Kan Tahlili Sonucuna Gore Beta-Hcg degerleri

Beta HCG nedir ?
Genellikle gebelik hormonu olarak adlandırılan insan hCG hormonu, başlangıçta embriyonun astar hücreleri tarafından ve daha sonra plasenta hücreleri tarafından üretilir. İşlevi döllendikten sonra yumurtayı beslemektir.

HCG seviyesi, hamileliğin 9 ila 12 haftası arasında herhangi bir yerde zirveye ulaşır. Daha sonra, hamileliğin geri kalanında sabit kalana kadar azalmaya devam eder.

Beta HCG Testi Ne için Yapılır?​

Daha önce de belirttiğimiz gibi beta hcg testi esas olarak hamilelikle ilgili iki durumda kullanılır:
Hamilelik testi: beta-hCG’nin belirlenmesi sayesinde hamilelik olup olmadığını tespit etmek mümkündür. Bu hormon implantasyonun meydana geldiği andan itibaren sentezlenmesine rağmen, döllenmeden 14 gün geçtikten sonra analiz güvenilir olacaktır. Daha önce yapılırsa, yanlış pozitifler veya negatifler olabilir. Gebelik testi yanlış pozitif hakkında daha fazla bilgiyi bağlantıdan edinin.

Gebelik gelişiminin kontrolü: kandaki bu hormon seviyelerini analiz ederek hamileliğin nasıl geliştiği incelenebilir. Bunu yapmak için beta-hCG seviyesinin gelişimini görmek için analizde elde edilen sonucu referans değerleri ve hastanın önceki testleri ile karşılaştırılır. Çünkü gebeliğin ilk haftalarında beta hcg 48 saatte bir iki katına çıkmalıdır.
  1. Gebelik için Kan Testi ve Beta HCG Değerleri
  2. Hamilelik Testi Yanlış Pozitif Çıkarsa
  3. 4 Haftalık Gebelikte Beta Hcg Değerleri
  4. Gebelikte Kan Şekeri Testi Nasıl Yapılır?
  5. Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba ben regl 5 gun kala suphelendigim icin idrar testi yaptım 2nci çizgi silik çıktı ve sonrasında dayanamayıp kan vermeye gittim beta hcg sayısı 11,1 çıktı doktor hamilelik var diyemem dedi 2 gun sonra tekrar gel dedi 2 gun sonra tekrar gittim beta hcg 53,4 çıktı hamilesiniz dedi 1 hafta sonra icin randevu alın dedi sizce normal mi sayı ve de regl den önce olan durumlar bunlar regl den sonra durum artar mı aksilik olurmu bilmiyorum yarin regl günüm ve kasik ve bel agrim cok şiddetli

Benimde ilk beta hcg 12(29 nisan)
2.test 18(1 mayis)
3.test 92 cikti(3 mayis)
4.icin haftaya gel dedi ama ben cmt gitcem sanirim.arada lekelenmelerim oluyor bazen kahve bazen adet gelmeden onceki pembemsi gibi..umarim saglikla Rabbim isteyen herkese nasip eder...
Baska birsey söyledi mi doktor hamilesiniz dedi mi mesela

Kizlar lutfen cevap??? Hamilelik varmi? 5. Dakika da cikan sonuc bu. Adetim 18ine
6BCC690A-0291-4451-B529-0EFEBCC29729.jpeg

Eklentiler

• 24F28C97-CA5D-4FCD-BB20-1F6B1760FE84.jpeg
    24F28C97-CA5D-4FCD-BB20-1F6B1760FE84.jpeg
    186,2 KB · Görüntüleme: 41
Merhaba ben regl 5 gun kala suphelendigim icin idrar testi yaptım 2nci çizgi silik çıktı ve sonrasında dayanamayıp kan vermeye gittim beta hcg sayısı 11,1 çıktı doktor hamilelik var diyemem dedi 2 gun sonra tekrar gel dedi 2 gun sonra tekrar gittim beta hcg 53,4 çıktı hamilesiniz dedi 1 hafta sonra icin randevu alın dedi sizce normal mi sayı ve de regl den önce olan durumlar bunlar regl den sonra durum artar mı aksilik olurmu bilmiyorum yarin regl günüm ve kasik ve bel agrim cok şiddetli
Hamileliğin ilk günlerinde beta HCG düşük olur. Her geçen gün katlanarak artar.

Merhaba, bat 21 mayıs. Bugun sabah kaset testte silik bir şekilde 2. çizgiyi gördüm ve hemen gidip kan verdim 9,81 çıktı beta hcg. 2 gün sonra tekrar kan vermem gerektiği söylendi. Yükselir mi sizce?

X