Anket Kadin Mı?bayan Mı?hangisi?

BAYAN MI,KADIN MI?HANGİSİNİ TERCİH EDERSİNİZ?

• Ankete Katılan
    228
erkeğe erkek denildiği yerde ,kadına da kadın denilmeli.erkeğe bay denildiği yerde kadına bayan denmeli.Erkeğe beyefendi deniliyorsa kadına hanımefendi denmeli.

Örneğin baylar bayanlar denir bir konuşmaya başlanacağı zaman,baylar kadınlar veya baylar hanımefendiler denilmez öyle değil mi.
Ya da mesela otobüste beyefendi camı açabilir misiniz deriz.Kimsenin bay camı açabilirmisiniz diyeceğini sanmıyorum.Aynı şekilde bayan camı açar mısınız da çok absürt.
Bir örnek daha vereyim mesela bir anket sonucunu okurken erkeklerde yaşam süresi atıyorum 80 yıl denir,bayanlarda yaşam süresi 80 yıl denmesi kulağa çok saçma gelmiyor mu.Doğrusu kadınlarda yaşam süresi blabladır falan gibi.

Bayan lafını heryerde bu kadar ısrarla kullananların aklında tek bir şey oluyor.Kadın -kız ayrımı ,yani bekaret.Bu yüzden de böyle saçma sapan cümleler çıkabiliyor maalesef.Bi de tabi bazıları bayan diyerek kibarlık yaptığını zannediyor ama hanımefendi gibi çok güzel bir kelimemiz var.

kadına kadın denmelidir,hitap sözü dışındaysa tabii. bayan diye bahsetmek çok yapay ve çiğ geliyor kulağa

''dün sarı şapkalı bir bayan (!) gördüm ''. ıyyyyyyyy böyle kullananlar var,kadın kardeşim o,KADIN !

Sanirim "kadinlar kulubu" altinda bulunanlarin cogu "bayan"
Bende o azinlik olan "kadinlar"danim...
Cok cok enteresan... :44:

kesınlıkle kadın !

bayan kelımesınden hıç hoşlanmıyorum bende

mesela bı mağazaya gırıyorsun - bayanla ılgılenır mısınız-

böööh ne bıçım bayıyoruz sankı

hanımefendıyle ılgılenır mısınız daha kıbar

bayan kelımesını sevmıyorum

Özellikle artık Kadın demeye çalışıyorum.Adam ,erkek demek kaba olmuyor da kadın demek niye kaba kaçıyor ,neden utanmamız gerekiyor? Doldurduğumuz belgelerin çoğunda da kadın ya da erkek diye işaretlenmesi gereken kutucuklar var.Eskiden bayan sözünü daha çok kullanırdım .Dili bayana alıştırınca kadın kelimesini söylemek biraz garip gelirdi .Sonra kadın kelimesinde ne terslik var ki deyip ikisini de kullanmaya başladım.Sonunda gözlemlerim sunu gösterdi ;bayan kelimesi bana samimiyetsiz ,sahte bir nezaketi çağrıştırıyor.Ve aslında kadın cinsiyetini küçümseyen ,yasaklarla kuşatmak isteyen , sözlü ya da fiziksel siddet uygulayan erkeklerin çoğu da bu bayan kelimesini sıklıkla kullanıyor. Kadın organik ,saf bir kelime bayan ise hormonlu ,botoxlu yani yapay, içi boş geliyor artık.Hanım ya da Hanımefendi daha içten. Kadın kelimesini kullanalım kaybolmasın bence .Üstelik burası bile 'bayanlar klubü' değil ,'kadınlar klubü ':81:
bir yerde okudum ya da anlatılmıştı.Biri demiş ki 'Lan bayan bakar mısınız ?' :))

Son düzenleme:
"Kadın" sözcüğünden korkanlar, kadını pasivize etmeye çalışan, toplumda etkisiz, sözsüz hale getirmeye çalışan bir kesimin dayatmasıdır "bayan"ı kullanmak... Dikkatinizi çekmiştir belki, gelen tepkilerden dolayı bir süredir nikahlarda özellikle "bay ve bayan" denilmiyor, "sayın" ifadesi kullanılıyor her iki cins için.. "Bayan" bir sıfattır, "bayan giyim" gibi kullanılırsa sıfat olur, "kadın" isimdir. Bir insana "kadın" ya da "adam" diye seslenemezsiniz ama "hanımefendi" ya da "afedersiniz, bakar mısınız?" gibi seslenmek yerine "bayaaannn" diye seslenmek de yüceltici bir durum değildir... Benzer şekilde "Bu toplumdaki bayanlar..." diye başlayan bir cümle kurduğunuzda baştan çuvallarsınız... Burada "kadın" kullanılmalıdır. Kürtaj tartışmasında da yazmıştım, bu ülkeden "kadın"ın adını silmeye çalışıyorlar! Bkz: "Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı" gitti, geriye sadece aile kaldı... Noldu bir gecede ailenin anası mı öldü? Yoksa kadın refah, zenginlik, bereket, eğitim, hayat standartları anlamında zirveye ulaştı da biz "kadın"a dair çalışmalar yürütmesi gereken bir bakanlıktan "kadın"ın adını mı sildik? Ne verdiler kadınlara? Önce sağlık bakanlığı görevleri arasından "aile planlaması" kaldırıldı! Bu hizmeti bir gün hiç yerine getirmezlerse dayanakları var! Artık onlar için resmi bir görev değil, yasadan kaldırdılar! Hemen arkasından kürtaj ve sezeryan meselesi. Hemen ardından çocuklarına el attılar, sen yeterince dindar yetiştiremedin ver bize 5 yaşında biz icabına bakarız dediler!
Size korkunç bir şey anlatayım... Kürtaj tartışmaları başlamadan önce geçtiğimiz eylül ayında, bir komşumun 1 aylık gebeliği sonlandırıldı. İlaç kullanıp gebeliğini fark etmediği için doktor kürtaja karar vermiş. Ve o dönemki mevzuatta bile, kanaması olmayan kadını kürtaja almayın deniyormuş.. Yani kendi isteğinizle gebeliğinize son vermeniz için kanamanız olmalı! Ki işin trajik boyutu sağlıklı bir gebelik sürdüren bir kadın, kanamayla gittiğinde yapılması gereken kürtaj değil, kanamayı durdurarak bebeği kurtarmaktır! Neyse gelelim bizim meseleye, bu kadıncağıza saatlerce suni sancı veriliyor! Artık belini hissetmez hale geliyor, kasların geriliminden titremesini kontrol edemeyecek haldeyken anesteziste beni uyut diye yalvarıyor... Çünkü 3-4 saat gibi bir sürede kanama başlamıyor.. Evli değilim ama, 1 aylık bir gebeliğin sonlanırken değil kanama olması, pekçok kadının düşüğü fark etmediğini biliyorum.. Aynı zamanda suni sancı, doğumun son aşamasında hissedilen kasılmalara denkmiş! Bunu saatlerce yaşadığınızı düşünün! Ne için? Devlet burada kimi korudu şimdi? Anneyi mi, bebeği mi? Uzuv nakli operasyonlarında gördük muhteşem mevzuatlarını da cinayetlerini de! Kürtaj yazımda yine söylemiştim, hep beraber gördük! Türkiye ne uzuv nakillerine hazırdı, ne de saatlerce hastasının başında bekleyip normal doğum yaptıracak yetkinlikte ve sayıda doktora sahip! Türkiye'de hiçbir doktor randevulu sezeryan yapmak dururken gece vakti kalkıp hastanın başında beklemez! En iyi ihtimalle doğumun sonuna gelir... Bizim buradaki tartışmalarımızdan sonra yaşanan bebek cinayetlerini de ne yazık ki görmüş olduk.. Şu günlerde büyütüp 20 yaşına getirdiğimiz evlatları birer, ikişer, "birkaçar"... kaybederken bir durup düşünmek gerekli... Bakınız bir "kadın" sözcüğünden nerelere vardırılabiliyor politikaları... Kendinize ve çocuklarınızın geleceğine sahip çıkın!

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…