Kaynanam, kayinbabam ve kocam!

Eşim geldi simdi. Annenleri ara gelsinler bizimkiler de gelecekler. Konusalim dedi.
Siz ikiniz bir derdinizi çözse idiniz, aileler ile inşallah yaygara çıkmaz yoksa iş çok sarpa saracak.. ilkokulda velisini çağıran çocuk gibi oldu bu iş.. inşallah aklı başında insanlardır da olay çözülür, restleşmeye dönmez

Burayı arada gözüm açılsın, az biraz uyanık olayım diye takip ediyordum. Konunuzu okuyunca çalıştığım ne varsa bırakıp koştur koştur üye oldum. Piraye Hanıma katılıyorum. Yorumları çok yerinde. (Alıntıladım kendisini ama inşallah yanlış olmamıştır, daha yeniyim.)

Burcu Hanım, boşanma lafını yedirme noktasında çok haklıydınız. Ancak sizin de söylediğiniz gibi kayınvalideye mesaj atmak iyi olmadı. Ben de yaşadım bunu. Çocuğa dair yapılan bir müdahale ve sürekli ısrar durumunda, kibarca karışmamasını istedim ancak oğlu sonradan söyledi tansiyonlar düşmüş ayılıp bayılmış vs. Benimki duygusal bir dille senden beklemezdim dedi. Ben de o noktada alttan aldım sadece ve niyetimi söyledim, kırıcı olmak istemediğimi, çok bunaldığımı, bebeğin beni çok yorduğunu vs. Samimiyetimi gördü ve o da özür diledi. Bundan sonra herhangi bir sorunda bana söyle, annemle ben konuşurum dedi. Dengeyi erkek sağlar, o gün bunu görmüş oldum. Ama bu da zamanla olan bir şey. Yeni evliyken, aynı eve yeni girmişken, daha yeni birbirinizi tanımaya başlıyorken olması biraz zor. İnsanların hamile kalmak için acele etmeyin demesi de bu yüzden. Önce birbiriniz, sonra geniş aile ile sınırlar en son da bebek... Evlilik sınavları. (Sizi yargılamıyorum,yanlış anlaşılma olmasın. Ben de ilk aydan hamile kalanlardanım. Tecrübemden dolayı söylüyorum bunu. )

Bunu niye yazıyorum. Hiçbir şey için geç değil. Hamilesiniz. Emin olun normal zamandakiden en az 4 kat duygusal, 10 kat alıngansınız. Ve konu kayınaile ise her zaman politik olmakta fayda var. Lütfen bu mesajımı görüyorsanız mağdur olduğunuza dair bütün kozları kullanın. Bebeğinize elbette zarar vermeden, dik durmak yerine ağlayın, içinizde tutmayın. Eşinizin size ve bebeğinize öncelik vermesini istiyorsunuz. Kırıldığınız en büyük şey bu. Kırgınlığınızı dile getirin. Daha önce de bahsettiğim gibi evliliğinizin dinamiği otururkenki sınandığınız en büyük sınav bence çoğu zaman geniş aile sonra da çocuktur. Bunlar atlatılınca emin olun erkekler çekirdek ailerini önceler. Tabi başka bir sıkıntıları yoksa... Burda sizin tutumunuz önemli. Dik duruşunuzu çok takdir ediyorum ama dik duruş ile her zaman kazanamazsınız. Duygularınızı dile getirin. Kayınaileye yaptığınız her iyilik eşinizin gözünde bir imtiyaz demek. Yaptıklarınızı dile getirmek ise tam tersi bir etki. Bu konuda mesajlara dair tartışmayı sürdürmeyin, sessiz kalın; hormonlar, stres ve endişelerinizden dolayı bebeğinizi düşündüğünüzü söyleyebilirsiniz. Mağdur görünün lütfen.

Bana da var gibi geldi yazışmalarda da arabayı da size verdim istemem demiş mesela kadın ama konu sahibi dememiş ki arabanın çoğunu eşim ödedi siz ne verdiniz.
Bence karşılıklı mağduru oynuyorlar burda.
Şahsen dünden beri arada konuyu okuyorum haklı yok konuda yani.
Top gibi ordan oraya dönüyor konu.
Hele şu yazışmalar ıykk yani “Ben hiçbir şey istemedim,ee o kadarlık yapın” üstüne “ Biz her şeyi yaptık” vs.
Hiçbir şey istemedi isen büyüklük yapmış gibi ortada dolanma ya da diğer taraf her şeyi yaptığını düşünüyorsan(!) ben yaptım diye gezme.
Her şeyim var kendim hallediyorum diyen insanların ağzına yakışmayan sözler.
Bu şekilde ders verip döndürsen ne karşıdakini yani.
Düşünmeden hareket edip amalarla cümle kurulmaz sürekli.
Ah be dr. bizdeki bu deneyim bu sezgi sosyal politikalar aile bakaninda yoktur yemin ediyorum 😅 ortada oğluna eli yüzü düzgün bı kız bulmak için evlenene kadar şu kadar evi var arabası var diye diye gezip bu vaatlere düşecek kızı bulduktan sonra da hepbarabar türküsü çığıran yurdum feodal ailesiyle, dur ben bi yer edeyim sonra size neler edeyim diyen gozuaçik yurdum gelini arasındaki bin yıllık çekismeden başka bişey yok aslında....

Son düzenleme:
Ah be dr. bizdeki bu deneyim bu sezgi sosyal politikalar aile bakaninda yoktur yemin ediyorum 😅 ortada oğluna eli yüzü düzgün bı kız bulmak için evlenene kadar şu kadar evi var arabası var diye gezip bu vaatlere düşecek kızı bulduktan sonra da hepbarabar türküsü çığıran yurdum feodal ailesiyle, dur ben bi yer edeyim sonra size neler edeyim diyen gozuaçik yurdum gelini arasındaki bin yıllık çekismeden başka bişey yok aslında....
Aynen öyle.
Sorsan iki taraf da eşini veya oğlunu çok iyi tanıyordur.
Üstüne iki taraf da istemediği bir şeyle karşılaşınca oğlunu veya eşini duygusal manipüle ederek kendi savaşını kazanmaya çalışıyordur.
Bakarsan da ortada büyüyememiş bir erkek var gizemli veya güvenilir bir yanı olmayan.
En sonda da ya eşini seçer diğer taraftan uzaklaşır ya da tam tersi olur.
Büyümemiş adamla ne istediğini bilmeyen insanların savaşında galip gelsen ne yani.

Konu sahibi umarım iyidir.
Kayınvalide kesin bayılmıştır.
Yok ya, ben bu hikayedeki kayınvalideyi ajitasyon konusunda çok başarılı bulmadım. Sönük kaliyor diyaloglarda, samimi gibi dürüst gibi böyle silik bi tıp😅 Bence bu maçı kız tarafı alacak....

Aynen öyle.
Sorsan iki taraf da eşini veya oğlunu çok iyi tanıyordur.
Üstüne iki taraf da istemediği bir şeyle karşılaşınca oğlunu veya eşini duygusal manipüle ederek kendi savaşını kazanmaya çalışıyordur.
Bakarsan da ortada büyüyememiş bir erkek var gizemli veya güvenilir bir yanı olmayan.
En sonda da ya eşini seçer diğer taraftan uzaklaşır ya da tam tersi olur.
Büyümemiş adamla ne istediğini bilmeyen insanların savaşında galip gelsen ne yani.
Aynen...Ne desin şimdi adam "ben seni tavlamak için evleri de arabaları da ben aldım diye yalan söyledim ama hepsini anam babam yaptı, beni çocuk gibi eyleyip everdiler, sana yamadılar...dolayısıyla mallarda hem onların hem kardeşlerimin hakkı var, şimdi ne sana gerçeği söylemeye ne de onlara rest çekmeye g..tm yemiyor çunku sana gerçeği söylersem erkekligim zedelenir , onlara rest çekersem de kul hakkı yemekten Allah çarpar diye korkuyorum" mu desin? Zor hakkaten

Ben de en çok buraya takıldım. Konu sahibi gerçekten söylediği gibi meslek sahibi, birikimli, aileden varlıklı ,tek başına bir çocuk yetiştirebilecek güçte bir kadınsa kıçıkırık bir arabanın bilmem kaç hissesine niye tenezzül ediyor da olayı bu kadar büyütüyor (araba sadece 15 gün yok bu arada, sonra geri vereceklerdi zaten) Ha eğer bu güçte bir kadın değil de sırf blöf için burdan aldığı gazla bu noktaya geldiyse tukurdugunu yalamak zorunda kalmak ödeyeceği en küçük bedel olacak, belki de bu bile işe yaramayacak, bunun farkında değil mi?

Ş...fsiz demeden önce bu eş kişisi 30-35 yaşında nasıl tek başına iki ev sahibi olup kardeşine ana babasına hibe etmiş, madem bu yaşta iki ev alıp ailesine hibe edecek gücü geliri var niye arabayı annesinin altinlariyla almış bunları sorgulamak gerekmez mi? Bu işte bir tuhaflık yok mu?
Iki ev sahibi degil. Zamaninda oturduklari ev var. Gorumcem evli o sirada ve kirada. Normalde ev alacaklar ayriyeten kaynanamlar. Diyorlar ki oglum sen öde, ev alalim. O da senin olur, bu evi de ablanlara verelim. Biz zaten köye gidecegiz.
Sonra bunlar ev aliyorlar. Oturduklari evi ablasina veriyorlar. Ve butun maaşı oldugu gibi hep annesine veriyor eşim. Evi oduyor bir yandan, bir yandan da birikim yapiyor kaynanam esimin maasi ile.
Sonra biz nisanlaniyoruz. Deniliyor ki ben zaten 1.5 seneye emekliyim. O sure zarfinda siz kiraya çıkın. Emekli olunca köye yerlesecegiz. Siz eve gecersiniz. Ben de esime dedim ki iki kere tasinma ne alaka madem annenler koye gececekler. Biz direk evi dizelim guzelce. Sonradan perdeler olmayacak vs vs. Ben simdi evden kovar gibi diyemem diyor. Neyse Tamam diyorum. Ardindan evleniyoruz. Ilk basta koye belki gidemeyiz, hastalaniriz ederiz diyorlar. Ardindan koye gidersek senede 4 ay sizde kalırız a geliyor konu. Gibi gibi gibi

Son durum şu. Sadece annemleri çağırmış. Hayırdır bu saatte ne alaka annemler ayağına geliyor. Cok istiyorsan sen gidersin yarin konusursun Ki konusacak bir sey yok dedim. O sirada annemi aradim gelmeyin diye. Telefonu elimden aldi. Annem nasil yapici konusuyor. Oturun, konusun, anlasın. Gemileri yakmayin diye. Esim de demesin mi benim annem biraz once ağlayarak beni aradi. Oglum ben ne yaptim size diyor. Bizim yüzümüzden tartismayin ne olur diyor demesin mii ! Nee dedim. Bana gelince ne terbiyesizligim ne kiskancligim kaldi, demedigini birakmadi, sana gelince duygu somurusu mu yapiyor dedim. En basta ben hamileyim. Vicdani olan insan torununu taşıyorum , direk mesajima terbiyesiz, kotu gelin tarzinda konusacagina kizim.noldu hayirdir vs demesi gerekiyordu dedim.

Eşim geldi simdi. Annenleri ara gelsinler bizimkiler de gelecekler. Konusalim dedi.
İkinci adım da gelmiş. Boşanalım, sonra aileler gelsin. Çünkü ben ve ailem kendimizi aklamak ve vicdanımızı rahatlatmak istiyoruz.
İki seçenek var. Mağduru oynayıp, onların çirkinleşmesini izlemek ya da aileler gelmiyor bu bizim meselemiz herkes kendi ailesine gerekli açıklamayı yapar. Biz boşanma sürecini konuşalım, demek.
Yalnız şöyle bir durum var. Kayınvalideye mesaj atarak ilk siz sokmuş oldunuz. Gerçekten boşanmak, içinizdekileri dökmek ve bitirmek istiyorsunuz gibi. O zaman biraz kendinize müsade verseydiniz. Çünkü sinirle aileler bir araya geliyor. Daha sonra keşke şunu deseydim ya da demeseydim pişmanlığı olacak. Keşke kendinize biraz zaman verseydiniz. Zaten er ya da geç her şey olacağına varıyor.

Bana da var gibi geldi yazışmalarda da arabayı da size verdim istemem demiş mesela kadın ama konu sahibi dememiş ki arabanın çoğunu eşim ödedi siz ne verdiniz.
Bence karşılıklı mağduru oynuyorlar burda.
Şahsen dünden beri arada konuyu okuyorum haklı yok konuda yani.
Top gibi ordan oraya dönüyor konu.
Hele şu yazışmalar ıykk yani “Ben hiçbir şey istemedim,ee o kadarlık yapın” üstüne “ Biz her şeyi yaptık” vs.
Hiçbir şey istemedi isen büyüklük yapmış gibi ortada dolanma ya da diğer taraf her şeyi yaptığını düşünüyorsan(!) ben yaptım diye gezme.
Bu şekilde ders verip döndürsen ne karşıdakini yani.
Düşünmeden hareket edip amalarla cümle kurulmaz sürekli.
Orda konu araba senin veya esimin mevzusu değil. Ki esimin bekarken arabasi var. Bir ust segment alirken kaynanam altin veriyor, bir kismini yine esim karsiliyor. Oyle 1 2 m luk arabaya binmiyoruz.
Sanki paramizi o veriyormuş gibi, sizi bes kurussuz borcla biraksaydim dedigi icin kaynanam, o kadarini benim ailem de yapti. Sizde yapın bir zahmet derim. Geri kalan masrafları esimle biz yaptik çünkü. Büyüklük yaptığını savunan ilk kaynanam. Ben sadece bu konudan boşanıyoruz dememle, bana patlayan ilk kaynanam. Ben para da dememisim. Dugunde dememisim. Agzimi acmamisim. Her şeyi ben yaptim ya da biz yaptik da demedim. Cogu seyi biz yaptik dedim. yaptiklari masraf sadece dugun salonu ki illa yemekli olacak diye tutturdular, biz sade br nikah istiyorduk. Ikincisi de düğünde taktiklari bilezik. Bunlar da birak olsun bir zahmet. Bir de beyaz esya. Geri kalanlar esimle ben. Ve ailem.

Son durum şu. Sadece annemleri çağırmış. Hayırdır bu saatte ne alaka annemler ayağına geliyor. Cok istiyorsan sen gidersin yarin konusursun Ki konusacak bir sey yok dedim. O sirada annemi aradim gelmeyin diye. Telefonu elimden aldi. Annem nasil yapici konusuyor. Oturun, konusun, anlasın. Gemileri yakmayin diye. Esim de demesin mi benim annem biraz once ağlayarak beni aradi. Oglum ben ne yaptim size diyor. Bizim yüzümüzden tartismayin ne olur diyor demesin mii ! Nee dedim. Bana gelince ne terbiyesizligim ne kiskancligim kaldi, demedigini birakmadi, sana gelince duygu somurusu mu yapiyor dedim. En basta ben hamileyim. Vicdani olan insan torununu taşıyorum , direk mesajima terbiyesiz, kotu gelin tarzinda konusacagina kizim.noldu hayirdir vs demesi gerekiyordu dedim.
Demiştim. Biz kan kusup kızılcık şerbeti içtik deriz. Siz bizim yüzümüzden kötü olmayın. Faslı gelmiş.

Ben de en çok buraya takıldım. Konu sahibi gerçekten söylediği gibi meslek sahibi, birikimli, aileden varlıklı ,tek başına bir çocuk yetiştirebilecek güçte bir kadınsa kıçıkırık bir arabanın bilmem kaç hissesine niye tenezzül ediyor da olayı bu kadar büyütüyor (araba sadece 15 gün yok bu arada, sonra geri vereceklerdi zaten) Ha eğer bu güçte bir kadın değil de sırf blöf için burdan aldığı gazla bu noktaya geldiyse tukurdugunu yalamak zorunda kalmak ödeyeceği en küçük bedel olacak, belki de bu bile işe yaramayacak, bunun farkında değil mi?
Arabanin hissesi umrumda degil. Araba istemeleri surekli bir hal aldigi icin, ben de esime hak mi iddia ediyorlar acaba dedim, once ki mesajlar da mevcut. Evet sanirim dedi. Tamam kac gr koydular ise verelim madem. Ustunu tamamlasinlar kendilerine araba alsinlar dedim. Araba zaten evlilik oncesi esimin ustune. Yani benim.hic bir hakkim yok. Olmasin da zaten. Ben onlara altin verince de hisse bana gecmeyecek. Ki bu kadar ince düşünmedim. Ince dusunsem arabayi sat, ne kadar para verdilerse simdiye gore ode. Yeni araba alalim derim. Evlilik sonrasi oldugu icin o zaman hissem olur 😊 yani illa beni paragöz biri gibi göstermeye calisiyorsunuz siz ve bir kac kisi sanirim ama gol değil.

Ayy aslında mükemmel bir fikir 🤭🤭🤭 bilmiyorum ki hahah. Ani karar da vermek istemiyorum 🤭🤭
Burcu, sorununuz araba değil, mal mülk kavgası yapıyor pozisyonuna sokmayın kendinizi. Oğlunuz benden boşanmak istiyor, kına yakın, oda hazırlayın gönderiyorum vs. hiç muhatap olmayın çamurla çirkefle. Siz bunu yapınca kahırlarından ölmezler tam tersi içlerinin yağı erir. Bu gider başkası gelir, oğlum yeniden evlenir cahilliğindeler. Üç kuruşluk araba için laf getirmeyin kendinize.

Ayrıca hadi bu krizi atlattınız, kocanız bir anda adalet savaşçısı hak dağıtıcı olmayacak. Adamın yapısı mayası buymuş. Arabayı halletseniz ev problemi çıkaracaklar. Ana oğul kafalarına göre kış geçirme planı yapabiliyor mesela. Bu adam değişir değişmez değil ama size bağlı. Hep dik duracaksınız, böyle olaylarda taviz vermeyeceksiniz. Kapı orada, istediğin gibi gidebilirsin ailenin yanına diyeceksiniz. O getiricem dediği boşanma kağıtlarını barışsanız bile atmayacaksınız, bir çekmecede dursun.

Ailenizi de susturun karıştırmayın, ne demek bizim arabamızı alın tartışmayın, alttan al ailesi yüzünden eşinle kötü olmayın vs. Mesele araba değil, ayrıca nereye kadar alttan alacaksınız? Arabayı verseniz kışın 4 ay kalmaya gelecekler, o zaman da mı alttan al diyecekler? İyi niyetle hareket etmek istiyorlar ama bu size zarar verir.

Aynen...Ne desin şimdi adam "ben seni tavlamak için evleri de arabaları da ben aldım diye yalan söyledim ama hepsini anam babam yaptı, beni çocuk gibi eyleyip everdiler, sana yamadılar...dolayısıyla mallarda hem onların hem kardeşlerimin hakkı var, şimdi ne sana gerçeği söylemeye ne de onlara rest çekmeye g..tm yemiyor çunku sana gerçeği söylersem erkekligim zedelenir , onlara rest çekersem de kul hakkı yemekten Allah çarpar diye korkuyorum" mu desin? Zor hakkaten
Cok tatlısınız. Kendiniz çalıp, kendiniz oynamışsınız 😊. Cidden mesajlarımın hangisinden eve-arabaya tav olduğumu çıkardınız?

X