Popüler Konu Karbonhidrat Diyeti Deneyimlerimiz

size cook enteresan bir link daha alin okuyun ben okumaya doyamiyorum okadar güzel yazmiski
eski bir obezin günlügü :)

Sanırım bugüne dek hiç bu kadar şeffaf bir yazı yazmamıştım. Ben, kilo almadaki en büyük nedeni babam olarak görüyorum. Onun o fütursuzca çocuk yetiştirişinde ve nedense yaptığı her şeyde mutlaka bir doğruluk ya da haklılık buluşunda... ıştahsız ama sağlıklı bir çocukken boynuma yapışan elinin kafamı zorla yemek tabağına sokuşunu hala unutabilmiş değilim. Daha 8-10 yaşında çocukken 2'şer 2'şer yediğim tostları, sandviçleri de... ınsanın önünde nasıl bir model olursa eninde sonunda o model olarak koyuyor kendi cümlesinin noktasını. Babama göre "az yemek" "az pişirmek" hep ayıptı. Etsiz bir sofraya asla oturmazdı. Evde ne zaman bir sorun çıksa (annemle ne zaman kavga etseler misal) bir koşu pastaneye gider o tatsızlığı aldığı pastalarla, böreklerle tatlıya bağlardı. Ona göre "erkek adam" erkek adam gibi yemeliydi; yani kıtlıktan ya da insanlıktan çıkmış gibi... "Ohhh ye koçummmm" derdi bana hep. Sonra da dalga geçerdi çok yedim diye. Babamın aşırılıklarının aşırılık olduğunu bile anlayamayacak ve onları norm olarak kabul ederek büyüyecek kadar küçüktüm. Aslında kendisi 35 yaşına kadar gayet de zayıf bir adamdı. Sonradan bir deve dönüştü o başka mesele. Babamın gizli bir blumia hastası olduğundan şüpheleniyorum. Aslında şüpheye gerek bile yok, öyle! Akşama kadar bir şey yemez, akşam evine gidince tencerenin tamamını yer, eğer yiyememişse, aralıklarla mutfağa gider gelir yer ve en nihayetinde hepsini gidip tuvalete kusar. Protein, süt vesaire gibi efsanelere sonuna kadar inanır ve et yemeyen bir insanı dimağı almaz, algılayamaz. Her şey hep çoktur, kocamandır, büyüktür!

132 kiloyu vurduğum gün beni en çok yaralayan babam gibi sonlanmış olmaktı. Onun yeme içme alışkanlıklarını edinmek ve o yaşıma kadar yemeği ruhsal sıkıntı kuyularından çıkıp gün ışığı görmek için bir araç yapmış olmam beni gerçekten yıktı. Çünkü en son olmak istediğim şey "babam gibi" olmaktı. Bizi yanyana görenler "ayın babana benziyorsun" dediklerinde çıldıracak gibi olurdum. Hala olurum... Yemekle ilgili kurulmuş tüm yanlış ilişkilerimi babamın yüzünden kurduğuma inanıyorum.
549 gün önce hayatımı kurtarmaya karar verdiğimde en çok istediğim şey babamdan çok farklı bir insan olabilmekti. Mesela babamın çok sevdiği "toptan" alışverişleri vadır. O kadar nefret ederdim ki her şeyin "en büyük boyunu" almaktan şimdi bir şey alacak olursam hep "en küçüğünü" alıyorum. 10 kere markete gideceğimi de bilsem hep en az miktarlarla alıyorum. Evdeki o kocaman tabağı çanağı da attım zaten. Her şeyi hep en küçüğünden kullanıyorum. Küçük tencerelerimiz, küçük tabaklarımız ve küçük saklama kaplarımız var. Herhangi bir yiyecek hazırlarken kaç kişi yiyecekse o kadar hazırlıyorum. Herkes yedikten sonra hiçbir şey kalmıyor geriye. Bazen annem şaşırıp da salataları falan "çok" yaptığında esip gürlüyorum; "kim yiyecek bu kadar şeyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii?" diye... Biliyorum hoş değil ama kendime hakim olamıyorum.
Açlıktan bu kadar haz alıyor olmamın en büyük nedeni vaktiyle aç kalmaya hiç fırsatımın olmaması. 15'er günlük tuttuğun sıvı oruçları ya da 36 saat boyunca sadece suyla oruç tutabiliyor olmak beni o eski günlerden tamamen uzaklaştıran bir uç! Belki de en çok bu nedenle yani diğer uçtan koşarak uzaklaşmak istediğim için başka bir uçta bu kadar ısrarla mesken tuttum. Bilmiyorum... Zaman içerisinde kazanılan alışkanlıklar istesek de istemesek de kendilerine sağlam yer ediniyorlar hayatlarımızda ve kurtulmak için çok derinlerden kazımaya başlamak gerekiyor.
Her zaman söylüyorum, insan kendinin en iyi arkadaşı ya da düşmanı olabilir. Bunların yanında kendi kendimizi iyileştirebilecek güce de sahibiz. Ben halüsinasyon görmedikçe bir psikiyatra gitmeyi düşünmem mesela. Ne yaptıklarını halen anlayabilmiş değilim. Seneler"le" yaşanmış bir hayatın neresini 1 saatlik seansa sığdırıp, kargacık burgacık yazılmış bir reçete satırıyla nasıl düzeltebilirim?
ınsan kendine dürüst oldukça, olabildikçe ve o dürüstlüğün derecesi arttıkça daha başarılı olabiliyor hayatta. Bugün ben, zayıflamayı ve zayıflarken hayatımda gerçekleştirdiğim değişiklikleri en çok babama olan benzerliklerimi silmek için yapıyorum. Önündeki modele göre kendini kodlayarak büyüyen insanın seneler boyunca "görerek" öğrendiği şeyleri unutması gerçekten çok sancılı bir süreç! Ama başarılabilir. Ben herkesin eğer "yeteri kadar" isterse kendini değiştirebileceğine inanıyorum. Herkes "yeteri kadar" isterse kendi kendinin doktoru olabilir, hayatının çıkmazlarına şifa bulabilir.

Bleeker'la uzun bir zamandır arkadaştık. 4 seneyi aşkın bir zaman... Eskiden bize geldiğinde falan adamın gırtlağına sarılıyordum "ye" diye. Kek, börek yapmışsam en az 4 kere dolduruyordum o tabağı misal. Nefret ediyormuş bu durumdan yeni yeni söylüyor. Ben de aynı babam gibi davrandığımı yeni yeni anlıyorum. Eskiden bana "Juno neden bu kadar çok yapıyorsun, 1 kişiyim ben" dediğinde, "canım, ne bileyim ben, 'erkeksin' işte çok yemen gerekmez mi?" diyordum. Aynı babam gibi... Erkeklerin fil olmadıklarını sonradan öğrendim. Bleeker çok az yiyen, çok yiyince sinirleri bozulan, yağlı yemeklerden nefret eden, ot yiyince ya da meyve yiyince, üzerine bir de spor yapınca acayip mutlu olan bir adam. Halen bile salata hazırlayacak olduğum zamanlarda dahi uyarıyor; "Juno sadece 2 kişiyiz, ona göre hazırla" diyor. Haklı! Halen dahi kendimi kaybettiğim, "aşırılıklara" gittiğim zamanlar oluyor. Ama öğreniyorum! Amaç da bu zaten. Düşe kalka, hata yapa yapa, arada geriye de sararak öğrenmek! Öğrenmekten vazgeçmemek!
Genetik miras dediklerinin ne kadarı hakikaten değiştirilemez bilmiyorum ama bence anne babadan öğrenilmiş "tepkiler, davranış biçimleri, yemek yeme davranışları" her ne kadar kalıtımsal görünse de değiştirilebilirler. Ben yaptım oradan biliyorum!

isminivermekistemeyenbirizleyici.blogspot.com sitesinden alıntıdır....

Son düzenleyen: Moderatör:
arkadaşlar bende başlamak istiyorum
aslında 5 günde 5 kglik diyete başlıcaktım
ama bu daha iyi gibime geldi yarın başlasam
benide alsanız aranıza:)şuan reglimin 2.günü
başlasam olurmu yarın?

canim hosgeldin aramiza :) tabiki kapimiz herkeslere acik :) yarismaya katilmak icin selintepe arkadasa not birak

boy kilo hedefkilo cuma günü tartilcaksin ondan önce yok ama :KK66:

SELİNİM boyum 1.61 . 70 kilo başladım 20 günde 7 kilo gibi verdim... sayende hergün daha inceliyorum........bu arada biz kadınlarla erkekler ne kadar farklıyız.. benim eşim yıllardır 140 kilo.ben ne 50 kiloyken ne 70 kiloyken bi kere bile ağzımı açıp rencide etmedim...BURAKSEFA yı okudum da....yazıklar olsun bu millete ....ayrıca buraksefanın boyu ve kilosu gaaaaaaaaayeeeeeeet normal...bu diyetle 1 haftada 4-5 kilo verir, kocası da görür...belki de sevgi bekleyen taraf da değişir....çok da iyi olur..

20 günde 7 kilo, sana waaww diyorum Hatun harikasın. Evet malesef kadınlarla erkekler çok farklı, ben de eşime hiç karışmam kilo konusunda, sağolsun o da bana karışmaz. buraksefa bu diyeti aynen senin gibi uygularsa bence de bir haftada gider çünkü o kadar az ki vermesi gereken kilo.

sekerim düstü diye biraz tatlil ya yöneldim.kafam biraz yerine geldi yarin yine devamm
diyete napayim rahatsiz oluyomm

ayçacım aynen öyle, geçmiş geçmişte kalır, zaten zaman geçtikçe tatlı isteğin azalacak, o yüzden yedim diyetim bitti diye düşünme, aynen devam. Bu arada 0 şekerli tatlı buldum çok sıkışırsan deneyebilirsin. Bolulu Hasan Usta varsa bulunduğun yerde, diyabetikler için 2 çeşit sütlü tatlıları var, kazandibi ve muhallebi. porsiyonlar çok küçük o yüzden içindeki un çok fazla canını sıkmaz, bir porsiyon yetiyor da artıyor bile o tatlı krizini aşmaya. canın tatlı çektiğinde ondan yiyebilirsin. Normal tatlı gibi tadı ama hiç şeker yok süper bişey. Yine içine tatlandırıcı koyup kendi tatlını kendin de yapabilirsin, süt ürünlerinden. Yavaş yavaş başaracağından eminim.

bu ben oluyorum galiba kaydirigubbakcemile3valla ayakta alkışlıyorum 30 larda 20 lerde bitirenleri günü yani.ya valla düşünüyorum da biz daha doğrusu ben bu kiloları aldımıza göre her öğünde 70 den fazla karbon almış olmalıyız.yani bi günü 200 karbonla felan kapattımız olmuştur:KK1:[/QUOTE

Mesaj yerine gitmiş, kesinlikle sensin o :) Benim eşim de burnumun dibinde yer o tür zararlı şeyleri ve utanmadan bi de bana teklif eder. Sırf eşim için bi bakış geliştirdim, bana yemem için birşeyler uzattığında, 7 numaralı bakış diyorum ben ona, gözbebeklerinin taa içine bakacaksın sert bi şekilde o tür tekliflerde. Benimki ehlileşti hemen anlıyor geri çekiliyor :)))

Mesaj yerine gitmiş, kesinlikle sensin o :) Benim eşim de burnumun dibinde yer o tür zararlı şeyleri ve utanmadan bi de bana teklif eder. Sırf eşim için bi bakış geliştirdim, bana yemem için birşeyler uzattığında, 7 numaralı bakış diyorum ben ona, gözbebeklerinin taa içine bakacaksın sert bi şekilde o tür tekliflerde. Benimki ehlileşti hemen anlıyor geri çekiliyor :)))

hımm demek 7 numaralı bakış.tamam bende bi bakış geliştiriyim hemen.numarası kaç olsun acabakaydirigubbakcemile3

kızlar sizde de ağız kokusu oluyor mu?
şimdi ara öğünümü yapıyorum peynir yeşil çay.
tulum peyniri beyaz peynir felan umarım kb değerleri fazla değildir.
peynriri çoook severim

Ağız kokusu açlıktan olur, aç mı kalıyorsun yoksa? Sakın aç kalma acıktıkça ufak tefek bişeyler atıştır, peynir yeşil çay ikilisi süper, beyaz peynir daha iyi.

süpersin canım, tebrikler, kını kını tartılmak yok :eek:klava:

tamam tartılmıcam sizden gizli söz :) reglim bitmişti buna rağmen kendimi şiş hissediyordum acaba bir şeyleri yanlış mı yapıyorum diye tartıldım ama her şey yolundaymış. Sanırım kabızlık sorunum başladı. Tibet çayı içtim eskiden 1 saatte etki gösterirdi buna rağmen bi gelişme olmadı. İlaç kullansak mı? Sizde de varmı bu sorun.Karnım şiş gibi hep :KK43:

selintepe aldınızmı benide guruba özelden mesaj attım sana??

Canım, seni de listeye dahil ettim, yarışma için geç kaldın ama sen de hergün yediklerini yaz kalan beş günde bakalım yönlendirelim olmaz mı? Bi sonraki yarışmada da tamamen dahil olursun. Özel'e bakmayı unutuyorum burdan yazsan daha çabuk görürüm.

arkadaslar bugün günah mı çıkardım ne ? yazdıkça görcez neler yediğimi az mı cok mu?

20 haz 2010 menüm

sabah:
1 haşlanmış yumurta
1 salatalık
1 domates
1 dilim beyaz peynir
tavada az yağlı sucuk kızartması (mangallık olan küçük sucuklardan 2 tane)
çay şekersiz
3 zeytin

öğlen:
zeytinyağlı sarımsaklı taze börülce salatası 5 yemek kaşığı
tavuk sote (domates soğan ve biberle pişirilmiş)
1 küçük kase sarımsaklı yoğurt
1 salatalık

ara:
2 fındık
yarım ceviz

akşam:
3adet kızartma köfte
1 tabak domates soslu karışık kızartma :KK43:(
yarım kase yoğurt
1 dilim karpuz
20 tane dut :KK43:(((

ara:
2 dilim beyaz peynir

kızartmadaki kb değerini bilemedim.bugün baya bir yedim değerlerini bilemiyorum. ama yarın işe gidince bu hafta bu açığı telafi ederim diye düşünüyorum.utana sıkıla toplamı almak için gönderiyorum selincim :KK43:(((

brchngcr, kabızlık için çok yöntem var, senin yediklerine baktım listemden hemen, bi kere suyu az içiyorsun bu bir, 2 ila 2.5 litreye çıkarırsan süper olur. İkincisi, yoğurt yemiyorsun hiç, yemeklerin özellikle de protein ve sebzenin yanında bir kaç kaşık da olsa yoğurt ye, şimdilik puanı önemli değil vücudun iyice alışsın. Yine geçmezse çörekotu ve ketentohumunu yine birkaç kaşık yoğurda karıştırıp yemeklerden hemen sonra alabilirsin. Yeşil çay da bu konuda etkili oluyor, bi bunları dene geçmezse başka bişey bakarız.

Canım, seni de listeye dahil ettim, yarışma için geç kaldın ama sen de hergün yediklerini yaz kalan beş günde bakalım yönlendirelim olmaz mı? Bi sonraki yarışmada da tamamen dahil olursun. Özel'e bakmayı unutuyorum burdan yazsan daha çabuk görürüm.

aaa öylemi siz ne kadardır yapıyosunuzki diyeti tüh neyse bir hafta bi haftadır ben genede yapıyım bi türlü başlayamıyorum diyete yoksa

arkadaslar bugün günah mı çıkardım ne ? yazdıkça görcez neler yediğimi az mı cok mu?

20 haz 2010 menüm

sabah:
1 haşlanmış yumurta
1 salatalık
1 domates
1 dilim beyaz peynir
tavada az yağlı sucuk kızartması (mangallık olan küçük sucuklardan 2 tane)
çay şekersiz
3 zeytin

öğlen:
zeytinyağlı sarımsaklı taze börülce salatası 5 yemek kaşığı
tavuk sote (domates soğan ve biberle pişirilmiş)
1 küçük kase sarımsaklı yoğurt
1 salatalık

ara:
2 fındık
yarım ceviz

akşam:
3adet kızartma köfte
1 tabak domates soslu karışık kızartma :KK43:(
yarım kase yoğurt
1 dilim karpuz
20 tane dut :KK43:(((

ara:
2 dilim beyaz peynir

kızartmadaki kb değerini bilemedim.bugün baya bir yedim değerlerini bilemiyorum. ama yarın işe gidince bu hafta bu açığı telafi ederim diye düşünüyorum.utana sıkıla toplamı almak için gönderiyorum selincim :KK43:(((

Canımcım, bugünü hafızandan sil :)))) Toplamda 124 hesapladım. Olabilir, ben geçen gün 139 yapmıştım, hiç problem etme. Yarın aynen devam. Akşam ekmek yememişsin kızartmanın yanında (yemedin di mi) inanır mısın o bile kar sana, normalde yerdin (yerdin di mi) :))))

SELİNİM boyum 1.61 . 70 kilo başladım 20 günde 7 kilo gibi verdim... sayende hergün daha inceliyorum........bu arada biz kadınlarla erkekler ne kadar farklıyız.. benim eşim yıllardır 140 kilo.ben ne 50 kiloyken ne 70 kiloyken bi kere bile ağzımı açıp rencide etmedim...BURAKSEFA yı okudum da....yazıklar olsun bu millete ....ayrıca buraksefanın boyu ve kilosu gaaaaaaaaayeeeeeeet normal...bu diyetle 1 haftada 4-5 kilo verir, kocası da görür...belki de sevgi bekleyen taraf da değişir....çok da iyi olur..

kızlar hepinize çok teşekkür beni dikkate aldınız maalesef benim kocam böyle ben 6 ay önce doğum yaptım eşimin eksiklikleri tabiiki var önceleri beni çok kıskanırdı hamileliklerim hariç çok üzülüyordum doğum sonrası hiç anlayışlı da olmazdı evlendiğimizde herkes ona çok güzel bikız almışsın diyodu banada damat çok şanslı diyolardı tabbii benimki kıskançlık krizine giriyodu ya şimdi işyerindeki bayan arkadaşlarına ince olan adam bana o kadar sert ki anlatamam ben ise önce kilolar gidecek seneye okul bitecek çocuklarda büyümüş oluyo işe girmek içinde uğraşacam bakalım ozaman kim sevgi için uğraşacak ha bu arada eşim 1.78 boyunda ve96 kilo göbeklide ben sesimi çıkarmıyorum ama

X