Kayınvalidem ve Görümcemin Bana ve Aileme tavrı

Pardon da neden gidip evini temizliyorsunuz, neden dolaplarını siliyorsunuz anlamadım hiç mi ağzınız diliniz yoktu eşini nasıl dolduruyorlar ne diyorlar yani. Siz sesinizi çıkarmazsanız tabi ki tepenize binerler. Daha kendi evini temizlemeyen sizin evinizi mi temizleyecek Allah aşkına ve bunca şeye eşin seni ezdirdiği halde tekrar hamile kalmışsın. Neden başka eve çıkmayı düşünmüyorsunuz tüm bunlara izin veren siz ve eşiniz ve bu değişmez

ben süpürgeyi babanızın tutmasına takıldım. o sırada eşiniz tam olarak ne iş görüyordu da o adamın elinden süpürgeyi almadı?

Canım ben annemi evi temizletmek için getirmiyorum ki. Annem bana bakmak için geliyor çünkü kaynanamlar bana bi tas yemek gönderiyor en fazla o. Hayatta çıkıpta şu işide biz yapıcaz demezler. Ben 10 gün annemde kalmışım,anne artık eve gitmek istiyorum diyorum,eşimde biliyor kaynanamın bana bakmayacağını,anneme "anne gelip bir iki gün kal kızla yalnız kalmasın evde" diyor. eve bi geliyoruz ev ev olmaktan çıkmış.harabeye dönmüş. Annemde bakıyor ki kimse yok yardım edecek evimi topluyor kadın. Ama bunu istemiyorumzaten ben. bırak dağınık kalsın pis kalsın umrumda değil anne diyorum,yazık sana diyorum ama o da bana kıyamıyor. Haaa şunu da söyleyeyim, hani şimdi sen bana sinir oluyorsun annem bana yardım ettiği için ama çok acı bir gerçek var ki ben bu bebeğimi iki defa kaybetme noktasına geldim, birinde düşük tehlikem vardı,diğerinde sürekli ateşim yükseliyordu(ki annenin ateşinin 40 bulması bebeğin hayatını tehlikeye sokar) kaynanam hiçbir şekilde çıkmadı evime,bakmadılar bana,annem baktı. Eğer annem bakmasaydı,annem olmasaydı bu bebeğimide yitirirdim Allah korusun =(
Kadın tut annene yaptirma diyorum alıştırma diyorum öyle alisirlarsa öyle gider diyorum..benim annem de yapardi ederdi tee başka şehirden gelip ne oldu biliyomusun? Gebeligimde 4 ay hastanelerde surundum bana bakmadilar, annesi baksın oldu.bana da geç dank etti artık ne yardım ederim ne de yardım beklerim.cok zor durumdaysam yardimci alır minnetsiz yaptiririm. Bu arada allah bebisini sana bagislasin seni kirdiysam kusura bakma olur mu

Pardon da neden gidip evini temizliyorsunuz, neden dolaplarını siliyorsunuz anlamadım hiç mi ağzınız diliniz yoktu eşini nasıl dolduruyorlar ne diyorlar yani. Siz sesinizi çıkarmazsanız tabi ki tepenize binerler. Daha kendi evini temizlemeyen sizin evinizi mi temizleyecek Allah aşkına ve bunca şeye eşin seni ezdirdiği halde tekrar hamile kalmışsın. Neden başka eve çıkmayı düşünmüyorsunuz tüm bunlara izin veren siz ve eşiniz ve bu değişmez
Canım eşim ayrı eve çıkmayı kabul etmez. Çünkü kaynanam sanki oğlu olmazsa yaşayamazmış gibi duygu sömürüsü yapıp kandırıyor eşimi. Kaynanamın hakkından ancak kayınbabam gelir. Dolap temizlemeye gelince,canım inan ilk evlendiğim zaman kaynanamı kendi annemden ayırmıyordum,yazık 50 küsür yaşında kadın deyip inip bayram temizliğini vs yapıyordum. Sonra baktım bunun huyu suyu değişmeye başladı. bir de ben işten çıkınca iyice kudurdu. istiyordu ki hep yanında olayım.

ben süpürgeyi babanızın tutmasına takıldım. o sırada eşiniz tam olarak ne iş görüyordu da o adamın elinden süpürgeyi almadı?
Canım eşim teravih namazına gitmişti. Kaynanamlar bi sofra toladılar kaçtılar hemen iş yapmamak için. Onun döktüğü kırıntıyı toplamak bana kaldı. Ben yapayım derken babam gelip aldı elimden. Yoksa eşim asla yaptırmaz babama.

Vallahı kocanız çok iyi anlayışlı mantıklı bir insan olsaydı annesinin agzına bakmazdı.Kimsenin agzına bakmazdı.Artık böyle kv demden çok çekiyorum diyenlere üzülmüyorum.Ana kuzusu kocam var diyenlerede üzülmüyorum.Evlenirken adamı nasıl tanıyorlar.Tanımak için ne yapıyorlar çok merak ediyorum.Bilgisiz cahil toplumuz.Eğitim sıfırın altında çogu yerde.KV deler evine hizmetçi aldığını sanıyor çocukları evlenince.Evlilik hizmetçilik demek degil.Buna çanak tutan akılsız gelinlerde var.Bir kere aç agzını cırla bakalım ne olacak.Sen ondan sıyrıklı olmazsan tepene binerler böyle.Benimkide bana kaynanalık yapmaya kalktı eski kafa ne oldu? aldı boyunun ölçüsünü gitti evine.Hemde oglu tarafından gönderildi.Yani kocanız dunya iyisi degil.Bir dahada benim evime .... girer. ruyasında bile göremez.
Bu yazdıklarımı genel anlamda yazdım. bu tür sorunu olan herkese

Eşin nasıl iyi bir insanmış. Eve insanları doldurmuş kaynanan ses etmemiş. Sana anasının evini temizletmiş ya da sen yapmışsın yine ses etmemiş. Bebeğin düşmüş ortalarda yok. Kusura bakma da burda en büyük suçlu eşin ve sensin
.Böyle bir adama hala iyi hatta çok iyi diyebilmek pembe gözlüklerin 1 km arkasında bakmak gibi bişey heralde.

Kadın tut annene yaptirma diyorum alıştırma diyorum öyle alisirlarsa öyle gider diyorum..benim annem de yapardi ederdi tee başka şehirden gelip ne oldu biliyomusun? Gebeligimde 4 ay hastanelerde surundum bana bakmadilar, annesi baksın oldu.bana da geç dank etti artık ne yardım ederim ne de yardım beklerim.cok zor durumdaysam yardimci alır minnetsiz yaptiririm. Bu arada allah bebisini sana bagislasin seni kirdiysam kusura bakma olur mu
Hayır canımestağfurullah bana kızan insanları anlıyorum. Çünkü zaten yeterince uzun yazmıştım gerçekten ne kadar yalnız ve yardıma muhtaç bırakıldığımı anlatmadım. Benim kaynanam kadar yüzsüz yok diyeceğim ama illa ki var herkste böyle bi tane. Heçen hafta bana dedi ki ay kızım bende bugün yanına çıkacaktım aslında.(Allah Allah dedim herhalde camları siliyorum vs yardım etmek istedi sandım). neden anne dedim. Ya ayak tırnaklarımı kes diye demesin mi???? Dedim herhalde sen ayağını bir metre kaldırırdın bende tırnağını keserdim. Ben önüme nasıl eğileyim ki dedim. Ay zaten merdiven çıkmayı gözüm kesmedi gelmedim o yüzden dedi.

Canım kaynananam 1 sene evvel rahim kanseri ameliyarı oldu ve rahmi alındı ama şu an hiçbir sıkıntısı yok şükür. Sadece şeker hastalığı var. insilün kullanıyor. Ama bir görseniz serzenişlerini, sanki şeker hastası değil de kötürüm ya da kanser bütün vücuduna yayılmış gibi. Öyle sinsi ki, eşimin duygularını kullanarak kendi tarafına çekmeye çalışıyordu hep. Ama kayınbabam eşimin gözünü açtı Allah razı olsun. şimdi eşim görümcemin bile annesine yardım etmek istemediğini gördükçe benden birşey istemeyi bıraktı.
Yazmıycaktım ama şeker hastası deyince tutamadım kendimi. Tıpkı benim kaynana modeli.. hem kendine bakmaz vaktinde yemez içmez. Bi bardak suyu bile üşengeçliğinden almaz. Sonra şekerim 400ün altına düşmüyo.. yere yatar debelenir ağlar sanki ölüm döşeğinde.. çok sinir bozucular çok iyi anlıyorum sizi..

Madem eşiniz anlayışlı verin cevabını geçin. Neden kaynanayı kafanıza takıyosunuz ki? Görmezden duymazdan gelin.. mesafeli olun uğraşmayın yaa Allah tez vakitte kurtarsın sizi bu sıkıntılarınuzdan

Sorma canım ya. İstiyorum araya mesafe koymayı. ama bi görsen kaynanamı 10 numara 5 yıldızlık hollywood oyuncusu. ben tek iken laf sokuyor, eşim varken ayy kızım seni özledim,aman tunahanıma dikkat et yorma kendini. Bu kadar iki yüzlü oyunculukla oscar kazanır o derece yani.

canım ya başka eve çıkmanın yolunu bulacaksın yada kv den oyunculuk kapacaksın yoksa üzülen gerilen yıpranan sen olursun, bir ömür böyle geçmez yahu:KK14:

Hayır canımestağfurullah bana kızan insanları anlıyorum. Çünkü zaten yeterince uzun yazmıştım gerçekten ne kadar yalnız ve yardıma muhtaç bırakıldığımı anlatmadım. Benim kaynanam kadar yüzsüz yok diyeceğim ama illa ki var herkste böyle bi tane. Heçen hafta bana dedi ki ay kızım bende bugün yanına çıkacaktım aslında.(Allah Allah dedim herhalde camları siliyorum vs yardım etmek istedi sandım). neden anne dedim. Ya ayak tırnaklarımı kes diye demesin mi???? Dedim herhalde sen ayağını bir metre kaldırırdın bende tırnağını keserdim. Ben önüme nasıl eğileyim ki dedim. Ay zaten merdiven çıkmayı gözüm kesmedi gelmedim o yüzden dedi.
Terbiyesiz kadin:oha: çok yüz vermissin sen bunlara. Kızı kessin sen niye kesiyon iykk,

Eşin nasıl iyi bir insanmış. Eve insanları doldurmuş kaynanan ses etmemiş. Sana anasının evini temizletmiş ya da sen yapmışsın yine ses etmemiş. Bebeğin düşmüş ortalarda yok. Kusura bakma da burda en büyük suçlu eşin ve sensin
.Böyle bir adama hala iyi hatta çok iyi diyebilmek pembe gözlüklerin 1 km arkasında bakmak gibi bişey heralde.
Canım bilmiyorsun ki ama kaynanam arkadan eşime neler söylüyor, bak ben sana söyleyeyim neler dediğini çünkü eşim bir kaç kez ağzından kaçırıp dedi. "ben kaç yaşında kadınım,ben mevlüt veriyorum,genç haliyle o mu veremeyecek",yüzüme yüzümede gelip dedi ki kaynanam ee düşük yapıyorsun ama onun ağrısı çok olmaz yatmana ne gerek var ki. Eşim diyor ki anne dinlenmesini söyledi doktor "şimdiki doktorlarda abartıyor"dedi. Ben düşük yaparken sırf eşim benimle ilgilenemesin diye hasta babasının bakımını üstlendi. Eşim hergün dededini hastanelere götürüyordu,stres küpüne dönmüştü eşim. Hergün dayılarından biri arayım babamıza şöyle bak böyle bak diyordu,"Allah rahmet eylesin dedesi ayrı uğraştırıyorsu,annesi-dayıları ayrı uğraştırıyorlardı.". İnan benim kaynanama dayanmak evlat dahi olsa Hz.Eyüp sabrı ister. Eşim kaç kes dayanamayıp tartıştı annesiyle. Kadın öyle bir oyuncu ki hemen ağlıyor, hasta ayağına yatıyor yataktan çıkmıyor. Yani canım evet eşim iyi bir insan. Ama yılan gibi bir annesi var. Çok iyi biliyorum ve gördüm ki eşim yataklara düşse gelip bir bardak su vermez, tek derdi oğluna işini yaptırmak. Kızlarını sevdiğinin yarısı kadar sevmiyor eşimi.

Boşuna demiyorum kv lerden nefret ediyorum diye
Geçen gün arkadaşım bir laf etti hiç unutamıyorum. Dedi ki annelerimiz kaynanadan ne hayır görmüş ki biz görelim. "Normal çocuklar masallarla büyürken,biz annelerimizin kaynanalardan neler çektiğini dinleyerek büyüdük"demişti. Gerçekten öyle canım.

Merhabalar arkadaşlar,

Nasıl başlayacağımı nasıl anlatacağımı bilmiyorum. Kayınvalidemle bir türlü anlaşamıyoruz. Eşimin yanında aman kızım yorma kendini dikkat et kendine diyor, eşim yokken ya da ailemin yanında "ee bizde hamileydik,hep oturarakta olmaz diyor.

Gelelim asıl meseleye. Arkadaşlar yaklaşık iki senedir evliyim. Kayınvalidemle altlı üstlü oturuyoruz. Evlendiğim ilk zamanlar çalışıyordum haftanın 6 günü ve ben istemediğim halde illa mevlut vereceğiz diye tutturup hiç tanımadığım insanlarla doldurdu evimin içini. Pazar günü mevlut verdiğimde görümcem evde olmasına rağmen evimde kahvaltı yapıp o kahvaltı sofrasını bile toplattırmadan aşağı indirdi kayınvalidem görümcemi. İnanın tek bir şeye bile ellerini sürmediler ve bütün hizmeti Anneannem ve annem yaptı. Hiç utanmadılar. Sonra kaynanamın eşimi doldurup doldurup bana göndermesi yüzünden sürekli kavga eder olduk,neymiş ben ona yardım etmiyormuşum. Görümcem daha tezgah silmeyi bilmez benden iki yaş küçük, o kadar ki kıyamaz kızına ama ben daha evlendiğimin ilk haftası bütün evi mutfağı mutfak dolaplarını herşeyini temizledim lakin buna rağmen yaranamadım. Yine bir gün eşimi böyle doldurup gönderdi. O gün gidip buzdolabını ve sonraki günde koltuklarını kaldırıp silip evini temizledim. Bilin bakalım ne oldu. Bacağımın ağrısından sendelemeye başladım ve bir gün sonra leke şeklinde kanamam oldu. Neden mi? Hamileymişim ve tüm doktorların söylediği hormonlarında vs bi sıkıntı yok, ağır mı kaldırdın?-EVET ve 3 doktorunda cevabı o kadar ağır kaldırmaya tabi ki düşük yaparsın oldu. Merak ediyorsunuz değil mi sonra ne oldu diye. Kayınvalidemin hiç umurunda olmadı düşük yapmam. Eşimi dedesine bakmak zorunda bıraktı ve ben eşime en ihtiyaç duyduğum dönemde doğru düzgün eşimi göremedim. Üstelik bana bakmadıkları için 10 gün belki düşük durur umuduyla annemin evinde istirahat ettim doktor tavsiyesi üzerine. Kaynanam bir kez oldun gelmedi. Görümcelerimde. Eşim beni hastaneye götürecek fırsatı zor buluyordu ve ya kardeşim ya komşumuz götürüyordu. Afedersiniz sanki gayrimeşru bir çocuğu düşürüyordum. Bu dönemde eşimle aramızdaki uçurum iyice açıldı. 10 gün sonra eve döndüm ev darma duman. Bir kez çıkıp bakmamışlar eşime sadece yemeğini vermişler. Allah razı olsun yine annem geldi ve eşimin tüm kıyafetlerini ütüledi evi temizleyip yemeğimi yaptı yine kadın. Geçen sene eşimle tatile gitmemize bile türlü bahaneler bulup engel oldu.

Şu an 36 haftalık hamileyim evdeki aklına gelebilecek her işi yine kendim yapıyorum. O kadar yüzsüzler ki eşim saflığından bunları iftara çağırıyor, iftara ya yarım saat kala ya 10 dakika kala geliyorlar.Bi sofraya bardak çanak koyuyorlar. Geçen gün kaynanam eteğinde biriken bütün ekmekleri yere silkeledi. Anne neden yere silkeledin yazık üstüne basılır kapı ağzı dedim,ee nereye silkeleyecektim dedi. Sonra ne oldu biliyor musunuz? Hiç ne görümcem ne kaynanam orayı toplamaya yanaşmadan kaçtılar, ben hep ekmeğin mübarek olduğu bilinciyle büyüdüm. Hemen elektrikli süpürgeyi getirip çekmek istedim ve kendi babam geldi halime baktı aldı elimden süpürgeyi 50 yaşındaki adam kaynanamın döktüğünü süpürdü. Daha burdalarken babam "kızım otur bak son ayın çok ayakta kaldın" dedi. Kaynanam yine "ee bizde hamileydik, hep oturmakta olmaz" dedi ve patladım artık. Dedim ki anne ne zaman oturduğumu gördün? Karnım burnumda ama her işimi kendim yapıyorum kim yardım ediyor ki bana,camlarımı bile kendim siliyorum dedim. Hemen lafı eşime çevirdi" ee söyle o silsin niye sen siliyorsun " diye. Ama kadar art niyetli bi insan ki eşime de bana söylediğinin aksini söylüyor,bizde işimizi kendimiz yapıyorduk hamileyken gibisinden. Dün ekmek döktüğü yeri babamın temizlediğini söyledim kaynanama ve görümcemden aldığım cevapla yıkıldım. Dedi ki" bencil olacaksın yenge sen hamilesin bırak yapsınlar". yüzsüz terbiyesiz. Mevlütte yardım etmediler, düşük yaptım kapımı açmadılar, bu hamileliğimde düşük tehlikem vardı yine bakmadılar, çok ağır grip geçirdim yine bakmadılar. Hep kendi ailem baktı bana ve evimin işini yaptı. Birde kalkmış bana aileme karşı bencil olmamı söylüyor. Ama bi iş olsun bi misafir olsun görümcem hemen girecek delik bulur ve bütün işler yine bana kalır ama kayınvalidemle görümcem kendimi geçtim karnımdaki bebeğe bile acımıyorlar. Daha ne laflar ettilerde anlatmıyorum artık. Çok uzun oldu ne olur kusura bakmayın ama artık tahammülüm kaldı. Doğumuma 3+4 kaldı hala onların benle uğraşmasına dayanmaya çalışıyorum. Ne olur bana bi akıl verin ne yapayım????
kocan adam olmazsa semer vurmaya daha çok devam ederler....bir cinnete bakar bu iş.

Terbiyesiz kadin:oha: çok yüz vermissin sen bunlara. Kızı kessin sen niye kesiyon iykk,
Ahh canıımm. kızı çoook narindir. Kendi der kaynanam" benim kızım çok nazlıdır,zora gelmez,hoş bende öyleyim ya" der. Kızı o gün yine dolaşmaya gitmişti arkadaşlarıyla. Asla evde durmaz asla. Annesine tahammül edemz. Hatta gelir bana der yenge annem beni sinir ediyor huzur vermiyor diye. Ben yapayım yavrum senin anan hadi yine,benim kaynanam. Sana bir bana 3 yaptırıyor diyemiyorum işte. Yüzsüzlükte çığır açmışlar.

Allah sabır versin vallahi canımya. Diyorum varsa yoksa annem. Kıyamıyorum evimde hiçbirşeye dokunma diyorum. Geçen gün kaynanamın bardağına çay doldurdu. Deim bir daha yaparsan çarpar düşürürüm o bardağı kaza süsü veririm dedim. Sakın dedim sakın. Kalksın kendi alsın çayını. Annem 40lı yaşlarda ama hayatını etkileyen türlü rahatsızlığı var. Diyorum sen benim evimde sadece yiyip gideceksin. Asla hiçbir şeye dokunmayacaksın. Vallahi sinirlendim yine bebeğim kasıldı yaa.

aynen..benim annemde gelince rahatsizliklarina ragmen bulasik varsa yikar ortaligi filan toparlar..ahhh gelde icimdekileri anlasin biri..kv geldi ulan kalk bi is yap..bulasik makinasinin icine bulasik kondu 3 gun calismadi, net! cok mu zor ilacini koyup calistirmak? illa ben yapicam..ayhh kv evde oturup tv izledi annem yemek yapti lohusaligimda ben cocuk emzirirken..ve bazi seyler var ya insan gercekten unutamiyor...ben cocuk emzirmisim gece 41 defa kalkmisim buna ragmen..kalkip kahvalti hazirlardim..o olmasaydida hazirliycaktim ama o sekilde olmazdi belki..bi insan kalkip oturup dururmu ya? nasil bi istir bu? nasil rahat eder insan oglunun evinde o sekilde? kimse yapmadigi icin bana kalirdi o halimde..ha tam catalimi daldircakken bebek uyanir geri kostur kostur emzirmeye..evde bi cocuk daha dolasmasa kalkmazdim yerimden belki ama..bi cocugum daha var yemek yemesi lazim..boyle gitti..kv kp uzaklar ama ona ragmen huzurumuzu birakmadilar..yaptiklarindan ya da yapmadiklarindan bir tanesi diyelim..daha neler var neler..bu insanlara iyilik yapmiycan ama iste kocan olacak adamin odunluguda zor.

sen simdi kendini uzmiycen guzel guzel dogurcan bebegini birak ev daginik kalsin..fazlada gelip gitmesinler..gelirlerse kapiyi acma mumkunse..uyuyordum filan dersin. onlari mi dinliycen birde o halinde. bu kadar guzel zamanlari zehir yapiyorlar ya Allah sorsun onlardan hesabini.

Geçen gün arkadaşım bir laf etti hiç unutamıyorum. Dedi ki annelerimiz kaynanadan ne hayır görmüş ki biz görelim. "Normal çocuklar masallarla büyürken,biz annelerimizin kaynanalardan neler çektiğini dinleyerek büyüdük"demişti. Gerçekten öyle canım.
Vallaha oyle canm ben nisanliyken hepsi melekti evleneli on ay oldu aynı evde oturuyoruz bıktım artk nisanliyken kb ve kv kol kola gezerdik evlendikten sonra 360 derece değiştiler eşimde tanıyamıyorum ailemi dedi vallaha Kaynanam simdi sultanlar gibi kenara çekiliyor oturuyor her işi ben yapıyorm ha yapmak zoruma gitmiyor kendi evim olsa yapacktm yine ama hastalıktan gebersemde gelip bana is buyuruyor bak o oruç tutmuyor ben orucluyum bi kez olsun kalkıp yemek hazırlamadı sahura bile kalkmıyor ya bizi arıyor kalkın diye uyuya kalırsak hepsi ayri bi konu vallaha

kocan adam olmazsa semer vurmaya daha çok devam ederler....bir cinnete bakar bu iş.
Canım diğer arkadaşlara anlattım. Tüm sorun kaynanamda. Eşimi hiçbirşey yapacak halim yok çok hastayım deyip acındırıyor sürekli. İnan yürümeye çıkıyoruz 5 dakika ancak yürüyor. Sonra diyor ki ay ben çok yoruldum şekerim düştü. Eşim kızıyor evde hareketsizsin dışarda bu kadarcık yolu yürümek zor geliyor ilerde ne yapacaksın diye. E ne yapayım yaşlıyım hastayım diyor. Sanki 90 yaşında.

X