Karantina... en çok zorlandığımız şeyler

Tek bir doğru yok aslında. Çocuğa, ortama, yaşam tarzınıza uygun olan doğruyu siz seçeceksiniz. Yeni Dünya kendini sürekli sorgulayan ebeveynler olmamıza vesile oldu. Buna gerek yok. Çocuğa, onu sevdiğinizi hissettirmek, yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak ve günde yarım saat onunla oyun oynamak kafi. İsteyen ve vakti olan daha fazla oynar ama minimum yarım saat yeterli.

Aman Allahım sıkılıyor çocuğum acaba ne yapsam da sıkıntısını gidersem demek saçmalık. Bırakın sıkılmayı da öğrensin. Bırakın bireysel yaşamı öğrensin. Bağımlı olmasın. Ben de yaptım o hataları ancak şu an yapmıyorum. Çünkü ilkokulda bağımsız olması gerektiğini biliyor ve onu hazırlıyorum şimdiden. Ben ilkokulda onu kapıda bırakıp gittiğimde sudan çıkmış balığa dönsün istemiyorum.

Ben çocukken ihtiyaçlarım tam manasıyla karşılanmıyordu. Çok fazla sıkılıyordum. Ancak bunun bana en büyük katkısı beş yaşında minicik bir çocukken ve sınıf arkadaşlarım benden üç yaş büyükken kendimi ezdirmeden kendi ihtiyaçlarımı karşılama becerisi geliştirmekti. Ve dahi hayalgücümün fazlaca gelişmesi :) tam da bu yüzden bugünlerde evdeyken sızlanmıyor, kendimi oyalayacak şeyler buluyorum. Kendimden sıkılmıyorum, kendimle yalnız kalmaktan korkmuyorum.

Salın çocukları :)
Bugün bunu duymaya ihtiyacım varmış teşekkürler 🙏 eşim home ofis çalışmaya başladı üç öğün yemek hazırla, durmayan bir bebe gece hiçccc uyumadık.. işler bir tarafa bütün gün çocukla düzgün ilgilenemiyoruz birşey öğretemedik kaç gündür diye soyleniyordum az önce eşime... yazdiginizi duymaya çok ihtiyacım varmış beni vicdan azabından kurtardı biraz da olsa.

Oglum neden anneannesine gidemediğini anlamıyor. Hastaydi bir süre zaten götürmüyorduk, Corona yüzünden şimdi de götürmuyoruz. Oğlum "ama ben iyileştim" diye ağlıyor. Daha 3 yaşında. Virüsü anlatıp korkutmak da istemiyorum. Yoksa diğer konularda henüz zorlanmiyorum

Tek derdiniz evde tikili kalmak olsun.su an saglik sorunlari olup hastaneye gidemeyen,ameliyat olmasi gerekirken olamayan,kullanmasi gereken ilaca ulasamayan insanlar var.disarida calismak zorunda olan insanlar var.her seyini ortaya koyup calisan saglik calisanlari var.nefes almak icin cirpinan insanlar var.var da var.sizin tek derdiniz evde sikilmak olsun insallah.

Bugün bunu duymaya ihtiyacım varmış teşekkürler 🙏 eşim home ofis çalışmaya başladı üç öğün yemek hazırla, durmayan bir bebe gece hiçccc uyumadık.. işler bir tarafa bütün gün çocukla düzgün ilgilenemiyoruz birşey öğretemedik kaç gündür diye soyleniyordum az önce eşime... yazdiginizi duymaya çok ihtiyacım varmış beni vicdan azabından kurtardı biraz da olsa.

Yahu öğrenmesin bir süre bilgi yetmezliğinden komaya girmez korkmayın :) şu an amacımız tüm aile bireylerinin ruh sağlığını korumak. Hatta tek amaç bu. Bunu sağlarken çocuğun bilgi ihtiyacı ötelenebilir ki minicik çocukların buna çok da ihtiyacı yok. Yanındasınız, sevgi veriyorsunuz, ilgileniyorsunuz, yaşamsal ihtiyaçlarını gideriyorsunuz kafi. Bilgi derseniz, çocuklar kendileri ile baş başa kalınca da öğreniyorlar. Uygulamalı olarak bilgi ediniyor, öğrenmeye devam ediyorlar aslında. Canınızı sıkmayın bu hususta. Mükemmel değil, yeterli ebeveyn olmak amacımız :)

Sağlık dışındakini en çok korkutan ekonomik durum. Ülke olarak sallantıdaydık zaten nolcak bilmiyorum. Ben devlet memuruyum şimdilik devlet maaşlarımızı veriyor ama kardeşlerim hep özel sektör çalışanı risk altındalar. Esnaf olan yakınlarım var iş olmuyor kepenk kapatmak üzereler. bu ülkede birgün sokakta su ya da mendil satamazsa aç kalacak insanlar var onlar ne durumdalar. Gezememek vs en son düşündüğüm şeyler açıkçası. Çok üzgünüm kendimden daha çok ülkemdeki zor durumdaki insanlar için😞

İsyerimiz kapatildi , hesapta kalan para bitiyor , evde mila ile kapali kalmak tam bir izdirap gunde 16 saat pesindeyim
calismayi ozledim
Disari cikip kahve icmeyi ozledim
Kapimin onunden gecenleri izlemeyi ozledim
Arkadaşlarımla karsilikli sohbet etmeyi ozledim
Kendime gunde 1 saat bile olsa vakit ayirmayi , yanliz kalmayi ozledim

Surreal bir Hollywood filmindeymiscesine market onlerinde sira beklemekten , guvenlik tarafindan iceri alinmaktan , etrafimda herkesin maskeli eldivenli olmasindan , arabaya cocuklarimla bile binememekten ( burda iki kisiden fazla binemiyor yasak) , yuruyus yapamamaktan , herseyden ama herseyden bunaldim

Bankaciyim calisiyorum.evinde kalmayan sıkıldıkça şubeye gelen insanlara sinirleniyorum.oglum 2,5yasinda kresi kapalı doğal olarak.esim bakıyor ben isteyken aklim çocukta kalıyor.sevgi dışında bişey veremiyor cocuga :) buna da şükür.eldiven maske kullanıyorum sağlık calisanlariyla durumum tabi kıyaslanamaz ama bunlardan bunaldım.ellerim dezenfektan ve kolonyadan kurudu çatladı her dezenfektan ve kolonyadan sonra canım yanıyor.aksam eve girer girmez banyoya girmek sonra mutfagi yemek yapabilecek hale getirinceye kadar toparlamaya çalışmak yemek yapmak ve yorgunluktan bitap dusmekteyim.hepsi geçecek inşallah.memleketime de en son Ekim ayında gitmistim.baba evini de özledim.belirsizlik çok bunaltıcı .yine sukur hergun görüntülü konuşuyoruz .sukredecek çok şey de var hamdolsun.bundan geriye koymasın Allah'ım
Çay kahve içeceğinizde hemen yüzünüzü ve elinizi bol sabunla 20 sn yıkayın, bardağı kaynar suya sokup bekletin, çaydanlık vs mendille tutun olur mu? Sağlıkçılar da, market sahipleri de ve bankacılar bunlara dikkat etmiyor.

Ben salata malzemesini özlüyorum. Maydanoz, roka, domates bunlara hasret kaldım. Resmen makarna, bulgur, pirinç ve bakliyatla patlamak üzere olan gaz balonu gibi oturuyorum. Bir yandan da her an çağırılma durumu var. Erkeklerden, Orta Doğu kültüründen, türk aile yapısınından daha da nefret ettim. Kadına gereksiz fazla sorumluluk veriliyor.

esim ve ben evden calisiyoruz,
2 de kucuk sipa var evde, buyuk 6 yasinda ama odevlerine yetismek mumkun degil simdiden. Tablet alma isini yaza erteledigime pismanim :63:

Bagirislar esliginde toplanti yapmak sanirim suanki en olduramadigim. Is yerindeki herkes rahat ol anliyoruz seni diyorlar da nasil olabilirim ki.

Onun disinda evde sikilmaya henuz vakit bulamadim, aksam olunca esimle benim ruhsal olarak pestilimiz cikmis oluyor, haberleri bile takip demiyoruz.

He bir de diyet falan hak getire :olamaz:

Bende kronik hastayım dışarı hiç çıkmadım epeydir balkonda takılıyorum. Kitap okuyorum çok iyi geliyor. Son üç senedir bana iyi gelrn tek şey diyebilirim. Yakında 1 yaşına girecek oğlum ona güzel planlarım vardı doğum günü için neyse yaza artık. Birde bol bol kendimi sorguluyorum buna niye sardım bende bilmiyorum sosyal medya galiba. Tv izlemiyorum hesaplarımı da kapatacağım artık.
Ay tam benım yasamım. Kitap okumak nasıl mutlu edıyor benı kütüphaneye gidemeyecincs kitapsızda kaldım en çok üzen şey

Çocuğumu parka her gün götürüyordum hava alıyordu günlerdir evin içinde tıkıldı kaldı yavrum çok sıkılıyor ama yapacak bir şey yok. en çok zorlandığım ve beni üzen konu bu.

geri kalan hayatımda bir şey değişmedi. yine işe gidip geliyorum. eşim zaten 2 seneye yakındır evde. bi market için haftada bir dışarı çıkıyordu. yani aynı hayatımız.

Aylar sonra ailemin yanına gidecekken bir anda oldu hersey. Biletimi iptal etmek zorunda kaldım.Bebeğim ufak olduğu için çok fazla dışarıya çıkamıyordum zaten ama biraz ailemle zaman geçirmek hem bana hem miniğime iyi gelecekti 😔

Çay kahve içeceğinizde hemen yüzünüzü ve elinizi bol sabunla 20 sn yıkayın, bardağı kaynar suya sokup bekletin, çaydanlık vs mendille tutun olur mu? Sağlıkçılar da, market sahipleri de ve bankacılar bunlara dikkat etmiyor.
Kolonyalaniyorum.bardagimi kendim yıkıyorum.kapi kollari çaydanlık mendille tutuyorum.telefonumu dezenfektanla siliyorum sürekli.cok teşekkür ederim.maske ve eldiven de var...kullanmak kullanmamak arasındayız

Kolonyalaniyorum.bardagimi kendim yıkıyorum.kapi kollari çaydanlık mendille tutuyorum.telefonumu dezenfektanla siliyorum sürekli.cok teşekkür ederim.maske ve eldiven de var...kullanmak kullanmamak arasındayız.

Kolonyalaniyorum.bardagimi kendim yıkıyorum.kapi kollari çaydanlık mendille tutuyorum.telefonumu dezenfektanla siliyorum sürekli.cok teşekkür ederim.maske ve eldiven de var...kullanmak kullanmamak arasındayız.
Mutlaka kullanın. Hatta maskeleri her gün değiştirmeniz gerek. UV lamba sipariş edin. Basit bir lamba. İşte öğle araları veya kimse yokken çalıştırın.

Salı gunu ofise gelen bir müşterimizin testi pozitif çıktı. Hala dönüşümlü olarak işe gitmek durumundayız bütün çalışanlar olarak. Evde annem ve babamla yaşıyorum. Evde olduğum günler odamdan çıkmıyorum. Sürekli benim dokunduğum yerlere dokunmayın, odadan çıkıyorum mutfağa geçiyorum orada olayın diye bağırıyorum. Bir aglayıp bir susuyorum. Hiç bir belirtim yok şükür. Belirti olmadan hastaneye gitmeye de korkuyorum ya oradan kaparsam diye. Çok tedirginim. Herkes için hepimiz için. Inşallah güzel günler göreceğiz hep beraber.. insallah

Salı gunu ofise gelen bir müşterimizin testi pozitif çıktı. Hala dönüşümlü olarak işe gitmek durumundayız bütün çalışanlar olarak. Evde annem ve babamla yaşıyorum. Evde olduğum günler odamdan çıkmıyorum. Sürekli benim dokunduğum yerlere dokunmayın, odadan çıkıyorum mutfağa geçiyorum orada olayın diye bağırıyorum. Bir aglayıp bir susuyorum. Hiç bir belirtim yok şükür. Belirti olmadan hastaneye gitmeye de korkuyorum ya oradan kaparsam diye. Çok tedirginim. Herkes için hepimiz için. Inşallah güzel günler göreceğiz hep beraber.. insallah

Hastaneyi arayın. Böyle durumlarda hepinizin 14 gün karantina altın alınıp, ofisi kapatmanız gerekiyor. Diğer çalışanlarla her gün gelenleri enfekte etme durumunuz var. Ofisi de steril etmeleri gerekiyor. Bastırın. Korkmayın. Kuzu gibi kaldıkça, tepki vermedikçe bunlar devam ediyor.

Bende kronik hastayım dışarı hiç çıkmadım epeydir balkonda takılıyorum. Kitap okuyorum çok iyi geliyor. Son üç senedir bana iyi gelrn tek şey diyebilirim. Yakında 1 yaşına girecek oğlum ona güzel planlarım vardı doğum günü için neyse yaza artık. Birde bol bol kendimi sorguluyorum buna niye sardım bende bilmiyorum sosyal medya galiba. Tv izlemiyorum hesaplarımı da kapatacağım artık.
Sosyal medya çok toksik olabiliyor. Sadece İnstagram ve Pinterest kullanıyorum. Twitter falan aşırı derecede toksik. Twitter hesabım yok.
kitap okuyabilmenize sevindim. Çünkü zamanınızı iyi değerlendirmiş oluyorsunuz.
yaza bu durum bitmiş olur umarım. 1 yaş doğum gününü istediğiniz gibi kutlarsınız. 1 yaşında olduğu gün evde resmini çekmeye çalışın. Yaza Ümit ediyorum bir ilaç bişey bulunmuş olur o zaman istediğiniz gibi kutlarsınız.
kronik hastalığınız nedir.Özelse şöylemize gerek yok tabiki. Sizi risk listesine sokuyor mu.

X