Karantina... en çok zorlandığımız şeyler

Arkadaşlar çok kötüyüm ben bu süreç beni çok etkiledi.anne babam tansiyon şeker hastası
Illa bulaşırsa öldürecek mı bu virüs? Duyduğunuz bildiğiniz var mı kronik hastalığı olup kurtulan
Lütfen bilgi verin

en çok zorlandığım şey belirsizlik. izinliyim evdeyim. tamam evde olmaktan mutluyum ama ne zamana kadar böyle gidecek hiçbirimiz bilmiyoruz. tablo nasıl bir hareket gösterecek, önümüzdeki bir günü bile kestiremiyoruz. belirsizlik beni yoruyor :KK43:

En zorlandım şey, marketten gelen gıdaları dezenfekte etmek.
Tahin kavanozunun içine sabun kacirmisligim, paketli çikolatayı sıcak suda yıkarken eritmisligim var temizleyeceğim derken 😄🤣🤪

Dışarı çıkmaya niyet etsek eldiven, maske takmak, kıyafetleri balkonda soymak, bu süre zarfında hiçbir yere dokunmamak gibi gibi..

Bazen canımın istediği şeyleri alıp gelmek, eşime de aldırmak aşırı eziyet geldiği için kendimi yemis sayıyorum 😆

Ha bir de damacana su söyleyip, çamaşır suyuyla aklayip paklamak.
Sanırım en büyük sıkıntım bunlar.
Herşeyi dezenfekte etmek mental olarak yoruyor. Bir de emin olamıyoruz yeterli sildik mi. Şuna elimi sürdüm 10. Kez yıkamam gerekiyor mu.
temizlik okb hastalarının ne yaşadığını daha iyi anladım.

Arkadaşlar çok kötüyüm ben bu süreç beni çok etkiledi.anne babam tansiyon şeker hastası
Illa bulaşırsa öldürecek mı bu virüs? Duyduğunuz bildiğiniz var mı kronik hastalığı olup kurtulan
Lütfen bilgi verin
Kesinlikle kurtulanlar var. Kronik hasta olup yaşı ileri olup kurtulan çok kişi var. Hatta kurtulanların sayısı daha fazla. Onlara Direk ölüm diye bir durum yok. Korkularınızı anlıyorum.

Lütfen bilgi verin
Hayır canım 80 yaşın üstünde mortalite oranı %30diye okudum. Stres yapmak ve kendinize olumsuz telkin vermek daha kötü. Çin’de o kadar hastanın içimde çalışan doktorların, hemşirelerin, yakma görevlilerin bir kısmı yakalandı. Siz koruyun kendinizi.

Kesinlikle kurtulanlar var. Kronik hasta olup yaşı ileri olup kurtulan çok kişi var. Hatta kurtulanların sayısı daha fazla. Onlara Direk ölüm diye bir durum yok. Korkularınızı anlıyorum.
Cidden kafayı yemek üzereyim:KK43: kendi bağışıklık sistemimi de çökertecem. Allahım korusun bizleri

Hayır canım 80 yaşın üstünde mortalite oranı %30diye okudum. Stres yapmak ve kendinize olumsuz telkin vermek daha kötü. Çin’de o kadar hastanın içimde çalışan doktorların, hemşirelerin, yakma görevlilerin bir kısmı yakalandı. Siz koruyun kendinizi.
Koruyoruz ama illa ekmek aliniyor marketten bisey aliniyor artik market posetlerini bile yıkıyorum okb oldum sanirim

Normalde su günlerde evde durmam benim için imkansız ama kuzu kuzu oturuyorum. Kitap okuyorum. İşle ilgili planlarım vardı onları not alıyorum. Sağlıklı yemekler yapıyorum. Ev temizlemem, agır kaldırmam falan yasak su an ama yine de azar azar yapıyorum, duramıyorum. Alerjik astım hastasıyım immun eksikliğim var aynı zamanda risk grubundayım ama bagısıklık sistemimi güclendirmek için neredeyse keci moku yicim 🙈 modumu düşürmüyorum, sadece ailemi cok özledim. Riske atmamak için gitmiyorum yanlarına. Bir süre daha bu akıl saglığı ile devam edebilirim ama daha fazla uzarsa ne olucak o beni cok kaygılandırıyor.

Koruyoruz ama illa ekmek aliniyor marketten bisey aliniyor artik market posetlerini bile yıkıyorum okb oldum sanirim
Ya sizi korkutmak için söylemiyorum ama bence ekmekleri cok fazla elliyor insanlar. Bir süre ekmek yemeseniz birsey olmaz. Gerci yüzeyde yasayamayacagını söylüyorlar bazı doktorlar 2 saat diyor. Tam bilgi sahibi değilim. Sebzeleri ve meyveleri yıkabiliyoruz en azından. Paketli gıdaların da önceden ambalajlanmıs olduklarını üstünde görebiliyoruz.

11 gün oldu, ülkemizde ilk vaka görüldüğünden beri sokağa çıkmıyorum. Virüsün aniden geldiğini de düşünmüyorum çünkü Avrupa'ya sıçramış bir virüs en nihayetinde gelecekti ülkemize. Beni asıl endişelendiren gelmezse neler olacağıydı. Durumun geçici olduğunu biliyorum, bu dünya üzerindeki ilk salgın değil sonuçta öyle ya da böyle bütün salgınlar bir şekilde bitiyor. Gece yarılarına kadar düşünen bir insan olarak hala bol bol düşünüyorum.
Ekonomimiz bir sokağa çıkma yasağını kaldırır mı?
Bu doğanın insanlıktan aldığı intikam olabilir mi?
Neden insanlar din, dil, ırk ayırmaksızın uyum içinde yaşayamıyorlar?
Üretmek sadece ücretli çalışmak mıdır?.. vs

Oğlum kendi halinde kah cam da kah oyun da ben dizi, kitap, dans ekseninde...

Garip bir rahatlık var ben de.. Bu durumu fırsata çevirmek lazım.. Hava kirliliği oranı bile azaldı..
Tabi çalışmak zorunda olanları özellikle sağlık sektöründekileri çok çok iyi anlıyorum.. Allahım hepimizi korusun..
Kesinlikle evde tutamadığım 5 senedir tek bir gününü bile tüm gün evde durarak geçirmemiş eşimi bile evde tutmayı başardı bu virüs, saygım sonsuz =))

Ama 11 seneden sonra atamam gerçekleşti, hem de 2. tercihime atandım ama gidemiyorum bu birazcık koymuyor değil =))

Geçeceğine inanıyorum.. Bir de eşim de evde gözümün önünde, ailem de hiç çıkmıyor evden dışarı, içim rahat.. İlaç ya da aşı bulunacağına inanıyorum yakın zamanda.. Şu Nisan'ı atlatalım..Düzelecek..

Tek bir doğru yok aslında. Çocuğa, ortama, yaşam tarzınıza uygun olan doğruyu siz seçeceksiniz. Yeni Dünya kendini sürekli sorgulayan ebeveynler olmamıza vesile oldu. Buna gerek yok. Çocuğa, onu sevdiğinizi hissettirmek, yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak ve günde yarım saat onunla oyun oynamak kafi. İsteyen ve vakti olan daha fazla oynar ama minimum yarım saat yeterli.

Aman Allahım sıkılıyor çocuğum acaba ne yapsam da sıkıntısını gidersem demek saçmalık. Bırakın sıkılmayı da öğrensin. Bırakın bireysel yaşamı öğrensin. Bağımlı olmasın. Ben de yaptım o hataları ancak şu an yapmıyorum. Çünkü ilkokulda bağımsız olması gerektiğini biliyor ve onu hazırlıyorum şimdiden. Ben ilkokulda onu kapıda bırakıp gittiğimde sudan çıkmış balığa dönsün istemiyorum.

Ben çocukken ihtiyaçlarım tam manasıyla karşılanmıyordu. Çok fazla sıkılıyordum. Ancak bunun bana en büyük katkısı beş yaşında minicik bir çocukken ve sınıf arkadaşlarım benden üç yaş büyükken kendimi ezdirmeden kendi ihtiyaçlarımı karşılama becerisi geliştirmekti. Ve dahi hayalgücümün fazlaca gelişmesi :) tam da bu yüzden bugünlerde evdeyken sızlanmıyor, kendimi oyalayacak şeyler buluyorum. Kendimden sıkılmıyorum, kendimle yalnız kalmaktan korkmuyorum.

Salın çocukları :)
Sen okul öncesi öğretmenisin elbette anlarsın bu işlerden. Büyük kreşe gidiyor , öğretmenleri dile çok yatkın olduğunu, değişik kelimeler kullandığını ve kendini çok iyi ifade ettiğini söylüyorlar. O zaman acaba küçüğü salarak yanlış mı yapıyorum diye düşünüyor insan. Neyse konuya limon sıkmayalım bu mevzu çok su götürür zira 🤓

Karı koca çalışıyoruz, işten eve evden işe gidiyoruz, dikkat ediyoruz tabiki ama tam bir karantina olmuyor tabiki. Evde kalıp sıkılmak bile lüks bizim için, her an tetikteyiz. O sebeple yanlış anlaşılmasın ama evde bunaldım, dışarıyı özledim vs diyenlere gülüyorum ben.

Sosyal medya çok toksik olabiliyor. Sadece İnstagram ve Pinterest kullanıyorum. Twitter falan aşırı derecede toksik. Twitter hesabım yok.
kitap okuyabilmenize sevindim. Çünkü zamanınızı iyi değerlendirmiş oluyorsunuz.
yaza bu durum bitmiş olur umarım. 1 yaş doğum gününü istediğiniz gibi kutlarsınız. 1 yaşında olduğu gün evde resmini çekmeye çalışın. Yaza Ümit ediyorum bir ilaç bişey bulunmuş olur o zaman istediğiniz gibi kutlarsınız.
kronik hastalığınız nedir.Özelse şöylemize gerek yok tabiki. Sizi risk listesine sokuyor mu.
Sadece instagram var bende de birde kk işte. İnşallah bi pasta alırız o gün hayat işte garip ne olacağı belli olmuyor. Diyabetim var maalesef yüksek risk

Maske dayanmıyor malesef gergi. Değiştirmek lüks...yıkayıp çift kat kullaniyorum

Merhaba, ben asyada yasiyorum, asyada maske takmak cok gundelik bir durum. Ocak sonundan beri de vakalar bizde gozukmeye basladigi icin, %80 ben de maske takiyorum disari cikarken. Ancak maskeyi yikadiginiz anda -ya da islandigi anda- porlari aciliyor. Ozellikle cerrahi maske ise koruyuculugunu yitiriyor. O sebeple ic kismina iki kat kagit havlu koyup onu gunluk degistirirseniz daha cok isinizi gorecektir. Maske ile direkt temas etmediginiz icin terlediginizde de maskenin islanmasini engellersiniz. Kolay gelsin, umarim isinize yarayan bir bilgi olur.

X