Kararsız bir anne :(

Ben de 21 aylıkken bıraktırdım. Dediğiniz gibi oğlum memede süt bitti artık bardaktan içeceğiz dedim tamam dedi. Tabi ki stresi oldu o 1 hafta çok stresliydi ama geçti. Kendi yatağına alıştı deliksiz uykular başladı.

Mesela kediler yavrularına pati atıyolar memeye yaklaştırmıyolar zamanı gelince :)
Benim için kriter bir sürü dişinin olması ve yemek yiyebilmesi sanırım.
Yeterince emmiş bence yeter diye düşündüm

sen o zaman gel tekrar konuşuruz :)))))

şaka bir yana diş vs ölçü değil

dişi de yemesi içmesi de tamdı hatta oğlum oturur bir tavuk butu ve bir kepçe pilav yerdi yanında da yoğurt ekmek vs bir öğünde

ama 30 ay emdi

21 ay civarında bezi bıraktık emzirirsem gece işer mi acaba dedim işemedi emdiği gibi alttan da bıraktığı dönemler geçmişti

24 ay civarında bıraksak mı diye düşündüm sonra kreşe başlayacaktı ikisi bir ara olmaz dedim

benimki sadece meme ile uyurdu ama gün içinde çok emmezdi gece düzenli olarak 3 kere kalkar emerdi hiç azaltma vs yapmadık

kreşte uyumayı öğrendi sonra da 30 aylıkken iki gün içerisinde artık yeterli olduğunu meme emme zamanının sona erdiğini söyledim bir iki mıkırdama ile bıraktık

ne meme elleyeceğim ne onu koklayacağım ne şu oyuncağıma sarılacağım dönemi yaşadık

her çocuk her anne farklı

şimdiden kendine vade belirleme, gittiği yere kadar olsun ölçü bence

konu sahibi arkadaşım başlamışsın çok da sıkıntı etmemiş gibi sen de çok derinlere dalma 2 yaşına da gelmiş yeterince emmiş de ve vicdanen kendini yorma

enerjini minik canavar ile boğuşmaya ayır dertlenme

Benimki pek düşkün değil :) doğduğunda bile 3 saatte bir 5 dk emiyordu şimdi 1-2 dk anca. Bence de güzel bir şey işime geliyor her yerde hazır yemek ama gece artık emzirmeye kalkmayacağım günleri de beklemiyorum desem yalan olur.
Yalnız bence süt gerçekten hastalıktan koruyucu ve iyileştiriciymiş. Dün hastaydı sadece emdi bugün çok daha iyi:)

Bir soru sorabilir miyim ?
Neden kış aylarına girerken emzirmeyi bırakmayı önermiyorlar? Antibiyotik gibi olduğundan mı ?
Denk mi geldi bilmiyorum, oğlum emmeyi bıraktı ve yaz ortası bir hasta oldu, hiç böyle ağır geçmemişti.
Emiyor olsaydı daha hafif geçirirdi herhalde.

O yüzden tüm kararsızlara tavsiyem kışı atlatın oluyor.

o konu bence de öyle

oğlum 25 aylık kreşe başladı

genelde kreşe başlayan küçük çocuklar hasta olur ama benimki olmadı zira hala emiyordu

hem sıvı hem dengeli besin hastalıkta vs çabuk atlatıyor

o nedenle diyorum gittiği yere kadar gitsin

düşkün değilse bir süre sonra zaten bırakıyorlar

mesela benimki biberon sevmezdi emzik kullanmazdı o nedenle de çok emmiş olabilir

biberon ile hiç inek sütü içmedi

küçükken anne sütünü mecbur içerdi biberondan da bir yaşına gelip inek sütü içebildiği zamanlar hep bardaktan içti

hatta özenirim bir biberon elinde keyif yapan bebeklere

Sütün iki yaşından sonra yaramadığını size kim söyledi bilmiyorum ama 2-4 yaş arası anne sütünün yararları ile ilgili bilimsel çalışma var. Bence siz sadece moral verin. Konu uzmanı gibi, doktor gibi “zaten yararlı değil” demeyin. Yanlış bilgi vermeyin. İsteyen istediği kadar emzirsin. Ola ki iki yaşından sonra hala emziren anne görürseniz bu yanlış bilgilerle kafalarını karıştırmayın.
Anne sutu elbette cok faydali ama bir yastan sonra gerekmiyor. 2 yas ideal kesmek icin. Uzmeyin kendinizi. Devam edin. Kararsiz davranirsaniz cocuk daha cok karmasa yasar.

Başlamışsınız artık sonunu getirin. Sütünüzun azalması için adacayi nane çayı içmeye başlayın gün içinde 2-3 fincan. Hem azalır hem gerginliğiniz biter.

Başladığınız için artık geri dönsem mi diye değil bu süreci nasıl atlatabilirim diye düşünün artık. Başarı yola girmişsiniz, evet kolay değil ama geçecek sakin kalın ve kararlı olun lütfen.

Agiz ve cene yapisi disinda da 2 yas uzeri cocuklarda herhangi bir sut icmenin faydasizligi da konusuluyor zaten. Ayrica dini olarak da 2 yil suresi var. Bilimsel calismalarin aksini ispatlayanlarda oldugu icin herkes kendine gore arastirip dogru olani alabilir. Siz boyle almissiniz ben boyle anladim. Sorun ne?

Çok alakasız kusura bakmayın ama kreşe uyum sağlayabildi mi? Aynı aylarda ben de vericem de. Teşekkürler.

Yaaa Ben yeni biraktim daha bi ay bile dolmadi.1 kere denemis ben yapamamistim 2.de kesin karar verdim.Kesinlikle ilk 1 hafta ayni duygulardaydim.Birebir ayniydi durumumuz sizinle.1 hafta neredeyse kesintisiz uyuduk Simdi azi disleri cikiyor cok zorluyor buna ragmen meme emerkenki kadar cok uyanmiyor .Artik uyaninca kendi kahvalti yapmak istiyor .Onun icinde benim icinde daha iyi oldu. Tavsiyem birakmayin devam edin

Çok alakasız kusura bakmayın ama kreşe uyum sağlayabildi mi? Aynı aylarda ben de vericem de. Teşekkürler.

yarım gün başladı sonra tüm güne geçti

bir de kreş deyince nasıl b yer olduğu da önemli

bizim 3 çocuğumuz iki öğretmenimiz vardı çoık küçük bir yerdi müdür de gelir bıunklarla oynardı vs

bence yeterı kadar emmiş
benım kızım 9 aylıktı kendısı bıraktı
ama yemek sorunumuz hiç olmadı sanırım bırakmasıda onun için daha kolay oldu

Tabi orası kesin. Ama ben de bu alandayım o yüzden seçerken nelere dikkat edeceğimi biliyorum. Ama kendi çocuğun olunca başka oluyormuş. Şimdiden endişeleniyorum. Teşekkürler:)

Konuşan kim? Link atabilirsen sevinirim. Din konusunda görecelidir. Kuranda ayet varsa haram diye okurum. Caiz değil ve haram farklı kavramlar sonuçta. Her hangi süt değil hayvan sütü konuşuluyor. Anne sütü değil orda konuşulan. Her hangi derken muhtemelen keçi,koyun, inek, kaplan sütü falandır.

Ben ayrıca diyorum ki sen öyle anladın diye konu sahibine çok eminmişsin gibi yönlendirme yapma. Ha eminsen link ver veya ayet yaz ya da ne bileyim bir doktor görüşü vs ekle hep birlikte faydalanıp doğruyu bulalım ama sağda solda duyulanlar ile böyle hassas ve üzgün bir anneye yönlendirme yapılamaz.

Benim bahsettiğim araştırma kapsamı antikor ve akyuvar ile ilgili. Ki sadece ağız ve dişi sağlam olacaksa varsın geceleri iki kere uyansın. Çocuklar gün içinde de uyuyarak gece uyanmalarını tolere edebiliyor. Anne çoğunlukla kendisi için bıraktırıyor. Bunda da kar zarar hesaplanıp karar verilir.

Beni niye etiketliyorsunuz ki??? Ben süte zararlı mı dedim???

Çocuğunuzun zorlandığını okumadım ben. Duygusal düşündüğünüz için öyle geliyor size.
Bence çok fazla düşkün olmuşken kesmeniz daha iyi. Yoksa ileride zorlanacak.
Yeteri kadar emmiş. Tekrar vererek işi daha da zorlaştırırsınız.

Ben 23 aylıkken bıraktırdım. Hiç zorlamadı ağlamadı ısrar etmedi konuşunca anladı. Ama devamındaki bir sene ara ara üstten memeyi yokladı. İlk 2 yıl onunla avunan bir bebek sonuçta. Bu tepkiler normal..

Ben 3 yaşında ağzına emzikle dolaşan çocuklar gördüm. Bence hiç hoş bir görüntü değil. Ebeveyn kararlı olmalı bebek aslında çabuk alışıyor..

Sütün kesilmesi için nane etkili diye biliyorum. Deneyin bence..

Dinen caiz olmadığını ben de okumuştum.
Bebek hasta falan değilse normal gıda tüketebiliyorsa en fazla 2 yaşına kadar emzirilmeli diye okumuştum.

Annenin vücuduna çok yük biniyor. Sınır koymak gerekli gerçekten..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…