intermittent fasting yada yeni yasama biçimi

Canım meyve çok severim ama onuda ölçülü yiyorum kahvede genelde iki fincan türk kahvesi içiyorum. .size bişey sorucam ben akşam yemeği en geç altıda yiyorum sabah da 9 dan sonra kahvaltı saati ben kahvaltı çok severim 15 saat ediyor aradaki zaman bu zaman diliminde sadece kahve içsem bir tane ve bir kaşık yoğurtla pul biber tüketiyorum yatmama bir saat kala bu şekilde sizin beslenme sisteminize uymuş oluyormuyum

Hmmm, teori olarak evet uymus oluyosunuz. Ancak bu metodun kurallarindan biri de sabah kahvaltisini atlamak.
Yapamam diyosaniz, tabii ki kendinizi zorlaman yanlis olur.
Bu sekilde hiç denemedim, okuduklarimda da imkansiz oldugunu görmedim, ama sonuçlarin belki biraz daha yavas olacagini düsünebiliriz. Ama yavas yada hizli olmasi önemli degil sonuçta, önemli olan kendi hizinizda ilerlemeniz ve verdiklerinizi bir daha geri almamaniz.
Hafta da bir gün de sabah kahvaltisini atlayarak deneyebilirsiniz isterseniz. Belki sandiginiz kadar zor olmaz.

Yogurdun çok fazla bir etkisi olacagini sanmiyorum, 1 kasiksa yemeye devam edebilirsiniz bence.
Unutulmamasi gereken tek sey, bu programin amacinin insülin hormonunu kontrol altina almak oldugu. 30 kalorinin altindaki yiyeceklerin hormonal dengede bir degisiklik yapmadigini okumustum. 1 kasik yogurtta ne kadar kalori var bilmiyorum ama 30 yoktur herhalde.

Merhaba canım.allah kolaylık versinn.6-7 saatte bir öğün yesek olmuyor mu illa 14-16 saat mı ac kalmak gerekiyor?

Merhaba !! Cok tesekkür ederim canim, hepimize insallah :)
6-7 saatlik bir yemek araligi yeterli degil maalesef, en az 12-13 saat gerekiyo yag depolarina ulasmak için.
bunun açiklamasini asagidaki mesajda yapmistim okumak istersen :

Merhaba !
16/8 bana en uygun olan ve rahatlikla takip edebildigim bir süreçti. Siz kendinizi 14/10 için hazir hissediyorsaniz, bu sekilde baslaminizi tavsiye ederim, bence baslangiç için gayet iyi. Amaç kendimizi zorlamak degil sonuçta, kendimizi suçlu hissetmek hiç degil.

Bilimsel olarak basit bir sema görmüstüm aslinda keske onu paylasabilsem sizinle ama mümkün degil. Anlatmaya çalisicam umarim basarili olurum :) :
Vücudumuz harcadigi enerjiyi sadece sekerden aliyo. Bunu bulabilecegi 3 yer var, ve en kolaydan en zora dogru ilerliyo :
1/ kan da bulunan seker. Her yemek yedikten sonra kan sekerimiz yükselir ve insülin hormonu salgilanir. Bu hormon da seker fazlaligini glikojene çevirerek kara cigere depolar.
2/ kara cigerde bulunan seker
3/ yag depolarinin sekere dönüstürülmesi.
Bizim amacimiz, tahmin ettiginiz gibi, yag depolarinin kullanilmasi.

Ortalama ilk 4-6 saat boyunca, kan sekeri kullanilir. Sonraki 6 saat boyunca kara cigerdeki seker tüketilir. En son olarak yaglar sekere dönüstürülmeye baslar.
Ancak, her yemek yedigimizde kan sekerimiz arttigi için, ve iki yemek arasinda 6 saat bile birakmazsak, yaglara sira gelemeden habire sil bastan yapmis oluruz. Yemegin miktari burda bir rol oynamiyo, kan sekerini yükselten her sey bizi baslangiç noktasina geri götürüyo.
Bunu ögrendigimde, günde 6 ögün yemenin saçmalik oldugunuda anladim.

Bu verilere göre, minimum "açlik" süresinin ortalama 12 saat oldugunu söyleyebiliriz sanirsam. Dolayisiyla sizin yapmak istediginiz 14/10 orani gayet makûl gibi geliyo. Ne kadar kaybetmek istiyosunuz ?
Sakın zor olucak dusuncesiyle baslamayin. Gercekten zor degil, ve kilo kaybindan baskada bir suru avantaji var. Bunlardan biri de vucudumuzu dinlemeyi ögreniyoruz. Icinde bulundugumuz toplum bizi devamli tüketmeye sürükledigi için, bir kaç saat yemek yemeyince dusup bayilicakmisiz gibi algilaniyo, ama inanin insan vucudu bunu çok kolaylikla kaldirabilecek kapasitede.

Simdiden basarilar diliyorum, isterseniz burdan deneyimlerimizi paylasabiliriz :) Ben buldugum bilgileri bi araya getirip ara ara burdan aktarmaya çalisicam.

Merhaba !! Cok tesekkür ederim canim, hepimize insallah :)
6-7 saatlik bir yemek araligi yeterli degil maalesef, en az 12-13 saat gerekiyo yag depolarina ulasmak için.
bunun açiklamasini asagidaki mesajda yapmistim okumak istersen :
Aa evet,öyleymiş.okumustum ama gözümden kaçmış demek ki.ben önce 2-3 saat yemeden durayım da 6 saati 16 saati şurda kalsın:110:

Bugünlük kahvaltı 11buçuk akşamda 7 buçukta kapattm 16 -8 oldu yani.50 dk yürüyş + 30 dk egzersz de yapıcam. Bakalım yarn ne olacak:)
Canim ya özür dilerim, senin mesajini atlamisim :olamaz:
Sonuçlari bir hafta üzerinden degerlendirirsen daha iyi olur. Bir günden bir güne çok fazla bir sey ifade etmeyebilir.
Günlük menünde neler vardi ?
Bir de kaç kilosun ve ne kadar vermek istiyosun ?

Merhabalar. Kolay gelsin arkadaslar, degişik bir diyet arayışı içindeyken gördüm bu yazıyı. Ben sabah az yiyip akşama dogru git gide fazla yiyenlerdenim. Baya karmaşık geldi bana ama kendimce bende denemek istiyorum. Ben şimdiye kadar karatay ve spor dışında kilo verebilmiş biri değilim. Ve bu kiloları da yavaş yavaş kaçamak yapa yapa verdim. Ama artık piskolojim el vermiyor onu ye bunu yeme, kalori hesapçısı zaten hiç olamadım. Bu saatlerin kısatlaması sistemi hoşuma gitti. Örnek menüleriniz varmı acaba fikir edinme amaçlı bi göz atsam.

Merhabalar. Kolay gelsin arkadaslar, degişik bir diyet arayışı içindeyken gördüm bu yazıyı. Ben sabah az yiyip akşama dogru git gide fazla yiyenlerdenim. Baya karmaşık geldi bana ama kendimce bende denemek istiyorum. Ben şimdiye kadar karatay ve spor dışında kilo verebilmiş biri değilim. Ve bu kiloları da yavaş yavaş kaçamak yapa yapa verdim. Ama artık piskolojim el vermiyor onu ye bunu yeme, kalori hesapçısı zaten hiç olamadım. Bu saatlerin kısatlaması sistemi hoşuma gitti. Örnek menüleriniz varmı acaba fikir edinme amaçlı bi göz atsam.
Merhaba !
Bu metod ne yiyecegini degil ne zaman yiyecegini belirliyo sadece, onun için takip edilmesi gereken herhangi bir liste yok.
Dikkat etmen gereken sadece metabolizmanin ihtiyaci olan kalori sayisinin ne çok altinda ne de çok üstünde olmaman. Bu da bir bayan için günlük 1700-1800 kalori arasi yapiyo. Ben daha çok 1700e yakinim. Bazi günler bunun çok altinda olduguda oluyo, o zaman ertesi gün kalori sayisini biraz artiriyorum dengelemek için.
Yemek saatleri içinde her sey serbest. Ama bence yine de saglikli bir beslenme daha iyi sonuçlar verir, hem saglik açisindan hem kilo verme açisindan. Sirf pasta börekle beslenmek mesela çok dogru degil diye düsünüyorum. Ama yine de, bunlarin bile yasak olmadigini bilmek iyi.

Örnek olarak dünkü menüm :
Saat 4te : nohutlu ispanak yemegi, ortalama çeyrek ekmekle yaptigim yesillikli bir sandviç, 1 seftali, 3 kivi
Saat 6da : 2 kare siyah çikolata
Saat 8de : yine ispanak yemegi (çok yapmisimda :) ), mercimek çorbasi, ekmek
Miktarlari ölçmedim, ama ispanak mesela baya dolu dolu bir tabakti, çorba da öyle.

Aksamlari 3-4 dilim pizza yedigimde oldu, sadece çorba içtigimde. Kilo kaybim ayni seyirde devam ediyo.

Yemek yeme araligimi 4 saate indirdim, ama baslangiçta ilk ögünü ogleden sonra 1de, son ögünüde aksam 9da yiyodum.

Teşekkür edeim cevap ve örneğin için. Bende başlamak istiyorum ama şu kalori hesabı kafamı karıştırıyor çünkü aynı kaloriyi aldıktan sonra benim normal yeme düzenime çok yakın oluyor. Mesela bugun için 850 kcal aldım ve geriye bir öğünüm kaldı ama 1700e yakın olmalıysa çok yemiş olacam gibime geliyor. Bir hafta denemek istiyorum bakalim düzen oturtabilirmiyim.

Teşekkür edeim cevap ve örneğin için. Bende başlamak istiyorum ama şu kalori hesabı kafamı karıştırıyor çünkü aynı kaloriyi aldıktan sonra benim normal yeme düzenime çok yakın oluyor. Mesela bugun için 850 kcal aldım ve geriye bir öğünüm kaldı ama 1700e yakın olmalıysa çok yemiş olacam gibime geliyor. Bir hafta denemek istiyorum bakalim düzen oturtabilirmiyim.

Kalori hesabini takma o zaman, gerçekten doydugunu hissettiginde birak.
Ve aksam yemegini, bir sonraki gün uzun bir süre agzina bir sey sürmiyecegini düsünerek ye.

Daha detayli bilgi edinmek istersen : http://www.fitekran.com/intermittent-fasting-if-rehberi/

Canim ya özür dilerim, senin mesajini atlamisim :olamaz:
Sonuçlari bir hafta üzerinden degerlendirirsen daha iyi olur. Bir günden bir güne çok fazla bir sey ifade etmeyebilir.
Günlük menünde neler vardi ?
Bir de kaç kilosun ve ne kadar vermek istiyosun ?
Bugünlük menümde
If beslenmeye uyarak 16 buçuk saatlik açlıktan sonra sabah 12 de yoğurt zencefl zerdeçal tarçın kürümü yedim
Öğlen halamdaydım 3 sade kek iki bisküvi yedim
Akşamda büyük bikase mercmk çorbası bi koca domates yedim 19.00 da yemeği kapattm inşallah. Sporyaparsam yazıcam.

Merhaba !
Bu metod ne yiyecegini degil ne zaman yiyecegini belirliyo sadece, onun için takip edilmesi gereken herhangi bir liste yok.
Dikkat etmen gereken sadece metabolizmanin ihtiyaci olan kalori sayisinin ne çok altinda ne de çok üstünde olmaman. Bu da bir bayan için günlük 1700-1800 kalori arasi yapiyo. Ben daha çok 1700e yakinim. Bazi günler bunun çok altinda olduguda oluyo, o zaman ertesi gün kalori sayisini biraz artiriyorum dengelemek için.
Yemek saatleri içinde her sey serbest. Ama bence yine de saglikli bir beslenme daha iyi sonuçlar verir, hem saglik açisindan hem kilo verme açisindan. Sirf pasta börekle beslenmek mesela çok dogru degil diye düsünüyorum. Ama yine de, bunlarin bile yasak olmadigini bilmek iyi.

Saat 4te : nohutlu ispanak yemegi, ortalama çeyrek ekmekle yaptigim yesillikli bir sandviç, 1 seftali, 3 kivi
Miktarlari ölçmedim, ama ispanak mesela baya dolu dolu bir tabakti, çorba da öyle.

Aksamlari 3-4 dilim pizza yedigimde oldu, sadece çorba içtigimde. Kilo kaybim ayni seyirde devam ediyo.

Yemek yeme araligimi 4 saate indirdim, ama baslangiçta ilk ögünü ogleden sonra 1de, son ögünüde aksam 9da yiyodum.
Canım benim okuduğm yazıda 1200 cal olursa kilo verimi iyi olur deniyordu bana göre 1800 çok.
Ben 4 ayda 17 kilo verdim 105 tm 87 de takılı kaldm bide bu yöntemi deniyim bakalım. Evet bi hafta sonra tartılcm ve kararımı verecem birde yeme saatimi değiştirirm belki şuan böyle iyi

Merhaba !

Bu beslenmeye başladğndan beri kaç kilo verdn nekadar sürede?
Akşam on gibi yine yoğurt kürünü yemeliydm ıf bozlmasn dye yemiyecm

50 dk yüryş arada koşu(5-7-8hız aralığı)
+30 dk egzersz (kol bacak mekik yan yağlar twister plank masaj aleti) ortaya karışık yapıldı görev tamamdr:)))

X