İzmir'e taşınmak 🤔

şimdi Istanbul'un en en iyi yerinde otursanız orası daha güzeldir, İzmir'in en güzel semtinde otursanız orasıda öyle. Ama normal bir insan için tabi ki oraları ben de dahil bilmediğim yerleri çok ve o yüzden garip gelebilir bir de İstanbul'da yaşayan insanlar için diğer şehirlerdeki kültür farkı direkt göze çarpıyor haliyle. Şehir şehir bile kültür farklılığı var haliyle. Sadece Ayvalık gibi yerlerde köylüler çoğunlukta olduğu için şehirde yaşamış biri haliyle sıkılır. Ama doğal beslenme açısından pazarları çok iyi tabi ki, İzmir de öyle.

Riskli bi karar kesinlikle ama ben bu riski alırdım istanbul ömür geçirilcek yer değil gerçekten

Bence kafalarındaki İzmir sakin sessiz bir sahil kasabası. Küçük küçük bahçeli evler, denize çıkan sokaklar, melisa kokuları eşliğinde romantik bir yer. Fethiyeyle, ayvalıkla kıyaslayan var şaka gibi.

Şehir yahu burası 4.5 milyon nüfuslu koca bir şehir. Her büyük şehir gibi göç sorunu da var, trafik sorunu da, altyapı sorunu da. Çünkü şehirler büyüdükçe, kalabalıklaştıkça bu tip sorunlar ortaya çıkar. Büyük şehirde yaşamayı tercih edip bunlardan şikayet etmek en basit tabirle komik.

Oruçla dinle siyasetle ne alaka yani.
Ben izmir berbatta demedim. İzmir'de yaşamak çok güzel bile diyorum. İyisi var kötüsü var.
Menemen izmir değil diyorum sadece.
Neden insanları yanıltalım ki?
Siz Menemeni seviyorsunuz ne güzel, öyle kalsın. Hem sevdiğiniz mükemmel Menemeninize daha az insan gelir.

Şalvara saygı meselesine hiç girmeyelim.
İstanbul'da düğünüme şalvarla gelindiğinde bile onların yaşam tarzı diyerek sülalemi susturmuş insanım ama o şalvarlı kişiler benim şehirli giyimime saygı duymayan insanlar.
Saygı dediğini bana gösteren köylüye ben saygı duyuyorum.
Saygısız insana da sırf köylü diye saygı duyacakta değilim.
Yani anlar mısınız bilmem ama mesele köy, köylü meselesi değil.
Ayrıca şalvara laf etmedim.
Şehir merkezi olmadığı için günlük hayatta şalvar görmek çok olası.
İstanbul'da şalvarlı birini göremezsiniz.
Gözümüz alışık değil. İlk başta ters geliyor. İstanbul'dan görünen İzmir'e gelmek isteyen insanın beklentisi şalvarlı bir şehir merkezi değildir. Kültür şoku gibi bir şey.

Siz buranın içinde yaşadığınız için sizin bir parçanız olduğu için garipsemiyor olabilirsiniz ama insanların algısındaki İzmir Menemen değil. Tam bir hayal kırıklığı.

Öte yandan yazdığınız şu mesajla maalesef yansıtmaya çalıştığınız kadar özgür düşünceye saygınız olmadığını belli ediyorsunuz.
Tek söyleyeceğim yobazlığı savunmanın manası yok.
Bazı İzmir'lilerin sorunu da bu işte.
Hatta menemenin sorunu da tam olarak bu arada kalmışlık.

Siz menemenin yerlisi olduğunuz için algılayamıyorsunuz ama menemen ortalama bir küçük şehrin merkezi ne kadar yobazdan arınmışsa o kadar gelişmiş seviyede.
Yobazdan kastımın din ile ilişkisi olmadığını tekrar dipnot olarak ekliyeyim.

Menemene karşı milliyetçi duygularınızı kabarttığım belli.
Bu kadar kızıp övücülük yapmaya da gerek yok.
Konuyu Atatürk sevgisi, dine ve inançsızların özgürlüğüne getirecekseniz bu menemen için bir izmir kadar geçerli değil. Söyleyeceklerim var ne demek istediğimi işinize gelirse anlarsınız.

Mesela menemenin tarihini benden iyi bildiğinize eminim.
Kubilay olayını, o anıtın neyin hatırlatıcı olduğunu da bilirsiniz.
Atatürk'ün tavrını da bilirsiniz.
Bugün hala Atatürk'ü sevende var sevmeyende var Menemen'de.
Klasik Atatürk bize böyle kötülük etti diyen kitle hala Menemende yaşıyor. Onları inkar etmek yok oldukları anlamına gelmiyor.
Bugün hala Menemen'in gelişmemesini devletin gayrıresmi kestiği ceza olarak tanımlayan Menemenliler tanıyorum.
Sizin ve sizin gibi düşünen insanların Atatürkçülüğü'ne laf etmek haddime değil. Fakat sizin aksiniz gibi düşünen bir kitlenin genellenecek kadar Menemende yaşadığını söylüyorum.
Bu kadar öfkelenmenize gerek yok.
Son olarak İzmir' de yaşayıp yaşamayacağımı size soracak değilim.
Cevap verip vermemeniz sizin özgür iradenize kalmış.
Benimde son mesajımdır size.

Sakin ol, torarikar her konuyu Atatürk’e getirme becerisine sahip bir arkadaşımız. Kaynana konusunu bile oraya bağlayabilir. O yüzden gerilme boş yere.

Bu arada bornovayı kötüleyenle menemeni güzelleyen kapışır bence

Tüh böyle bir tüyoyu önceden alsam çok tatlı olabilirdi

Son cümlene katılıyorum.
Bence İzmir'le ilgili kafalar karışık.

Arkadas menemen uzerinden izmir i yeriyorsunuz diye düşündü galiba..Ancak iste o begenmediginiz menemen halki bile benim diyen anadolu sehrinden daha aydin..Hani menemenlilere yobaz demek icin, soyle bir dönüp ben kimlerle yasiyorum demeli insan!!

Menemenli yobaz diye bir genelleme yapmıyorum.
Yobaz kelimesini kullanım amacımı bile anlayamamışsınız.
Size ve sizin gibi düşünen arkadaşlarımıza ince nüansları anlatmaya çalışarak parmaklarımı daha fazla yoramayacağım.
Canınız nasıl istiyorsa öyle anlayın, öyle inanın.

Öncelikle eski sakinlği kalmadı. Akşam üstü sabah trafiği artık burda da mevcut. Gıda açısından İstanbul pazarlarından ucuzdur. Depremden sonra kiralar ve ev fiyatları ikiye katladı. Nerede oturacağınıza da bağlı tabi. 5 yıl İstanbulda yaşadıktan sonra burda hayat çok kolay geldi. tabi kendi evimiz burdaydı. Ev alacak paranız varsa sorun olmaz. İnsanları sıcak kanlı. Hafta sonu istediğiniz gibi günibirlik çok rahat deniz yaparsınız. Urla 30 dk. foça 30 dkka. tabi insanın eşinin dostununun ailesinin yanı başka. bir arada olmak da güzel. size kalmış.

Izmirle kiyaslamak mi ? Odayi kacirmisimElmayla armudun kiyasi ancak bu kadar guzel yapilabilirmis.Koca bir sehirle ilce nasil kiyaslaniyor.

Izmirle kiyaslamak mi ? Odayi kacirmisimElmayla armudun kiyasi ancak bu kadar guzel yapilabilirmis.Koca bir sehirle ilce nasil kiyaslaniyor.
Yapıyorlar valla chelzy, engel olamıyoruz. Konunun tamamını okusan onların yaşadığı izmirle benim yaşadığım izmir farklı evrenlerde diye düşünürsün

Arkadaşlar İzmir'i bir sahil kasabası olarak hayal etmiyorum tabi ki. Sakin derken nüfus anlamında sakin. Siz eskisi gibi değil, kalabalık diyorsunuz da benim gibi 15 milyonluk şehirden gelenler için 4 milyonluk şehir sakin oluyor yani.
Şunu anladım ama İzmirliler olarak sizin bile kendi içinizde kafanız karışık
Eşimin lokasyonu belli oldu bu arada Bornova. Tabi fiyat teklifi gelmesini bekliyoruz hala.
O kadar yorumu okuyunca artık hayırlısı diyorum sadece

Ayvalık'ta öyle merkezine gidin belli gunlerde hep şalvarlı köylüler var, bekar genc kadinlar daha göze çarpan salvar giyiyor mesela.

Ben sizin için demedim valla sahil kasabası hayali diye. Konuda yazan diğer arkadaşlar için dedim.

Eşinizin iş yeri salhanede mi olacak?

Bornova güzel semttir benim babamda annemle evlenmeden izmir de yaşıyormuş. Annemle istanbul da tanışıp evlenmiş 2-3 yıl orada yaşamış 80 lerin basında çocuklarımı burada büyütmek istemiyorum deyip izmir e geri dönmüş istanbul a her gittiğimde babamın ruhuna bol bol fatiha okuyorum. Evet izmir de ufak bir metropol ama güzel bir semtte yaşamak istanbula göre çok çok daha iyi tekrar hakkinizda hayırlısı

Hanımlar neden şehir içerikli konularda düzgünce eleştirmek varken eleştiri adı altında yermek ya da bir yeri överken örnek göstererek başka şehirleri veya ilçeleri kötülemek için yazılıyor?

Her şehirin kendine göre olumlu veya olumsuz yanları var elbette ama şehirleri ilçeleri kategorize edip x şehir modern, y şehir yobaz, falanca ilçenin insanları kötü demenin ne alemi var?

Şurada her şehir ve ilçeden insanlarız, bilerek veya bilmeyerek insanları kırıyorsunuz.

Ben sizin için demedim valla sahil kasabası hayali diye. Konuda yazan diğer arkadaşlar için dedim.

Eşinizin iş yeri salhanede mi olacak?
Ben de sadece size söylemedim, sakinlik arıyorsanız burası değil diyen arkadaşlara itafen yazdım
Salhane dediğiniz yeri bilmiyorum. İzmir'in merkezini bile gezmemiş insanım
Çeşme'ye tatile gitmiştik sadece.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…