İşten sonra eve gitmeden kahve kaçamağı...

Benim de sürekli alışveriş yapma bağımlılığım var , sürekli kendime biseyler istetirim, kargo geldiğinde sanki birisi bana hediye yollamışcasına mutlu oluyorum ve bunun psikolojik olduğunun farkındayım, eşim durumdan memnun olmasa da ben mutlu olduğum için fazla üstelemiyor, geçen kış komple giysi dolabımı yeniledim , birçok esyayi eledim birilerine verdim halbuki baya yeni güzel şeyler de vardı ama sıkılmıştım bir de lohusalik psikolojisi ile baya para harcadım, en pahalı bakım ürünlerini aldım falan , suanda biraz durulmuş gibiyim ama hiç belli olmuyor ruh halim 😅
O bende de oluştu. Kilo verince daha alış veriş de keyifli geliyor. Kargo açınca bir mutluluk, rahatlar gibi olup tekrar birşeyler bakıyorum 😁 kısır döngüye girdim ben. Eşim aynen dediğiniz gibi sessiz şuan 🤣

Öneri için çok teşekkür ederim ama ben kitabı canlı canlı elimde seviyorum, evimin bir odası kütüphane kitap yanımda olacak, notlar alacağım sonra dönüp bir iki yıl sonra tekrar okuyacağım falan :) artık pahalı bir hobi oldu maalesef:KK43:
Evet malesef öyle . Bende öyle düşünüyorum ama çocukla hem dinlemek kolay geliyor hem de cidden çok ucuza denk geliyor. Çocuk kitaplarına verdiğimiz paralardan biliyorum malesef fiyatları .

Kaç tl ye geliyor ya benim de aklımda aslında da
100 lira aylık ben yaklaşık beş kitap dinliyorum Tugce ve cidden çok uyguna gelmiş oluyor hem de eşim dinliyor . Sende de çocuk olduğundan onunla oynarken ben kulaklığı takıyorum. Tek bir işe odaklanamam zaten bu sayede hem kitapları bitirmiş oluyorum hemde daha sakin oluyorum. Çok güzel çocuk gelişim kitapları da var .

100 lira aylık ben yaklaşık beş kitap dinliyorum Tugce ve cidden çok uyguna gelmiş oluyor hem de eşim dinliyor . Sende de çocuk olduğundan onunla oynarken ben kulaklığı takıyorum. Tek bir işe odaklanamam zaten bu sayede hem kitapları bitirmiş oluyorum hemde daha sakin oluyorum. Çok güzel çocuk gelişim kitapları da var .
Bende bi bakayım papatyam . Evi süpürüp silerken kulaklık takıyorum çok iyi olur . Ookulda açılıyor zaten yakında oğlumu bvıtakınca işlerimi hallederken dinlerim

Hayır bekarım :)
Aaa ben de çocuklarınız var gibi anlamıştım. Valla size şöyle bi tavsiye vereyim öyleyse daha kolay bekarsanız, yeni nesil tam otomatik kahve makinelerinden alın, bir de güzel çekirdek kahve. İşten sonra evde termosunuza mis gibi yapın kitabınızı alın çıkın. Ben çok memnunum makinemden. 4 ay oldu alalı ve dışardan 1-2 defa içtim sadece aldığımdan beri. Taksitle alırsanız dışardan içtiğiniz kahvenin masrafını 1 yılda çıkarırsınız bile

Bende bi bakayım papatyam . Evi süpürüp silerken kulaklık takıyorum çok iyi olur . Ookulda açılıyor zaten yakında oğlumu bvıtakınca işlerimi hallederken dinlerim
Kesinlikle bak insanı çok sakinlestiriyor ben birde dinlediğim kitapları not alıyorum Doğan Cüceloğlu'nu dinliyorum mesela ciddi anlamda terapi oluyor

Öneri için çok teşekkür ederim ama ben kitabı canlı canlı elimde seviyorum, evimin bir odası kütüphane kitap yanımda olacak, notlar alacağım sonra dönüp bir iki yıl sonra tekrar okuyacağım falan :) artık pahalı bir hobi oldu maalesef:KK43:
Merhaba
Ben de sizin gibiyim.Arkadaşlar al benden oku istersen derler ama yapamıyorum illa benim olacak.
Benim de evimin bir odası kütüphane tarihler,notlar yazıyorum.
Bir çok eşyamı ödünç verebilirim ama kitaplarımı kimseye veremiyorum kitaplarımdan isteyen arkadaşlarıma kitabın yenisini alıp veriyorum.
Artık öğrendiler huyumu canını iste kitabını isteme diyorlar benim için😂

Selam,

Benim psikolojik olduğunu düşündüğüm bir takıntım var. Bununla ilgili profesyonel yardım aldıysam da başarılı olamadım. Öğretmenim ve 8.30 - 18.00 bazen 7.30 - 18.30 günde yarım saatlik mola ile deli gibi çalışıyorum. Çocuklarımın yaşları 3.5 ve 4, eforu tahmin edebilirsiniz belki. Her iş çıkışı eve gitmeden önce bir kahve mekanına gidip müzik dinleyerek kahve, sigara içip günün stresini atıyorum. Sanki eve gidince bana ait bir zamanım olmayacakmış gibi hissediyorum. Resmen işteyken kafamda hangi kafeye gideceğimi düşünüp, içeceğim kahve ve sigarayı düşünerek motive oluyorum. Bu yapay mutluluk bana maddi anlamda çok yük oluyor. Psikolog bunun yerine başka bir şey koy, spor ya da kitap, film yani seni eve götürmeye teşvik eden bir hobi dedi ama spora haftaiçi mecalim kalmıyor, film sıkıyor, kitap okuyorum ama...

Var mı bir dönem böyle takıntılı şeyler yapanlar? Kendimi çok garip hissediyorum. Mesela bugün yine çok yoğun çalıştım 10 dakika sigara molası yaptım üstüne müdürümden azar yedim. Kahve mekanına gidip oturup ağladım resmen şimdi geldim eve. Günün stresini böyle atıyorum eğer bu stresle eve gelirsem boğulurum diye düşünüyorum. Ne yapacağım ben?
Ay siz benim lise zamanındaki karşılığımsınız 🤭 bende çalışırdım tabi part time iş çıkışı eve gitmeye vereceğim otobüs parasını Kadıköy'e iner sahilde bakkaldan biseyler alır yerdim yürüyerek eve giderdim 😅 ama bana çok iyi gelirdi sizede ne iyi geliyorsa onu yapmaya devam edin

Ben de tam tersi, işten sonra derhal kendimi eve atarım, dışarda 5 dakikaya bile tahammül edemem.
Sizinki biraz bağımlılık, takıntı olmuş bence. Kafede kafa dinlemek tabi ki güzel bir aktivite ama her gün olunca, bi süre sonra iş gibi gelir bana. Amerika'da da değiliz ki, kahve 1 dolar olsun 🙃

Selam,

Benim psikolojik olduğunu düşündüğüm bir takıntım var. Bununla ilgili profesyonel yardım aldıysam da başarılı olamadım. Öğretmenim ve 8.30 - 18.00 bazen 7.30 - 18.30 günde yarım saatlik mola ile deli gibi çalışıyorum. Çocuklarımın yaşları 3.5 ve 4, eforu tahmin edebilirsiniz belki. Her iş çıkışı eve gitmeden önce bir kahve mekanına gidip müzik dinleyerek kahve, sigara içip günün stresini atıyorum. Sanki eve gidince bana ait bir zamanım olmayacakmış gibi hissediyorum. Resmen işteyken kafamda hangi kafeye gideceğimi düşünüp, içeceğim kahve ve sigarayı düşünerek motive oluyorum. Bu yapay mutluluk bana maddi anlamda çok yük oluyor. Psikolog bunun yerine başka bir şey koy, spor ya da kitap, film yani seni eve götürmeye teşvik eden bir hobi dedi ama spora haftaiçi mecalim kalmıyor, film sıkıyor, kitap okuyorum ama...

Var mı bir dönem böyle takıntılı şeyler yapanlar? Kendimi çok garip hissediyorum. Mesela bugün yine çok yoğun çalıştım 10 dakika sigara molası yaptım üstüne müdürümden azar yedim. Kahve mekanına gidip oturup ağladım resmen şimdi geldim eve. Günün stresini böyle atıyorum eğer bu stresle eve gelirsem boğulurum diye düşünüyorum. Ne yapacağım ben?
Çok çok haklısınız ve molayı hakediyorsunuz..

Fakat ben çocuklarınızla hangi saat diliminde vakit geçirdiğinizi merak ettim.. saat 21 - 22 civarı uykuya geçmişlerse anneleriyle ne zaman, nasıl vakit geçiriyorlar?

Bende de bir 4 yaş var şimdi izindeyim ve bütün günüm onunla geçiyor onun için çok da iyi oluyor.

Sakın bozmayin. Bu da sizin luksunuz olsun ne var nolucak. Eve gitmeye tesvik edecek ne koyarsan koy evde o isi 2 cocukla yapamazsiniz. Ben takdir ettim sizi keske su fırsatı bende kendime verecek kdr deger versem

Mekana göre değişiyor ama genelde Türk 65 double 75, iced latte tarzı şeyler 110 ve 130 arası. Gayfe gurmesi olarak hangi kafede en güzel ne içilir onu bile biliyorum artık :) hatta sınırı aştım civardaki tüm kahveciler tanıyor içeri girince içtiğim kahveyi hazırlamaya başlıyorlar hemen. Bazen çok utanıyorum bu duruma ama...
Nesinden utanıyorsunuz bu durumun:) çok da güzel bence. Ben severim öyle git gel tanıdık mekanları. Çok güvende çok huzurlu hissediyorum niyeyse.

Ayrıca bir kahveye de masrafımız olmayacaksa niye çalışıyoruz. Canınız sağolsun. Bence eğer stresinizi bir kahve ile atabiliyorsanız fazlasıyla değer masrafına. Zaten dışarıdan yemek masrafınız yok yemeğim evde hazır oluyor demişsiniz. Bir güne 100-120 liralık masraf da makul.

Bir hasta vardı tanıdığım, canım x yemeği çok istiyor ama söylesem de yiyemiyorum, yutkunamadığım için boğazıma takılıyor demişti unutamıyorum. Böbrek hastasıydı su bile ölçülüydü ona. Çok az miktarda suya izin vermiş doktoru. Gençlik/sağlık gidince su bile neredeyse yasak insana. Gençliğiniz var, sağlığınız yerinde, bir kahveyle gönlünüzü hoş ediyorsunuz, varsın sizi de kahvenin yükü yorsun.

Çok yokluk çektim, elime para geçer geçmez ne istediysem aldım, bir baktım kartları patlatmışım. Eldeki bütün parayı gönlümce harcamışım (canıma değsin bu arada) paşa paşa ödedim oldu bitti. Yiyemediğim içemediğim arkadaşlarım çağırınca param yok diye türlü bahanelerle gidemediğim günlere saydım. Siz de kendinizi suçlamayın. Yeri gelir termosunuzda içersiniz yeri gelir gider istediğiniz yerde içersiniz. En büyük derdiniz de bu olsun umarım❤️

Afiyet olsun örtmenimmm :KK73:

Önceliklerini, seni daha çok neyin mutlu ettiğini belirle ve onlara daha çok bütçe ayır. Mesela kahve sigara mı yoksa yeni bir kıyafet mi? Gönül hepsini ister tabi ama malesef öyle şartlarda yaşamıyoruz. Kahve sigara diyorsan başka yerden kıs ve bu alışkanlığa devam et. Zaten çok yoğun çalışıyorsun, bu kadarcık keyfi de kendine zehir etme derim.

İlerde istiyorum, mesela evlenirsem ve çocuk sahibi olmak istersem bir yıl önceden bırakmak için çalışmalara başlarım fakat şu an istemiyorum. Mutlu oluyorum. Zararı çok biliyorum ama beni motive ediyor ve enerji veriyor ona ulaşacak olmak. O sigara bitene kadar o an bana aitmiş gibi hissediyorum dünyayı durduruyorum resmen :)
Su an ki ben 🥰 harika bir duygu cidden

Maalesef memleketin hali içler acısı
En büyük zevkim kitaptır, emekli oldum şimdi istediğim kitaba gömülebilirim hayalim vardı hep, geçen hafta iki kitap sipariş ettim 450 lira ödedim, ufacık şeyler bile insanın burnundan geliyor. Tamamlamayı hedeflediğim kitapların listesi 30 bin civarı tutuyor .... hey güzel memleketim ....
Ikinci el alın site ismi vermek yasaktır belki diye yazamıyorum ama tanınan bir ikinci el kitap sitesi. Orada puanlama sistemine bakın, birçok kez aldım ve tertemiz geldi kitaplar hem de neredeyse yarı fiyatına.

Bir kahve aslında maddiyatınıza çok etki etmez gibi ama yine de hesabınızı kitabınızı siz bilirsiniz.Ülkeyi düşürdükleri duruma bak bir öğretmenin bir hobisi var kahve içmek ama maddi olarak bile bunu yapınca zora düşüyor hepsinin Allah belasını versin bu duruma getirenlerin. Neyse çözüme gelecek olursak bir termos alıp kahvenizi kendiniz yapsanız kendinize de şöyle güzel hissedeceğiniz bi yer bulsanız aynı hissiyatı verecektir belkide.

Selam,

Şu an yurtdışına taşınacağım için çalışmıyorum ama eskiden her iş çıkışında bir kadeh şarap içerdim muhakkak bazen de kendi iş yerim olduğu için oraya alırdım, kapımı kapatıp müzik dinler keyif yapardım. Bunlar gayet normal hatta herkesin yapması gereken şeyler. Dört duvar aras saatlerce çalıştıktan sonra kendinize ayırdığınız kısa sürenin hesabını yapmayın.

X