Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

Notlar cikardim. Cok kisa bir ozet olacak. Umarim kilo kaybetmekte zorlanan bazi kisilere yardimi olur. Yurtdisinda yasadigim icin Karatay Diyeti kitabim yok. Sizden cok sey ogrendim. Asagidaki bilgileri yazarak, belki size bir katkim olur.

Leptin Diyetinin 5 Kurali:

1. Asla aksam yemeginden sonra yeme. (sutte icmeyeceksiniz).
Gece uykusuna gitmeden en az 3 saat once aksam yemegi yenmis olmali. 4-5 saat en iyisi.
Aksam yemegi sonrasi 6-8 saat icinde vucut aldigi kalorileri yakar. En etkili yag yakma zamani aksam yemeginden 8-12 saat sonrasidir. Eger, yatmadan once, az da olsa bir ara ogun yaparsaniz, gece boyunca yapilacak yag yakmayi engellemis olursunuz.

2. Gunde 3 ogun yiyiniz. Ogunler arasi 5-6 saat olmalidir.
Yemekten sonraki 3 saat icinde insulin devrededir. Bu zamanda yag yakma surecinde degiliz. 3 saat sonra cok dusuk kalorili bir ara ogun bile insulin salgilatir ve yag yakilmasi sureci durur. ( sutlu kahve bile icmeyiniz.)
EN ONEMLI ZAMAN GECE VAKTI 12 SAATLIK YAG YAKMA ZAMANIMIZDIR. o nedenle geceleyin aksam yemegi sonrasi 12 saatlik aclik onemlidir.

3. Buyuk ogunler yemeyin.
Kilolu iseniz, doymadan az once yemek yemeyi birakin. Doyma hissi genellikle 10-20 dakika arasinda olusur. Onun icin yemeginizi yavas yiyiniz. Ogunler 400-600 Kalori arasinda olmali. Bu da bize gunde 1200-1600 kalori kazandiracaktir. Kilo vermenize gore gunluk kalori degerini ayarlayin.

4. Yuksek protein iceren kahvalti yapin.
Bu, vucudu kalori yakma modunda tutar, kan sekerinin normal olmasini destekler dolayisiyla ogleden sonra vucudun cokmesini onler, ara ogun yapmayi veya aksam asiri yemeyi onler.

5. Yediginiz karbonhidrat miktarini azaltin.
Bu karbonhidrati kaldirin demek degildir. Karbonhidrat saglik icin sarttir. Bununla beraber ogleyin cok miktarda karbonhidrat alirsaniz, aksam yemeginden once cok acikirsiniz ve 3 nolu kurali kirabilirsiniz. (Ara ogun yapilmayacak kurali)
Yazar, avuc ici kadar protein (120 gr. civari et, tavuk, balik, yumurta ya da baklagil (yarim su bardagi kadar)), yine protein olcusu kadar kepekli pirinc pilavi veya ekmek veya patates veya meyva gibi karbonhidrat oneriyor. Bunlarin yaninda istediginiz kadar sebze ancak, bezelye, misir ve pismis havuctan mumkun oldugunca uzak durulmalidir.
Gun icinde karbonhidrati fazla alip-almadiginizi soyle kontrol edebilirsiniz.
Sabah tartilin. Gece yataga gitmeden once tartilin. Gun icinde 1.,2.,3., ve 4. kurallari uyguladiysaniz ve gece - sabah tartilari arasi fark 2 libreden fazla ise (454 gr.x2 = 908 gr.) o gun fazla miktarda karbonhidrat almissiniz demektir.

Fazla yemek, gece yemek, ara ogun yapmak, egzersiz yapmamak ve stres LEPTIN problemine neden olur. Kilolu insanlarin kaninda bol leptin vardir. Ancak, beyne yeterli leptin girmez. Buna leptin direnci deniyor.

Leptinin ahenkli olmamasi : Insulin direnci, yuksek tansiyon, yuksek kolestrol, metabolik sendromx X, diyabet, kalp hastaligi, ureme sorunlari, seks hormonu sorunlari, tiroid problemleri, fibromyalgia, yuksek kanser riski, kavrama ve idrak sorunlari yaratir.
Leptinin bu sorunlarda onemli rolu vardir. Siklikla bu sorunlara neden olur.

Kilo kaybettikce, vucut leptine daha kolay cevap verecektir.

Uygun diyet, stresle basacikabilme, yeterli uyku ve egzersiz. Bunlari gozardi etmeyin.

Optimal leptin calismasi icin: Aerobik egzersiz, dayaniklilik aktiviteleri, esneme egzersizleri gereklidir.
Gunde en az bir saat ve haftanin 6 gunu egzersiz gereklidir.

Benim notum : Gunluk kalori kisitlamasini saglamak icin, kuru yemis ve kuru meyvede dikkatli olmanizi oneririm. Olculu olmak cok onemli. Ogunlerde alinacak, suya karistirilarak icilen Lif daha fazla tokluk yaratir. Salata ve Sebzeler, leptin diyetinde onemli. Serbestce yiyin.
Buharda pisirin, az kalorili olsun.

AZ YEMEYIN. Hayat az yenerek gecmez. Yemek yemek bir zevktir ve sosyal bir olaydir. Vucudu cok dusuk kalori alimina alistirmayin.

Ideal kiloya ulasinca yani leptin direnci kirilinca, daha fazla yenilebilecek, arada cok fazla yense de, kilo artisi olmayacaktir.

Dogal ve katkisiz gidalari tuketin. (Karatay kurali)

NE ZAMAN YEDIGINIZ, NE YEDIGINIZ KADAR ONEMLIDIR.

Herkese sevgiler.

Kardeşin hoş gelmiş, özlem giderin miss gibi
Kız listeyi sersum ile esas2006 yaptı ben giremedim.

Asyaatescim uzme canini. Senin zaten kilon yok ki. Gayet zayif bi insansin. Bu kadar kilo dalgalanmasi olur bi kac gun icinde. Mutsuz olma sakin, tamam mi? Gecici bi durum bu.

Asyaatescim uzme canini. Senin zaten kilon yok ki. Gayet zayif bi insansin. Bu kadar kilo dalgalanmasi olur bi kac gun icinde. Mutsuz olma sakin, tamam mi? Gecici bi durum bu.
Hiç bu kadar + çıkmamıştım tartıda. Umarım geçecek. Kafaya takmamaya çalışıyorum stress iyi değil diye. Bu arada seni de tebrik ederim canım, yolculuğa rağmen iyi vermişsin

İyi akşamlar,

Çoook ama çook sevindim Fzgunum

Çok teşekkür ederim canımcım.

Özet çok güzel olmuş, teşekkürler Irmak.

Son düzenleme:
canlar geç kaldım bugün biraz..
sabah muzlu karatay kahvaltısı.
öglen tavuklu nohut yemegı,yogurt
aksam kısır,ayran.
40 dk.yurume bandında yürüyüş..
sımdı geçmisi okuma zamanı..

2.Öğün: 2 lahmacun, 1 ayran
3. Öğün: 1 tabak meyve :26:
1 ayran

2,5 lt su, 50 dk yürüyüş

Sevgiler

Yarın gündüz yine yazamam size büyük ihtimalle, propycil gözüm üzerinde ona göre
İyiniyetlim kilo alış nedenimi bulabillirsen çok sevineceğim, haber bekliyorum senden
Kızlar ben kaçıyorum, bol bol leptinler hepimize

Canım emeğin için çok teşekkür ederim. Verdiğin bilgiler çok önemli. Dikkat etmeye çalışacağım. Yarından itibaren inşallah diyetimi baştan günbegün tekrar yapacağım. Aynı şeyleri aynı ölçüde yemeye çalışacağım. Başta 7 haftada 9 kilo düzenli vermiştim. O listemi tekrar takip edeceğim. Niyetim bir de gelecek hafta tartılmamak. Böylelikle beyin görmediği için belki 84 kilo saplantısından kurtulur. ( Kızımda seksendört grubu hayranı nefret ettiğimden mi bu saplantılıyım 84'e düşünmüyor değilim ) Kısacası 84'ün altına inersem kilolar gidecekmiş gibi geliyor. :) Hepinize ve özellikle ırmak ve iyiniyetli sana her yorumuma cevap yazdığınız için Teşekkür ediyorum. Bol leptinli geceler :)

Son düzenleme:
Göbüs icin bol bol mekik de gerekiyor..
Pul biberli yogurt göbegi eritiyor diye duymustum, bikac gün denedim ama devamiNI getiremedim..
Benim de SIKINTIM göbegimden yana, rahat 3 aylik hamile görüntüm var..
Cok can SIKICI

hahhahaa aynen yaa benimde öle yiyince direk göbek pırtlıo valla :'(

Ne demek, hic onemli degil. Yeter ki fazla kilolarimizi saglikli bir sekilde verelim. Ogun aralarinda, bol su icilecek, sut, ayran gibi seyler yok. Sekersiz bitki caylari icilebilir. Benim gunluk program soyle:

Kahvalti : ceyrek su bardagi pismis yulaf ezmesi, 2 yumurta, salatalik, 1 cay kasigi zeytin yag veya 5 adet zeytin

Ogle: 120 gr. Tavuk veya balik, sebze, salata, 1 su bardagi yogurt veya sut, 1 dilim tam hububat ekmegi, 1 tatli kasigi tereyag

Aksam: 120 gr. Tavuk veya balik veya kirmizi et, salata, sebze, 1 su bardagi yogurt veya sut, yarim su bardagi kahverengi pirinc pilavi veya quina pilavi, 1 tatli kasigi zeytin yag.

Aralarda su ve onerilen ahududu yapragindan hazirladigim cayi iciyorum.

Leptin diyeti ile Vucut Tipine Gore Diyet beslenme duzenini derledim. Bu plan cikti. Vucut tipim thyroid tip. Kafein, nisastali yiyecekler, meyva, bakliyat kilo kaybi diyeti suresince yasak, normal beslenme programinda da olculu olacak.
www.bodytypes.com sitesinden bazi bilgiler elde edilebilir. Diger vucut tiplerine gore beslenmenin nasil olmasi gerektigini hatirlamiyorum, kitabi da kutuphane kayitlarinda bulamadim, sanirim kayip.

Sevgicim, taviz vermeden 3-4 hafta sikica diyeti uygularsan, eminim cok iyi bir sonuc alacaksin. Sevgiler.

canım çok teşekkür ederim desteğin için .merakla bekleyecegim.eşinin durumu nasıl oldu?

Esimin ikinci analizleri daha iyi cikti. Moralimiz biraz duzeldi. Ay sonunda diger bir test yapilacak ve uzman doktoru gorecek. Insallah hersey iyi olacak.

Vucut tipi diyetinde sut ve yogurdun yagsiz tuketilmesi isteniyor. Burada sutler pastorize ve homojenize (yagli homojenize sut zararliymis) oldugu icin (cig sut satisi yasak), yagsiz sut aliyoruz. Yogurdu evde yapiyorum. Diyete de sadik kalmis oluyorum.

gunaydin kislar..daha kahvaltimi bilem yapmadim ama bu mutlu haberi paylasiyim didim..
bugn tartildim ve 50,4 ciktim amaaaaa tuvalete cikmadan...
belimi olctum bide
hani gecen gun 67,5 demistim ya ama artik 65,5 olmus benim İnce belim..

cok mutluyum yawwww
neyse kahvaltimi edip doneyim tekrar..

Günaydın güzel hanımlar,

sabah: 2 yum. yarım dilim peynir, 4 zeytin, salata, 7 çilek, 1 ç.b. ceviz

herkese güzel bir gün diliyorum. Sevgiler.

Kızlarr günaydınlar

Bu sabah 57.3 çıktım haftaya 56 görmek hedefim o yüzden bugün kaçamak yok

2 kayısı kıvamı haşlanmış özgür tav yumurtası
4 domates (minik)
4 biber (bahçemden nasıl tazelerdi anlatamam siz de ekin diye )
semizotu
3 omega 3
fındık
5 kiraz
şimdi kahvemi içtim.. Kıslar seminerde nete giremiyorum yaa öğleden sonra görüşürüz:26:

Canım her şey düzelisin in. çok da geçmiş olsun Rabbim eşine bol şifa versin..

kahvaltı

2 yumurtadan peynirli ve maydanozlu omlet(ama bitiremedim yarısını attım)
3 zeytin 5
5-6 badem
1 bardak süt

İnş. 84 ü alt edersin canım bis birbirimize destek için burdayız.. Bişeycik değil canım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…