Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

selam kızlar bugün çok kötü bir gün geçirdim...
1.öğünüm : yumurtasız karatay kahvaltısı.. sabah regl oldum midem çok bulandı.. dün çok erken bitrmiştim yemeğimi o yüzden sabah karnım korkunç açtı.. bulantımı bastrmak için iki dilim ekmek yedim.. ağrı artınca hocadan izin alıp eve geldm..otobüste kusacaktım zor tuttum kendimi eve gelir gelmezde midemde ne varsa çıkardım.. :KK43: bu öğünü saymayın yanii...
2.öğün: 1 kase tarhana çorbası +2 küçük tabak etli nohut+ bol yoğurt 7-8 gibi de süt içerim mutlaka...
aakşama doğru ağrım azalır spor yapıcam yine 1 sa..

Canim cok gecmis olsun bence sen bu gün sporu bosver yat dinlen...

Tiroit bezi yetmezliği olmadığı halde kilo vermeye çalışan kişilerde belirli bir kilo verdikten sonra kilo kaybının azaldığı veya durduğu bir dönem oluşur. Bu durum vücudun kendini koruma mekanizması olarak bilinir. Vücudumuz daha fazla kilo verilmesine direnç göstermeye başlar. Bu direnç tiroit hormonlarının azalmasıyla olabildiği gibi bazı başka hormonların salınmasının artması ile de oluşuyor. Bu gibi durumlarda Omega-3 alımını artırmak kilo vermede faydalı olabiliyor. Omega-3 yağ asitleri tiroit hormonlarının hücrelerdeki etkisini artırmaktadır. omega-3 için ise en iyi kaynak balık ve ceviz.

Bazı vitamin ve minerallerin eksiklikleri de kilo vermeyi engelliyor.

Selenyum,krom,çinko,kalsiyum ve magnezyum bunlardan bir kaçı. Uğraşlar sonucu kilo verememiş kişiler de eksiklikleri düşünülebilir. Zayıflamayı az yemek olarak düşünen kişiler yukarıda saydığım vitamin ve minerallerden yoksun kalacaklardır inanın. az yemek degildir kilo vermek...vucudun ihtiyaci olan vitamin ve mineralleri alarak beslenmektir...

evet kizlar bu yaziyi okudum netten..dr ahmet gürapaydin yazmis..diyetisyenimis kendisi...benim dikkatimi ceken sey az yemeye spor yapmaya ragmen kilo veriminin durmasi halinde omega 3 alimini artirmaktan bahsediyor... canan hocada kenan ercetin gözle 60 dakikada buna benzer bir örnek vermisti...yapilan bir testte hastalara asiri omega 3 takviyesi yapildi normali degil yüksek dozda yapildi ve sonuc olarak kilo verdiler karacgire yaglanmalari giti kalp damar düzeldi diye aciklamisti hocada...

simdi düsünüyorum aceba omega 3 alimini cogaltsami diye
:KK1: cünki ben zaten omega 3 kaynagi olan somonu cok severim :KK56:

tabletidemi artirsam aceba....cünki yapilan aciklamlar mantikli..kalsiyum,demir vitamini omega 3 yani tüm esiklikleri gideriyimde bakalim sonuc farkedermi
:KK28::KK28::KK28:

süper paylasim böyle seyleri cok seviyorum. Yeni yeni bilgiler ...bildiklerimizide pekistiriyor...Saol canim paylasimin icin. :KK16::KK16::KK16:

Esya cok kaldır ındır ısım cok oluyor :KK66: Japonlara bayılıyorum bombos evlerde yasıyorlar :KK66:

dimi ne kadar pratik. Bir paspas yak hop ev isi bitti...evdeki mobilyalari yavastan caktirmadan elden cikarmaya mi baslasam ne :KK1::KK1:

bugunku menum:
kahvaltım:
2 rafadan yumurta
2 kk peynır
7 zeytın
1 kase yogurt+yogurt kaymağı
5 cevız
domates
1 kuru kayısı
3 omega 3

ogle: yarım kırmızı erık
1 kase yogurt
1 avuc tuzsuz yerfıstıgı

akşam: 2 fırında cupra(evde kımse balık yemeyınce,ikisi de bana kaldı:KK1:)
1 tbk yesıl salata

spor: 40 dk pılates
25 dk leslıe 2 mıl

sıvı:1,5 lt falandır ancakk

bırazdan cok hamarat bır arkadasa oturmaya gıtcez.ama hıcbısı yemıycemmm:KK19::KK19::KK19::KK19:

Afiyet olsun canim..Bu kadar güzel menülerden sonra tut kendini sakin yeme:KK20:...surda Cumaya ne kaldi ona göre:18::18::18:

Ben öyle yaparım o zaman giderim 5 km yürürüm sonra hamur işlerini
makarna pizza lahmacunları götürürüm:KK9::KK9:
Çok teşekkür ederim cicim cevap verdiğin için
Benim bildigim canan hoca onu istedigi kiloya erisen kisiler icin söyledi. Bizim gibi kilo vermek isteyenler icin degil canim...:KK50:

kizlar ben uzun zamandir kaya tuzu bulamadigimdan . Deniz tuzu kullaniyordum.
Bu gün buldum birseyler. Natur dükkaninda himalaya dogal kristaltuzunu aldim. Ijotluda degil.
25 milyon yil önce kristellesmis :KK53::KK52: vay... Bilmiyorum kristal kaya tuzu yazmiyor ama heralde budur di mi???
Fikri olan???:44::44::44::44:

Son düzenleme:
Bu doğru mu gerçektennnn:44:
Evet ama hergun kım yuruyebılır kı 5 km bıraz zor."807373 | Soran : gamze-398469 | Soru Grup : Genel
Soru : Merhabalar Canan Hanim,
Saygilar sevgiler.Bu size 4.cu kez yazisim benden biktiniz ama.size belirtmek istiyorumki 3.hafta o kilo kaybi oldugunuz soylemistim.ama size 3.yazisimdan hemen ertesi gun tartilmistim.75.60 dan 74.40 inmisim cok sevindeim ama 4 haftada 1 kilo cok az kaldi.sionucta cok az yiyorum 4 saat ararliklr la yiyorum.meyve yemiyorum.oysa ki meyveyi cok severim.birde ben hic ekmek ,tatli beyaz un tamamen hayatimdqn cikardim.yemek miktarlarinizi cok azyiyoru.acaba ondanmi kilo veremiyorum ara ogun yemoiyorum ogunlerim arasi 4 saatten az olmuyor.bu hafta basinda tekrar tardildim yani 6 gun sonra ama dehsete dustum.76.60 olmusum bu nasil sizce normalmi..ayrica ilaclarimi beloc ve prozac gun asiri iciyorum.ben cok azimliyim ama azmim kirilmaya basladi.bana yardimci olun yalvaririm.bu gece birazda panik atatk gecirdim.ayrica tansiyon aleti ictigim gun basim agriyor.bende tansiyonumu olctum 11-6 sasirdim bana cok dusuk basimin ondan agridgini dusundum..sizce de olabilirmu?
26.10.2011 01?00 tarihinde sorulmuştur.

--------------------------------------------------------------------------------

Prof. Dr. M Canan Efendigil KARATAY tarafından cevaplanmıştır.
Cevap :

ÇOOOOOOOOOOOK az yerseniz kilo tabii ki veremezsiniz. Sağlıklı yiyecekleri doyuncaya kadar yemelisiniz!!!! Yol yürümelisiniz.

Herkesin kilo verme hızı değişiktir...Kendinizi kimseyle de kıyaslamayın...

ayda şukadar gibi ölçülere de aldırmayın. Önce dinçleşmeniz ve enerji kazanmanız önemli....Az mı verdim? çok mu verdim sarmalına kafanızı sakın ama sakın haaaaa takmayın, lütfen!!! Bol yemel,isiniz, doğru olanları. Kitabı iyi okumalı ve anlamalısınız.

Prof. Dr. M Canana Efendigil Karatay" demıs hoca doktorlar sıtesınde.

Ahmet Aydin hocanin cevaplari;

* Peki ya kuru meyveler?
Kuru incirin içindeki şeker oranı korkunçtur, kuru kayısının da öyle...

* Ama günde bir incir ya da iki kayısı yeniyorsa?
O zaten günlük şeker limitinizi doldurur. Bir tane incir yiyeceğinize, dört tane mandalina yiyin daha iyi.

* Peki hocam, Karatay Hoca hiç ekmek önermiyor. Ama Taş Devri Diyeti’ni okurken dikkat ettim siz bir-iki dilim ekmeğe hayır demiyorsunuz...
Bizim görüşlerimizin yüzde 99’u aynıdır. Bence de hiç ekmek yenmese daha iyidir. Ben üzerine tereyağ sürmek için yiyorum. Tereyağ yemiyorsam o gün, ekmek de yemiyorum. Tereyağı, zeytinyağı bunları yediğiniz müddetçe sorun yok. Çünkü bunlar aynı zamanda tok da tutar insanı. Bizim derdimiz un ve şekerle. Çünkü insanlar bu iki gıda ucuz da olduğu için çok fazla tüketiyor.

Peki organikse salatalık ve domates?
Bu mevsimde organik salatalık, domates olmaz. Varsa serada yetiştirilmiştir. Onu da önermiyoruz. Dedeleriniz gibi, nineleriniz gibi beslenin. Eğer koroner kalp hastalığını önleyici tedbirler üzerinde duracaksak, diyoruz ki bir unlu şekerli gıdaları iyice çıkartacaksınız diyetinizden. İki, her mevsimin taze sebze ve meyvesini yiyeceksiniz. Meyvede aşırıya kaçmayacaksınız. Sebzeyi istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Et, yumurta gibi gıdaları serbestçe yiyebilirsiniz, ama bu et ya da yumurta mümkünse merada beslenen, özgürce dolaşan hayvanların eti ya da yumurtası olsun. Tabii bunları bulmak çok zor ama eğer talep yaratılırsa mutlaka karşılığı bulunur. Köylü de bir şeyler kazanmaya başlar.

Ben ayrıca D vitamini konusuna çok önem veriyorum. Ya iyi güneşleneceksiniz, ki bu şehir hayatında çok mümkün değil ya da mutlaka D vitamini alacaksınız. Pratikte erişkinler için söylüyorum, iki ayda bir, bir ampul D vitamini için. İğne olarak yaptırmanıza gerek yok. Tanesi 2 lira. Reçeteye bile yazdırmaya gerek yok. Herkesin ulaşabileceği kadar ucuz.

aman idealist dua et kimse getirmesin ben aşureyle + olduğum yetmiyormuş gibi diyetinde feleğini şaşırttım bir türlü diyet moduna giremiyorum

Bu gun enteresan bir beslenme seklim oldu kizlar yaa

Sabah 2 yumurta tereyagda ve sekersiz cay

Oglen balik ve salata

aksam bie avuc kabak cekirdegi

Bu probiotik yogurtlar varya onlardan yedim iki gundur ama daha kotu oldum sanki devam etmeyeyim dimi sizcede?

kizlar ben uzun zamandir kaya tuzu bulamadigimdan . Deniz tuzu kullaniyordum.
Bu gün buldum birseyler. Natur dükkaninda himalaya dogal kristaltuzunu aldim. Ijotluda degil.
25 milyon yil önce kristellesmis :KK53::KK52: vay... Bilmiyorum kristal kaya tuzu yazmiyor ama heralde budur di mi???
Fikri olan???:44::44::44::44:
Hayırlı olsun odur muhakkak.Bır roportajda soyle dıyor Prf Canan Efendıgıl Karatay ve Prf Ahmet Aydın ıcın "Tuz konusunda bile hemfikirler. Turşu yapımında kullanılan kaya tuzunu öneriyorlar."

Ya kızlar size bir şey soracağım
Bugün Kubilay gürkanın programında duydum
Fazla egzesiz yapmak iyi değilmiş
Özellikle bayanlarda
Vücut fazla erkeklik hormonu salgılıyormuş
Bu seferde tüylenme yapıyormuş
Ben günde 30'ar dakikalık 2 periyot halinde yapıyorum
Bi sabahları bide gece yatmadan sizce fazlamı bu

Ya kızlar size bir şey soracağım
Bugün Kubilay gürkanın programında duydum
Fazla egzesiz yapmak iyi değilmiş
Özellikle bayanlarda
Vücut fazla erkeklik hormonu salgılıyormuş
Bu seferde tüylenme yapıyormuş
Ben günde 30'ar dakikalık 2 periyot halinde yapıyorum
Bi sabahları bide gece yatmadan sizce fazlamı bu

Canim bence Gürkan Kubilay showmanin teki. Onun dediklerine fazla takilmiyorum ben...:KK36::KK36::KK36:

Ben de mattikam gibi unutulanlardan olmuşum:KK25:

Son zamanlarda maalesef sabote ediyorum kendimi,ana kurallara uysamda bir-iki kaşıklık kaçamaklarım var maalesef..hep aşure yüzünden...haftasonu da ben de pişicek,kendime şekersiz ayırtıcam...ama
sanırım bu hafta da kg.veremiyecğim:KK25:

Sabah menüm:

1 yumurtalı Klasik karatay kahvaltısı yalnız ceviz-badem yemedim dolgum ağrıyor ve dişetim şişmiş:KK25:
2 * omega 3
Yemekten bir süre sonra 1 bardak siyah çay
kalabalıktan kayboluyo yazılanlar bana da öyle oldu. bir de insan kaçamak yapınca yazmıyo menü, ozaman toptan unutuluyor:KK37:

yaaa o kadar güzel ve sIk yazisiyorsunuzki, ise gidince kopuyorum ve kimse beni görmüyor :KK14::KK14::KK14: ben de araniza girmek istyiorum.. aksamlari mutlaka gelirim.. olmaz mi???
görüyorum canım ben okuyorum hep ama hepsine cvp yazamıyo insan

maşAllah ya ben de eve koşubandı istiyorum ama fiyatı çok yüksek:KK43:
cnm çantaya badem-kayısı vs.al aç kalma
süt te alabilrisin küçük kutu süt
arkadaşın biri söylemiş fiyatı uygunlar da var, onlara bakabilirsin. ben bin liraya aldım, otomatik eğim fln var. ama eğimi pek kullanmıyorum. eğimin otomatik veya manuel olması bile fiyatı değiştiriyo baya. bin lira verdim ama 10 kilodan fazla verdim, şimdi taksiti de bitti, hala yürüyorum, koşuyorum. tavsiye ederim.

:KK9: :KK9: :KK9: Sabahtan cok güzel yürümüssün mattikacim Tebrikler :KK9: :KK9: :KK9:
aşure yemeseydim iyi olcaktı ama yürüdüm en azından.

burçin ve pepeti teşükkürler

loxi,haberler kötü,aşure işi dengemi bozdu,ev ahalisi nerdeyse hiç yemedi,ziyan olmasın diye yidim ben de,dövme pilavları götürdüm o ara sonuçta 3-4 gün saçmaladım,oof of yapınca yiyorum ben ya,hiç yapmasam ahaliye yazık oluyor,dengeyi tutturmak ömür törpüsü,bugün ellerim ve yüzüm şiş uyandım,elim gerilmiş gibi acıyor,ödem sanırım,tartıya bi çıktım çıkmaz olaydım,4 kilo fazla görünüyorum,neyse işte sabah klasik kahvaltımızı yaptım normale dönerim inşallah:KK43:
geçmiş olsun canım, nasıl ödem öyle o 4 kg farketmiş

"Soru : Sn. Prof. Dr. Karatay, bu hafta sizinle olan kontrol randevumu maalesef ki Eylül 3.haftasına erteledim, seyehatde olmam ve akabinde bayram tatiline çıkmam sebebiyle. Bu sebeple aklıma takılan bir soru var. En son cevapladiginiz sorulardan birinde çok fazla düşük Gİ besinleri tüketmenin vücudda İnsulin hormon salgisini artıracağını yazmıştınız. O zaman bu durumda da vücudda yaglanma artmiyor mü ? Ya da İnsulin intolenrance tetiklenmis olmuyor mü ? Anlamaya çalıştığım düşük Gİ besinlerine de çok fazla yüklenmemiz vücut yaglanmasi icin bir tehlike oluşturur mü tıpkı çok fazla sekerli-yağlı-namuslu yieyecekleri tüketmek gibi ? Sonsuz Saygılarımla
23.08.2011 23?00 tarihinde sorulmuştur.

--------------------------------------------------------------------------------

Prof. Dr. M Canan Efendigil KARATAY tarafından cevaplanmıştır.
Cevap : Porsiyonların büyük olması da, insülin salgılanmasına ve dolşımda daha uzun süre kalmasına neden oluyor.

Metabolizma, normalleşince zaten büyük porsiyonlar da yenemiyor. Geçiş dönemin de yenebilir, ancak insülin direnci daha yavaş kırılır. En önemli faktör, yürümekteir!!!!

Kolay gelsin.

Prof. Dr. M Canan Efendigil Karatay "

X