Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

kızlar bugun avokado aldım.karatay diyetinde yememın bir sakıncası olmaz dimi?sonucta şekerli bir meyve değil,hatta meyve bile değil bana göre,salatasını yapıp yiycem:KK56:

Avakadonun normalde çok sağlıklı olduğunu biliyorum ama karatay bazı bildiğimiz doğruların yanlış olduğunu öğrettiğinden net cevap veremiyorum.

merhaba hoş geldin aramıza:nazar:sodayı bılmıyorum ama tatlandırıcı kesinlikle yasak,kullanmıyoruz.içinde tatlandırıcı olmayan sakızlarda var bildiğim kadarıyla,falım,nazar gibi

merhaba hoşbuldumm loxandra...sodayı da geçmiş sayfalarda okudum gl63 yazmış..haklısın canım tatlandırıcılı olsa dahi yasak o zaman sakız

kızlar bugün kuruyemiş alışverişimi yaptım..ceviiz evde var kırıp yiycem..koyu renkli kuru kayısı aldım..kavrulmamış badem aldım ve tuzsuz fıstık aldım..
dil peyniri aldım...doğru ürünleri mi almışım kuruyemişlerde?

kızlar bugün kuruyemiş alışverişimi yaptım..ceviiz evde var kırıp yiycem..koyu renkli kuru kayısı aldım..kavrulmamış badem aldım ve tuzsuz fıstık aldım..

Gayet doğru yiyecekler almışsın.
Açlığın nasıl azalacak bu badem cevizle gör bak.

Gayet doğru yiyecekler almışsın.
Açlığın nasıl azalacak bu badem cevizle gör bak.

inşaalah canım yaa..çok acıkan ve obur birisyim ben..ekmeğe aşığım desem yeridir...ama bitti artık aşkımız...yarın başlangıçolsun benim için..2 haftadır dietteyim zaten ve 3 kg verdim yaklaşık..bu dietle daha sağlıklı ve düzenliolacak inşşş herşey...

inşaalah canım yaa..çok acıkan ve obur birisyim ben..ekmeğe aşığım desem yeridir...ama bitti artık aşkımız...yarın başlangıçolsun benim için..2 haftadır dietteyim zaten ve 3 kg verdim yaklaşık..bu dietle daha sağlıklı ve düzenliolacak inşşş herşey...

Belki de şimdiye kadar o kadar acıkmanın nedeni yediğin ekmeklerdi.
Çünkü glisemik indekçi çok yüksek ve hemen acıkmanı sağlıyor.
Oysa glisemik indeksi yüksek ürünleri hayatından çıkarınca saatlerce bir şey yemesen de açlık diye bir şey hissetmiyorsun.
Ama 1 hafta kadar alışma süresi ver kendine, olur da acıkırsan sakın sıkma canını.

iyi akşamlar arkadaşlar nette dolaşırken böyle bir diyetin varlıgını ilk kez duyuyorum m
sizlere sormak istedigim şey 1haftada kaç kilo veriyorsunuz
ve liste okadar dolu geldiki bu kadar yiyip te kilo vermek garip geldi
nasıl oluyorrr

hosgeldin.hergun yedıklerını paylas burada,motivasyonunu sağlamaya cok yardımcı oluyor.başlangıc kilolarımız aynı hemen hemen,10 temmuzdan beri 7,5 kilo verdim ben(ramazanda cok dikkat edemediğim halde).sen de verirsin,hatta belki daha fazlasını merak etme.zaten o kahvaltıyı yapınca acıkmana ımkan yok,yalnız verilenleri,özellikle kahvaltıda tam olarak ye olurmu?işin sırrı burada.yıne de aralarda acıkırsan ayran,süt içebilirsin.ilk günler yarım cay br kuruyemıs de yıyebılırsın ara ogunlerde.zamanla alısıyorssun bu düzene,açlık falan olmuyor canım gün içinde.(göz açlıgına birşey diyemem ama:KK53:)

iyi akşamlar arkadaşlar nette dolaşırken böyle bir diyetin varlıgını ilk kez duyuyorum m
sizlere sormak istedigim şey 1haftada kaç kilo veriyorsunuz
ve liste okadar dolu geldiki bu kadar yiyip te kilo vermek garip geldi
nasıl oluyorrr

iyi akşamlar.hosgeldin...
verilen kilo kişilerin suankı kılosuna,kaçamak yapmamasına ve spor yapmasına göre değişiyor.içimizde en eskimiz gül 63 rumuzlu arkadasımız,sadece bu diyetle 25 kilo vermıs hala da devam ediyor.

işin sırrı ınsulın dırencını kırmakta(ekmek,şeker,makarna,patates,pirinç yok,ara ogun yok ve akşam 8den sonra hiçbirşey yemıyerek vucudun gece yağ yakan leptın hormonu salgılamasına ızın verıyoruz)

biz 2 haftadır,heb beraber grup olarak yapıyoruz bu diyeti.bu haftaki sonuclar söyleydi mesela

Bildirim:% 2.06
Rumuz:Gul63.
Başlangıç tarihi:11/04/2011
Başlangıç kg:120
Geçen hafta: 97
Bu hafta:95
Fark: -2
Toplam fark:25000
Beden:44-46
Spor: Gunde 1-2 saat ev ısı(Bu hafta regl haftam bıttı(tam tartıldıgım donem)
Boy:165 cm

Bildirim: %1.99
Rumuz: mattika
Başlangıç tarihi: 09.09.2011
Başlangıç kg: 60.6
Geçen hafta: 60.4
Bu hafta: 59.2
Fark: -1.2 kg
Toplam fark: 1.4
Beden: 38-40
Spor: yürüyüş, haftada 2 defa
Boy: 165
Hedef: 55

Bildirim: % 1.77
Rumuz:yazz
Başlangıç tarihi:5eylul
Başlangıç kg: 74,4
Geçen hafta: 73.3
Bu hafta: 72.0
fark - 1.3 kg
Toplam fark:2.4 kg
Beden:42
Spor: haftada 2 gun 45 dak yuruyus
Boy: 1.62 cm
Hedef:60

Bildirim: %1.18
Rumuz:leylak84
Başlangıç tarihi:01/08/2011
Başlangıç kg:91.5
Geçen hafta:85
Bu hafta:84
Fark: -1
Toplam fark:7.5
Beden:44
Spor:haftada 5 gün yürüyüş
Boy:1.68
Hedef:70

Bildirim: %0.96
Rumuz:eski_bir_masal
Başlangıç tarihi:03.09.2011
Başlangıç kg:64
Geçen hafta:63.2
Bu hafta:62.6
Fark: - 0.6 kg
Toplam fark: 1.4
Beden:38-40
Spor: Bu hafta pek yapmadım
Boy:170
Hedef:55

Bildirim : %0.73
Rumuz:tylholl
Başlangıç tarihi:25.08.2011
Başlangıç kg: 115
Geçen hafta: 110
Bu hafta: 109.2
Fark: + veya -800 gr
Toplam fark:5800 gr
Beden:48
Spor: Bu hafta 2 gün yürüyüş ve 1 gün yüzme

Bildirim: %0.58
Rumuz: Zelisce
Baş tarihi: 26.08.2011
Başlangıç kg: 90
Geçen hafta: 86
Bu hafta: 85.5
Fark: - 500
Toplam fark: 4500
Beden: 48
Spor: 7 saat
Boy: 155
Hedef: 55

Bildirim:% 5
Rumuz:loxandra
Başlangıç tarihi:10.07.2011
Başlangıç kg: 86.1
Geçen hafta: 79.1
Bu hafta: 78.7
Fark :-0.4 kg
Toplam fark:7.4 kg
Spor: yok
Boy: 167
Hedef:57

Bildirim: % 0.5
Rumuz: SAPHIRA
Başlangıç tarihi:05/09/2011
Başlangıç kg: 104
Geçen hafta: 99.8
Bu hafta: 99.3
Fark: + veya -:-500 GR.
Toplam fark:-4.7 kg.
Beden:48
Spor: Pazartesi akşamından beri her akşam 25-30 dk aletlerde spor
Boy: 1.63cm.
Hedef: 76 kg

Bildirim: % 0.28
Rumuz: ylmznrmn
Başlangıç tarihi:05.09.2010
Başlangıç kg: 74
Geçen hafta: 72
Bu hafta: 71.8
Fark: + veya -200 gr
Toplam fark:-2200 gr
Spor: haftada 2 defa 30 dk yürüyüş
Boy: 1.50cm.
Hedef: 50 kg

Bildirim: % 0
Rumuz: rose1968
Başlangıç tarihi:14/08/2011
Başlangıç kg: 83.2
Geçen hafta: 81.0
Bu hafta: 81.0
Fark: + veya -
Toplam fark:-
Spor: Haftada 3-4 kez yarım saat yürüyüş, yarım saat masa tenisi
Boy: 1.63cm.
Hedef: 55 kg

BU HAFTA İLK KEZ BİLDİRİM YAPANLAR :

Bildirim: % 1.44
Rumuz: angelfake
Baş tarihi: 12.09.2011
Başlangıç kg: 76.4
Geçen hafta: 76.4
Bu hafta: 75.3
Fark: - 1.100
Toplam fark: 1.100
Beden: 42
Spor: 2 saat
Boy: 174
Hedef: 68

Bildirim:16.09.2011
Rumuz:acemiyazar2011
Başlangıç kg:63
Geçen hafta: 64
Bu hafta:63
Fark: -1
Toplam fark:-1
Beden:42
Spor: 40 dk yürüyüş- 20 dk plates
Boy:168 cm
Hedef:55

Boy: 170
Hedef:60

Merhaba arkadaşlar..Bebeğim olduğu için ara ara bakıp çıkıyorum..Bu saatlerde yazmaya fırsat buluyorum..Sabah tartıldım 66.4 kg olmuşum..Çokkkk mutlu oldum..Ben 6 eylülde buna benzer beslenmeye başladım..Ama akşam yemeğinde de ekmek yiyordum bayada dondurma yiyordum..Şimdi karatay dietine geçiş yapmaya çalışıyorum..İnşallah hep beraber yağlara elveda deriz ..

Kalkınca kayısı
Kahvaltıda
bir dilim kepekli ekmek
peynir,
2yumurtadan biberli omlet
domates,salatalık
2 bardak şekersiz çay

Akşam
Balık ve bol salata.İnce bir dilim helva
Bir top dondurma

Zencefil,karanfil,tarçınlı çay
Gece
1 bardak ayran

Ben bu şekilde beslendiğimde acıkmıyorum..Ama canım çok şey istiyordu..Emziriyorum diye rahat rahat yemiyordum..Bebeğimi hala emziriyorum ek gıdalara yeni geçtim ,bebeğim için meyvayemeliyimiyim diye vicdanım rahatsız oluyor..Birde keten tohumu yemeliyim,bebeğe zararı olur mu?Antioksidan kullanabilir miyim?Siz ne kullanıyorsunuz?Sizce ne yapmalıyım?

Bu arada bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum..:KK16::KK16::KK16:

Kızlar sabahları 2 yumurta tıuketılecek kılo verınceye kadAr,yumurtalar kaysı kıvamında ya da hızlı omlet olarak pısırılecek.Kaysı kıvamında pısırmek ıcın:yumurtaları suya koyduktan sonra kaynamasını bekleyın,suyu kaynamaya baslayınca 6-7 dakıka kadar kaynatın tamamdır.) Ya da hızlı omlet olarak pısırın,yumurtalar kavrulmayacak,altı pısınce omletı ters cevırın kapagı kapatın ocagı kapatın bırakın tavanın ısısıyla pıssın

Eklentiler

• $IMG01809-20110907-0710.jpg
    $IMG01809-20110907-0710.jpg
    16,6 KB · Görüntüleme: 192
Günaydın,
Cuma, cumartesi ve pazar menü bildirimlerim :
16 EYLÜL 2011 CUMA
Kalkınca: : 1 bardak su
1. Öğün: tereyağında 2 yumurta, 3 yeşl zeytin, çökelek, 1 çay bardağı fındık, 1 su bardağı sütlü kahve
2. Öğün: 2 yumurtadan menemen, yarım tabak tavuk etli patlıcan,1 bardak ayran, a çay bardağı sütlü kakak (patladım resmennnnn)
3.Öğün:
Sıvı: 2.5 lt
Spor: Yarım saat yürüyüş
Takviye :

17 EYLÜL 2011 CUMARTESİ
1. Öğün: 2 yumurtadan peynir ve zeytinli omlet, yarım çay bardağı badem, fındık, 1 domates, 1 bardak sütlü kahve, 2 biber
2. Öğün: Zeytinyağlı bamya
3.Öğün: Köy tavuğu (kalçalı but), 1 kase yoğurt, 1 salatalık, 2kk tahin helvası
Spor: 1 saat yürüyüş
Takviye : 2 adet omega 3

18 EYLÜL 2011 PAZAR
1. Öğün: 2 kayısı yumurta, peynir, 7 zeytin,
2. Öğün: 4 adet tavuk köftesi, 1 bardak ayran, zeytinyağlı bamya, 1 salatalık, 2 kk tahin helvası
3.Öğün: tavuk budu, ayran, 2 incir
Spor:
Takviye : 1 adet omega 3

Kardiyolog ve iç hastalıkları uzmanı Prof Karatay, kitabıyla ilgili hem sokağın hem uzmanların sorularını cevapladı.

* Sizin diyetinizde çıkış noktanız nedir? Kitabınızda verdiğiniz örnekler birçok bilgimizi değiştiriyor, bir kısmıyla yeni tanışıyoruz.

Bir beslenme piramidi vardır biliyorsunuz. Ama bunu çıkaranlar ne doktor ne de diyetisyendir. En altta karbonhidratlar ve tahıllar vardır. O uygulanmaya başladıktan sonra 1980’lerden sonra Amerika’da obezite başladı. Bilim adamları bu piramidi sorgular oldu. Ben ABD’deyken birçok araştırma çıktı, en önemlilerinden biri Harvard Tıp Fakültesi Beslenme Bölümü’nde yapıldı. Çok kapsamlı bu çalışmadan alınan verilere göre yeni beslenme piramidi 2002’de Harvard Tıp Fakültesi Beslenme Bölümü tarafından daha sağlıklı olduğu önerilerek yayımlandı. Ben o piramitteki bilgilere dayanarak hastalarıma sürekli önerilerde bulunuyor ve son derece olumlu yanıtlar alıyordum. Bu nedenle Türk halkını da bilgilendirme amacıyla “Karatay Diyeti” kitabı kaleme alındı.

“Kaşıkla zeytinyağı var ama ekmek yok”

* Yeni piramitteki değişiklikler neler?

En altta egzersiz var. Sağlıklı yağlar, günde iki yumurta ve her gün üç kere bir avuç fındık fıstık yeniyor. Kalp hastalıkları halen yanlış beslenmeden dolayı birinci sırada ama yeni piramidi uygulayanlarda kalp hastalıkları geriliyor.

* Yumurta kolesterolü yükseltmiyor diyorsunuz.

Evet, yükseltmiyor. Bu konuda yapılmış o kadar çok çalışma var ki. Sağlıklı yersek yediklerimiz kolesterolü yükseltmez. Yediklerimizle kolesterolün bir alakası yoktur, bu alanda bilimsel olarak bir çok çalışma yapılmıştır zaten. Bilimsel yayınlarda hastalıkları asıl başlatanın yumurta ve yağ değil de karbonhidratlar, şeker ve tatlandırıcılar olduğu söyleniyor artık. Kalp hastalıkları, şişmanlık, tansiyon, felç ve kansere sebep olan temel bozukluk insülin direncidir. İnsülin direnci hareketsizlikle, sık sık yemekle başlar. Tatlı, şeker ve bol bol ekmek yemekle başlar. Bunu başlatan en önemli sebep meyve şekeridir. Pekmezler, ballar, her türlü içtiğimiz şekerli içecekler karaciğer yağlanmasını başlatır. Bununla birlikte pankreas ve göbek çevresi yağlanır ve artık organlar iyi çalışmamaya başlar. Bu nedenle kilo alma, bugün tüm hastalıkları başlatan en önemli sebeptir. Kilo alma demek yağların artması demektir tabii.

* Tereyağı ve zeytinyağını da abartmamak kaydıyla tüketmek gerekiyor herhalde.

Hayır, o da yanlış biliniyor. Bu yağlar az tüketildiği için hastalık oluşuyor. Ben hastalarıma kaşıkla zeytinyağı veriyorum ama ekmek yok. Harvard Tıp Fakültesi’nin araştırmasına göre çok karbonhidratlı yiyeceklerden sonra kalp krizi ve felç 26 kez daha fazla görülüyor, bilinenin aksine çok yağlı yiyecekler yedikten sonra değil. Damardaki plakların oluşmasında sağlıklı yağ olan tereyağı, zeytinyağı ve balık yağı omega 3’ün tüketilmemesinin payı var. Bunlar koruyucudur.

“Gece TV karşısındayken gelen meyve tabağı çok tehlikeli”

* Bir kere akşam 20.00’den sonra meyve dahil hiçbir şey yenmeyecek. Bizde ne yapılıyor, yemekten sonra televizyonun karşısında meyve tabağı geliyor. İşte o çok tehlikeli. Sabah, gündüz yenirse gün boyu harcanır ama yiyip yatarsak tehlikeli.
* Sabah kahvaltısı en kuvvetli öğün olmalıdır, zaten çok kuvvetli yiyince acıkmıyoruz. Eğer herhangi bir öğünde bir şey yediğiniz zaman iki-üç saat sonra acıkıyorsanız o yediklerinizin size zararlı olduğunu bilin.
* Böğürtlen, ahududu, çilek en yüksek antioksidana sahip masum meyvelerdir. Kış aylarında nar bol bol yenmeli. Sabah kahvaltısında bu mevsimde peynirin yanında yarım şeftali ve armut yenebilir. Domates, salatalık da meyvedir.

Yüksek kolesterolü olan kadınlar uzun yaşıyor!

Kolesterol sorunu diye bir şey yoktur. Kolesterol bir vücutta yüksekse o vücudun antioksidana ihtiyacı var demektir. Kolesterol neden yükseliyor, ona bakmak lazım. Tek bir rakamı tedavi etmekle kimse iyileşmez, iyileşmediklerini de görüyoruz zaten. Sonuçlar önümüzde. Kadınlarda yüksek kolesterolün faydası var. Yüksek kolesterolü olan kadınlar uzun yaşıyor, bilimsel olarak gösterildi.
Bana gelen hastaların kolesterol ilaçlarını keserim, hiçbir hastama senelerdir kolesterol tahlili yaptırmam. İnsülin ve D vitamini tayini yaptırırım, yaşam biçimi öneririm. Vücut her gün 2 bin 500 miligram kolesterol üretiyor. Kolesterol eksikliğinden depresyon gelişebiliyor. Kolesterolsüz olmaz. Kolesterolün zararlı olması diye bir şey kabul edilemez. Her hayvan hücresinin sağlıklı, düzgün çalışması için kolesterol gereklidir unutmayalım. Kolesterol insan vücudunda bulunan en güçlü ve doğal
bir antioksidandır.

Günde sekiz yumurta, doyuncaya kadar pastırma

* Peki yağlar çok kalorili ve günlük almamız gereken kalori miktarı da belli. Ne yapacağız?

Kalori hesabı artık yapılmıyor, o da tarihe karıştı. Glisemik indeksi düşük karbonhidratlar yenilecek. Üç şey serbest düşük glisemik indeksli karbonhidratlar, sağlıklı yağlar ve sağlıklı proteinler. Sağlıklı proteinler kırmızı et ve yumurtadır. Hepsi normal olacak, yağsız değil. Beş-altı kalem pirzolayı yağıyla beraber yemeliyiz. Pastırma Türkiye’deki en sağlıklı ettir. İşlenmemiş, daha doğrusu daha az işlenmiş olduğu için. Balık da tabii son derece önemli. Denizlerimizden çıkan sardalyaye hamsi de en sağlıklı etlerdir.

* Peki ne kadar yenmeli pastırma?
PAZARTESİ
Kahvaltı (08.00-09.00)
İki adet yumurta (Suda haşlanarak rafadan ya da kayısı kıvamında hazırlanmış. Tereyağında peynirli omlet de yapılabilir.)
8-10 adet tuzu alınmış yeşil ya da siyah zeytin
Bir avuç içi kadar beyaz peynir,
4-5 adet gün kurusu kayısı
Şekersiz bitki çayı, su ya da meyve çayı
Bir (ince belli) çay bardağı ceviz (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Cevizler mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Öğle yemeği (13.00-14.00)
Bir avuç içi kadar dana söğüş, bol salata ve zeytinyağlı fasulye
Salata olarak dilimlenmiş ya da rendelenmiş turp ve havuç veya mevsim salatası, doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ile hazırlanmalıdır.
Bir su bardağı tuzsuz ayran
Arzu edildiği kadar şekersiz bitki çayı ya da su

Ara öğün (şart değil) (15.00)
Yarım su bardağı kadar ceviz
Şekersiz olarak sevdiğiniz herhangi bir çay ya da taze limonlu su

Akşam yemeği (18.00-19.00)
Balık, yeşil soğan, roka ve turp (Salata bol miktarda hazırlanıp, içine, doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ile birlikte tane keten tohumu ilave edilerek hazırlanmalıdır.)

SALI
Kahvaltı (08.00-09.00)
Kayısı kıvamında suda haşlanmış iki yumurta (Saf tereyağı ya da zeytinyağı ile omlet veya menemen de yapılabilir)
8-10 adet tuzsuz zeytin
Bir avuç içi kadar beyaz peynir
2-3 adet çarliston yeşilbiber
5-6 adet minik domates
Şekersiz çay ya da süt
Bir (ince belli) çay bardağı fındık (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Fındık mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Ara öğün (şart değil) (10.00)
Yarım su bardağı kadar ceviz
Bol su ya da yeşil çay

Bir tabak zeytinyağlı barbunya ya da etli sebze yemeği
Lahana ya da karnabahar salatası (Çiğ ya da buğulanmış olabilir)
Bir su bardağı ayran ya da bir kase yoğurt

Bir orta boy elma ya da mevsim meyvesi
Bir kase yoğurt (Mümkünse evde mayalanmış veya geleneksel usulle üretilmiş. Kesinlikle diyet olmayacak)
Şekersiz çay ya da bir fincan Türk kahvesi
Nescafe olarak bilinen granül kahveler işlenmiş gıda oldukları için yasak

Balık ızgara (Fırında veya buğulama usulü de pişirilebilir)
Bir tabak pilaki
Roka, yeşil soğan, maydanoz ve bir tatlı kaşığı keten tohumu (Tüm salatalara doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ilave edilebilir.)
İki kibrit kutusu kadar tahin helvası

ÇARŞAMBA
Kahvaltı (08.00-09.00)
Kayısı kıvamında suda haşlanmış iki yumurta (Saf tereyağı ya da zeytinyağı ile omlet veya menemen de yapılabilir)
2-3 adet tatlı kırmızıbiber
Yeşil çay ya da sevilen bitki çayı
Bir çay bardağı (ince belli) Antep fıstığı (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Fıstıklar, tuzsuz ve mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Tuzsuz yerfıstığı (Kavrulmamış ve mümkünse yeni kırılmış olmalı)
Bol su ya da bitki çayı

Bir bardak zeytinyağlı taze yeşil fasulye
3-4 adet ızgara köfte
1 kase yoğurt
Turp ve havuç rendelenerek hazırlanmış salata ve bir tatlı kaşığı keten tohumu (Tüm salatalara doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ilave edilebilir.)
Bol su veya ayran

Bir elma ya da armut
1 kase yoğurt

3-4 kalem kuzu pirzola ya da avuç içiniz kadar bonfile ızgara
Zeytinyağlı enginar ya da bir tabak taze bakla
Mevsim salatası ve bir tatlı kaşığı keten tohumu

PERŞEMBE
Kahvaltı (08.00-09.00)
İki yumurta ile hafif ateşte tereyağı ile pişirilmiş peynirli omlet
8-10 adet tuzsuz zeytin
1-2 adet çarliston yeşilbiber ya da 1-2 adet salatalık
Taze maydanoz ve kırmızıbiber
Yeşil çay ya da sevilen bir bitki çayı
Bir (ince belli) çay bardağı ceviz içi (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Cevizler, tuzsuz ve mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Bir avuç içi kadar tuzsuz yerfıstığı ya da badem içi (Mümkünse yeni kırılmış olmalıdır)
Taze limon eklenmiş bol su ya da bitki çayı

Öğle yemeği (12.00- 13.00)
Bir avuç kadar dana bonfile ya da 3-4 kalem kuzu pirzolası
Bir tabak zeytinyağlı pırasa
5-6 adet minik domates
Bir kase yoğurt ve bir tatlı kaşığı keten tohumu
Bol su

Bir ufak portakal veya mevsim meyvesi
Bir avuç içi kadar tuzsuz yerfıstığı ya da badem içi (Mümkünse yeni kırılmış olmalıdır)

Balık ızgara, kırmızı kuru soğan, dilimlenmiş turp ve roka
Buğulanmış Brüksel lahanası ve rendelenmiş havuç ya da lahana salatası
Bir tabak piyaz ya da zeytinyağlı barbunya

CUMA
Kahvaltı (08.00-09.00)
İki yumurta ile hafif ateşte tereyağı ile pişirilmiş omlet
8-10 adet tuzsuz zeytin
Bir avuç içi kadar peynir
Taze maydanoz, tatlı kırmızıbiber ve 1-2 adet salatalık
Şekersiz yeşil çay ya da sevilen bir bitki çayı
Bir (ince belli) çay bardağı Antep fıstığı (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Fıstıklar, tuzsuz ve mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Bir avuç içi kadar ceviz içi (Mümkünse yeni kırılmış)
Bol taze limonlu su ya da bitki çayı

Bir porsiyon şiş kebap (Yanında pide, pilav ve patates yenilmeyecek)
Taze yeşilbiber, domates, turp, maydanoz, soğan ve sumak
Bir kase yoğurt ve bir tatlı kaşığı keten tohumu
Bol su ya da ayran

Bir elma ve avuç tuzsuz yerfıstığı (Kavrulmamış ve mümkünse yeni kırılmış)
Taze limon eklenmiş su ya da şekersiz çay

3-4 kalem kuzu pirzolası
Mevsim salatası (Tüm salatalara doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ilave edilebilir)
Zeytinyağlı enginar ya da yoğurtlu semizotu salatası

CUMARTESİ
Kahvaltı (08.00-09.00)
Pastırmalı yumurta
8-10 adet tuzsuz zeytin
Bir avuç içi kadar peynir ve taze maydanoz ya da nane ile birlikte
Bir (ince belli) çay bardağı Antep fıstığı (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Fıstıklar, tuzsuz ve mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Taze limon eklenmiş bol su ya da şekersiz bitki çayı

Bir porsiyon bonfile ızgara
Taze yeşilbiber ve domates ya da kuru soğan
Yoğurt, semizotu ve bir tatlı kaşığı keten tohumu yağı
Bol su veya ayran

Bir ufak boy portakal veya elma
Şekersiz yeşil çay

Balık ızgara
Dilimlenmiş beyaz turp
Bol roka, domates ve taze yeşil soğan ile hazırlanmış salata (Tüm salatalara doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ilave edilebilir)
İki kibrit kutusu kadar tahin helvası

PAZAR
Kahvaltı (08.00-09.00)
Peynirli omlet ya da pastırmalı yumurta
8-10 adet tuzsuz zeytin
Tatlı kırmızıbiber, domates ve salatalık
Bir (ince belli) çay bardağı ceviz içi (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Cevizler, tuzsuz ve mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Taze limon eklenmiş bol su ya da şekersiz bitki çayı

Öğle yemeği (12.00-13.00)
Bir tabak kuru fasulye, bonfile veya biftek (bir avuç içi kadar) (Yanında pilav ve patates yenmeyecek)
Bir adet kuru soğan
Çoban salatası (Tüm salatalara doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ilave edilebilir)
Bol su

Bir avuç tuzsuz yerfıstığı (Kavrulmuş ve mümkünse yeni kırılmış)
Şekersiz çay

Balık ızgara
Taze yeşil soğan, bol roka ve domates
Közlenmiş taze kırmızıbiber

ÖNEMLİ NOT: Her gün akşam saat 19.00-20.00’den sonra meyve dahil hiçbir şey yenilmemeli; bol su, ayran sut ıcılebılır.
Doyuncaya kadar yenecek! Günde sekiz yumurta yiyebilirsiniz. Yumurtanın glisemik indeksi sıfırdır. Vücudun sağlıklı proteine ihtiyacı var. Her gün sağlıklı yağ, omega 3 yenmeli. Yumurtanın sarısında ortalama 250-300 miligram doğal omega 3 vardır

kızlar bugun avokado aldım.karatay diyetinde yememın bir sakıncası olmaz dimi?sonucta şekerli bir meyve değil,hatta meyve bile değil bana göre,salatasını yapıp yiycem:KK56:

Aksine oldukça faydalı;
Avokadonun Faydaları :

Avokadonun Kabızlığa karşı etkili, bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri bulunmaktadır. İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler dolayısıyla Kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaçtır.

Avokado, vücutta toksik maddeleri etkisiz hale getirerek, yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok eder. Dolayısıyla yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar.

İçeriğinde bulunan protein, mineral ve vitaminler küçük çocukların ve hamile bayanların dengeli ve sağlıklı beslenmelerinde çok gerekli olan maddelerdir. Avokado, vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapar.

Nasıl ve Nerede Kullanacağız?

1. Meyve uzunlamasına ortadan kesilir. Ortadaki iri çekirdek çıkarılır. Meyve ince ince cips gibi doğranır veya ezilir. Tuz, kırmızı veya karabiber ekilir. Limon sıkılır karıştırılır. Arzuya göre biraz taze yada kuru soğan kıyılarak ilave edilir, Maydanoz ve domates ilave edilebilir. Salata gibi yenir, yağ istemez.

2.Soyulmuş ve ezilmiş avokado sarımsaklı yoğurt ile karıştırılır. Limon ilave edilmez, böyle de yenilebilir.

3. Omlet yapılır. Peynir yerine avokado konur.

4. Mantar sote gibi sote yapılabilir.

5. Ezilmiş avokado bal ve ezilmiş cevizle karıştırılır. Bu takdirde tuz, limon, biber ilave edilmez.

Bazı öneriler :

1. Avokadoları soyduktan sonra kararmamaları için limonlu suda bekletin.

2. Saltalar için, avokadoları dilimlemek yerine bir kaşıkla oval parçalar çıkardıktan sonra üzerlerine limon sıkarak servis yapabilirsiniz.

3. Çabuk sos hazırlamak için, soyulmuş avokadoyu püre haline getirin. İçine 1 çorba kaşığı rendelenmiş soğan, 1 limonun suyu, tuz ve karabiber ekledikten sonra karıştırın. Havuç, salatalık ve kerevizle servis yapılır.

4. Avokado tavuğa çok yakışır. Taze bir pidenin veya sandviçin içine haşlanmış tavuk, ince dilimlenmiş avokado, marul yaprakları, domates dilimleri , taze soğan koyulur, arasına mayonez gezdirilir afiyetle yenir.

ben de tam bunu paylaşacaktım ki,sen paylaşmışsın :KK71:teşekkürler

inanırmısınız omega3 ü alacağım dükkanın önünden geçerken durdum,düşündüm,emin olamadığım için yoluma devam ettim,omega 3 ü almadan ! alsak gerçekten de daha iyi olacak sanırım :KK34:

Evet, ben çok pahalısını alamadım, eczaneden 14 TL aldım. 10 gün oldu amaalalı, b,raz ara verdim kilo aldırabilir yorumlarını okuduktan sonra. Hocayab yazdım, cevap geldi ve devam omega 3 e...

Evet doğru canım. Bi de fındık vardı onu unutmuşsun. Peymanın bahçeden serisi var, onu tavsiye ederim, iç kabuğu soyulmamış ve kavrulmamış. Kabuklu da alabilirsin tabi, cevizde tamam da fındıkta zor oluyor, ben peyman alıyorum...

günaydın kızlar :)

kötü bir haftasonu geçirdim. kötü derken, yemek açısından.

cumartesi sabahı 1 fincan kahve ve yanında iki çatal kepekli havuçlu kek yedim (arkadaşım almıştı starbuckstan, dayanamayıp 2 çatal yedim. bunu yedim diye başka bir şey yemedim.)

akşam ise misafirim vardı, mangal yaktık bahçede. hiç ekmek yemedim (bu çok güzeldi) hellim peyniri - domates - mantar - biber ızgara (bunları çöpşişe dizip, sirkeli kekikli bi sos yapıp mangalda pişirdim. çok güzel oldu isteyene tarif verebilirim. hem çok kolay hem çok güzel görünen hem de çook leziz bir yemek) ve dana çöpşişle kuzu kaburga yedim.

akşam yediklerimde de gördüğünüz gibi hiçbir sorun yok, ama işte sorun şu ki 6 duble rakı içtim :18: :KK20: :KK59:

pazar günü, sabah çok az mantarlı omlet yedim (yiyemedim nedense)

öğlen ceviz kırdım yedim, 2 de kuru kaysı yedim.

akşam da tost makinesinde hellim peyniri pişirdim bi de domates biber yedim yanında.

bu sabah tartıda 75.3'tüm. 200 gr fazla yani :KK58:

ooof of. nolcak benim bu halim.

günaydın kızlarrr..
dünkü menümü toptan yazayımm..
eksiklerimi söylerseniz sevirim..(ekmek dışında:KK9:)

sabah
1 yumurtadan menemen
3 zeytin
2 kk beyaz peynir
1 büyük kupa süt(türk kahveli ve tarçınlı)
yarım dlm ekmek
1 çay kaşığı tereyağ
5 ceviz
4 gün kurusu kayısı

4 saat sonra
4 yk sebzeli bulgur pilavı
2 kabak,1 patlıcan,2 kırmızı biberden fırın kızartma(3 yk zeytinyağ ile yapıldı)
1 kase yoğurt
1 şeftali
1 yaş incir

1 saat sonra
yarım haşlanmış mısır

4 saat sonra
1 şeftali
1 malta eriği
2 yaş incir
yarım haşlanmış mısır

spor:40 dk ortalama 5.5 hızında yürüyüş
su:2,5 lt

amma çok yemişim:44:

günaydın kızlarrr..
dünkü menümü toptan yazayımm..
eksiklerimi söylerseniz sevirim..(ekmek dışında:KK9:)

sabah
1 yumurtadan menemen
3 zeytin
2 kk beyaz peynir
1 büyük kupa süt(türk kahveli ve tarçınlı)
yarım dlm ekmek
1 çay kaşığı tereyağ
5 ceviz
4 gün kurusu kayısı

4 saat sonra
4 yk sebzeli bulgur pilavı
2 kabak,1 patlıcan,2 kırmızı biberden fırın kızartma(3 yk zeytinyağ ile yapıldı)
1 kase yoğurt
1 şeftali
1 yaş incir

1 saat sonra
yarım haşlanmış mısır

4 saat sonra
1 şeftali
1 malta eriği
2 yaş incir
yarım haşlanmış mısır

spor:40 dk ortalama 5.5 hızında yürüyüş
su:2,5 lt

amma çok yemişim:44:

incir, şeftali ve özellikle mısırı çıkarman gerek bence menülerinden.

bu sabah yediklerim...
2 yumurtadan omlet(1 çay kaşığı tereyağ ile yapldı)
3 kk kaşar peynir
yarım dlm ekmek
9 badem
3 gün kurusu kayısı

X