Kayınvalidem ve Görümcemin Bana ve Aileme tavrı

eşin seni çok düşünüyor olsaydı kv nin gelin evimi temizlemiyor diye doldurmya çalıştığında cevabını verir seni kullandırtmazdı.2. Seçenekte annesine he der geçer sana da annemin dediklerini takma derdi .
Canım problem bu ya zaten. Böyle söylemiyor eşime, böyle söylese alır cevabını. Evlat ya işte kullanıyor bir güzel. Eşim yanına her gittiğinde çamaşır astım yoruldum,mutfağı topladım şekerim düştü,markete gideceğim elim ayağım tutmuyor,soğuk aldım çok hastayım heep böyle ya şaka sanırsınız belki ama yalan değil hergün bu ya da buına benzer kesin söyler. Eşimde o yüzden annesine yardım etmemi istersi sürekli. Şimdi durumun farkında. Madem yapamıyorsun bi kadına para verelim her ay gelsin bi kere komple temizlesin gitsin dedi. Kaynanamın çok zoruna gitmiş =)

Canım benim,Allah yardımcın olsun..açık açık söyle;laf vur korkma;Esin'e politik ve söyle..lohusa depresyonuna girersin.ben girdim bu tip cahiller yüzünden.lutfen böyle hissedersen doktora git.dogumdan sonra annen bebisinin yanında durduğunda;bol bol uyu dinlen.
Aslında lohusa depresyonuna girmiş gibi yapıp burunlarından fitil fitil getirebilirim =) =) çok şahane olur valla eve adım atmazlar.

ben bu konuyu aradim kendimi buldum.
bende kaynanamla atlı üstlüyüm.
kaynanan sana söleyemiyomuş ya oğluna sölüyor bu benzer durumu bende yaşiyorum.
bana bakarak yapıyor bunu nesi var bilmiyorum:/
işitme kaybım var ama engelli degilim. anlamiyorum duymuyorum diye eşime sölemesi. eşim tercüme ediyo o konuda. güceniyorum buna:KK43: eşim de biliyo
görümcemle çok şükür çok iyiyiz sorun yok. ama takmiyorum takamiyorum ki kafaya.
bebek var bende 3,5 aylık çok şükür. kaynanam çok düşkün bi an olsun kucaktan indirmiyor bu durumdan ben memnunum...
hemen hemen hergün görüyo torunu.
seninkiler fena torunu senden uzaklaşmaya çalışırlarsa sakin aman sakin izin verme.
mamayada alıştırmayin biberonda verme.
belki görümcen gelir hergün yanina yegenini görmeye. kapıyı açma derdim sana faydasi yoksa...
benimki geliyor hergün bişey diyemiyorum ki:KK43: uyuyor diyorum öle.
seninle belki ayni kaderimiz paylaşiyoruz da ben mi çok safim bilmiyorum herşeyi kendimi sorumlu olarak tutuyorum..
Canım sen neden üzüyorsun kendini ya. Boşversene, Allah aynısını kaynananın sevdiğine şirin evladına yaşatınca görürüm ben onun ayy kızım eziliyor demelerini. Görümcem iş görsün 5 km uzağa kaçar. Çıkıpta çocuğumu çok seveceğini sanmıyorum inşallah =) . Doğumdan sonra annem bana kalmaya gelecek gibi. Kaynanam annemden bi çay istesin bak nasıl koparıyorum zılgıtı.

Bütün suç sende neden onlara yaranmaya çalışıyorsun ki iftara çağırıyorsun veya eşin seni çok mu seviyor ki annesi doldurup senin üzerine gönderiyor sana değer vermeyen bir aile eşinde dahil tabi buna ve sen hala o evdesin
Canım durumu diğer cevaplarda anlattım epey uzunca şu an yazamıyorum k.bakma. Ama özetlersem eşim annesi sürekli kendini acındırdığı için hastayım vs diye yardım etmemi istiyordu. Zatennartık durumu bildiği için ikisinide hiç çağırmaz bize.

Valla canım onlar her laf söylediğinde gidip evlerini süpürüp silersen gördüğün değer ancak bu kadar olur
Sen kendinin evladının kıymetini bilmedikten sonra hiç kimse bilmez

Merhabalar arkadaşlar,

Nasıl başlayacağımı nasıl anlatacağımı bilmiyorum. Kayınvalidemle bir türlü anlaşamıyoruz. Eşimin yanında aman kızım yorma kendini dikkat et kendine diyor, eşim yokken ya da ailemin yanında "ee bizde hamileydik,hep oturarakta olmaz diyor.

Gelelim asıl meseleye. Arkadaşlar yaklaşık iki senedir evliyim. Kayınvalidemle altlı üstlü oturuyoruz. Evlendiğim ilk zamanlar çalışıyordum haftanın 6 günü ve ben istemediğim halde illa mevlut vereceğiz diye tutturup hiç tanımadığım insanlarla doldurdu evimin içini. Pazar günü mevlut verdiğimde görümcem evde olmasına rağmen evimde kahvaltı yapıp o kahvaltı sofrasını bile toplattırmadan aşağı indirdi kayınvalidem görümcemi. İnanın tek bir şeye bile ellerini sürmediler ve bütün hizmeti Anneannem ve annem yaptı. Hiç utanmadılar. Sonra kaynanamın eşimi doldurup doldurup bana göndermesi yüzünden sürekli kavga eder olduk,neymiş ben ona yardım etmiyormuşum. Görümcem daha tezgah silmeyi bilmez benden iki yaş küçük, o kadar ki kıyamaz kızına ama ben daha evlendiğimin ilk haftası bütün evi mutfağı mutfak dolaplarını herşeyini temizledim lakin buna rağmen yaranamadım. Yine bir gün eşimi böyle doldurup gönderdi. O gün gidip buzdolabını ve sonraki günde koltuklarını kaldırıp silip evini temizledim. Bilin bakalım ne oldu. Bacağımın ağrısından sendelemeye başladım ve bir gün sonra leke şeklinde kanamam oldu. Neden mi? Hamileymişim ve tüm doktorların söylediği hormonlarında vs bi sıkıntı yok, ağır mı kaldırdın?-EVET ve 3 doktorunda cevabı o kadar ağır kaldırmaya tabi ki düşük yaparsın oldu. Merak ediyorsunuz değil mi sonra ne oldu diye. Kayınvalidemin hiç umurunda olmadı düşük yapmam. Eşimi dedesine bakmak zorunda bıraktı ve ben eşime en ihtiyaç duyduğum dönemde doğru düzgün eşimi göremedim. Üstelik bana bakmadıkları için 10 gün belki düşük durur umuduyla annemin evinde istirahat ettim doktor tavsiyesi üzerine. Kaynanam bir kez oldun gelmedi. Görümcelerimde. Eşim beni hastaneye götürecek fırsatı zor buluyordu ve ya kardeşim ya komşumuz götürüyordu. Afedersiniz sanki gayrimeşru bir çocuğu düşürüyordum. Bu dönemde eşimle aramızdaki uçurum iyice açıldı. 10 gün sonra eve döndüm ev darma duman. Bir kez çıkıp bakmamışlar eşime sadece yemeğini vermişler. Allah razı olsun yine annem geldi ve eşimin tüm kıyafetlerini ütüledi evi temizleyip yemeğimi yaptı yine kadın. Geçen sene eşimle tatile gitmemize bile türlü bahaneler bulup engel oldu.

Şu an 36 haftalık hamileyim evdeki aklına gelebilecek her işi yine kendim yapıyorum. O kadar yüzsüzler ki eşim saflığından bunları iftara çağırıyor, iftara ya yarım saat kala ya 10 dakika kala geliyorlar.Bi sofraya bardak çanak koyuyorlar. Geçen gün kaynanam eteğinde biriken bütün ekmekleri yere silkeledi. Anne neden yere silkeledin yazık üstüne basılır kapı ağzı dedim,ee nereye silkeleyecektim dedi. Sonra ne oldu biliyor musunuz? Hiç ne görümcem ne kaynanam orayı toplamaya yanaşmadan kaçtılar, ben hep ekmeğin mübarek olduğu bilinciyle büyüdüm. Hemen elektrikli süpürgeyi getirip çekmek istedim ve kendi babam geldi halime baktı aldı elimden süpürgeyi 50 yaşındaki adam kaynanamın döktüğünü süpürdü. Daha burdalarken babam "kızım otur bak son ayın çok ayakta kaldın" dedi. Kaynanam yine "ee bizde hamileydik, hep oturmakta olmaz" dedi ve patladım artık. Dedim ki anne ne zaman oturduğumu gördün? Karnım burnumda ama her işimi kendim yapıyorum kim yardım ediyor ki bana,camlarımı bile kendim siliyorum dedim. Hemen lafı eşime çevirdi" ee söyle o silsin niye sen siliyorsun " diye. Ama kadar art niyetli bi insan ki eşime de bana söylediğinin aksini söylüyor,bizde işimizi kendimiz yapıyorduk hamileyken gibisinden. Dün ekmek döktüğü yeri babamın temizlediğini söyledim kaynanama ve görümcemden aldığım cevapla yıkıldım. Dedi ki" bencil olacaksın yenge sen hamilesin bırak yapsınlar". yüzsüz terbiyesiz. Mevlütte yardım etmediler, düşük yaptım kapımı açmadılar, bu hamileliğimde düşük tehlikem vardı yine bakmadılar, çok ağır grip geçirdim yine bakmadılar. Hep kendi ailem baktı bana ve evimin işini yaptı. Birde kalkmış bana aileme karşı bencil olmamı söylüyor. Ama bi iş olsun bi misafir olsun görümcem hemen girecek delik bulur ve bütün işler yine bana kalır ama kayınvalidemle görümcem kendimi geçtim karnımdaki bebeğe bile acımıyorlar. Daha ne laflar ettilerde anlatmıyorum artık. Çok uzun oldu ne olur kusura bakmayın ama artık tahammülüm kaldı. Doğumuma 3+4 kaldı hala onların benle uğraşmasına dayanmaya çalışıyorum. Ne olur bana bi akıl verin ne yapayım????
Ben kendi gorumcemi yazsam aklin oynar ne ben ne esim gorumcemle konusmuyoruz ve sehir disinda yasiyoruz o yonden sansliyim kayinvalidem bazen iyi bazen kotu ama kizida kendine cekmis ben hep mesafeliyim kayinvalideme karsi bence eşin seni seviyorsa hamileligin boyunca hic konusma sen stres yaparsan bebekte etkilenir bir arkadasim oyle yapti evleri yakindi hamileligi boyunca hic kayinvalidesiyle konusmadi gelmedi gitmedi sende oyle yap konussan bile mesafe koy arana ve hersey esinin elinde bunuda unutma

Canım eşim çok iyi bir insan Allah ondan razı olsun. Hep kayınvalidemin şişirmeleri yüzünden sıkıntı yaşıyoruz. O da sağolsun kayınbabam geldi benle herşeyi konuştu ve eşimle bu konu hakkında özellikle görüştü. Adamcağız bana ve eşime çok destek oldu. Şimdi kayınvalidem öyle istediği gibi şişiremiyor eşimi. Bu yüzden bana başka eşime başka oynuyor bizi birbirimize düşürme çabasından. Ama pabuç bırakmıyorum. Çok şükür eşimle aramız iyi şu an ama annesi ve kız kardeşi çok üstüme geliyor, o da bir kaç kez sinirlendi bu yüzden ama kayınvalidem yüzsüz ötesi. Bu arada bu ikinci gebeliğim. Neredeyse iki yıl oldu evleneli. İlk gebeliğim düşükle sonuçlandı.
Esin akli basinda olsa inlarin doldurusuna gelmez zira benim esim doldurusa gelseydi biz suan evli bile olamazdik o kulak arkasi yapti bazen bisey soyluyor ben hemen anliyorum annen senimi doldurdu diyorum cok nadir oluyor ama esim herzaman yanimda cunku ben o sekilde yaptim eger herseye evet deseydim esimi doldurup doldurup ustume salarlardi

Öyle canım haklısın. Şu an eşim eskisi gibi kulak vermiyor annesine şükür. Ama kaynanama bundan sonra hakkettiği gibi davranıcam. Bana yaptıklarından dolayıda on Allah'a havale ediyorum.
Esin akli basinda olsa inlarin doldurusuna gelmez zira benim esim doldurusa gelseydi biz suan evli bile olamazdik o kulak arkasi yapti bazen bisey soyluyor ben hemen anliyorum annen senimi doldurdu diyorum cok nadir oluyor ama esim herzaman yanimda cunku ben o sekilde yaptim eger herseye evet deseydim esimi doldurup doldurup ustume salarlardi

Canım bi kaç yerde anlattım eşimi nasıl zorlayarak bizi bu durumlara soktuklarını. Eşimle konuştum konuyu açtığım gün ben zorlanıyorum yapamıyorum diye. Bana direk verdiği cevap "canım zaten senden kimsenin bi beklentisi olamaz,asla yorma kendini,annemler hazırlasınlar yemeği, ben onlarda yerim,sen yeterki kendine dikkat et dedi" tabi kaynanam beni arıyor iki gün sonra diyor ki "kızım sende mi yesek bizde mi" . Sorusunu hhiiiç kale almadım, bamya pişirdim istersen göndereyim dedim. Çok fena bozuldu,ben makarna salatası yaptım yollayayım mı dedi, herşey var gerek yok sağol anne dedim =) . Süngüleri düştü. Eşimin de ailesinden tesellisi düştü. 37 haftaya girdim çünkü ve eşim hergün çağırırlar belki diye bekliyor farkındayım. Ama oralı bile değiller. Amaaan hiç umurumda değil. Yeter ki uzak dursunlar bizden. Zaten eşimin orda birşey yemesini istemiyorum. Eşimi doldurmaya fırsat kolluyor. Eşimde çabamı gördükçe daha çok benimsiyor yuvasını.

İnşallah akıllanır ne diyeyim. Hayırlısı ile kucağınıza alın inşallah bebeğinizi.

Hata sende. Niye kaynana evine gidip temizlik yapıyosun? Seni hizmetçi olarak mı aldılar? Koltuk silmek ne ya?

Arana mesafe koy sende. Daha niye hala gelip temizliğimi yapmıyolar yardım etmiyolar diyosunki? Sende de beklenti var. Çağır kadın ver 100 lira yapsın. Kaynananla da görüşme.

Eşimin annesi hastayım vs dediğinde 1-2 kere onlardayken yardım edeyim dedim. Sonra eşim kenara çekti beni, bir daha böyle bir şey yapma, kimseyi alıştırma, sen yokken nasıl yapıyordularsa öyle yapacaklar işlerini dedi. Annesi kendini acındırıyor eşim ondn böyle deme yani. Anakuzusu olmaya aday bir eşin var. Bir boyun eğersen eskiye döner her şey

Canım sen neden üzüyorsun kendini ya. Boşversene, Allah aynısını kaynananın sevdiğine şirin evladına yaşatınca görürüm ben onun ayy kızım eziliyor demelerini. Görümcem iş görsün 5 km uzağa kaçar. Çıkıpta çocuğumu çok seveceğini sanmıyorum inşallah =) . Doğumdan sonra annem bana kalmaya gelecek gibi. Kaynanam annemden bi çay istesin bak nasıl koparıyorum zılgıtı.
Üzülme o görümce de zulmü görecek evlenince. Sonra ayy kızıma ne olmuş diyip sana bal gibi anlaticak. Ne çektiyse aynısını çeker etme bulma dünyası.. çok şükür gorumcem iyi etme bulma dünyasında ne olacağı biliyor ona göre davranıyor. Sinirlenince ağzı fena yamulur olsun sinirden o diyorum sanırım safim öyle hissettim buradaki yorumları okuyunca. Kendini annengil kullanmasini izin verme kendini ezdirme.

X