Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

Aman en güzel takıntı işte daha ne :KK1:
Ölçülerini bir alsan bazen duraklama zamanlarında inceliyor oluyoruz.
Ondandır belki de.

1 saat aktif spor çok güzel.
Ama belki de girince çıkasın gelmez daha da çok olur.
Yakınlarda var mı salon?
evet evime 15 dakika yürüme mesafesinde :KK1: bugün oraya gidiyorum diye çıktım ama dışarıda 1 saat yürüdüm geldim 3 4 gün daha 1 saat yürümeyi başarırsam yazılmam iyi geldi yahu :KK60:
Yok bende hiç değişiklik olmuyor. Diyet olarak değil yaşam biçimi olarak yaklaşınca kaçamak ta olmuyor :KK37: aynen devam yani.
bravo ne kadar güzel :KK1: benim yaşam tarzım bol yağlı dışarı yemekleri ve kahvaltısız bir yaşam olduğu için başta zorlandım dışarıdada en çok ekmek arası şeyleri severdim ama şimdi öyle değil tutuyorum kendimi alışkanlık yapmaya başladı biraz :KK1:
canm inş öylee olur ama işin tuhaf tarafı vücudum tartıdan bağımsız :KK1: vücudum gittikçe inceliyor tartı 55 te kaldı.. ama takmıcam artık 56 dan 55 e düşerkende göbeğim çatlamıştı garii.. 15 gündür tık yoktu :KK70: sanırım bundan sonraki kilolarımda hep o şekilde gidecek..olsun gitsinde nasıl giderse gitsin :)
sen incelde kiloyu düşünme masalla ikiniz sıkılaşıyorsunuz :KK1:
hemen bakayım sağol canım :KK9:

insan6 paylaşım için teşekkürler.. o döneme plato dönemi deniyormuş.. güzel bir yazı buldum hemen paylaşıyorum.. bu dönemden çıkabilmek için güzel öneriler verilmiş.. biz buna aramızada 'vücudu şaşırtmak' deriz.. hep birlikte öğrenelim bakalım :)

Eyvah! Artık kilo veremiyorum

Kilo kontrolünde plato (kilo vermenin durması) dönemi

Kilo fazlalığı olan ve bunun için özel olarak beslenmesine ve egzersizine dikkat eden kişiler bir süre gayet güzel kilo verir. Birkaç ay sonra öyle bir noktaya gelinir ki kilo hiçbir şekilde kıpırdamaz. Her hafta büyük bir heyecanla tartıya çıkan kişi tüm bu çabalara rağmen kilo veya yağ kaybetmediğini görünce umutsuzluğa kapılabilir.

Plato dönemine vücut neden girer?
Öncelikle plato dönemine vücudun neden girdiğini anlamak gerekli diye düşünüyorum. Uzun süre düşük kalorili beslenmeye bağlı metabolizmanın yavaşlaması, düşük kaloriye alışan metabolizmanın harcamalarını azaltması, uzun yıllar kalınan kiloya inildiğinde vücudun hafızasının bunu hatırlayıp orada kalmak istemesi, bireyin bilinçaltında yatan inançsızlıkları ve takıldığı kilonun altına inemeyeceğine inanması gibi nedenler kilo verme sürecinde plato dönemlerinin yaşanmasının en önemli sebepleridir.

Plato döneminde çıkmak için ipuçları

Kilo verme döneminde kalori kısıtlamasının uzun süreli ve fazla miktarda yapılmaması gerektiğine inanan bir diyetisyen olarak bu durgunluk, takılma veya plato dönemini aşmak için deneyimlerim doğrultusunda bazı öneriler hazırladım. Bu önerileri maddeler halinde sıralıyorum, bir anda bunları okuyup uygulayınca durum değişmeyebilir, biraz sabırlı olmalı ve direnen metabolizmanıza karşı koymalısınız.
Kilo vermeye ilk karar verdiğinizde gerçekçi hedef koyun. 3 aylık periyotlarda diyet uygulayın, sonrasında 1 aylık koruma dönemleri planlayın. Örneğin 20 kilo fazlanız varsa, ilk 3 ayda 10 kilonuzu verip 1 ay koruyun ve sonraki 3 ayda 10 kilo vermeyi planlayın.
Vücudunuzun alıştığı egzersizleri değiştirin. Örneğin 60 dakika tempolu yürüyorsanız bunu 45 dakika tempolu yürüme ve 15 dakika koşu ile değiştirin.
Günlük aldığınız kaloriyi devamlı düşürmeyin. Kilo veremedikçe daha az yemeye çalışmayın. Bu daha çok vücudun kendini korumaya almasıyla sonuçlanır. Haftada 1 gün yağı düşük ama yüksek karbonhidratlı bir menü tüketin ve diğer günler normal programınıza geri dönün.
Battı balık yan gider inanışından vazgeçin. Nasıl olsa kilo veremedim boş vereyim sınırsızca yiyeyim demeyin. Çıktığınız yolda zaman zaman molalar verebilirsiniz ama hedeflediğiniz sonuca gitmekten asla vazgeçmeyin.
Mutlaka diyetisyen yardımı alın. Kendi kendinize şok diyet, düşük kalorili diyet, gazete dergi vb medya organlarında yayınlanan size özel olmayan diyetler yapmak yerine sizi tanıyarak sizinle bu süreci planlayabilecek tek uzman olan diyetisyenden yardım alın.
Bilinçaltınıza söz geçirmeyi öğrenin. Takıldığınız kilonun altına inebileceğinize önce kendiniz inanın. Evde kilo alınca giyerim düşüncesi ile tuttuğunuz büyük beden giysileri başkasına verin. Büyük beden giysiler dolabınızda durdukça bilinçaltınıza söz geçiremezsiniz. Gerekirse bir psikologdan yardım almaktan çekinmeyin. Çünkü kilo takılmasının ve plato dönemlerinin en önemli nedeni psikolojik nedenlerdir.
Yaşam çizginizin hep pozitif, tartınızın ise negatif yönde ilerlemesi dileğiyle…

Diyetisyen Aysen Arıcan

loxıcım neyde degısıklık varmı benım kılomdamı var var bu sabah 93.6 ıdım:21::21::21::21::21:

kızlar yesıl mercımegı abartmayın ben 4 gun sureklı yedım 1grm bıle veremedım bıraktım ıkı gunde 1 kılo gıttı

Kizlar yaa kocisime yaptigim tam bugday unundan sandavic ekmeklerinden bir tanesini afiyetle goturdum oglenn vicdan aazabim cok buyuk ceza olarak aksam yemeginde sadece cacik yedim off giden o 2 kilo geri gelirse yikiliriimmmm.

strawberym cok güzel bir yazi tesekürler paylasim icin...gercektende bilinmesi gereken önemli bir konu bu..

kahvaltı:
tereyağlı peynirli 2 yum
5 zeytin
1 çb ceviz+ fındık

öğle:
3-4 sarma
1 mandalina

Akşam:
1 kase tarhana
3-4 Kuru patlıcan, biber dolması
5-6 sarma (bulgurlu yaptım hepsini)
yoğurt

spor: 4.5 km tempolu yürüyüş
su: 2-3 lt

az da yemedim ama akşam yemeğinden önce tansiyonum düştü, gözüm karardı
şimdi de başım ağrıyo. neden oldu anlamadım

:18: buraya bir türlü giremedim...ssistem bakimda filan diye yazi cikti ama yinede sansimi denedim...bu yazdigimda gidermi gitmezmi bilmiyorum kizlar...:26: Eki Görüntüle 306711 GÜNLÜK KARATAY KAHVALTISI.... herkese günaydin:KK56:

Offf kahvaltıya bak :KK56:
teşekkür ederim ayrıca.Bugün 3. günüm ,iyi gidiyo ama bende normalde de olan bişey vardı,yemekten bir iki saat sonra midemde bi hareketlenme olurdu acıkma gibi,öyle oluyo ama çok açlık falan hissetmiyorum tabi canım çekmiyo değil:KK9:

kahvaltı:
tereyağlı peynirli 2 yum
5 zeytin
1 çb ceviz+ fındık

öğle:
3-4 sarma
1 mandalina

Akşam:
1 kase tarhana
3-4 Kuru patlıcan, biber dolması
5-6 sarma (bulgurlu yaptım hepsini)
yoğurt

spor: 4.5 km tempolu yürüyüş
su: 2-3 lt

az da yemedim ama akşam yemeğinden önce tansiyonum düştü, gözüm karardı
şimdi de başım ağrıyo. neden oldu anlamadım
Tebrıkler guzel yurumussun ,havalar soguk herkes kırgındır bu gunlerde.

selam kizlar ..hergün internetten arastiriyorum aceba yeni ne bilgi ögrenebilirim diye...diyete baslayip bir süre sonra kilo vermek duruyor...bu vucudun olusturdugu bir direnc korunma mekanizmisiymis...

3 ile 6 hafta arasi degisen durgunluk süresi olabiliyormus...ve en cok yapilan hatada diyeti yapan kisinin bezip usanip ümitsizlige kapilip birakmasiymis...böyle durumlarda yilmadan devam edilmesi gerekiyormus...cünki o durma zamani gecince birden kilo kaybi hizlaniyormus...

genelde cogu insanin yaptigi hata bikip birakmakmis..devam edildigi taktirde vucut direnci kaybolup yeniden hizla kilo vermeye basliyormus...

umarim bikip birakanlardan olmam...
:44::44:

insan6 paylaşım için teşekkürler.. o döneme plato dönemi deniyormuş.. güzel bir yazı buldum hemen paylaşıyorum.. bu dönemden çıkabilmek için güzel öneriler verilmiş.. biz buna aramızada 'vücudu şaşırtmak' deriz.. hep birlikte öğrenelim bakalım :)

Eyvah! Artık kilo veremiyorum

Kilo kontrolünde plato (kilo vermenin durması) dönemi

Kilo fazlalığı olan ve bunun için özel olarak beslenmesine ve egzersizine dikkat eden kişiler bir süre gayet güzel kilo verir. Birkaç ay sonra öyle bir noktaya gelinir ki kilo hiçbir şekilde kıpırdamaz. Her hafta büyük bir heyecanla tartıya çıkan kişi tüm bu çabalara rağmen kilo veya yağ kaybetmediğini görünce umutsuzluğa kapılabilir.

Plato dönemine vücut neden girer?
Öncelikle plato dönemine vücudun neden girdiğini anlamak gerekli diye düşünüyorum. Uzun süre düşük kalorili beslenmeye bağlı metabolizmanın yavaşlaması, düşük kaloriye alışan metabolizmanın harcamalarını azaltması, uzun yıllar kalınan kiloya inildiğinde vücudun hafızasının bunu hatırlayıp orada kalmak istemesi, bireyin bilinçaltında yatan inançsızlıkları ve takıldığı kilonun altına inemeyeceğine inanması gibi nedenler kilo verme sürecinde plato dönemlerinin yaşanmasının en önemli sebepleridir.

Plato döneminde çıkmak için ipuçları

Kilo verme döneminde kalori kısıtlamasının uzun süreli ve fazla miktarda yapılmaması gerektiğine inanan bir diyetisyen olarak bu durgunluk, takılma veya plato dönemini aşmak için deneyimlerim doğrultusunda bazı öneriler hazırladım. Bu önerileri maddeler halinde sıralıyorum, bir anda bunları okuyup uygulayınca durum değişmeyebilir, biraz sabırlı olmalı ve direnen metabolizmanıza karşı koymalısınız.
Kilo vermeye ilk karar verdiğinizde gerçekçi hedef koyun. 3 aylık periyotlarda diyet uygulayın, sonrasında 1 aylık koruma dönemleri planlayın. Örneğin 20 kilo fazlanız varsa, ilk 3 ayda 10 kilonuzu verip 1 ay koruyun ve sonraki 3 ayda 10 kilo vermeyi planlayın.
Vücudunuzun alıştığı egzersizleri değiştirin. Örneğin 60 dakika tempolu yürüyorsanız bunu 45 dakika tempolu yürüme ve 15 dakika koşu ile değiştirin.
Günlük aldığınız kaloriyi devamlı düşürmeyin. Kilo veremedikçe daha az yemeye çalışmayın. Bu daha çok vücudun kendini korumaya almasıyla sonuçlanır. Haftada 1 gün yağı düşük ama yüksek karbonhidratlı bir menü tüketin ve diğer günler normal programınıza geri dönün.
Battı balık yan gider inanışından vazgeçin. Nasıl olsa kilo veremedim boş vereyim sınırsızca yiyeyim demeyin. Çıktığınız yolda zaman zaman molalar verebilirsiniz ama hedeflediğiniz sonuca gitmekten asla vazgeçmeyin.
Mutlaka diyetisyen yardımı alın. Kendi kendinize şok diyet, düşük kalorili diyet, gazete dergi vb medya organlarında yayınlanan size özel olmayan diyetler yapmak yerine sizi tanıyarak sizinle bu süreci planlayabilecek tek uzman olan diyetisyenden yardım alın.
Bilinçaltınıza söz geçirmeyi öğrenin. Takıldığınız kilonun altına inebileceğinize önce kendiniz inanın. Evde kilo alınca giyerim düşüncesi ile tuttuğunuz büyük beden giysileri başkasına verin. Büyük beden giysiler dolabınızda durdukça bilinçaltınıza söz geçiremezsiniz. Gerekirse bir psikologdan yardım almaktan çekinmeyin. Çünkü kilo takılmasının ve plato dönemlerinin en önemli nedeni psikolojik nedenlerdir.
Yaşam çizginizin hep pozitif, tartınızın ise negatif yönde ilerlemesi dileğiyle…

Diyetisyen Aysen Arıcan

Arkadaslar paylasimlariniz icin tesekkürler :KK16::KK16::KK16::KK16::KK16:

Menümü paylaşayım hemen
2 tane kayısı yumurta
idealist çökeleği :KK1:
biraz beyaz peynir
8 zeytin
1 kırmızı köz biber
biraz badem ve keten tohumu

akşam
bir avuç kadar et kavurma
1 kase mercimek çorbası (tereyağlı, patates havuç ve pirinç koymadım pirinç yerine bulgur koydum gayette iyi oldu :KK1: )
küçük kase ev yoğurdu ama içine paprika sos koydum 1 tatlı kaşığı yanındada 6 7 acı sivri biber(turşu)

Sıvı: su 1.5 litreyi geçmiştir yeşilçay 6. kupamı içiyorum :KK1:

Menülerimi paylasayim

1. ögün (ögleye kadar uyudugum icin :KK1::KK1:anca saat 12:00 yiyebildim)
1 avuc ici kadar cörek otlu peyaz peynir
Teryagina kirilmis 2 yumurta (fazla pisirmeden)
2-3 roka limonlu
5 tane yesil zeytin
bolca dilimlenmis salatalik ve kirmizi paprika

2.ögün (saat 17:20 siralari yedim)
2 dolu tabak Alinazik bol yogurtlu (patlicanlar firinda közlendi- Kiyma natur alindi (heralde serbest dolasiyordur bir zamanlar inekcik :KK5::KK5:):26:)
4 gün kurusu kayisi (regly oldum canim tatli istedi mahzur görün artik:KK34:)

Spor: leslie 2mil. Yasasin loxandra sayesinde:KK16::KK16:
Sivi: simdiye kadar 1,5 litre su kesin yatana kadar en az yarim litre icerim. Aksam da bir keyif icin Türkkahvesi icerim...

X