Anket Kapınıza dilenci geldiği zaman ne tepki veriyorsunuz?

Kapınıza dilenci geldiği zaman ne tepki veriyorsunuz?

• Ankete Katılan
    66
benim kapıma gelecek mecali olduğuna göre çalışacak mecali de vardır, genelllikle dilencilere bişey vermem, ama gerçekten muhtaç gördüysem istisnai durumlarda yardımcı olmaya da çalışırım tabi

her zaman bu son artık bişey vermeyeceğim diyorum ama yinede veriyordum.evimize hırsız girdikten sonra artık yok diyorum.

wala hiiiiiiiiiiiiiiiiiç güvenememmm delikten gördüysem açmam açtıysam kaparım

son zamanlarda olan olaylardan sonra kapımı açmıyorum(hırsızlık vs)
yolda gördüklerime de vermem genelde.
çok çaresiz durumda gördüklerim dışında vermiyorum dilencilere...

Ben olsam gercekten zor durumdami diye bakarim. o anki hislerime cok bagli.cunku yalancilar hemen kendini belli ediyorlar.
hele ki genc olanlara asla verme taraftari degilim gitsin calissinlar canim iyi valla.ama yasliysa kiyamiyorum nedense .birde bende söyle bir sey var disarida gencte olsa goreyim dilenciyi icime tuhaf bir his doguyor ona verilmesi gerekenden bile fazlasini veriyorum benneyaptımki

benim şuan bulunduğum şehirde kapıya dilenci gelmiyo ama sokakta adım başı dilenci
millet işin kolayını biliyor valla otur bi cami önüne kucağına al bebeni ohhhh valla
hiç birine inanmıyorum
önünden geçerken bide allah rızası için demiyorlar mı bide iyice sinir oluyorum allah tembel insanı sevmez allahı niye karıştırıyolar
eskiden çok yufka yürekliydim bi çarşıya çıkardım dilencilere para vermekten bana para kalmazdı :)
artık git kendine bi iş bul diyorum valla
hergün en az 20 kişi 1 lira para verse ayda 600 lira yapar valla ohhh bee!!
üniversite mezunları asgari ücrete çalışırken onlar acıtasyonla milleti sömürüyolar

son zamanlarda olan olaylardan sonra kapımı açmıyorum(hırsızlık vs)
yolda gördüklerime de vermem genelde.
çok çaresiz durumda gördüklerim dışında vermiyorum dilencilere...

aynen canim iste bende boyleyim.
izine geldigimde taksime goturdu abim .
bir tane yasli amca vardi gozleri gormuyor belliydi ama dilenmiyorduda saz caliyordu karisiydi sanirim yanindakide yazik bide o sogukta ufak bir erkek cocuklari vardi yanlarinda cok uzulmustum para vermistik.istemediler ama reddetmedilerde cok uzuldum ya..
ya onlar benim yurdum insani ya :a015:

Kapıma geleni asla boş çevirmem,bir ekmek parası bile olsa veririm,sokakta da aynı şekilde,biliyorum gerçekten ihtiyaç sahibi olan zaten dilencilik yapmaz,dilencilerin büyük bir çoğunluğu bu işi meslek haline getirmiş ve aslında hiç ihtiyacı olmayan kişiler ama Allah rızası dedikleri için veririm,ben onlar istedikleri için değil,onlara Allah rızası dedirten kudretin hatrına veriyorum.

bende asla bi dilenciyi bos cevirmem........
kimisi kötü niyetli kullaniyo ihtiyaci olmadigi halde ama önemli olan niyettir allah icimi biliyo ya o yeter bana.......

ben ögrenciyim sende varsa bana ver diorumm:eek:amaa eger kücük cocuksa açım abla nolur su selpagı al falan dio ozaman benm cantamda cikolata eksik olmaz mutlaka vardr cıkartıp onu veriorum acsan al diorum valla annem bikeresinde bi dedeye acıdı para kıyafet verdi adam baktık ii alıştı annem 1hafta falan karnını doyurdu megerse adamn 2 evi varmısss:roflol:

önceleri annem ve ben kapıyı açar, sıkıntısını dinler ve gidermeye çalışırdık. özellikle genç dilenciler geldiğinde annem yarın gel sana iş bulmuş olacağım derdi ve kimse gelmezdi...:nazar:

artık kapı değilinden bakıp hiiç açmıyoruz.yasakkelime çünkü allah korusun haberlerde bir sürü şey görüyoruz.

ozellikle genç kadın olanlara ayıp degil mi utanmıyor musun dilenmeye ömrümü çürüterek kazandıgım helal kazancımı seninle bölüşemem diyorum !!! ay geçen kadının biri de böyle demiş yüzsüzlügü iyice ele almış dilenci ne demiş kızlar: işte çalışıyorum ya .... kapı kapı dolaşmayı ekmek kapısı etmiş bunlar
lütfen bu tip asalak zihniyetli insanlara prim vermeyınız hayrınızı bildiginiz gerçekten ihtiyaç sahibi insanlara şehit ailelerine vs ulaştırınız gerçek garibanlarımızın hakkını sömürülmesin

gelenler melek olabılır dıye asla gerı cevırmem.kucuk bısey de olsa verırım.ama oyle seyler oluyo kı ınsan korkuyo artık.

çok şükür ne zamandır kapıya geLen giden yok..
asLında denir ki;kapıya geLen erkek diLenci ise,başında kasket şapka ve eLinde sigarası yok ise sakın geri çevirmeyin,Hızır A.s oLabiLir a.s
kapıya geLene öyLe yapıyoruz zaten ama sokakta gördükLerime vermem para faLan,kucağında minicik bebeği varsa uyarırım konuşurum. Ve yanıma ufacık çocukLar geLirse ben de çantamda varsa bişeyLer veririm.

ya bence en iisi varsa para yerine kıyafet ver açım diosa yemek ver ne bilim işte yemek pişirecek malzeme ver o kücük bebeklerle gezen kadınlara özellikle sinir oluyorm benyasakkelime

aslında kapıma geleni asla geriçevirmeyi sevmem.
ama devir cok kötü,kapıyı açmıyorum artık:nazar:

kapıyı açmıyorum,yukarıdan atarım parayı.
ablam bir defasında bir paket makarna vermiş,dilencinin arkasından bakmış,dilenci az ileride çöp konteynırına atmış makarnayı,ablamda ardından kıyamamış geri almış makarnayı.
yani açlıktan değil,tembellikten dilenenler var.

Tv'de görüyoruz dilencilik yapanların topallıyanların, hatta kör olanların mesai saatinden sonra nasıl kılık değiştirdiklerini. Ben onlar kadar zengin değilimki onlara para veriym. Mesele onlara vereceğim 1 TL değil, ama bu enayi yerine koyulmak. Kadın sapasağlam yada adam sapasağlam, eline alıyor bir tas dolaşıyor neden ona para veriymki. İstanbul bu yüzden taşı toprağı altın sözüne layık olmuş, havadan para kazanmak kolay.
İhtiyacı olana yardım ederim ama dilencilere asla :1no2:
Kapıya geleni boş çevirmemek lazım dinimiz gereği bunu biliyorum ama bu dilenci kılığına girmiş uyanıklarında bunu kullanarak insanları sömürmesine izin vermemek lazım diye düşünüyorum. kaydirigubbakcemile

[sıze="3"]genelde kapıya gelenleri yolda gördüklerimi boş çevirmemeye çalışıyorum,,ama bazen kafamda soru işereti kalmıyo değil hanii,,,acaba gerçekten ihitiyacı varmı diye düşünüyorumm, geçende teyzemin oğluyla da aynı konuyu konuşuyodukk o dilencilere sadaka verirkenn eğer gerçekten ihtiyacaın varsa helal olsunm diyomuşş , bu fikir benimde hoşuma gitti[/sıze]

X