İnsanlardan korkuyorum

2 psikiyatriste 1 kere de psikolapa gittim. Aslında intertte araştırdım herkesin çok iyi dediği tavsiye ettiği doktorlara gittim ama oraya gittiğimde ilgilenmediler bile. Yalandan bi kaç soru sorup gönderdiler.Siz özel bir psikoloğa mı gittiniz ? Ve de ilaç kullandınız mı ?

Senin problemin sosyal fobi hastanede öyle insanlara denk gelmene üzüldüm.
Buradaki yorumlar moral verebilir,ancak problemin drlardan tedavi görmeden düzelmez.
Bir şeker hastası insülin almadan düzelebilir mi sadece diyet yaparak spor yaparak?
Sosyal fobi basit bir çekingenlik ya da içe kapanma durumu değildir, bilgin olsun diye yazıyorum.senin sorunun sosyal fobi, buna göre bir çözüm yolu dene

Sen insanlara cok anlam yüklediğin icin aslinda. Bunun dengesini kurman lazim. Kendine daha fazla anlam ve deger yüklersen sorun çözülecek

o zaman tatlim madem sorunun farkindasin ustune gideceksin , kisisel gelisim kitaplari oku , seninde diger insanlardan hicbir farkin olmadigini anlaman ve icsellestirmen lazim
kadinlar kulubunde kisisel gelisim topigi var , oraya takil , oku bol bol
Çok zor birşey. Yaşamayan insanlar için ' ne varki bunda çok basit alt tarafı şunu şunu yapacaksın' gibi algılanıyor. Ama ben otobüse bile binerken korkar hale geldim düşünün . sizin sandığınız gibi kişisel gelişim okumakla çözülmüyor.

Ilac kullanmadim. Ben de internetten arastirip gittim, neyse ki benimki cok iyiydi gercekten ama birkac deneme yapmam da gerekebilirdi. Bu yuzden siz de bu konuda yanilmaktan korkmayin, birkac farkli kisiyle gorusun gerekirse size en iyi gelecek psikologu bulana kadar.

Gercekten itici bir durum
Bu halinden dolayi da kimse senle zaten konusmak istemez psikologla gorusmeb lazim nasil evleniceksin bu halde hicbir erkekle diyologub oldumu

Ne kadar kırıcı bir yorum. Sizin de aileniz size saygı duymuyor, evlenmişsiniz ama hala onlara bağımlısınız. Burada sayfalarca sizi telkin etti insanlar, böyle yorum görmedim hiç. Demek ki insanların sorunları olabiliyor. Üzüldüm gerçekten, çok inciticisiniz.

Konu sahibi sizin insan içine karışmanız lazım, bunun için ne olduğunu önemsemeden bir işe girseniz, bir yerden başlasanız o kadar iyi gelir ki size. Benim de telefonla konuşmada sıkıntım vardı. İşe başladığımda velileri telefonla araya araya bunu yendim. Şimdi yok bu durum. Çocukluktaki travmalar ne yazık ki hayatı etkiliyor böyle.

Bu durum çocukluğunuzda ailenizden gördüğünüz kıymet ve değerle orantılı bir durum.Her aile evladına değer verir fakat bazı ailelerin öncelikleri farklı olduğu için (gecim derdi,mal biriktirme hirsi yada başkalariyla yarışma gibi vs vs)çocuklarini daha arka plana atar ve bir eşyadan bile daha kiymetsiz hissetmesine sebep olabilir o insan.Kitap okuyormuşsunuz ben yine bol bol kitap okumanizi tavsiyenizi ederim.Evet biraz zaman alacak ama geçecek.

Şöyle düşün tv de ünlüler bile rezil oluyor programlarda falan bazen kazalar meydana geliyor ve rencide oluyorlar. Ama işi bırakıyorlar mı ? Hayır.
Yetistirilme tarzi cok önemli bende sana benzer durumdayim. Kücüklükten beri hala da yaptiklarim yetersiz gelir aileme hep daha iyisi daha iyisi olacaksin diye yetistirildim mükemmelliyetcilerdir.
Gecende is basvurum kabul edildi sevincli bir sekilde babama söyledim bana dedigi cümle e tabi kizim herkes degerini biliyor da bir sen bilmiyorsun
Psikiyatriye gitmistim bir ara. Bana demisti ki bir cilginlik yapmayi dene.
Aslinda biz hassasiz ve bu hassasiyetimiz kullaniliyor... bir ortamda ilk kez gördügüm insanlar bile neden konusmuyorsun diyebiliyor ne konusayim ki senle madem cok istiyorsun sen konu ac o zaman
Sunu aklina getir kimse istedigimiz gibi olamaz dört dörtlük insan arama. Kendini ezdirme konusmasanda olur bosver. Biraz ailenden uzaklas calismak bu yönde iyi gelecektir mesela böyle düsünebilirsin

Bir de kendinizi kalabalık arkadaş grubunuz olması gerektiği durumuna şartlandırmayın.Bu da sizi çok etkiler.Bazen insana samimi bir dost bile yeter.En önemlisi de kendi kendimize yetebilmemiz.Yine ihtiyaç duyuyorsunuzdur anlıyorum okuyun bol bol okuyun.

Bende öyle kolay kolay arkadaşlık kuramam, girdiğim ortamlarda konuşurum gülerim sohbet muhabbet ama o orda kalır. Çok az bi arkadaş ortamım var ama ben çok seçiciyim herkesi hayatıma dahil etmem. Birini hayatımdan silmem için bir davranışı bir sözü yeterli gelir. Telefonda kimseyi aramam, arayamam değil, telde uzun uzun konuşmak muhabbet etmek gereksiz ve yorucu gelir. Baş sağlığı için geçmiş olsun demek için aramak hep zordur benim için, çünkü telefonda yapılan her görüşme bana samimiyetsizlik içerir. Tabi bu benim çevremden de kaynaklı bir durum. İnsanlardan korkmuyorum ama iki yüzlü nankör taraflarını gördükçe tiksiniyorum.

Sizin durumunuz sosyal fobi sanki. Astoria size tavsiyede bulunabilir diye düşündüm. Yorumlarını severek okuyor ve kendisinden çok şey öğreniyorum.

Teşekkür ederim mahcup ettiniz sağ olun.

Buradan tanı koymak doğru bir şey olmasa da ben de sizinle aynı fikirdeyim. Tablo onu gösteriyor ama daha farklı durumlar da içinde barındırıyor olabilir, heh bu sosyal anksiyete diyemeyiz direkt. Konu sahibine hastane yetersiz gelecektir, zira psikoterapi alması gerekiyor. Hastanelerdeki psikolog arkadaşlarımın da terapi hizmeti sunacak vakitleri olmuyor zira çok meşguller ve hastane ortamı psikoterapi için uygun değil. Sadece psikiyatr da bu durum için yetersiz kalacaktır. O yüzden iyi bir psikologtan psikoterapi almasını öneriyorum, gerekirse duruma bağlı olarak psikiyatrla da görüşmesi istenebilir. Ankara ya da İstanbul'daysanız terapist önerisinde bulunabilirim konu sahibi.

Farklı doktorlara gitmek istiyorum aslında ama benim gibi biri için doktora gitmek bile işkence. Keşke beni anlayan bişeyler için zorlayan bi arkadaşım olsaydı. Kendi kendimi sürekli gaza getirmeye çalışmak çok zor.

Teşekkürler fakat o şehirlerde değilim.

Sevgili konu sahibi,

Öncelikle sakin olun, söylemesi kolay diyeceksiniz belki ama çözümsüz, umutsuz hissetmek ve paniğe kapılmak durumu daha iyi hale getirmeyecek siz de biliyorsunuz.

Konu içinde özel olarak psikoterapi alma imkanınız olmadığını söylemişsiniz. Bunu söyleyen çok fazla üye var, hangisinin imkanları ne derece zorlanabilir bilemiyoruz elbette. Ancak yine de en iyisi işinin ehli bi profesyonelden yardım almak, eğer zorlanabilecek bi imkan varsa muhakkak degerlendirin, bu da ihmal edilmemesi gereken ciddi bi sağlık sorunu en nihayetinde.

Yukarıdaki ihtimali tamamen elediğimizi, bu durumu kendi kendinize aşmak zorunda olduğunuzu varsayarsak öncelikle bu korkuyu tetikleyen faktörleri bulmak gerekir diye düsünüyorum.

Korkunun zaman içinde ilerlediginden söz etmissiniz ama baslangıcı hakkında bi bilgi vermemissiniz. Belirgin bi olay var mı bu noktada? Ya da ilk kez ne zaman farkına vardınız mesela?

Tabi bi yandan durumun kökenini ararken diger yandan elimde somut bi şey olsun isterseniz küçük egzersizler deneyebilirsiniz.

- Hiç tanımadığınız 5 kişiyle kısa diyaloglar kurarak başlayabilirsiniz mesela.
+ Market görevlisiyle selamlaşmak, bi ürün hakkında kısa bi bilgi istemek ve ona kolaylık dilemek,
+ Bi giyim magazasına girip görevliden yardım istemek, gösterdigi ürünler hakkında onunla konusmak, ürünlerin birini deneyip fikrini sormak
+ Bi sokak cocuguyla sohbet edip ona atıyorum bi çikolata ısmarlamak
+ Her toplu taşıma aracınin konuşmaya hasret bi yaşlısı vardır, ilk fırsatta onu bulup yanına oturmak

Basit, en az 1 en çok 10 belki 15 dakika süren ve hayatınız boyunca tekrar görmeyeceginiz insanlarla gerçekleşen sohbetler yani özetle.

Yabancılarla çalışmak hali hazırda sizi tanıyan insanlarla calısmaktan cok daha kolay olur, üniversitenin ilk senesi gibi düsünün.

Böyle basit adımlarla kendinizi iletisime acarak baslayabilirsiniz diye düsünüyorum. Zira insan bilmedigi, tanımadıgı seyden korkar. Kendinizi insanları tanımaya, bilmeye, anlamaya açabilirseniz belki faydası olur.

Siz istediğiniz için insanlarla araya mesefa koymuşsunuz ve böyle mutlu görünüyorsunuz. Ben insanlarla konuşmak arkadaş dost edinmek istiyorum ama yapamıyorum. Ve bundan dolayı çok eksik hissediyorum

Ben kendimi bildim bileli böyleyim. Bi olay oldu ve ben böyle oldum diyemem. Çocukkende küçük büyük herkesten korkardım konuşamazdım şimdide aynıyım.
Ailem beni anlayabilseydi onların desteğiyle belki psikoterapi alabilirdim. Ama dediğim gibi onlar halimden çok memnunlar. Onlara anlattığım zaman karakterin böyle ne güzel vb. Şeyler diyorlar

Önerileriniz için teşekkürler. Ama bunların hepsini tek başıma nasıl yaparım bilmiyorum. Mağazada görevlilerle konuşurken ya da biri bişey sorduğunda hiç cevap veremiyorum. Yani kelimelri bir araya getiremiyorum.tutukluk oluyor kem küö bişeyler diyip kaçıyorum genelde.

bu iş ilaçlarla olacak bir durum değil.Önceden yaşamış olduğunuz bir durum/vaka türü birşey mi var ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…