Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

menü olarak tüketebilirsiniz gibi bir yazı okudum sankii:44:
sadece ara öğün olarak tüketmek sakıncalı değil mii

bir kere öncelikle, artık piyasadaki mısırların hiçbirinin doğallığından vs. bahsedemeyeceğimiz için tüketilmemesi gerekiyor bence.

onun dışında meyve evet öğünde tüketebilirsiniz diyor hoca, ancak zayıflama aşamasında insülin direncini kırmak açısından tüketmemek daha doğru olur diyor diye biliom ben.

tabi bunların hepsini, akşam yemeğinde 6 duble rakı içmiş biri söylüyor ne derece dinlersin bilemedim :KK60::KK42:

bir kere öncelikle, artık piyasadaki mısırların hiçbirinin doğallığından vs. bahsedemeyeceğimiz için tüketilmemesi gerekiyor bence.

onun dışında meyve evet öğünde tüketebilirsiniz diyor hoca, ancak zayıflama aşamasında insülin direncini kırmak açısından tüketmemek daha doğru olur diyor diye biliom ben.

tabi bunların hepsini, akşam yemeğinde 6 duble rakı içmiş biri söylüyor ne derece dinlersin bilemedim :KK60::KK42:

:13::13::13::13:

iyi akşamlar arkadaşlar nette dolaşırken böyle bir diyetin varlıgını ilk kez duyuyorum m
sizlere sormak istedigim şey 1haftada kaç kilo veriyorsunuz
ve liste okadar dolu geldiki bu kadar yiyip te kilo vermek garip geldi
nasıl oluyorrr

Doğru yerdesin. Ben diyeti uyguluıyorum ama, hipotrioidim olduğu için zopr kilo veriyorum, ama buna rağmen ilacımı da keserek 1 ayda iki kilo verdim. Normal, herhangi rahatsızlığı olmayan arkadaşlaer haftada 500 gr- 2 kk arasında değişen miktarlarda kilo veriyor. Kilon ne kadar çoksa o kadar fazla veriyorsun. Ama sen sanki acele kilo vermek istiyorsun. Bu çok yanlış, ağı ve kalıcı kilo vermek en güzeli.
Menülere gelince; ben de diyeti yapmadan önce senin gibi düşünüyordum, ama inan fazla bile geliyor, bir kısmını yiyemiyorsun.
Son atvsiyem de vereceğin kiloları kitabı alıp okuyarak ver. Orada çok güzel açıklamalar var, zaten bu hayat boyu uygulaman gereken bir beslenme şekli.

günaydın kızlar....bugün hayırlısıyla karatay iyetime başladım..
sabah kahvaltımı 4 koyu renkli kayısı
2 adet haşlanmış kayısı kıvamında yumurta
bir ince belli bardak ceviz
9 adet siyah zeytin
ve bir avuç içi beyaz peynir koydum tabagıma yanına da acık şekersiz çay
ama tabagımı bitiremedim çok kötü tıkandım..özellikle ceviz in yarısını yedim ve peynir artıı...gerçekten yerken bile dağlar tepeler yemiş gibi doydum....çok umutluyum bu dieeten..umarım hepimiz en yakın zamanda istediğimiz kilolara ineriz...benim motivasyonum hemen düşer o yüzden sizi takipteyim sürekli...

ben okumayalı sayfa bayaa ılelermıs sımdı bakamadım neler yazıldı ben menulerımı yazayım
bu hafta bıraz sendeledım galıba
cumartesı
kalkınca maydanoz lımon kuru
1.öğün : 1 yumurta halsama peynır cevız domates alatalık
2.öğün 1 yumurta menemen patlıcan salata 1 bardak ayran
ara 1 avuc badem
3.öğün 1 tabak barbunya 2 yemek kasıgı kadar humus evde nohut unundan kendım yaptım ama nedense cok huzursuz oldum mutsuz oldum aksam yesıl cay ıctım
pazar
ıste bugun bı patlama yasadım bugunden sonra cumaya kadar tartılmama kararı aldım umarım toparlarım gecen haftalar gıbı olurum
kalkınca maydonoz lımon kuru
1.öğün sanırım 3 yumurtayı bulmustur menemen haslama ve yumurta salatası hepsınıde yaptık ve hepsınden yedım
peynır cevız domates
saat 3 gıbı 1 fıncan sut 1 kuru kayısı
saat 5 gbı 1 dılım peynır 2 zeytın
saat 7 gıbı 2 adana ekmeksız fakat son ıkı ogun arasında 1 dılım borek ve yarım dılım kek yedım ve keındımı butun emegımı patlatmısım gıbı hıssettım tekrar dondum eskı halıme dedım zaten bu kılo her dıyette dusebıldıgım kıloydu bundan sonrasını getıremıyodum bu sabah da yuruyusumu yaptım 1 saat ve artık cumaya kadar tatrıya dokunmadan elımden gelenı yapmaya karar verdım zaten 2 gundur tartıda artıs oluyo umarım cumaya 71 lı rakamları gorebılırım

9 adet siyah zeytin
ama tabagımı bitiremedim çok kötü tıkandım..özellikle ceviz in yarısını yedim ve peynir artıı...gerçekten yerken bile dağlar tepeler yemiş gibi doydum....çok umutluyum bu dieeten..umarım hepimiz en yakın zamanda istediğimiz kilolara ineriz...benim motivasyonum hemen düşer o yüzden sizi takipteyim sürekli...

hoşgeldin aramızaaaaa :KK3:

ben okumayalı sayfa bayaa ılelermıs sımdı bakamadım neler yazıldı ben menulerımı yazayım
bu hafta bıraz sendeledım galıba
cumartesı
kalkınca maydanoz lımon kuru
1.öğün : 1 yumurta halsama peynır cevız domates alatalık
2.öğün 1 yumurta menemen patlıcan salata 1 bardak ayran
ara 1 avuc badem
3.öğün 1 tabak barbunya 2 yemek kasıgı kadar humus evde nohut unundan kendım yaptım ama nedense cok huzursuz oldum mutsuz oldum aksam yesıl cay ıctım
pazar
ıste bugun bı patlama yasadım bugunden sonra cumaya kadar tartılmama kararı aldım umarım toparlarım gecen haftalar gıbı olurum
kalkınca maydonoz lımon kuru
1.öğün sanırım 3 yumurtayı bulmustur menemen haslama ve yumurta salatası hepsınıde yaptık ve hepsınden yedım
peynır cevız domates
saat 3 gıbı 1 fıncan sut 1 kuru kayısı
saat 5 gbı 1 dılım peynır 2 zeytın
saat 7 gıbı 2 adana ekmeksız fakat son ıkı ogun arasında 1 dılım borek ve yarım dılım kek yedım ve keındımı butun emegımı patlatmısım gıbı hıssettım tekrar dondum eskı halıme dedım zaten bu kılo her dıyette dusebıldıgım kıloydu bundan sonrasını getıremıyodum bu sabah da yuruyusumu yaptım 1 saat ve artık cumaya kadar tatrıya dokunmadan elımden gelenı yapmaya karar verdım zaten 2 gundur tartıda artıs oluyo umarım cumaya 71 lı rakamları gorebılırım
kahvaltıyı zengın yapsaydınınız acıkmazdınız ekmek pasta krızınızı ceVızle ya da vb ıle bastırabılırsınız,bır lokma dahı ekmek yemeyın zamanla gececek bır durum bu,bır de aksam saat sekızden sonra yemeyın lahana dahı,sut ayran ıcebılırsınız,meyve de yemek yok aksam saat sekızden sonra.

9 adet siyah zeytin

afiyet olsunn.
başarılarr:KK19:

gul 63 merhaba..
konuya hakim olduğunu gördüğümden sana soruyorum.
diyette miktar sınırı var mı?
öğünler arası zaman sıunırı var mı?
kesinlikle yasak olanlar neler*

bugün kitabımın siparişini verdm gelince buradayım...bu diyet kafama yattı epeyce

gul 63 merhaba..
konuya hakim olduğunu gördüğümden sana soruyorum.
diyette miktar sınırı var mı?
öğünler arası zaman sıunırı var mı?
kesinlikle yasak olanlar neler*

bugün kitabımın siparişini verdm gelince buradayım...bu diyet kafama yattı epeyce

birde ben et manyağıyım ette sınır var mı

bu sabah yediklerim...
2 yumurtadan omlet(1 çay kaşığı tereyağ ile yapldı)
3 kk kaşar peynir
yarım dlm ekmek
9 badem
3 gün kurusu kayısı
bır cay bardagı dolusu badem tuketmelısınız ekmek yerıne,ekmegın glısemık ındexı cok yuksek,bır nohut almak ıcın duduklu tencereyı aceleyle acarsanız tum yemek tavana fırlar sızınkı de o mısal bıraz,yemeyın ekmegı,fındık,fıstık,cevızde var zaten ekmekten alacagınız vıtamınler,anayol karatay dıyrtı,talı yollara gırersenız yol uzar daha oncekı dıyetlerınız yarasaydı zaten burda olmazdınız Canım, Hocamızın yasakladığı kötü glisemik endeksli yiyeceklerdir. Bunlar; tahıllar (arpa, buğday, yulaf vs.), mısır, patates, pirinç ve şekerdir. İyi glisemik endeksli yiyecekler ise aynı zamanda bitkisel protein açısından da çok zengin olan baklagillerdir. Nohut, kuru fasulye, barbunya, mercimek gibi...

kızlar mesela bugün evde sebzem ve etim yok..dün akşam yogunluktan alamadım..bugün detaylı alışverişe çıkıcam baklagiller serbest ya hani...meselabir yarım çay bardagı mercimek haşlayıp yoğurtla yesem diete göre yasak mı?

birde ben et manyağıyım ette sınır var mı
Bugünlerde kilo vermek isteyen herkes bu kitabın peşinde... Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’ın “Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si - Karatay Diyeti” bildiğimiz pek çok sağlık gerçeğini alt üst etti. Alınan kalorinin, yağın, vücuttaki kolesterolün önemsiz olduğunu savunan; ara öğünlere karşı çıkan ve karbonhidratı yasaklayan bu diyet tartışma da yarattı. Kardiyolog ve iç hastalıkları uzmanı Prof Karatay, kitabıyla ilgili hem sokağın hem uzmanların sorularını cevapladı.

* Sizin diyetinizde çıkış noktanız nedir? Kitabınızda verdiğiniz örnekler birçok bilgimizi değiştiriyor, bir kısmıyla yeni tanışıyoruz.

Bir beslenme piramidi vardır biliyorsunuz. Ama bunu çıkaranlar ne doktor ne de diyetisyendir. En altta karbonhidratlar ve tahıllar vardır. O uygulanmaya başladıktan sonra 1980’lerden sonra Amerika’da obezite başladı. Bilim adamları bu piramidi sorgular oldu. Ben ABD’deyken birçok araştırma çıktı, en önemlilerinden biri Harvard Tıp Fakültesi Beslenme Bölümü’nde yapıldı. Çok kapsamlı bu çalışmadan alınan verilere göre yeni beslenme piramidi 2002’de Harvard Tıp Fakültesi Beslenme Bölümü tarafından daha sağlıklı olduğu önerilerek yayımlandı. Ben o piramitteki bilgilere dayanarak hastalarıma sürekli önerilerde bulunuyor ve son derece olumlu yanıtlar alıyordum. Bu nedenle Türk halkını da bilgilendirme amacıyla “Karatay Diyeti” kitabı kaleme alındı.

“Kaşıkla zeytinyağı var ama ekmek yok”

* Yeni piramitteki değişiklikler neler?

En altta egzersiz var. Sağlıklı yağlar, günde iki yumurta ve her gün üç kere bir avuç fındık fıstık yeniyor. Kalp hastalıkları halen yanlış beslenmeden dolayı birinci sırada ama yeni piramidi uygulayanlarda kalp hastalıkları geriliyor.

* Yumurta kolesterolü yükseltmiyor diyorsunuz.

Evet, yükseltmiyor. Bu konuda yapılmış o kadar çok çalışma var ki. Sağlıklı yersek yediklerimiz kolesterolü yükseltmez. Yediklerimizle kolesterolün bir alakası yoktur, bu alanda bilimsel olarak bir çok çalışma yapılmıştır zaten. Bilimsel yayınlarda hastalıkları asıl başlatanın yumurta ve yağ değil de karbonhidratlar, şeker ve tatlandırıcılar olduğu söyleniyor artık. Kalp hastalıkları, şişmanlık, tansiyon, felç ve kansere sebep olan temel bozukluk insülin direncidir. İnsülin direnci hareketsizlikle, sık sık yemekle başlar. Tatlı, şeker ve bol bol ekmek yemekle başlar. Bunu başlatan en önemli sebep meyve şekeridir. Pekmezler, ballar, her türlü içtiğimiz şekerli içecekler karaciğer yağlanmasını başlatır. Bununla birlikte pankreas ve göbek çevresi yağlanır ve artık organlar iyi çalışmamaya başlar. Bu nedenle kilo alma, bugün tüm hastalıkları başlatan en önemli sebeptir. Kilo alma demek yağların artması demektir tabii.

* Tereyağı ve zeytinyağını da abartmamak kaydıyla tüketmek gerekiyor herhalde.

Hayır, o da yanlış biliniyor. Bu yağlar az tüketildiği için hastalık oluşuyor. Ben hastalarıma kaşıkla zeytinyağı veriyorum ama ekmek yok. Harvard Tıp Fakültesi’nin araştırmasına göre çok karbonhidratlı yiyeceklerden sonra kalp krizi ve felç 26 kez daha fazla görülüyor, bilinenin aksine çok yağlı yiyecekler yedikten sonra değil. Damardaki plakların oluşmasında sağlıklı yağ olan tereyağı, zeytinyağı ve balık yağı omega 3’ün tüketilmemesinin payı var. Bunlar koruyucudur.

“Gece TV karşısındayken gelen meyve tabağı çok tehlikeli”

* Bir kere akşam 20.00’den sonra meyve dahil hiçbir şey yenmeyecek. Bizde ne yapılıyor, yemekten sonra televizyonun karşısında meyve tabağı geliyor. İşte o çok tehlikeli. Sabah, gündüz yenirse gün boyu harcanır ama yiyip yatarsak tehlikeli.
* Sabah kahvaltısı en kuvvetli öğün olmalıdır, zaten çok kuvvetli yiyince acıkmıyoruz. Eğer herhangi bir öğünde bir şey yediğiniz zaman iki-üç saat sonra acıkıyorsanız o yediklerinizin size zararlı olduğunu bilin.
* Böğürtlen, ahududu, çilek en yüksek antioksidana sahip masum meyvelerdir. Kış aylarında nar bol bol yenmeli. Sabah kahvaltısında bu mevsimde peynirin yanında yarım şeftali ve armut yenebilir. Domates, salatalık da meyvedir.

Yüksek kolesterolü olan kadınlar uzun yaşıyor!

Kolesterol sorunu diye bir şey yoktur. Kolesterol bir vücutta yüksekse o vücudun antioksidana ihtiyacı var demektir. Kolesterol neden yükseliyor, ona bakmak lazım. Tek bir rakamı tedavi etmekle kimse iyileşmez, iyileşmediklerini de görüyoruz zaten. Sonuçlar önümüzde. Kadınlarda yüksek kolesterolün faydası var. Yüksek kolesterolü olan kadınlar uzun yaşıyor, bilimsel olarak gösterildi.
Bana gelen hastaların kolesterol ilaçlarını keserim, hiçbir hastama senelerdir kolesterol tahlili yaptırmam. İnsülin ve D vitamini tayini yaptırırım, yaşam biçimi öneririm. Vücut her gün 2 bin 500 miligram kolesterol üretiyor. Kolesterol eksikliğinden depresyon gelişebiliyor. Kolesterolsüz olmaz. Kolesterolün zararlı olması diye bir şey kabul edilemez. Her hayvan hücresinin sağlıklı, düzgün çalışması için kolesterol gereklidir unutmayalım. Kolesterol insan vücudunda bulunan en güçlü ve doğal
bir antioksidandır.

Günde sekiz yumurta, doyuncaya kadar pastırma

* Peki yağlar çok kalorili ve günlük almamız gereken kalori miktarı da belli. Ne yapacağız?

Kalori hesabı artık yapılmıyor, o da tarihe karıştı. Glisemik indeksi düşük karbonhidratlar yenilecek. Üç şey serbest düşük glisemik indeksli karbonhidratlar, sağlıklı yağlar ve sağlıklı proteinler. Sağlıklı proteinler kırmızı et ve yumurtadır. Hepsi normal olacak, yağsız değil. Beş-altı kalem pirzolayı yağıyla beraber yemeliyiz. Pastırma Türkiye’deki en sağlıklı ettir. İşlenmemiş, daha doğrusu daha az işlenmiş olduğu için. Balık da tabii son derece önemli. Denizlerimizden çıkan sardalyaye hamsi de en sağlıklı etlerdir.

* Peki ne kadar yenmeli pastırma?

Doyuncaya kadar yenecek! Günde sekiz yumurta yiyebilirsiniz. Yumurtanın glisemik indeksi sıfırdır. Vücudun sağlıklı proteine ihtiyacı var. Her gün sağlıklı yağ, omega 3 yenmeli. Yumurtanın sarısında ortalama 250-300 miligram doğal omega 3 vardır

kızlar mesela bugün evde sebzem ve etim yok..dün akşam yogunluktan alamadım..bugün detaylı alışverişe çıkıcam baklagiller serbest ya hani...meselabir yarım çay bardagı mercimek haşlayıp yoğurtla yesem diete göre yasak mı?
Canım, Hocamızın yasakladığı kötü glisemik endeksli yiyeceklerdir. Bunlar; tahıllar (arpa, buğday, yulaf vs.), mısır, patates, pirinç ve şekerdir. İyi glisemik endeksli yiyecekler ise aynı zamanda bitkisel protein açısından da çok zengin olan baklagillerdir. Nohut, kuru fasulye, barbunya, mercimek gibi...

proteınlerın glısemık ındexı sıfır,bır de zeytının sıfır bolca tuketebılırsınız ayrıca Canım, Hocamızın yasakladığı kötü glisemik endeksli yiyeceklerdir. Bunlar; tahıllar (arpa, buğday, yulaf vs.), mısır, patates, pirinç ve şekerdir. İyi glisemik endeksli yiyecekler ise aynı zamanda bitkisel protein açısından da çok zengin olan baklagillerdir. Nohut, kuru fasulye, barbunya, mercimek gibi.

bır cay bardagı dolusu badem tuketmelısınız ekmek yerıne,ekmegın glısemık ındexı cok yuksek,bır nohut almak ıcın duduklu tencereyı aceleyle acarsanız tum yemek tavana fırlar sızınkı de o mısal bıraz,yemeyın ekmegı,fındık,fıstık,cevızde var zaten ekmekten alacagınız vıtamınler,anayol karatay dıyrtı,talı yollara gırersenız yol uzar daha oncekı dıyetlerınız yarasaydı zaten burda olmazdınız Canım, Hocamızın yasakladığı kötü glisemik endeksli yiyeceklerdir. Bunlar; tahıllar (arpa, buğday, yulaf vs.), mısır, patates, pirinç ve şekerdir. İyi glisemik endeksli yiyecekler ise aynı zamanda bitkisel protein açısından da çok zengin olan baklagillerdir. Nohut, kuru fasulye, barbunya, mercimek gibi...

ekmeksiz yumurta midemi bulandırıyorr henüz,kahvaltıda ekmeksizliğe alışmadım.
normalde 2 dlm hakkım vardı ama yarım dlme düşürdüm o da bir başarı di mi ama:KK34:
henüz çiğ badem,fındık fıstık alamadım,kavrulmuş bademide çok tüketmek istemedim..
10 aydır yaptığım ancak 4 aydır dikkat edemediğim diyetimle 11 kilo verdim.
hemde hiç aç kalmadan..
kesinlikle işe yaradı..
ancak değişik bir beslenme şekli ile durmuş olan kilo verme hızımı hareketlendirmek istiyorumm..

famir sadece bigün karatay kahvaltısı yap,2 kayısı kıvamında yumurta, zeytin ye, diğerlerini yemişsin zaten
ekmek yeme, sadece bi dene. denemeden olmaz gibi geliyo insana
ben 6 saatte bile acıkmıyorum artık
saat geçmesin diye yiyorum 2.öğünü.

o yediğin meyveler tatlı gelmeye başlıyo karataya tam uyunca, yesen bile çok çok az yiyosun meyveyi.

ekmeksiz yumurta midemi bulandırıyorr henüz,kahvaltıda ekmeksizliğe alışmadım.
normalde 2 dlm hakkım vardı ama yarım dlme düşürdüm o da bir başarı di mi ama:KK34:
henüz çiğ badem,fındık fıstık alamadım,kavrulmuş bademide çok tüketmek istemedim..
10 aydır yaptığım ancak 4 aydır dikkat edemediğim diyetimle 11 kilo verdim.
hemde hiç aç kalmadan..
kesinlikle işe yaradı..
ancak değişik bir beslenme şekli ile durmuş olan kilo verme hızımı hareketlendirmek istiyorumm..

aynı kilodayız ben de hiç aç kalmadan normal bi beslenmeyle verdim kiloları.
bu 2. haftam karatayda. dediğim gibi ekmeksiz ye bigün 2 yumurtayı zorla kendini..
ceviz ye. tuzu azalt.
nasıl kilo verdiğine ve acıkmadığına şaşıracaksın.
tatlı yiyesin kalmıycak, üzümü bi salkım yerdim şimdi 3 tanede kesiyo

böyle yazıyorum çünkü çok benzer durumdayız. ekmeği bırakamam dedim ben de. bigün zorladım kendimi, ertesi güne alışmıştım
bir lokma ekmek yersem normalden 2-3 saat erken acıkıyorum.

X