İmam hatiplere Arapça zil geliyor

ayyyy ne saçma karar verilsin her okulda tek bir zil çalsın oda her okula bir ADİLE NAŞİT lazımm.. yok mezdeke,, yok tarkan, yok ceceli,, üff yaa üff

10 yil kadar once bizim okulun zili hababam sinifiydi, neşeli oluyordu =) bir de her tenefüste farkli şarki çaliyordu bir ara.

ah, ah oky evet ne güzeldi..nurlar içinde yatsın
ışıklar içinde uyusun.
Ermeni asıllı sanatçılarımızdan biridir.Çocukların neşe kaynağıdır Adile Naşit.

İmam hatip okullarında hangi zilin çaldığı beni hiç ilgilendirmiyor.
İmam hatip okullarının normal okullardan tek farkı Kuran-ı Kerim ve arapça derslerinin daha fazla olmasıdır.
Onlar da matematik dersi alıyor neticede.

Beni asıl üzen çocukları teog diye saçma sapan bir yarışa sokup,gerekli puanı tuutturamayan çocuğun evinden çok uzağındaki imam hatip lisesine atanmasıdır.
Bu zorbalıktır.
Zamanında İmam hatip liselerine yapılan katsayı haksızlığının dik alasının zalim koltuğuna bu kez kendileri oturunca intikam almak ve belli kesime şirin gözükmek adına karşı tarafa yapılmasıdır.
Benim çocuğumun hangi okula gideceğine ben karar vermeliyim devlet değil.

Imam hatipe yerlesme orani da hic tahmin ettikleri ve hedefledikleri gibi olmadi.Baya dusuk.Hatta ilkokuldan sonra ortaokul imam hatip kismina gidenlerin cogu sonradan ertesi sene geri donuyorlar okullarinin ortaokul kismina.Zorbalik her zaman her donemde zorbalik.

O iş öyle değil. Her öğrencinin 20 tercih hakkı var. Puanı düşükse ve 20. tercihi puanın üzerindeyse o çocuk ikamet adresine en yakın okula yerleştirilir. Şayet o okulda dolu ise ikinci en yakın okula bu bu şekilde devam eder. Şayet hiç birine kayıt yaptırmaz ise açık liseye devam eder.

Eğitim git gide paralıya dönüyor, fırsat eşitliği ortadan kalktı iyice, eğitim sistemi baştan sona yenilenmeli ama maalesef deneme tahtasına döndü iyice.

Özel okullarla ilgili Kazen'in çok güzel bir yorumunu okumuştum, aşağı yukarı şöyle birşey söylemişti, Yurtdışında aileler çocuklarını devlet okullarına gönderir çünkü eğitimi iyidir, paralı okullara okumada zorlanan çocuklar gönderilir, bizdeyse tam tersi demişti.

Bizde çocuk iyi bir eğitim alabilsin diye özel okullara yollanıyor ne yazık ki, okuyan her yerde okur diyoruz ama o bizim zamanımızdaydı, içi dolu bir eğitim vardı benim zamanımda, kredili sistem ve sonrası her geçen sene kötüleşen bir sistem hakim olmaya başladı.
Eğitimde Dünya standartlarından uzağız, öğrenen değil ezberci çocuklar yetişiyor.

Ailemdeki çocuklar özel okulda okuyor, kendi özel ders verdiğim çocuksa devlet okulunda. Aradaki fark o kadar bariz biçimde ortada ki anlatamam. Bir tarafta TEOGda çıkacak konuları dahi tam olarak söylemeyen, sürekli hasta olup dersleri boş geçen matematik fen öğretmenleri (hasta olmaları sorun değil sorun, çocuklara o sıra dersi anlatacak başka hoca verilmemesinde). Diğer yanda her gün velisiyle birebir iletişim kurup bilgi alışverişi yapan, sorularını çözen, çocukla birebir ilgilenen hocalar.
Bu öğretmenlerin değil sistemin eksiği. Birinde var belki 40 öğrenci diğerinde 18. Kesinlikle haksız rekabet var. Sınav dayatması yapan devletin kendisi ama devlet okulları aşırı eksik bu konularda, çocuğun bilip bilmediğini önemseyen yok. Anlat geç usulü her şey. Çocuğun temeli o kadar kötüydü ki önceki yılların konularını çalıştık başlangıçta. Şimdi gayet başarılı bu çocuk, önceden anlamıyor, çocuğun kapasitesi bu zorlamayın denmiş veliye düşünün. Ben her gün ayrı şok yaşıyorum bu sistemle.
Devlet bi sınav sistemi kurmuş ama işler mi işlemez mi umursayan yok. İşlemediği yerde özel kuruluşları çözüm olarak görüyor.

Aslında gözardı edilen mesele şu, her çocuk farklı yolla öğrenir. Bizde sistem ezber üzerine ama çoğu çocuk yapamıyor bunu. Ben öğrenemezdim mesela, soru sorarak neden neden diye diye öğrenirdim çünkü yapım bu. Formül ezberleyemedim asla. Benim gibi olan çocuk çok fazla, bu anlaşılmayınca da başarısız oluyor. Tahtada anlatılan anlamsızlaşıyor bir müddet sonra.
Değişmesi gereken asıl şey bu. Öğretmen konuyu anlatırken tüm çocukların anlamasına odaklansa, öğrencilerini tanısa her biri eminim ki yapar. Tabii devlet okulları için çok ütopik bu. Okuma geriliği olan çocukla tüm konulara hakim çocuğu aynı sınıfa koyuyorlar. Öğretmen ne yapsın?
Evet birazdan okuldan hiç bir şey öğrenemeyen öğrencimle ders yapacağız, sinirli ve gerginim. Yine çok konuştum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…