İpek Ongun ve Kitaplari...

evet ipek ongunun kitapları gerçekten çok güzel.....ders verir gibi didaktik tarzda değil de sohbet tarzında olması en iyi yönü bence
bir pırıltıdır yaşamak ve bir genç kızın gizli defterini okumuştum

bunları okumak için yaşım biraz geçmiş de olsa bu yaşa kadar tecrübe edemediğim geri kaldığım yönlerimi tamamlamam için epey yardımcı oluyor

bir ipek ongun hastası olarak,
söylediklerine katılıyorum !
ipek ongun'un bir pırıltıdır yaşamak isimli kitabı şu anda elimde.benimde okuduğum kitaplarından biri bu kitap.
sizlerle bu kitabın arka kapak yazısını paylaşmak istiyorum:
*KALABALIK ÇİNDE FARK EDİLİYOR MUSUNUZ?
*GİYİMDE BİR STİLİNİZ VAR MI?
*DAVRANIŞLARINIZLA ÇEVRENİZE PIRILTI SAÇIYOR MUSUNUZ?
*TELEFONDA KONUŞMASINI,SOFRA KURMASINI BİLİYOR MUSUNUZ?
*ARKADAŞ ÇEVRENİZDE POPÜLER OLMAK İSTİYOR MUSUNUZ?
TABİİ...AMA NASIL?
*İŞ HAYATINDA BAŞARILI OLABİLMEK İÇİN YAZILI OLMAYAN KURALLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
*DÜŞ GÜCÜNÜZ YAŞAMINIZI ÇILGIN RENKLERE BOYAYABİLİYOR MU?
*BİR ARADA YAŞAMANIN YA DA YALNIZLIĞIN KEYFİNİ ÇIKARABİLİYOR MUSUNUZ?
*KENDİNE GÜLER,BAŞKALARIYLA GÜLER,HAYATA GÜLER.
YOKSA BU KİŞİ SİZ MİSİNİZ?
:çiçek:
NOT===
HAYATI ISKALAMAYIN
''MODERN'' VE ''SEÇKİN'' BİR GENÇ OLUN :smiley-cool: :smiley-cool:

bakın ipek ongun kızlarınıza kitabı sevdirmeniz için iyi bir çözüm olabilir ancak onları güncel bilgi edinebileceği kitaplara da alıştırmalısınız! bir çok kız sadece aşk kitaplarından başka bişey okumaz hale geliyor bir de baskıyla olmuyo bu işler anca sizde görücek bu işi eğlenceli hale getirebilmek lazım

Arkadaşım,,
İPEK ONGUN'un kitapları gençlik için zaten.Gençlere faydalı olabilecek herşeyi onun kitaplarında bulabilirsiniz.örneğin;bir genç kızın gizli defterindeki serra adlı bir kızın yaşadıkları anlatılır.ama bu bir seri yani tek bir kitap deil.bir genç kızın gizli defteri serisi 6 kitaptan oluşuyo.serra'nın okul yıllarından başlar,liseydi,üniversiteydi derken bu seride serranın aşkları dışında,günlük hayatta herkesin yaşadığı tarzda olaylarda anlatılmış.örneğin yurt dışında tek başına tanımadığı bir aileye misafir olarak gitmesi ve oraya gitmeden önceki duyguları,yolculuk sırasında ki duyguları ve sonrasında ki duyguları...yani küçük bir kızla başlayıp,yetişkin bir kızla devam etmiş yazarımız.
kesinlikle tavsiye ederim bu seriyi.
büyük küçük herkesin ilgisini çekeceğini,kısa bi sürede kitabı bitirdiğinizi göreceğinizden eminim.
başka bir kitabı BU HAYAT SİZİN'de de gerçek anlamda yaşamak konusunda bir şeyler öğretiyor.
(arka kapağından alıntı:
...Peki nasıl olacak bu gençliği gerçek anlamda yaşamak?
Bazı şeylerin farkına vararak.
Önce sizin kendi yaşantınızdaki,sonra yaşamdaki ayrıntıların farkına vararak.
Bu ayrıntıların bazılarını sıralamak gerekirse...
ONLAR DA KİTAPTA ! )
İPEK ONGUN===SÜPER !!!

BENDE İpek ONGUN'un BÜTÜN KİTAPLARINI OKUDDUM.
KESİNLİKLE TAVSİYE EDERİM..
FAKAT ÇOCUKLARINIZIN KİTAP OKUMASINI İSTİYORSANIZ İLLEDE DERSLERİ GÜNDEME GETİRMEYİN.
İNANIN NORMAL HİKAYE KİTAPLARINI OKUMAYA BAŞLAYAN ÇOCUKLAR O KİTAPLARDAN SONRA ÖZGÜVEN KAZANIYORLAR ve DERSLERDE SİVRİLMEYE BAŞLIYORLAR.

katılıyorum arkadaşım
tebrikler...

bende çok severim ipek ongunu geçen sene tekrar alıyım bir göz gezdiririm özledim diye alıcaktım eşim ne dese iyi "sen hala o kitaplarımı okuyorsun"
yaşlımıyım ben yahuuuuu

EŞİN İÇERİĞİNİ BİLMEDİĞİ İÇİN ÖYLE DEMİŞTİR.AMA ODA Bİ OKUMAYA BAŞLASA BIRAKAMAZ VALLA.BEN BİR GENÇ KIZIN GİZLİ DEFRENİNDEN BAZI BÖLÜMLERİ YAĞMURLU HAVALARDA SICAK ÇİKOLATAMLA BİRLİKTE OKUYORUM İKİNCİYE,ÜÇÜNCÜYE...
HİÇ DE BIKMAM ONUN KİTAPLARINDAN !
ÇÜNKÜ ÇOK GÜZEL BİR ÜSLUBU VAR !!

benim kızımda seri halinde okudu gerçekten çok güzel bazılarını bende okudum annelerin ve genç kızların okumasını tavsiye ederim

İPEK ONGUN'LA RÖPORTAJ:::

*İPEK ONGUN GENÇ KIZLARIN EN İYİ DOSTU.PEKİ NEDEN GENÇ KIZLAR?

Eğer topluma bir erkek yetiştirirsen bir insan kazandırırsın,ama bir kadın yetiştirirsen bir aile kazandırırsın.kadın daia geri plandadır,ama her şeyde,her güzellikte itici güç aslında odur.bu yüzden genç kızların akıllı olması,kişiliğini bulmuş olması gelecek toplumun bizzat şekillenmesi anlamına geliyor.işte ben de bu yüzden genç kızlar için yazıyorum.

*GENÇ KIZLARIN AİLE İÇİNDE EN ÇOK ANNELERİYLE SORUN YAŞAMALARININ SEBEBİ NEDİR SİZCE?

Bu işi bilimsel yönden araştıranlar şyle diyor;o bir kişiliğini bulma savaşı.genç kız hem annesine ihtiyaç duyuyor hem de ondan koparak ben ayrı biriyim demek istiyor.hıncını bir yerde annesinden çıkarıyor.annesinden ayrı bir kişilik olmak istiyor,ama öte yandan o kadar genç ki hala bazı konularda anneye ihtiyacı var.onun için böyle gel gitler yaşanıyor.bu bir kopma süreci,kişilik oturduğu zaman anneye rahat ve eşit şartlarda bir ilişki kurabiliyor.

*ŞİMDİ BİRAZ KİTAPLARINIZDAN BAHSEDELİM.BİR KİTAP YAZARKEN YAZACAĞINIZ KONULARA NASIL KARAR VERİYORSUNUZ VE NELERE DİKKAT EDİYORSUNUZ?

Ben kitap yazarken hep gözleme dayalı yazıyorum.güzel kitap yazmak çok çok önemli,ama bir genç kitabı okuduğu zaman bir şekilde ondan faydalanmalı.mesela kitap okumayı sevmiyor da benim kitabımla başlıyor,işte bu beni çok mutlu ediyor ve bu konuda bir dolu mektup alıyorum.onların dikkatini kaybetmemek için çok büyük dikkatle yazıyorum.eğlendirerek eğitime inanıyorum.

*BİR GENÇ KIZIN GİZLİ DEFTERİ KİTABINIZI ANLATIR MISINIZ?

''Bir Genç Kızın Gizli Defteri'' serisinin beşinci kitabını yazmaya karar vermemiştim ki dördüncüsünü yazdıktan sonra çok ısrar geldi ve dayanamadım.Adı ''İşte Hayat''.Kahramanımız bu kitapta üniversiteden mezun oluyor ve iş hayatına atılıyor.

((( İPEK ONGUN'UN KIZLARA ÖNERİLERİ::: )))
*HER ZAMAN DÜŞÜNÜN
*SORULAR SORMAKTAN ÇEKİNMEYİN,KENDİ KENDİNİZE DE SORULAR SORUN VE KENDİNİZİ TANIYIN
*HAYATTAN NE BEKLEDİĞİNİZE KARAR VERİN.BEKLENTİLERİNİZİ SÜREKLİ SORGULAYIN.BEŞ YIL İLERİSİNE YÖNELİK PLANLAR YAPIP HEDEF BELİRLEYİN
*ARKADAŞLARINIZI ÖNEMSEYİN,ONLARLA OLAN İLİŞKİLERİNİZİ DE HEP SORGULAYIN.''NEDEN DOSTLARIMLA ARAM İYİ,NEDEN ARKADAŞ KAZANDIM YA DA KAYBETTİM ?''GİBİ.
= = =

Arkadaşım,,
İPEK ONGUN'un kitapları gençlik için zaten.Gençlere faydalı olabilecek herşeyi onun kitaplarında bulabilirsiniz.örneğin;bir genç kızın gizli defterindeki serra adlı bir kızın yaşadıkları anlatılır.ama bu bir seri yani tek bir kitap deil.bir genç kızın gizli defteri serisi 6 kitaptan oluşuyo.serra'nın okul yıllarından başlar,liseydi,üniversiteydi derken bu seride serranın aşkları dışında,günlük hayatta herkesin yaşadığı tarzda olaylarda anlatılmış.örneğin yurt dışında tek başına tanımadığı bir aileye misafir olarak gitmesi ve oraya gitmeden önceki duyguları,yolculuk sırasında ki duyguları ve sonrasında ki duyguları...yani küçük bir kızla başlayıp,yetişkin bir kızla devam etmiş yazarımız.
kesinlikle tavsiye ederim bu seriyi.
büyük küçük herkesin ilgisini çekeceğini,kısa bi sürede kitabı bitirdiğinizi göreceğinizden eminim.
başka bir kitabı BU HAYAT SİZİN'de de gerçek anlamda yaşamak konusunda bir şeyler öğretiyor.
(arka kapağından alıntı:
...Peki nasıl olacak bu gençliği gerçek anlamda yaşamak?
Bazı şeylerin farkına vararak.
Önce sizin kendi yaşantınızdaki,sonra yaşamdaki ayrıntıların farkına vararak.
Bu ayrıntıların bazılarını sıralamak gerekirse...
ONLAR DA KİTAPTA ! )
İPEK ONGUN===SÜPER !!!

evet doğru ipek ongun güzeldir! çünkü serra gıpta edilecek bir yaşama kavuşan az sayıdaki gençlerden biridir serranın birbirinden şeker ailesi anlayışlı annesi sevilesi arkadaşları vardır asla yalnızlık çekmez ufak bir pürüz olduğunda o da çabucacık iyilik kumkumaları sayesinde düzeliverir yani düpedüz POLLYANNACILIK! benim ortaokul yıllarım ipek ongun okuyarak geçti şimdi düşünüyorum da ne katmış bana sadece özenti özenti özenti.... evet ortaokul yılları için genç kızlığa heveslenenler için çok eğlenceli bir roman liseli olma özentiliği için! ama nerde gençliğin zihinsel gelişimi için yararlı güzel düşünceler kendini tanıması çevresini görebilmesi yaratıcı olabilmesi için nerede destek? sadece ve sadece gezelim eğlenelim ah ne güzel hayat lay lay lom(serranın deyişidir bilenler bilir.)

canım belki o kitabı için öyle düşünüyor olabilirsin sen ama diğer kitapları da çok güzeldir ve faydalı bilgiler içerir.örneğin; BİR PIRILTIDIR YAŞAMAK isimli kitabında da; güzellikten,aile sorunlarından,sıkıcı pazar günlerinden,toplum içinde daha güzel yaşamaktan,telefon kurallarından,sofra kurallarından,boş zamanlar ve hobilerden,çalışma konusunda,üniversitelilerden,yeni arkadaşlardan,flörtten,cinsellikten,iş görüşmelerinden,iş hayatındaki yazılı olmayan kurallardan,zamanı esneterek kullanabilmekten,başarısızlıkların getirdiği başarılardan... (konular daha da uzuyor.)hepsinden bahsediyor.her başlığı da önce gençlerin gözüyle yorumlamış,daha sonraysa olması gerekenleri açıklamıştır.
sen belki BİR GENÇ KIZIN GİZLİ DEFTERİ serisi için yaptın yorumunu ama aslında orda da var eğitici bölümler.
neyse canım görüşler farklı olabilir tabi ki !
teşekkürler canım...

ipek olgunun kitapları gercektende çok güzel ben zaman zaman tekrar okurum

ben sizlerden farklı düşünüyorum bu konuda. bende yaşları 13 ve 15 olan iki kız annesiyim. büyük kızım kitap okumayı çok sever ve son yıllardaki bütün yeni yetişen genç kızlar gibi oda ipek ongunun kitaplarını okumaya bayılıyordu ama ben istemedim ipek ongunu okumasını ve biraz zorda olsa vazgeçirdim onu.hani bilen bilir beni öyle geri zihniyette birisi değilim. oldukça çağdaş düşünceli birisiyimdir. ancak ipek ongun kitaplarının yetişme çağındaki genç kızların aklını karıştıracağını düşünüyorum. orda yaşanan hayatlar çok farklı ve kızlarımın o hayatlara özenip daha bu yaşta yanlışa düşmesini istemem.

ben ipek ongunun neredeyse tüm kitaplarını okudum. evet genel adap kuralları için hoş bir genç bayan olma yolunda ilerleme için önerileri var ancak kişisel gelişimin öneminden kafanın dolmasından yaşadığın yerden ve o sorunların farkında olmalıktan hiç bahsetmiyor. diyebilirsin ki genç kızlara yönelik bu yetişkinlere değil ama bence ufaktan belirlenir kişinin duyarlılıkları okuma alışkanlıkları zevkleri. ben demedim ki ipek ongun kötüdür sadece annelerin çocuklarına sadece bu tarzla yetinmeyip her tür okumaya her tür görüşü görmeye teşvik edici kitaplar da okutulmalı dedim

ben sizlerden farklı düşünüyorum bu konuda. bende yaşları 13 ve 15 olan iki kız annesiyim. büyük kızım kitap okumayı çok sever ve son yıllardaki bütün yeni yetişen genç kızlar gibi oda ipek ongunun kitaplarını okumaya bayılıyordu ama ben istemedim ipek ongunu okumasını ve biraz zorda olsa vazgeçirdim onu.hani bilen bilir beni öyle geri zihniyette birisi değilim. oldukça çağdaş düşünceli birisiyimdir. ancak ipek ongun kitaplarının yetişme çağındaki genç kızların aklını karıştıracağını düşünüyorum. orda yaşanan hayatlar çok farklı ve kızlarımın o hayatlara özenip daha bu yaşta yanlışa düşmesini istemem.

Evet masalcığım çok teşşekkür ediyordum. Böyle bir mesaj arıyordum. Ben de kesinlikle katılıyorum sana. İpek Ongun eğitimi dolayısı ile de Türk gelenek ve göreneklerine biraz aykırı yazıyor kimi zaman. Ve tam yetişme çağındaki genç kızlar için (hele de kitaplardan okudukları herşeyi doğru zannettikleri bir devirde) bu tür şeylerin bilinçaltına yerleşme olasılığı çok yüksektir. Unutmayın yaşadığı topluma aykırı şeyleri gerçekmiş gibi öğrenen bir genç kız gelecekte kendisine ve ailesine üzüntü verecek şeyler yaşar. Tabi yanlış anlamayınız. Bu her zaman için geçerli bir durum değil bu. Ama yine de temkinli davranmak lazım.

Evet masalcığım çok teşşekkür ediyordum. Böyle bir mesaj arıyordum. Ben de kesinlikle katılıyorum sana. İpek Ongun eğitimi dolayısı ile de Türk gelenek ve göreneklerine biraz aykırı yazıyor kimi zaman. Ve tam yetişme çağındaki genç kızlar için (hele de kitaplardan okudukları herşeyi doğru zannettikleri bir devirde) bu tür şeylerin bilinçaltına yerleşme olasılığı çok yüksektir. Unutmayın yaşadığı topluma aykırı şeyleri gerçekmiş gibi öğrenen bir genç kız gelecekte kendisine ve ailesine üzüntü verecek şeyler yaşar. Tabi yanlış anlamayınız. Bu her zaman için geçerli bir durum değil bu. Ama yine de temkinli davranmak lazım.

benimde anlatmak istediğim tam olarak buydu çok lay lay lom pollyanna tarzı bir yaşamı var serranın daha yararlı daha faydalı kitaplar okunmalı

tabi herkesin kendi görüşü kimse kimseninkine bişey diyemez.ben kendi yorumumu yaptım.sizleri de benim gibi düşünmeye zorlayamam.herkesin kendi fikridir

canım eğer burda yazan yaşın gerçek yaşınsa neredeyse benim kızımla yaşıtsın sen bence bu defalık, bu konuda dinle büyüklerini. sizlerin hayat görüşünü belirleyecek hayatın gerçeklerini anlatacak öyle güzel kitaplar varki bence sen onlarada göz at. bak benim kızımda önce çok direndi ama şimdi benim tavsiye ettiğim kitapları büyük zevk alarak okuyor:1yes2:
tabi herkesin kendi görüşü kimse kimseninkine bişey diyemez.ben kendi yorumumu yaptım.sizleri de benim gibi düşünmeye zorlayamam.herkesin kendi fikridir

bende kızıma ipek ongun u aşılamak istiyorum ama bir türlü hala alıştıramadım okumayı seviyor ama hala ilgisini çekmedi nasıl yapsamda yapsam neyse bulurum bir çaresini bu yorumlarıda okuyuncaa şimdi sıradaki kitabı kesin ipek ongun olacak birde bu kitaplar bir seri şeklinde sanırım ilk kitabın adını biliyorsanız ve yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim :)

bende kızıma ipek ongun u aşılamak istiyorum ama bir türlü hala alıştıramadım okumayı seviyor ama hala ilgisini çekmedi nasıl yapsamda yapsam neyse bulurum bir çaresini bu yorumlarıda okuyuncaa şimdi sıradaki kitabı kesin ipek ongun olacak birde bu kitaplar bir seri şeklinde sanırım ilk kitabın adını biliyorsanız ve yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim :)

bence ipek ongundan çok daha faydalı kitaplar var ve tavsiyem okutacağınız kitapları önce kendiniz de okuyun araştırın yanlış şeylere özendiren kitaplarda var çünkü! ve en önemlisi oku diye baskı yapıp kitaplar almayın ben kitap okumayı çok severim ama ben bildim bileli babam hep günde 2 gazete okur annem arada sırada kitap okuyan insanlardı tahsil durumları iyi olmamasına rağmen hatırlarım ben baskı yapardım onlara beni kitapçıya götürün diye! görerek özenerek alışıyor insan okumaya çevrenin etkisi çok büyük

canım eğer burda yazan yaşın gerçek yaşınsa neredeyse benim kızımla yaşıtsın sen bence bu defalık, bu konuda dinle büyüklerini. sizlerin hayat görüşünü belirleyecek hayatın gerçeklerini anlatacak öyle güzel kitaplar varki bence sen onlarada göz at. bak benim kızımda önce çok direndi ama şimdi benim tavsiye ettiğim kitapları büyük zevk alarak okuyor:1yes2:

sizde mi sevmiyorsunuz ipek ongun'u??? :bbo:

İpek Ongunu ilkokula giderken okumuştum.. Kitabın faydalı olup olmadığı tartışma götürür ama her kitabın kişiye kazandırdığı bir şey vardır..

Bu nedenle kesinlikle "okumayın, okutmayın" fikrini yanlış buluyorum.. Herkesin okuduğu şeyden çıkaracağı mesajlar farklıdır..

Ben mesela, adını yanlış hatırlamıyorsam "Kendi Ayakları Üstünde"yi okumuştum sadece İpek Ongun'dan.. Bu kitapta kızın kendini aşmak için gösterdiği mücadele çok hoşuma gitmiş ve beni etkilemişti..

Ama en fazla 12-13 yaşına kadar okunabilecek kitaplardan olduğunu düşünüyorum.. Fakat okunmalı..

okuduğum en unutulmaz kitaplar arasında yaş 17,arkadaşlar arasında,kendi ayakları üstünde ve diğerleri hepsini lisede okumuştum ve herkesede tavsiye etmiştm hepside süper..

X