Kayınvalidenin iyi niyetlisi

Sakın sakın sakın nolur sakın ailenle eşin arasında asla para mevzularına girilmesine izin verme. Ailede 10 kişide neredeyse yaşadık bu durumları. Sonuç hep aynı! Nankör adam, yediremeyen nefretle dolan kadın, hayal kırıklığına uğramış yıkılmış kız anası babası, daimi huzursuzluk. O paranın muhatabı asla eşin olamaz. Sensin. Nasıl anlatıcam bunu bilmiyorum ya resmen tüğlerim diken diken oldu. Biz sülalece çoook çektik bu konudan. Bu iyilik değil. Damadın nankör arsız olması için yol açmak demek. Hem sen varken niye seni ezip geçip de ona versinler parayı pulu.

Konu sahibi arkadaşım ben farlı bi açıdan bakmak istiyorum.calisan bir bayanmisisniz şu an içindesiniz ama ders çalışıyorsunuz.esiniz bu durumdan belki rahatsızlık. Yani sizin yükünün zaten ağır bebek ev ders gibi.ona vakit ayıramayabilirsiniz canı sıkılıyordur belki evde farklı birileri olsun muhabbet etsin istiyordum. Ben 4 5 sene kpss çalıştım 2 çocukla eşim artık bikmisti. Kitap görmek istemiyordu o ve çocuklar uyurken ben ders çalışıyordum .Hem kendimi hem esimi yıpranmışim aslında .
Doğum izninizle bitecek işte o zaman her şey daha da sarpa saracak gibi geldi.hukuk zor bir bölüm bide öğretmenlik birde çocuk birde ev .ve yalnız bırakılan bir koca ...
Elbetteki hayallerinin peşinden git gelecekte sevdiğin ve istediğin bi işi yap.Ama bunlara kavuşur ken de bazı şeyleri kaybedecwgini unutma.esin anlayış gösterir umarım ama daha 3,5 yıl var her vize final döneminde sizin de cocugumda esinizinde düzeni bozulacak. Bunlara hazır olun.
Ama sansliymisisniz anneniz ve kV size yardımcı. Benim kV ben çocuk falan bakmam büyüt sonra git çalış dedi.bakmadi torunlarina

Bu damatlara yuz vermeye gelmiyo. Aninda arsizlasip simariyolar, surekli yerlerini bildirmek lazim demek ki... Ben babamin esime para vermesine engel olurum, annene git dediginde sen kalk git annene derim her defasinda.

Eşinizin büyütmesi sinir bozucu keşke anlayış konusunda annesine çekseymiş ama gerçekten kv ye alkış:KK9: Allah bozmasın..
Stres altındasınız bu ara anlaşılan.. Sınavlarınızdan sonraya bırakın aranızı düzeltmeyi.. O da sakinleşip pişman olur İnşaallah..

Kizlaaaaarr :) eşimle konuştuk. Adam o tartışma anında konuşup kalbini kırmak istemiyorum simdi daha sakinim konuşalım dedi. Anlattım sorunları dinledi güzelce cevapladı. Annesiyle ne konuştuğumu sordu. Tabiki annesiyle konuşma usulüm iyiydi birşey demedi hak verdi. Beni anladı hic olmazsa. Annemlere gitme mevzusunda üzüldüğümü dedim. Sadece o günlük çok yoğundu isler gitmek istemedik aksam evde olmak istemiştim dedi. Ben de ona hak verdim. Öpüştük koklastik mesele tamamdır çok şükür :))
Bu arada dersten esin bunalmış olabilir demişti bir arkadaş. Eşim okumamdan yana çok memnun öncesinde de yuksek lisans vardı yani yine çalışıyordum. Ayrı ders çalıştığım çok olmaz. Tv almadık vakit kaybı yaşamayalım diye o pc den tv acar kulaklik takar izler ben yaninda ders calisirim. Öyle ayrı bırakmışligim yok yani. Zaten çok şükür annem de yakinimda çok yardımcı. Kv de yardıma istekli sağolsun.

Mesele boylece halloldu. Herkese çok tesekkur ediyorum.
Para mevzunu ayrıca düşüneceğim... iyi geceler.

Merhaba hanımlar..
İkinci uni.olarak hukuk okuyorum. Ücretsiz doğum iznindeyin 1 yaşında bebeğim var. Su sıralar final haftama çok az kaldı. Ders çalışıyorum.
Annemle ayni şehirde yaşıyorum sağolsun çocuk bakimi noktasında çok yardımcı oluyor. Bebeğim bazen bir ya da en fazla iki gun annemlerde de kaldığı oluyor. Benden iyi bakıyorlar bu zorlu sınav döneminde.
Kayinvalidem de yakin bir şehirde oturuyor. Iyi bir kadın. Severim. Elinden geleni yapmaya çalışır.
Bu aksam eşimi aradı mono ders çalışıyorsa eğer ev isi,yemek, bebeğe bakmaya yardımım olacaksa geleyim dedi.
İyiliğinden diyor tabiki ama doğum yaptigimda da gelmişti pek fazla düzen bilen biri değil. Bilse de benim evimin düzeni sonuçta. İllaki benim ilgilenmem lazim hele o varken dağınık olmak asla istemem sonuçta ben gelinim o kayınvalide. Öyle aşırı samimiyetimiz yok. Zaten ayda bir 3-4 gun anca görürüz birbirimizi.
Asla bilerek onu incitecek bir laf etmem ,hep gülerim içten yaparım çünkü seviyorum kv yi.
Ama sınavların içindeyken o geldiğinde tabiki öyle ben oturayım sen ise bak diyemem. Yapıma çok ters. Doğum yaptığım da bile o varken her işimi yine kendim yaptım.
Eşimde hic bana birşey demeden tabi anne hemen biletini alıyorum yarin sabah gel hemen dedi.
Benim canım sıkıldı haliyle. Eşime de dedim ben bu sıra kendi çalışma düzenimi değiştiremem. Yarin zaten annem alacak bebeği dedim. Bizimki iyice sinir oldu.
Annem babam asla hic birseyimize karışmaz. Hep yardımcı olma çabasındalar maddi manevi. Çok fazla Annemlere gitmez esim. Haftada ya da 10 günde bir. Annem hep eşime güzel yemekler yapar çok özenerek ağırlar. Babam desen esimi asla kırmaz hatta bi evini sattı parasını eşime verecek, esim istediği şekilde yatırım yapsın diye. Bunları anlatma sebebim eşime verilen değeri belirtmek adına.. Eşimde hep ailemi sevdiğini söylerdi. Ama bugün bana p.tesi günü nefret ederek gittim zaten annemle dedi. Neden boyle birşey dedi anlamadım. Bir daha gitme madem öyle dedim. Canım sıkıldı tabi.
Ben eve yatılı olarak kardeşimi çağıracak bile olsam eşime sorarım rahatsız olacaksan cagirmayabilirim diye. Ondan da aynısını beklerdim. Hem eşime kızdım bana hic sormadı diye hem de kv ye. Madem benim için gelme niyetindesin bana sor. Haksiz miyim?
Sonra kv yi aradım. Bir sonraki hafta gelsin birlikte vakit geçirelim dedim gayet usulüyle. Görümcelerimi de cagirmistim o hafta biliyordu. Kadında sağolsun anlayışla karşıladı. Tabi kızım sen derslerine bak filan dedi.
Ama gelin görün ki esim yanlış anladı durumu. Fena tartıştık. Madem ders çalışacaksın çocuğunuzu bırak sen annene git dedi. Bu ara bunu sık söylemeye başladı. Sinir oluyorum. En son dediğinde bebeğimi alıp öğretmen evine gitmistim. Telefonum da yanimda değildi. Şehri dört dönmüş beni aramış en son öğretmen evinin önünde arabamı görmüş girmiş öyle bulmuş. Özürler dilemişti birsuru. Ama yine ayni şeyi dedi.
Ne yapacağımi bilmiyorum. Ben mi gönül almalıyım esim mi onu da bilemiyorum. Beni dinlemiyor, konuşmak istemiyor. İletişimsizlik var aramızda ve aşamıyoruz.
Ailemle olan ilişkisinde de ailemin daha fazla bu derece iyi niyetli olmasını istemiyorum. Babamın sattığı evin parasını esim almasın istiyorum. Çok üzüldüm bugün.

Kusura bakmayın çok uzun oldu. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Eşinize burda bize anlattığınız şekilde anlatmamısınız. Bu yüzden yanlış anlamış. Ama o parayı gerçekten haketmiyor.

Sakın sakın sakın nolur sakın ailenle eşin arasında asla para mevzularına girilmesine izin verme. Ailede 10 kişide neredeyse yaşadık bu durumları. Sonuç hep aynı! Nankör adam, yediremeyen nefretle dolan kadın, hayal kırıklığına uğramış yıkılmış kız anası babası, daimi huzursuzluk. O paranın muhatabı asla eşin olamaz. Sensin. Nasıl anlatıcam bunu bilmiyorum ya resmen tüğlerim diken diken oldu. Biz sülalece çoook çektik bu konudan. Bu iyilik değil. Damadın nankör arsız olması için yol açmak demek. Hem sen varken niye seni ezip geçip de ona versinler parayı pulu.
Konu sahibi bak bu arkadaş çok haklı, aranızdaki mevzuya yorum yapamam ama gözlemlerine hatta defalarca olan gözlemlerime dayanarak derim ki, ailene usulunce söyle verdikleri değerde bu kadar bonkör olmasınlar,oluyosalar da çaktırmasınlar, dünyanın en iyi erkeğinin genetiginde bi tarafının kalması var. Hele ki para verme olayı... Ya aynısını enn yakın arkadaşımda yaşadım, adamın bir dediğini iki etmediler, sonuç... Allah benzetmesin. Ailenizin durumu çok da iyi olsa bunu cok acık etmeyin, her sıkıştığında ailenize güvenmesin. Yarın nolacagi belli mi boşanırsanız al babanın parası diyecek mi? Babanızın alın terine yazık.

Eşiniz sizi yanlış anlamış. Sanki annesini istemiyormuşsunuz gibi olmuş. Ben size hak veriyorum. Doğum yaptım kendi annem hemen gelemedi. Eşim 40 gün yalnız kalamazsın, annem ben işten gelene kadar yanında duracak diye tutturdu. Bebek küçük. Geceyi gündüzü bilmiyor. Gece ayaktayım, sabahtan da kv var diye yatamıyorum. Öğlenden sonra da gelen giden eksik olmadı. Çok uykusuz kaldım. Bir de işi gücü kv görünce evin düzenine karışmaya başladı. Lohusa psikolojisiyle kaldıramadım, bir iki kere çemkirdim. Sonra sonra sabahtan gelip öğlenden sonra gitmeye başladı. Ayaklarımı uzatıp keyif yaptım. Ama eşler bunu anlamaz. Onlar ailelerinin yanında rahatça yatıp kalktığı için bizi de öyle zannediyorlar. Olmuyor işte. Çok çok rahat olmak lazım bunun için. Eşinizin siniri geçince güzelce nedenlerini anlatın. Hem siz annesiyle konuşup halletmişsiniz. Aranıza girmesin.

Kv yi arasaniz ben boyle söylediğim icin sizi kirdigimi dusundu deseniz.siz haklisiniz bu konuda ama yapici olmak adina byle bisey yapabilirisniz belki.

Esinizle durumu cozmussunuz sevindim
Ama ben zaten su yorumu yapacaktim:
Babanizin evini satip neden kocaniza veriyosunz madem boyle bi durum var satip kendi uzerinize bankaya atin.yada hic satmayin oyle dursun zaten anlasilan size ayitmislar o evi.dunyanin binnn turlu hali var derim ben

konuya farklı yerden giricem ama,
1 yaşında çocuğun geceyi farklı bir evde geçirmesi bana oldum olası yanlış geliyor.

bunu yapacağınıza kayınvalidenizin yardım teklifini kabul etmeliydiniz ve aynı evde olmalıydınız.

Babaniz niye evini satip esinize parasini vermeyi dusunuyor?
Esiniz neden bu parayi kabul etmeyi planliyor?
Ben sizin ailenize uzuldum niye onlari bu kadar suistimal ediyorsunuz?
Anneniz cocugunuza bakiyor, sizi agirliyor ustunde cok yuk var kadinin.
Bide bunun ustune esiniz annenden nefret ettim diyebiliyor.
Ben asil meseleden cok buna takildim.

Arkadasim eşinin annesi çok iyi niyetli ve esin annesini çoook seviyor. Hep senin annen etrafta ve o kendi annesini de etrafta görmek istiyor. Onâ hiç ters birsey söylemek onu hiç red etmek istemiyor. Uzulmesini istemiyor. Eşinı böyle idare edeceksin. Değişmez birsey bu. Kv de suç yok sende de yok. Tek suçlu esin. Annesiyle senin aranda ki dengeyi o sağlamalı ama daha yapamıyor. Daha çooook kavga edersiniz siz : D sonrada barisirsiniz. Neden dersen esin senin ailesi konusundaki fikirlerini bile yanlış anlıyor. Ancak o kavga etmekten yorulynca bitecek bu yanlış anlamalar. Hazırlıklı ol :))

Bence gelseydi sizde rahatınıza baksaydınız.ne var yani toplama ders çalışıyorsun yapsın kadın yapayım diye geliyor zaten.bence sizde hatalısınız

Babanin sattigi evin parasini esine verme, verdirtme.alismasin, iyilikten maraz dogmasin simdi durduk yere, madem esin sana sorma geregi bile duymuyor bazi seyleri

Bence haklısın özür dileme ama tatlı dille haklılığını anlat. Eve biri gelecekse bu evin hanımına sorulur, erkeğe değil.

Her yerde her evde sıkıntılar var
Aslında tek sıkıntı empati yapılmaması..
O sizi, siz onu yerinize koyarak düşününce hiç sıkıntı olmayacak
Ama belki eşinizi biraz ihmal etmiş olabilirsiniz. Oda bir şekilde sitemini dile getirdi.
Ama babanızın böyle bir maddi olayı direk eşinize vermesi yanlış, hele kadir kıymet bilmeyen biriyse...
Yine siz bilirsiniz ama sevdiği birşeyle gönlünü tıklatın ,dinleyin yoluna girecektir.

Esiniz size sorsaydi kabul etmeyeceginizi bildigi icin sormamis anlasilan.sizde tatli dille banada keske sorsaydin bidaha boyle yapma istisare yapalim ondan sonra soylersin desenizkarli cikardin kv gelseydi bi hafta duzeni o yapiversin gezmeye degil yardima geliyormus kadin ne guzel ben kabul ederdim keske benim kv boyle olabilseydi

kayınvaldeye çok önyargıyla yaklaşmanız hoş değil.
belki gerçekten yardımcı olacak. siz belki izin vermiyorsunuzdur yarım etmesine. misal temizllik yapacak ondan önce yapıyorsunuz. ya da yemek yapacak şunu yayım diyorsunuz.. hani kayınvalideye ayıp olmasın diye..
bence gelseydi de yarım isteseydiniz. mesela anne bugün şu yemeği yapar mısın?? ya da ben kütüphaneye gidicem ders çalışmaya sen kızla ilgilenir misin gibi. yani ona fırsat verseniz.. burda sizi hatalı buldum.

ama diğer taraftan eşinizi aileniz çok şımartmış. kendini bişey sanmaya başlamış. ne demek nefret ederk gitme?? ayıp ayıp. insan bu kadar iyi aileye bunu der mi??

bence babanız para falan vermesin. anneniz sevdiği yemekleri yapmasın. siz de çok ısrar etmeyin gel diye..

özür falan dilemeyin. o benim de annem biz aramızda hallettik sen boşa tripleniyorsun dersiniz o ilk adımı attığında..

X