Sebze Yemekleri Kaşarlı Karnabahar Köftesi-Öncü Pul Biber Sponsorluğunda

Nevreste

Yeniden ☀
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
291.787
599.665
43
Merhaba yemek yarışması takipçileri
Kategorimiz ''Kış Sebze Yemekleri''
Ben de sık yaptığım bir tarif ile katılmak istedimAslında bu tarif benim için 3. alternatifti fakat diğerleri için bazı engeller çıktı..Ben de bugün bu tarifi yaparken resimleyip katılmak istedim..Yoksa yine birşeyler çıkıp katılamıyacağım

Kış aylarında mutlaka yapılan karnıbaharı en çok bu tarif ile yapıyorum.Çocuklara farklı tariflerle yedirmeyi denedim.Yiyorlar ama severek yemiyorlar..Ben de birkaç yıl önce bu tarif ile karşılaştım ve denedim,beğendik..Tarif kızartma ama istenilirse köfte harcına 1 veya 1/2 çay bardağı sıvı yağ eklenerek pişirme kağıdı serilen tepside pişirilebilir..Kızartma çok sık yapmıyorum sadece bu tarifi yapıyorum diyebilirim.Bu sebeple kışın 3-5 kez yapılmanının bir mahsuru olmaz diye düşünüyorum..Daha önce yapmadıysanız mutlaka denemenizi öneririm..
shapee ikiz kardeşim tarifimiz alakasız ama biz seninle yine ikiz kardeşiz..Sebze kardeşliği
Evet lafı uzatmadan tarifimize geçelim..

Malzemeler
  • Orta boy karnıbahar
  • 2 adet yumurta
  • 4 adet kuru soğan(4-5 dal taze soğanda olabilir)
  • Yarım demet maydanoz
  • 1 su bardağı galete unu
  • 1 su bardağı mısır unu(resim çekerken eklemeyi unuttum)
  • Biraz pulbiber, karabiber
  • Ve tuz
  • Ortası için kaşar peyniri dilimleri
  • Kızartmak için sıvıyağ
Yapılışı

Karnıbaharı ayıkalayıp yıkayın tuzlu suda haşlayın suyunu iyice süzüp derin bir kaba alın.

Çatalla kanıbaharın hepsini iyice ezin.

• İnce ince kıyılmış soğanı ve maydanozu ,yumurtaları, galeta ununu,mısır ununu baharatlarını,tuzunu ilave edip iyice yoğurun harcınız biraz cıvık olması önemli değil şekil alıcak kıvama gelmesi yeterlidir .

İhtiyaca göre biraz daha galeta unu ve mısır unu ekleyebilirsiniz,yaptığınız harçtan yumurtadan biraz küçük parçalar alın elinizle hafif yassı yapın üstüne kaşar peynirini koyup harcı kaşarın üzerine kapatın.

Elinizle kaşar peyniri hiç gözükmeyecek şekilde köftelerinizi düzeltin diğer kalan karnıbabarlı harcıda aynı şekilde içine kaşar dilimlerini yerleştirin.

Kızgın sıvıyağda önlü arkalı kızartıp sıcak sıcak servis yapın yanında yoğurt, ketçap,mayonezde güzel gidiyor .Bu tamamen sizin zevkinize kalmış..

Afiyet Olsun
    Sunuma geçelim

• Yarışmaya katılan tüm arkadaşlarıma başarılar dilerim

Karnabahar Faydaları Saymakla Bitmiyor!
    Yemeği yapılan, kızartılan ve fırında kaşar ile birlikte pişirilen karnabahar faydaları saymakla bitmiyor. Sağlık açısından birçok faydası bulunan bu şifalı sebze, kış aylarında birçok şekilde değerlendirilir. Brokoli ile benzerliği ile meşhur bir sebzedir. İşte karnabaharın faydalarından birkaçı şöyledir:
    1. Karnabahar ortalama 25 kaloridir.
    2. Vücudun vitamin ihtiyacının bir bölümünü karşılar. A, B1, B2, C ve E vitaminlerini içerir.
    3. Kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum açısından zengin bir sebzedir. Ayrıca içeriğinde sülfür, silisyum, klor ve demir de bulundurur.
    4. Sağlıklı, dengeli ve düzenli bir beslenme için uygundur. Sağlıklı yaşamak isteyenlerin tercihidir. Özellikle buharda pişirilmesi ve suda haşlanması ile diyet yapan kişilerin yada hastaların tercih ettiği bir sebzedir.
    5. İdrar söktürücüdür.
    6. Mide rahatsızlıklarına karşı da koruyucu etkisi vardır. Mide hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
    7. Vücudu toksin maddelerden arındırması da karnabahar faydaları arasındadır.
    8. Özellikle karaciğeri toksinlerden temizler, karaciğer için çok faydalıdır.
    9. Şeker hastalığı olan kişilerin de rahatlıkla tüketebileceği ve fayda bulabileceği bir sebzedir.
    10. Cinsel isteği arttırıcı etkisi vardır, bununla birlikte cinsel gücü de arttırır.
    11. İyi bir folik asit kaynağıdır, günlük folik asit ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaya yardım eder.
    12. Kalp için de oldukça faydalı bir sebze türüdür. Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
    13. Obezite riskini azaltır.

Son düzenleme:
Kardesligimiz bakii

Canim ellerine sağlık tarifine de sunumunu da bayıldım :)
Benim tarifi yapsaymissin zaten bu kadar güzel olmazmiiiis
Çok beğendim

Canım nevrestem Ellerine sağlık mis gibi olmuş bende yaparım kızıma eşime yoksa yemiyorlar cidden içine kaşar koymamıştım bidahaki sefere onu da yapayım başarılar dilerim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…