuydu bebeğin parmaklarına bakıyım tam mi:deli: kan grubu ne bizden mi :deli: gelde bu insanı ciddiye al..

10 yıllık gelin olarak tavsiyem arkadaşlar kv nin dediği hiçbir şeyi kafaya takmayın boşuna kendi kendinizi üzmeyin he de geç tamam de olur de gül geç 60 70 yaşında kadını bu saatten sonra degisirmi değişmez evlenmeden önce kocanın bir annesi olduğunu biliyodun huyunu suyunu az çok gördün şimdi ne yapsın kocan annecim kusura bakma karım seni sevmiyor bundan sonra görüşmeyelim mi desin..
Benim kv de doğumdan yeni çıktım odaya getirdiler beni dediği şey şuydu bebeğin parmaklarına bakıyım tam mi:deli: kan grubu ne bizden mi :deli: gelde bu insanı ciddiye al..
Tam mı parmaklar:KK70:

Aşağıda sorduğunuz sorular için hepsinin zamanı var diye cevap verebilirim. Başından lohusalık yeni geçmiş birisi olarak. Çünkü lohusalık bence 40 gün sürmüyor sadece. Şuan odağınız bebeğiniz olsun. Evet o sizin bebeğiniz en iyiyi kendiniz bilirsiniz onun hakkında. Bu düşünde yapınızdan vazgeçmeyin. Mümkünse kaynananızla ve sizi olumsuz etkileyen insanlarla bu süreçte fazla görüşmeyin ki kafanız rahat olsun. Varsın size saygısız desinler. Siz lohusasınız ve etrafımızdakiler bu hassasiyetinizi gözetip ona göre davranmak ve konuşmak zorunda. ne cevap verilmesi gerekiyorsa verin hiç çekinmeyin.

Normalde içinde kaynana elti görümce kelimeleri geçen konulara cevap vermem çünkü anadolu dışında böyle saygı sınıflandırmaları yok iki kişi evlenir geçinir gider öyle kaynananın gelip 1-2 ay sende yatılı kalması gibi saçmalıklar yoktur. Senin kaynanan anladığım kadarıyla evinden çıkmıyor kakasının cinsine kadar fark ettiğine göre. Allah yardımcı olsun bizim kadınlarımızın işi zor bekar biri olarak ibretle izliyorum :KK70:

Yasadiklarinizin cogunu ilk cocugumun lohusaliginda ben de yasadim en son bir güzel kavga ettik 4 yıldır pek görüsmüyoruz görüsüyoruz da iki apartman komsusu gibi.Simdi tekrar dogum yaptim bu dogumumda 2 3 defa falan geldi o da yarim saat durup gitti kucagına bile annem verdi de aldı mesafe mesafe mesafe diyorum siz firsat vermezseniz asla yüz bulamaz

X